Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Θυμάσαι αν το καραβάκι έκανε στάσεις σε κάποια αξιοθέατα (κι αν ναι σε ποια) για να πάρει κόσμο; Επίσης ξέρεις αν έχει διαδρομή κατα τη διαρκεια του ηλιοβασιλέματος;
Στάση έκανε στην Ασιατική πλευρά για πολύ λίγα λεπτά (δεν κατεβαίνεις). Εμείς επίτηδες το πήραμε στισ 3 και γυρίσαμε στισ 5 έτσι ώστε να πετύχουμε και ηλιοβασίλεμα...Δρομολόγια έχει συνέχεια όμως!!!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Σ' ευχαριστώ Μαριλού!
 

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Κατι που με απασχολει και θελω τη γνωμη σας.. Ο μικρος μου κλεινει τα 2. Σχετικα με τη διατροφη μας στην πολη, τι κατα τη γνωμη σας να αποφυγω να του δωσω;
Γενικα τρωει τα παντα και υγιεινα,οχι βλακειες, αλλα για το ταξιδι θελω να ειμαστε χαλαροι.
Απο street food? θα δινατε στο παιδι σας?

Επισης,η μανα μου εχει κολλησει να μην πιει κανεις μας φρεσκο χυμο,γιατι θα δηλητηριαστουμε. Αφορμη, ο αδερφος μου που επαθε δηλητηριαση απο φρεσκο χυμο πορτοκαλι , επειδη ειχε παγακια. Διαβαζω πολλοι πινετε χυμο ροδι, αρα τυχαια περιπτωση και γενικως οι χυμοι ειναι ασφαλεις;

Εγω γενικα ειμαι ανετη, να τα δοκιμασω ολα εκτος ας πουμε απο μυδια, απλα λογω παιδιου, θα ηθελα να ακουσω και καποια αλλη γνωμη.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Κατι που με απασχολει και θελω τη γνωμη σας.. Ο μικρος μου κλεινει τα 2. Σχετικα με τη διατροφη μας στην πολη, τι κατα τη γνωμη σας να αποφυγω να του δωσω;
Γενικα τρωει τα παντα και υγιεινα,οχι βλακειες, αλλα για το ταξιδι θελω να ειμαστε χαλαροι.
Απο street food? θα δινατε στο παιδι σας?

Επισης,η μανα μου εχει κολλησει να μην πιει κανεις μας φρεσκο χυμο,γιατι θα δηλητηριαστουμε. Αφορμη, ο αδερφος μου που επαθε δηλητηριαση απο φρεσκο χυμο πορτοκαλι , επειδη ειχε παγακια. Διαβαζω πολλοι πινετε χυμο ροδι, αρα τυχαια περιπτωση και γενικως οι χυμοι ειναι ασφαλεις;

Εγω γενικα ειμαι ανετη, να τα δοκιμασω ολα εκτος ας πουμε απο μυδια, απλα λογω παιδιου, θα ηθελα να ακουσω και καποια αλλη γνωμη.
Στη Πόλη δεν χρησιμοποιούν σχεδον πουθενα παγακια!! ειδικά στους χυμους..ο αδελφο σου λυπαμε που θα στο πω δεν επαθε δηλητηρίαση απο τα παγακια!!!...δεν παθαινεις δηλητηρίαση απο το νερο...το πολυ πολυ καμμια διάρροια.. Σύνηθες φαινόμενο δηλητηριασεων ειναι σε γκρουπ απο γραφεια που τους πανε σε ξενοδοχεια με ημιδιατροφή..και πληρωνουν ελαχιστα ψιχουλα.( με πιο γραφειο ειχα παει?? ).. Αν παθαινες δηλητηρίαση απο το street food της Πόλης τότε 20 εκατομμύρια Τουρκοι επρεπε να ξερνοβολάτε συνεχώς...!!!!
 

touristakos

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Εγω προτείνω το αεροπλάνου ακόμα κι αν φοβάσαι,κανε ένα κουράγιο,50 λεπτά ειναι η πτήση και απολαυστική!βλέπεις Σκύρο,Λήμνο και τσουπ έφτασες! Από Λειβαδιά τα χιλιόμετρα πολλά,τα έξοδα επίσης και το χάος στους δρόμους στην Κωνςταντινούπολη,πιστεύω απογοητεύει και τον καλύτερο και πιο υπομονετικό οδηγό!
Θα είναι ευκολότερο να φτάσεις ξεκούραστος,χωρίς δυσκολία στο ξενοδοχειο σου και να πηγαίνεις παντού με τα μέσα μεταφοράς.ειναι κι αυτο μέρος της Πόλης.
Η οδήγηση και η κίνηση στην Πόλη ειναι χαώδης και απορώ πως δεν τρακάρουν κάθε 50 μέτρα ετσι όπως οδηγούν. Αν θες να ρίξεις μια ματια στην ιστορία μου ισως σε βοηθήσει στο προγράμμα.
Αν δεν αλλαξει κατι δραματικα,τελικα θα παμε πετωντας! Για να γλειτωσουμε την ταλαιπωρια. Την ιστορια σου νομιζω την εχω διαβασει (εχεις βαλει πολλεσ φωτογραφιες και εχεις ευχαριστο κειμενο).
Παιδια θελω να κανω μια ερωτηση:Τι παιζει με την κρουαζιερα στα πριγκιπονησα? Απο που πας,κοστος και διαρκεια με ενδιαφερουν
 

touristakos

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Εγω προτείνω το αεροπλάνου ακόμα κι αν φοβάσαι,κανε ένα κουράγιο,50 λεπτά ειναι η πτήση και απολαυστική!βλέπεις Σκύρο,Λήμνο και τσουπ έφτασες! Από Λειβαδιά τα χιλιόμετρα πολλά,τα έξοδα επίσης και το χάος στους δρόμους στην Κωνςταντινούπολη,πιστεύω απογοητεύει και τον καλύτερο και πιο υπομονετικό οδηγό!
Θα είναι ευκολότερο να φτάσεις ξεκούραστος,χωρίς δυσκολία στο ξενοδοχειο σου και να πηγαίνεις παντού με τα μέσα μεταφοράς.ειναι κι αυτο μέρος της Πόλης.
Η οδήγηση και η κίνηση στην Πόλη ειναι χαώδης και απορώ πως δεν τρακάρουν κάθε 50 μέτρα ετσι όπως οδηγούν. Αν θες να ρίξεις μια ματια στην ιστορία μου ισως σε βοηθήσει στο προγράμμα.
Μολις ειδα το στορυ,τελικα δεν το ειχα διαβασει.Θα το διαβασω ομως να παρω ιδεες Για τις φωτογραφιες που ρωτησα,ξεχασα να βαλω ερωτηματικο.Δεν ειρωνευτηκα,προς θεου.ολοταχως για το στορυ να παρω ιδεες!
 

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Δεν ειχε παει με γραφειο. Λογικο ομως οπως μου το παρουσιαζεις :)
Οπότε προσφερω χυμο ροδι και σαντουιτς με ψαρι αφοβα,ε;
Στη Πόλη δεν χρησιμοποιούν σχεδον πουθενα παγακια!! ειδικά στους χυμους..ο αδελφο σου λυπαμε που θα στο πω δεν επαθε δηλητηρίαση απο τα παγακια!!!...δεν παθαινεις δηλητηρίαση απο το νερο...το πολυ πολυ καμμια διάρροια.. Σύνηθες φαινόμενο δηλητηριασεων ειναι σε γκρουπ απο γραφεια που τους πανε σε ξενοδοχεια με ημιδιατροφή..και πληρωνουν ελαχιστα ψιχουλα.( με πιο γραφειο ειχα παει?? ).. Αν παθαινες δηλητηρίαση απο το street food της Πόλης τότε 20 εκατομμύρια Τουρκοι επρεπε να ξερνοβολάτε συνεχώς...!!!!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Touristako να την διαβάσεις μηπως και σου φανεί χρήσιμη!παντως θα γελασεις σίγουρα!
Kokonakiτο φαγητο ειναι ασφαλές και πολυ καθαρό,απο τα πιο ασφαλή μέρη να φας στο δρόμο,και ψάρι και χυμό ρόδι και κουλούρι και απ'όλα.μη φοβάσαι δε θα εχεις πρόβλημα με το παιδάκι σου!
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Να προσθέσω kokonaki πως τα φαγητά τους είναι πικάντικα οπότε καλό είναι να το προλαβαίνεις αυτό πριν πάει στο παιδί. Γενικά αν και μοιάζουν πιο βρωμιάρηδες από εμάς, στο φαγητό τους δεν νομίζω πως είναι.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Να προσθέσω kokonaki πως τα φαγητά τους είναι πικάντικα οπότε καλό είναι να το προλαβαίνεις αυτό πριν πάει στο παιδί. Γενικά αν και μοιάζουν πιο βρωμιάρηδες από εμάς, στο φαγητό τους δεν νομίζω πως είναι.
Φιλε gotthard.. ποιοι μοιαζουν περισσότερο βρωμιαρηδες απο εμας?? οι Τουρκοιστη Κωσταντινουπολη ??...ειδες εσυ κανεναν εστιάτορα.. σουβλατζή?..φουρναρη..ζαχαροπλάστη να φοραει λαδωμένες βρώμικες ποδιες?? Ποσες φορες την ημερα πλενονται γαι να μπουν στο τζαμι??..πηγες σε καμμια δημόσια τουαλέτα στην Κωσταντινουπολη των 20 εκ.!!..να δεις πως ειναι??ειδες ποσες φορες την ημερα περνανε οι ανθρωποι της καθαριότητας απο τους δρομους τους πλένουν και τους καθαρίζουν..?..ειδες ολους αυτούς τους μικροπωλητες τροφίμων ποσο καθαροι ειναι οι πάγκοι τους...ειδες πως τακτοποιούν την πραματια τους στα μαγαζια τους ποσες φορες τα σκεσκονιζουν τη μερα?...μπήκες σε κάποιο μικρο ή μεγαλο εστιατοριο και ειδες κανα τραπεζι αμάζευτο ή βρώμικο..σου εφεραν ποτηρι με κραγιον ποτέ?? Μπηκες σε κανα λεωφορειο και μυριζε ιδρωτίλα??..Τι γραφεις ανθρωπέ μου και τι σκέφτεσαι?
 
Last edited by a moderator:

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Χθες γυρισα απο την Πολη και συμφωνω απολυτα με τη Vegerazaros. Πράγματι ειναι εντυπωσιακο ποσο νοικοκυρηδες και καθαροι ειναι οι Τουρκοι. Ακομη και ο πλανοδιος που πουλαει το σαντουιτσ με το ψαρι ,φοραει γαντια και ο παγκος του γυαλιζει απο καθαριοτητα. Αν δεν το εβλεπα δεν θα το πιστευα. Πλενουν ακομη και τα πεζουλια στους εξωτερικους χωρους των καταστηματων τους. Και απο εξυπηρετηση ειναι αψογοι. Μολις καθισεις, δεν περνουν 3 λεπτα και εχεις δωσει παραγγγελια και σε 5 εχουν ερθει τα παντα στο τραπεζι. Οι αθρωποι ξερουν να σε κανουν να αισθανεσαι πασας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom