Υπερεκτιμημένες πόλεις

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.272
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βάζω και το Μπουένος Άιρες στις υπερεκτιμημένες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αχ βρε Γιωργο! Με σκοτωνεις! Ας ειχα βρεθει μεχρι εκει και ας το εβρισκα υπερεκτιμημενο!
 

Zafeirenia

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΑΝΓΚΑΗ
Διαφωνω ριζικα και καθετα με το οτι η ελληνικη περιφερεια εχει τα μαυρα χαλια της το Χειμωνα, και δεν ειμαι κι εγω απο κρητη. Αν ισχυε αυτο τοτε θα επρεπε μαζικα ολοι να μετακινουμασταν στην Αθηνα-Θεσσαλονικη το Χειμωνα (οχι οτι δε τεινει να γινει δηλαδη δυστυχως) και να "θυμομαστε" την υπολοιπη Ελλαδα μοναχα το καλοκαιρι. Το αν περνας καλα καπου εχει να κανει οχι μονο με το τι σου προσφερει η πολη η πολη που ζεις αλλα και με την δικη σου ψυχολογικη κατασταση. Αν εισαι down τοτε ναι σιγουρα τα βλεπεις ολα μαυρα ακομα και στην Αθηνα αν ζεις, που σου προσφερει τοσα θεατρα, σινεμα, αξιοθεατα κλπ.κλπ. Ειναι κριμα να λεμε οτι τα Χανια και γενικοτερα η ελληνικη περιφερεια υστερει σε σχεση με την πρωτευουσα, δεν τιθεται θεμα συγκρισης, δυστυχως στην Ελλαδα τιποτα δε μπορει να συγκριθει με τη πτωτευουσα, ουτε καν και η Θεσ/νικη που τη θυμουνται ολοι μονο στη ΔΕΘ. Αλλα οτι ειναι μαυρα χαλια ειναι σιγουρα βαρυς και αδικος χαρακτηρισμος. Εχω μεινει Χανια 1 μηνα το Χειμωνα και ηταν υπεροχα...
Είμαι της άποψης ότι αν γινόντουσαν αντίστοιχα και πανομοιότυπα πράγματα κ σε άλλες περιοχές εκτός Αττικής όλα καλά θα ήτανε.Όσον αφορά τη σαβουροαρχιτεκτονική της Αθήνας κ την πανασχήμια της και αυτη ένα ΜΑΥΡΟ χάλι είναι...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.771
Πολυγνώτου


Ψυρρή
Ω

Βουκουρεστίου

Νομισματικό μουσείο

Φιξ

Ρέντη

Σταδίου

Μητροπόλεως

Σταθμός Πελοποννήσου

Μασσαλίας

Ζόναρς

Πλατεία Αβυσσηνίας

Παγκράτι

Ναυάρχου Νικοδήμου

Βαρβάκειος

Σύνταγμα

Πλάκα

Χάλια;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Aυτό το ''παιχνίδι'' μπορεί να παιχτεί με πολλές περιοχές της χώρας ειδικά τις μεγάλες πόλεις. Το οτι υπάρχουν και όμορφα μέρη δεν σημαίνει οτι τα φριχτά δεν υπάρχουν.Εκτός αν κάνουμε πως δεν υπάρχουν. Και από την αντίθετη σίγουρα η πόλη δεν απαρτίζεται μόνο από επικίνδυνα, κατεστραμένα η πανάσχημα σημεία αλλά κι από πολύ όμορφα και γραφικά.
Νομίζω όμως πως τα σημεία που παραθέτει το φωτορεπορτάζ θα πρεπε να μας προβληματίζουν.Γιατί δεν μιλάμε απλά για ομορφιά ή ασχήμια αλλά για κατάντια!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Θα θελα να κάνω ένα μικρό σχόλιο ως παλιός πολέμιος της Αθήνας: εντάξει, η Αθήνα δεν είναι Παρίσι, Λονδίνο ή Νέα Υόρκη, αλλά έχει πολλές όμορφες περιοχές, αρχαία παγκόσμιας κλάσης, βυζαντινά μνημεία, ωραία γεωγραφία με λόφους, θάλασσα, ζωή, την ωραιότερη αστική βόλτα στο πλανήτη (Δ. Αρεοπαγίτου), και όλη η περιοχή Πλάκα-Θησείο μαζί με Σύνταγμα-κέντρο, Πετράλωνα εξαιρετική. Γενικώς, όσο βολτάρεις στην Αθήνα, τόσο την ερωτεύεσαι. Παρομοίως και η Θεσσαλονίκη, είναι πολύ όμορφη, έχει φυσικά άσχημες πολυκατοικίες αλλά και πολλές ομορφιές. Κι αν έχουμε τις πολυκατοικίες μόνο σαν κριτήριο, τότε και η ΝΥ άσχημη είναι (που δεν είναι). Δυστυχώς όμως στην Αθήνα, από Ομόνοια και πέρα, έχει εγκαταλειφθεί και είναι μαύρα χάλια, συμφωνώ, αν και εγώ τη βρίσκω με καλτ μέρη, ακόμα και ο Σταθμός Λαρίσης μου αρέσει, πλατεία Αττικής κτλ. Αλλά αυτό είναι προσωπικό βίτσιο.
We love Athens :)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Νομίζω οι Βρυξέλλες είναι μεγάλη φούσκα! Δε μπορω να θυμήθω τίποτα περισσότερο απο την Grand Place! Η Πράγα που χιλιοαναφέρθηκε, οκ έχει εκφυλιστεί αλλά είναι κουκλίστικο το ιστόρικό της κέντρο και αυτο δεν αλλάζει! Οι Βρυξέλλες δεν μου άφησαν πραγματικά τίποτα....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.771
Νομίζω όμως πως τα σημεία που παραθέτει το φωτορεπορτάζ θα πρεπε να μας προβληματίζουν.Γιατί δεν μιλάμε απλά για ομορφιά ή ασχήμια αλλά για κατάντια!
Τα σημεία που παραθέτει το ρεπορτάζ είχαν το ανάλογό τους πριν κάποια χρόνια στην περιοχή Ψυρρή που με σύντομες διαδικασίες "εξευγενίστηκε" και μετατράπηκε σε "φιλέτο", στην περιοχή Γκάζι πριν λιγότερα χρόνια που ξανα"εξευγενίστηκε" στο τσάκα τσάκα και έγινε "φιλέτο". Φυσικά και μας προβληματίζει η διαδικασία, περιμένοντας τον επερχόμενο "εξευγενισμό" του Μεταξουργείου (κάποιοι καχύποπτοι το συνδέουν με το πανάκριβο πρόγραμμα Re-Think Athens και τους χρηματοδότες του).
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
η Αθήνα έχει πολλές όμορφες περιοχές, αρχαία παγκόσμιας κλάσης, βυζαντινά μνημεία, ωραία γεωγραφία με λόφους, θάλασσα, ζωή, την ωραιότερη αστική βόλτα στο πλανήτη (Δ. Αρεοπαγίτου), και όλη η περιοχή Πλάκα-Θησείο μαζί με Σύνταγμα-κέντρο, Πετράλωνα εξαιρετική. Γενικώς, όσο βολτάρεις στην Αθήνα, τόσο την ερωτεύεσαι.
We love Athens :)
Συμφωνώ!
 
  • Like
Reactions: GTS

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Θα θελα να κάνω ένα μικρό σχόλιο ως παλιός πολέμιος της Αθήνας: εντάξει, η Αθήνα δεν είναι Παρίσι, Λονδίνο ή Νέα Υόρκη, αλλά έχει πολλές όμορφες περιοχές, αρχαία παγκόσμιας κλάσης, βυζαντινά μνημεία, ωραία γεωγραφία με λόφους, θάλασσα, ζωή, την ωραιότερη αστική βόλτα στο πλανήτη (Δ. Αρεοπαγίτου), και όλη η περιοχή Πλάκα-Θησείο μαζί με Σύνταγμα-κέντρο, Πετράλωνα εξαιρετική. Γενικώς, όσο βολτάρεις στην Αθήνα, τόσο την ερωτεύεσαι. Παρομοίως και η Θεσσαλονίκη, είναι πολύ όμορφη, έχει φυσικά άσχημες πολυκατοικίες αλλά και πολλές ομορφιές. Κι αν έχουμε τις πολυκατοικίες μόνο σαν κριτήριο, τότε και η ΝΥ άσχημη είναι (που δεν είναι). Δυστυχώς όμως στην Αθήνα, από Ομόνοια και πέρα, έχει εγκαταλειφθεί και είναι μαύρα χάλια, συμφωνώ, αν και εγώ τη βρίσκω με καλτ μέρη, ακόμα και ο Σταθμός Λαρίσης μου αρέσει, πλατεία Αττικής κτλ. Αλλά αυτό είναι προσωπικό βίτσιο.
We love Athens :)
Και εγώ θα συμφωνήσω με τον GTS για τι ομορφιές τις Αθήνας με τους λόφους όπως σωστά επισημαίνεις προσθέτοντας τα βουνά που την περικλείουν Πάρνηθα ,Πεντέλη ,Υμηττός και βέβαια την καταπληκτική παραλιακή που φθάνει μέχρι το Σούνιο και οι βουτιές το καλοκαίρι δίπλα μας.
 
  • Like
Reactions: GTS

Zafeirenia

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΑΝΓΚΑΗ
Πολυγνώτου


Ψυρρή
Ω

Βουκουρεστίου

Νομισματικό μουσείο

Φιξ

Ρέντη

Σταδίου

Μητροπόλεως

Σταθμός Πελοποννήσου

Μασσαλίας

Ζόναρς

Πλατεία Αβυσσηνίας

Παγκράτι

Ναυάρχου Νικοδήμου

Βαρβάκειος

Σύνταγμα

Πλάκα

Χάλια;
Eίναι θεικές,δε μπορώ παρά να το παραδεχτώ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom