Κίμωλος 2012

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Καλησπερα και απο εμενα...Καμμια κακοτοπια αγαπητε!!
Η κιμωλος ειναι παρα πολυ ομορφο νησι,συνδυαζοντας εξαισιες παραλιες, καταπληκτικο φαγητο(μαγειρευτο επι το πλειστον),αυθεντικους ανθρωπους και καλη νυχτερινη ζωη εαν σε ενδιαφερει!!Εχω πολλες ενστασεις στην παραπανω αναφορα της φιλης και ειδικα οσο αναφορα την σχεση Μηλου-Κιμωλου!!Διαβασα οτι πιθανοτατα θα την επισκεφθεις, εαν χρειαστεις οτιδηποτε στην διαθεση σου...
Υ.Γ.Οι διακοπες μου στο νησι πραγματοποιηθηκαν 2-17/8/2013!!
Σκεφομαστε να παμε φολεγανδρο ή κιμωλο;Δεν ξερω αν εχεις επισκευθει την Φολεγανδρο βεβαια!Αλλα το συνιστάς ως οικονομικο προορισμό;
 
Last edited by a moderator:

vlasis18

Member
Μηνύματα
27
Likes
82
Καλησπέρα στο kalogourouni!
Η Φολέγανδρος μόνο οικονομικός προορισμός δεν είναι. Είναι επισκέψιμη από κοσμο μέσης ηλικίας, που έχει το κατιτίς του, και ανήκει στην κατηγορία των 'ψαγμένων'. Ως εκ τούτου, οι τιμές σε γενικές γραμμές είναι ανάλογες. Από την άλλη, το νησί έχει την άγρια ομορφιά του, αλλά κάτι που θα πρέπει να συνυπολογίσεις στον προϋπολογισμό είναι ότι στις περισσότερες παραλίες πας με καραβάκι (με πρώτη και καλύτερη το Κάτεργο).Για να μην υπερβάλλω στο έπακρο, υπάρχουν και κάποιες φτηνές λύσεις οι οποίες όμως δεν...
Η Κίμωλος, είναι πιό ήσυχη, έχει δυό τρείς παραλίες (Πράσσα, Μαυροσπήλια, Καλαμίτσι) προσβάσιμες με ρόδα κάθε είδους και σχετικά πιό φτηνό φαγητό. Εκεί πας γιά ...ρέκλα!
Οσον αφορά την εμπειρία μου από Κυκλάδες γενικότερα (και είναι μεγάλη, κοντεύω τα 50), η Νάξος είναι μακράν το πιό 'γεμάτο' νησί γιά όλα τα βαλάντια. Απειρα καταλύματα για διαμονή, υπέροχη θάλασσα στην μεριά που κοιτάει την Πάρο, και κυρίως απίθανο φαγητό γιατί όλα τα προϊόντα είναι τοπικά (κρέας, πατάτες, λαχανικά κλπ). Πιό rock προορισμός, δεν ξέρω βέβαια την ηλικία σου και τι σου αρέσει, είναι η Ιος.
Σού εύχομαι πάντως καλές διακοπές όπου και να πας...
 

γιαννης72

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
χθες επεστρεψα απο τις 4ημερες διακοπες μου στην Κιμωλο οποτε αποφασισα κι εγω να μοιραστω μαζι σας καποιες απο τις εντυπωσεις μου.
κατ αρχας η χωρα (το χωριο για την ακριβεια).ειναι με αποσταση η πιο αυθεντικη κυκλαδιτικη χωρα που εχω δει. με τα καφενεια της, τα πιτσιρικια με τα ποδηλατα τους,τις πλατειες...ελαχιστοι ξενοι (κυριως ιταλοι) και πολλοι ελληνες (αλλοι κιμωλιωτες που επιστρεφουν στο χωριο τους για διακοπες, οικογενειες με μικρα παιδια και καποιοι εναλλακτικοι τουριστες που μενουν σε ελευθερα καμπιγκ στην Αλυκη.
Αρκετα καλες οι παραλιες: η διασημη ειναι τα πρασα. εχει και ξαπλωστρες( 6 ευρω το ζευγαρι).οργανωμενη ειναι και η Μπονατσα (ρηχη με πολλα πιτσιρικια) αλλα νομιζω οτι η καλυτερη ειναι τα Μαυροσπηλια (ιδιως το βραδακι για ηλιοβασιλεμα).
φαγητο:δε μου αρεσε ο Σαμπλος (παροτι ειχα ακουσει καλα λογια) και ενθουσιαστηκα απο το Καλαμιτσι ( και φτηνο και καλο φαγητο διπλα στο κυμα).ωραια ηταν και στην καλη καρδια στο χωριο.
τα μπαρακια ειναι μαζεμενα σε εναν στενο δρομακι οπου ειναι ο ενας πανω στον αλλο. Να φατε παγωτο στο Σταβεντο. απο τα καλυτερα που εχω φαει..
Εμενα στο villa maria στο δρομο μεταξυ Ψαθης -Χωριου. τα δωματια ηταν καλουτσικα και η σπιτονοικοκυρα ευγενεστατη (οπως ολοι μα ολοι οι κατοικοι του χωριου).
Συμπερασματικα, το προτεινω το νησι. για οσους βεβαια αρεσκονται σε τετοιου ειδους νησια.μοιαζει με τη Φολεγανδρο αλλα ειναι κατα τη γνωμη μου ανωτερη και σιγουρα φθηνοτερη.Αυτα. ελπιζω να βοηθησα,,
 

Kimoliatis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Η Καλή Καρδιά σ
χθες επεστρεψα απο τις 4ημερες διακοπες μου στην Κιμωλο οποτε αποφασισα κι εγω να μοιραστω μαζι σας καποιες απο τις εντυπωσεις μου.
κατ αρχας η χωρα (το χωριο για την ακριβεια).ειναι με αποσταση η πιο αυθεντικη κυκλαδιτικη χωρα που εχω δει. με τα καφενεια της, τα πιτσιρικια με τα ποδηλατα τους,τις πλατειες...ελαχιστοι ξενοι (κυριως ιταλοι) και πολλοι ελληνες (αλλοι κιμωλιωτες που επιστρεφουν στο χωριο τους για διακοπες, οικογενειες με μικρα παιδια και καποιοι εναλλακτικοι τουριστες που μενουν σε ελευθερα καμπιγκ στην Αλυκη.
Αρκετα καλες οι παραλιες: η διασημη ειναι τα πρασα. εχει και ξαπλωστρες( 6 ευρω το ζευγαρι).οργανωμενη ειναι και η Μπονατσα (ρηχη με πολλα πιτσιρικια) αλλα νομιζω οτι η καλυτερη ειναι τα Μαυροσπηλια (ιδιως το βραδακι για ηλιοβασιλεμα).
φαγητο:δε μου αρεσε ο Σαμπλος (παροτι ειχα ακουσει καλα λογια) και ενθουσιαστηκα απο το Καλαμιτσι ( και φτηνο και καλο φαγητο διπλα στο κυμα).ωραια ηταν και στην καλη καρδια στο χωριο.
τα μπαρακια ειναι μαζεμενα σε εναν στενο δρομακι οπου ειναι ο ενας πανω στον αλλο. Να φατε παγωτο στο Σταβεντο. απο τα καλυτερα που εχω φαει..
Εμενα στο villa maria στο δρομο μεταξυ Ψαθης -Χωριου. τα δωματια ηταν καλουτσικα και η σπιτονοικοκυρα ευγενεστατη (οπως ολοι μα ολοι οι κατοικοι του χωριου).
Συμπερασματικα, το προτεινω το νησι. για οσους βεβαια αρεσκονται σε τετοιου ειδους νησια.μοιαζει με τη Φολεγανδρο αλλα ειναι κατα τη γνωμη μου ανωτερη και σιγουρα φθηνοτερη.Αυτα. ελπιζω να βοηθησα,,
΄
Η Καλή Καρδιά σύμφωνα με το TripAdvisor είναι η Νο1 επιλογή για την Κίμωλο. (Και για την Προσωπική γνώμη) Επίσης ο Αποστόλης που είχε παλιά και το κύμα στην ψάθη άνοιξε το πρώτο μαγαζί στην άκρη της Μαρίνας, το Ποστάλι.

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurants-g189428-Kimolos_Cyclades_South_Aegean.html
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω την γη απο ψηλα!!
Ενδιαφερουσα ειδηση!!Μπραβο του και το αξιζει.Οπως ΟΛΟΙ οι κατοικοι της Κιμωλου, ΠΑΝΤΑ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ και ετοιμος να σε εξυπηρετησει για τα ΠΑΝΤΑ!
 

skiadi

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Οι αρχαίοι λαξευτοί τάφοι υπάρχουν, αν ανέβαινες τα βράχια προς τα δεξιά από την παραλία, θα τους έβλεπες. Για την αρχαία βυθισμένη πόλη, ρώτησα πολλές φορές, κάθε ένας μου έλεγε και κάτι διαφορετικό. Δεν κατάφερα να δω τίποτα, είχε και θαλασσοταραχή τις μέρες που βρέθηκα εγώ.

Όσο για τις παραλίες, το θαύμα στα Πρασσα κάνει την χάλια σε όλα Μήλο, να μοιάζει ακόμα ασχημότερη.
Βρέθηκα και σε ακόμα μια πανέμορφη παραλία, πολύ μικρή, τυχαία με τα πόδια, αλλά δεν θυμάμαι πού ήταν.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη θέα αργά το απόγευμα στο κοίλωμα στην άκρη του οποίου καρφώνεται στον αέρα μια σπασμένη σιδερένια γέφυρα. Η ιδιαίτερη γεωγραφία του νησιού, ανακλούσε το φως με τέτοιο τρόπο, που οι απέναντι νησίδες έμοιαζαν να αιωρούνται.

Το Χωριό είναι το πρώτο χωριό που βρέθηκα και ένιωσα πως τίποτα δεν είναι σκηνικό, τίποτα δεν είναι για τα μάτια κανενός, όλα είναι έτσι όπως είναι και όπως ήταν.

Δεν θέλω να γράφω για αυτό το νησί, γιατί το υποτιμώ έτσι όπως γράφω.
Ελπίζω οι περισσότεροι να το αντιμετωπίζουν απλά ως ένα 'συμπαθητικό νησάκι', ώστε να μην διαβρωθεί καθόλου από τον τουρισμό. Οι ελάχιστοι επισκέπτες του, ταίριαζαν τόσο με το μέρος που δεν υπήρχε τίποτα το παράταιρο και το φθοροποιό από το ανθρώπινο στοιχείο.
Συμφωνώ απόλυτα. Μαγικό νησί!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Στην Κίμωλο πήγα μονοήμερη το 2008 από τη Μήλο με την "παντόφλα" και ενθουσιάστηκα με όσα πρόλαβα να δω. Το λεωφορειάκι που σε πάει στη Χώρα -όλα τα λεφτά- απομεινάρι του ΄50, του ΄60 άραγε? Με ξύλινους πάγκους! Η Χώρα μια κούκλα, κάτασπρη και τόσο ιδιαίτερη γιατί τα ίδια τα σπίτια είναι το κάστρο. ΄Ένα μικρό λαογραφικό μουσείο μ΄έναν αυστηρό αλλά πολύ ενημερωμένο παππού. Κάτσαμε σ΄ένα καφενεδάκι δίπλα στην εκκλησία όπου δεν υπήρχε ψυχή. Πλησίαζε 15αύγουστος και η Κίμωλος ήταν άδεια και υπέροχη βέβαια για μας. Κατεβήκαμε με τα πόδια από τη Χώρα και πέσαμε στη θάλασσα στο λιμάνι, νερά διάφανα. Μετά στο ταβερνάκι στην αμμουδιά χρυσαφένια καλαμαράκια και παγωμένες μπύρες. ΄Όχι δεν ήμουνα με κανένα "αμόρε", με την καλύτερή μου φίλη ήμουνα και αισθανθήκαμε τέτοια γαλήνη κι ομορφιά που για μια στιγμή σκεφθήκαμε να μείνουμε, αλλά είχαμε ήδη δωμάτιο στη Μήλο, οπότε το δειλινό φύγαμε. Ονειρεύομαι όμως επιστροφή και εκδρομή στην Πολύαιγο.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καιρός να επαναφέρω το θέμα της Κιμώλου….μιας και είμαι στο ψαξιμο….έχετε να προτείνετε διαμονή, ώστε να αρχίσω την αναζητηση; Ήδη για Σικινο έχω φάει αρκετά άκυρα!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καιρός να επαναφέρω το θέμα της Κιμώλου….μιας και είμαι στο ψαξιμο….έχετε να προτείνετε διαμονή, ώστε να αρχίσω την αναζητηση; Ήδη για Σικινο έχω φάει αρκετά άκυρα!
Και στην Κίμωλο είναι δύσκολα. Μπορεί και χειρότερα. Άρχισε τα τηλέφωνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom