Ντουμπάι Ταξιδι στο DUBAI!!!

agelos papa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Lipon to dubai einai ena apo ta 7 emirata pou apartizoun to UAE,paliotera i oikonomia tou dubau stirizotan sto petreleo pou omos sterepse stis arxes tou 2000 peripou ,to mono emirato pou exei megali paragogi mavrou xrisou einai to abu dhabi pou theorite kai einai to plousiotero emirato tis xoras.
H oikonomia tou dubai stirizete pleon ston tourismo kai stis eteries pou edrevoun sto emirato.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Προτείνω να πατήσεις "επεξεργασία" στο μήνυμά σου και να το γράψεις στα ελληνικά γιατί τα greeklish απαγορεύονται στο φόρουμ και αν το δει κάποιος διαχειριστής θα στο σβήσει.. Eίχα ρωτήσει παραπάνω για αυτό το θέμα, ευχαριστώ για την απάντηση!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου να σνομπάρονται προορισμοί στο forum. .
Κι όμως. Δυστυχώς, παλιότερα συνέβη και υποτιμήθηκαν μέλη που τόλμησαν να τους αρέσει ...ένα απλό "ασήμαντο" χωράφι....Ας είναι καλά ο mod. που επενέβη και έσβησε μηνύματα...
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
αν μου επιτρέπεται να κάνω το σχόλιό μου αν και το θέμα δεν είναι πρόσφατο ...
Καταρχήν πραγματικά απογοητεύτηκα απο κάποια ειρωνικά-απαξιωτικά σχόλια εδώ ...
Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο παιδιά ,,,,
Δικαιολογώ τον ενθουσιασμό και τα ευμενή σχόλια για το Ντουμπάι του φίλου sif.... που άνοιξε αυτή την ενότητα μόνο και μόνο για το λόγο ότι είναι το πρώτο του ταξίδι (όπως περιγράφει) ...
κάποιοι λοιπόν εδώ βάλθηκαν να του το ανατρέψουν αυτό με τρόπο .... ας μην τον χαρακτηρίσω ...
NAI έχω πάει στο Ντουμπάι και ΝΑΙ μου άρεσε γιατί εκτός απο τις θετικές περιγραφές που κάνουν οι φίλοι παραπάνω το κυριότερο για μένα είναι η ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ (την οποία είχα) που σε κάνει να περνάς καλά όπου και να πας ...
Επίσης θα πρέπει να βρίσκεις τα θετικά στοιχεία του εκάστοτε προορισμού (πχ η παλιά πόλη) που αναφέρθηκε παραπάνω η οποία ΔΕΝ περιλαμβάνεται στα περισσότερα τουριστικά "πακέτα"....
Έχω ταξιδέψει σε πολλές "κοσμοπολίτικες" χώρες (σε τρεις Ηπείρους) αλλά επίσης έχω ταξιδέψει σε χώρες-τόπους που μάλλον λίγοι από εσάς θα μπορούσαν να αντεπεξέλθουν λόγο "ιδιαιτερότητας" ...
Το θέμα είναι ΤΙ ενθουσιάζει τον καθέναν απο εμάς .... ΤΙ τον συναρπάζει .... και αυτό βέβαια είναι πολύ σχετικό !
...και για να επανέλθουμε στο θέμα μας... διευκρινίζω ότι ναι μεν μου άρεσε η χλίδα ... το εντυπωσιακό ... τα μεγέθη ... τα σαφάρια ... και όλα τα υπόλοιπα του Ντουμπάι αλλά ΔΕΝ θα ξαναματαπήγαινα ΠΟΤΕ εκεί, γιατί δεν συνηθίζω να πηγαίνω κατ επανάληψη σε μία χώρα (με εξαίρεση την λατρεμένη μου Αίγυπτο) άλλωστε πιστεύω ότι τα είδα όλα ....................
sorry για το μεγάλο ποστ ...
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
αν μου επιτρέπεται να κάνω το σχόλιό μου αν και το θέμα δεν είναι πρόσφατο ...
Καταρχήν πραγματικά απογοητεύτηκα απο κάποια ειρωνικά-απαξιωτικά σχόλια εδώ ...
Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο παιδιά ,,,,
Δικαιολογώ τον ενθουσιασμό και τα ευμενή σχόλια για το Ντουμπάι του φίλου sif.... που άνοιξε αυτή την ενότητα μόνο και μόνο για το λόγο ότι είναι το πρώτο του ταξίδι (όπως περιγράφει) ...
κάποιοι λοιπόν εδώ βάλθηκαν να του το ανατρέψουν αυτό με τρόπο .... ας μην τον χαρακτηρίσω ...
NAI έχω πάει στο Ντουμπάι και ΝΑΙ μου άρεσε γιατί εκτός απο τις θετικές περιγραφές που κάνουν οι φίλοι παραπάνω το κυριότερο για μένα είναι η ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ (την οποία είχα) που σε κάνει να περνάς καλά όπου και να πας ...
Επίσης θα πρέπει να βρίσκεις τα θετικά στοιχεία του εκάστοτε προορισμού (πχ η παλιά πόλη) που αναφέρθηκε παραπάνω η οποία ΔΕΝ περιλαμβάνεται στα περισσότερα τουριστικά "πακέτα"....
Έχω ταξιδέψει σε πολλές "κοσμοπολίτικες" χώρες (σε τρεις Ηπείρους) αλλά επίσης έχω ταξιδέψει σε χώρες-τόπους που μάλλον λίγοι από εσάς θα μπορούσαν να αντεπεξέλθουν λόγο "ιδιαιτερότητας" ...
Το θέμα είναι ΤΙ ενθουσιάζει τον καθέναν απο εμάς .... ΤΙ τον συναρπάζει .... και αυτό βέβαια είναι πολύ σχετικό !
...και για να επανέλθουμε στο θέμα μας... διευκρινίζω ότι ναι μεν μου άρεσε η χλίδα ... το εντυπωσιακό ... τα μεγέθη ... τα σαφάρια ... και όλα τα υπόλοιπα του Ντουμπάι αλλά ΔΕΝ θα ξαναματαπήγαινα ΠΟΤΕ εκεί, γιατί δεν συνηθίζω να πηγαίνω κατ επανάληψη σε μία χώρα (με εξαίρεση την λατρεμένη μου Αίγυπτο) άλλωστε πιστεύω ότι τα είδα όλα ....................
sorry για το μεγάλο ποστ ...
αν μου επιτρέπεται να κάνω το σχόλιό μου αν και το θέμα δεν είναι πρόσφατο ...
Καταρχήν πραγματικά απογοητεύτηκα απο κάποια ειρωνικά-απαξιωτικά σχόλια εδώ ...
Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο παιδιά ,,,,
Δικαιολογώ τον ενθουσιασμό και τα ευμενή σχόλια για το Ντουμπάι του φίλου sif.... που άνοιξε αυτή την ενότητα μόνο και μόνο για το λόγο ότι είναι το πρώτο του ταξίδι (όπως περιγράφει) ...
κάποιοι λοιπόν εδώ βάλθηκαν να του το ανατρέψουν αυτό με τρόπο .... ας μην τον χαρακτηρίσω ...
NAI έχω πάει στο Ντουμπάι και ΝΑΙ μου άρεσε γιατί εκτός απο τις θετικές περιγραφές που κάνουν οι φίλοι παραπάνω το κυριότερο για μένα είναι η ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ (την οποία είχα) που σε κάνει να περνάς καλά όπου και να πας ...
Επίσης θα πρέπει να βρίσκεις τα θετικά στοιχεία του εκάστοτε προορισμού (πχ η παλιά πόλη) που αναφέρθηκε παραπάνω η οποία ΔΕΝ περιλαμβάνεται στα περισσότερα τουριστικά "πακέτα"....
Έχω ταξιδέψει σε πολλές "κοσμοπολίτικες" χώρες (σε τρεις Ηπείρους) αλλά επίσης έχω ταξιδέψει σε χώρες-τόπους που μάλλον λίγοι από εσάς θα μπορούσαν να αντεπεξέλθουν λόγο "ιδιαιτερότητας" ...
Το θέμα είναι ΤΙ ενθουσιάζει τον καθέναν απο εμάς .... ΤΙ τον συναρπάζει .... και αυτό βέβαια είναι πολύ σχετικό !
...και για να επανέλθουμε στο θέμα μας... διευκρινίζω ότι ναι μεν μου άρεσε η χλίδα ... το εντυπωσιακό ... τα μεγέθη ... τα σαφάρια ... και όλα τα υπόλοιπα του Ντουμπάι αλλά ΔΕΝ θα ξαναματαπήγαινα ΠΟΤΕ εκεί, γιατί δεν συνηθίζω να πηγαίνω κατ επανάληψη σε μία χώρα (με εξαίρεση την λατρεμένη μου Αίγυπτο) άλλωστε πιστεύω ότι τα είδα όλα ....................
sorry για το μεγάλο ποστ ...
Πρεπει να καταλαβουν καποιοι οτι σε καθε μερος υπαρχει κατι διαφορετικο και αυτο ειναι που με ενθουσιαζει σε καθε ταξιδι μου,ηταν το πρωτο μου ταξιδι και σιγουρα ημουν λιγο υπερβολικος αλλα πραγματικα ενιωσα σαν να ημουν σε αλλο κοσμο,τωρα εχοντας παει σε Βαρκελωνη,Ρωμη,Πραγα,Λονδινο,Μιλανο,Αμστερνταμ,Μαδριτη,Βουδαπεστη και σε 2 μηνες Λισσαβωνα και Παρισι,θεωρω ακομα οτι το Ντουμπαι ειναι ενας πολυ ιδιαιτερος προορισμος που εχει και τα αρνητικα του οπως ολα τα μερη,θεωρω το Αμστερνταμ το ομορφοτερο μερος που εχω παει,παροτι ζω στην Κρητη οπου καθε κομματι της ειναι τοσο διαφορετικο και ειναι ενα νησι-κρατος για μας τους κρητικους!!!!
 
Last edited:

georgiam

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Bora Bora
Παιδιά σε κάποιους αρέσει το πεντάστερο σε κάποιους το camping και σε κάποιους και τα δυο σημασία έχει να περνάς καλά και να αποκομίζεις εμπειρίες είτε στο ένα είτε στο άλλο είτε και στα δυο
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
αυτο με τα ειρωνικα σχολια τα εχω ζησει κι εγω...ειδικα με τους αγαπημενος μου προορισμους μου...τι να πω..κι ευτος ειναι ο λογος που δεν μπαινω πια στο φορουμ για καιρο.....ορισμενοι το εχουν δει Μαγγελανοι εδω μεσα και μας κοιτουν αυ υψηλου...βαζω στοιχημα οτι δεν εχουν κουνησει το ποδαρακι τους ουτε μεχρι το παραεπομενο τετραγωνο του σπιτιου τους!...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
αυτο με τα ειρωνικα σχολια τα εχω ζησει κι εγω...ειδικα με τους αγαπημενος μου προορισμους μου...τι να πω..κι ευτος ειναι ο λογος που δεν μπαινω πια στο φορουμ για καιρο.....ορισμενοι το εχουν δει Μαγγελανοι εδω μεσα και μας κοιτουν αυ υψηλου...βαζω στοιχημα οτι δεν εχουν κουνησει το ποδαρακι τους ουτε μεχρι το παραεπομενο τετραγωνο του σπιτιου τους!...
Πόσο μα πόσο συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά τα αρνητικά σχόλια κάποιων εδώ μέσα! Για την ιστορία και εμένα το Ντουμπάι δεν μου άφησε αρνητική γεύση όταν πήγα το 2004. Ίσα, ίσα...Βεβαια δεν ξέρω τι γνώμη θα σχημάτιζα εάν πήγαινα τώρα, γιατί είναι μια πόλη που πραγματικά έχει μεταμορφωθεί τα 12 αυτά χρόνια που πέρασαν από τότε...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να παρατηρήσω απλώς ότι ξεθάψατε ένα θέμα του 2013.
ε και? ανοικτη συζητηση ειναι, δεν εχει ημερομηνια ληξης. και μαλιστα παντα επικαιρη.
εγω θα παρατηρησω οτι η ειρωνεια ειναι σχετικη, μην τη μπλεκετε με το χιουμορ οπως μη μπλεκετε την πραγματικη ζωη με τα αβαταρ του φορουμ...κι εμενα αν με ειρωνευοταν καποιος στην πραγματικη ζωη δεν θα του ξαναμιλουσα πχ. εδω θα τον περασω γενεες 14 ή απλα θα τον αγνοήσω..
και φυσικα πρεπει να λεμε τη γνωμη μας, την εμπειρια μας κι ας ειναι αρνητικη. το ντουμπαι δεν αξιζει, γνωμη μου.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Οταν εγραφα αυτο το 'παραληρημα' χωρις αρχη μεση και τελος ειχα απιστευτο ενθουσιασμο,θελοντας να μπω στο κοσμο του travelstories.Εχουν περασει πανω απο 6 χρονια απο αυτο το ταξιδι και ταξιδευοντας συνεχως,αλλαξα,εμαθα πολλα,αλλα παντα προσπαθω να βοηθαω και να προτρεπω ανθρωπους να ταξιδεψουν και να ζησουν!!Ειμαι περηφανος που σε λιγα μονο χρονια με τον κοπο μου,εχω καταφερει να γεμισω τοσες εμπειριες και να τις μοιραζομαι με ανθρωπους με το ιδιο παθος!Παντα κοιταω μπροστα,τα αρνητικα σχολια με βοηθησαν απλα να παρουσιαζω καλυτερα τις ιστοριες μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom