Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
ποιο θεωρειτε το/α καλυτερο/α παρκο/α του λονδινου?? καποιο ή καποια που να ξεχωριζουν ?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.045
ποιο θεωρειτε το/α καλυτερο/α παρκο/α του λονδινου?? καποιο ή καποια που να ξεχωριζουν ?
Πήγα σε regent's, green, St James's k Greenwich. Στα πλάνα ήταν κ το Hyde αλλά λίγο η πείνα λίγο η κούραση μας ώθησε να τραβηξουμε για Chinatown. Μου άρεσε περισσότερο το St James's με τους σκιουρους, τη λιμνούλα κ τα υπέροχα χρώματά από τα ανθισμένα λουλούδια. Ωραίο ήταν κ το regent's. Το green αδιάφορο αλλά κ πολύ μικρο κ μέσα σε αυτό είναι το Wellington arch. Κ είναι κ δίπλα στο Buckingham. To Greenwich έχει απίθανη θέα πάνω από τον λόφο. Κ αν πέσετε σε καλή μέρα θα δείτε κόσμο κ κοσμάκη ξαπλωμένο στο γρασίδι να απολαμβάνει τη θέα.
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
regents και εγω πηγα..και hyde. το holland αξιζει?
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες :)
Μία ερώτηση που σίγουρα έχετε απαντήσει αρκετές φορές και παρά την αναζήτησή μου,δεν έχω καταλήξει..
oyster ή travelcard?
2 άτομα, θα μένουμε ζώνη 2 (finsbury park), πάμε stansted παρασκευή πρωί και φεύγουμε τρίτη πρωί.
Με την oyster δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τα εφάπαξ (κάτι είδα για 5 ευρώ, κάτι για 10 - ίσως refundable ϊσως όχι, δεν το έχω πιάσει αυτό) και με τις επιστροφές από τα χρήματα που μενουν στην κάρτα..
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.045
Μία ερώτηση που σίγουρα έχετε απαντήσει αρκετές φορές και παρά την αναζήτησή μου,δεν έχω καταλήξει..
oyster ή travelcard?
2 άτομα, θα μένουμε ζώνη 2 (finsbury park), πάμε stansted παρασκευή πρωί και φεύγουμε τρίτη πρωί.
Με την oyster δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τα εφάπαξ (κάτι είδα για 5 ευρώ, κάτι για 10 - ίσως refundable ϊσως όχι, δεν το έχω πιάσει αυτό) και με τις επιστροφές από τα χρήματα που μενουν στην κάρτα..
Δεν νομιζω να σας συμφερει η travelcard. Θα είστε σχετικά λίγες μέρες. Εκτός κ αν έχετε στο πρόγραμμα πχ emirates, Πύργο Λονδίνου κ kew gardens κ είναι να γλιτώσετε χρήματα με την προσφορά 2 for 1.
Mε την oyster πληρωνεις 5 λίρες παραπάνω τις οποίες μπορείς να πάρεις πίσω αλλά δεν ξέρω πως. Δειτε το πρόγραμμά σας κ αν σε αυτά που επιθυμείτε να επισκευτειτε δεν είναι μερικά που εντασσονται στην προσφορά θα έλεγα να επιλέξετε oyster.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
Δεν νομιζω να σας συμφερει η travelcard. Θα είστε σχετικά λίγες μέρες. Εκτός κ αν έχετε στο πρόγραμμα πχ emirates, Πύργο Λονδίνου κ kew gardens κ είναι να γλιτώσετε χρήματα με την προσφορά 2 for 1.
Mε την oyster πληρωνεις 5 λίρες παραπάνω τις οποίες μπορείς να πάρεις πίσω αλλά δεν ξέρω πως. Δειτε το πρόγραμμά σας κ αν σε αυτά που επιθυμείτε να επισκευτειτε δεν είναι μερικά που εντασσονται στην προσφορά θα έλεγα να επιλέξετε oyster.
5 λίρες δίνεις όταν πας να τη βγάλεις. Όταν φύγεις και αν δεν θες να την κρατήσεις για κάποιο άλλο ταξίδι στο Λονδίνο ζητάς τα λεφτά πίσω.
Όπως επίσης μπορείς να πάρεις πίσω και όσα λεφτά έχει μέσα η κάρτα.

Για τον φίλο που ρωτάει παραπάνω, τον Stelios εδώ είναι οι τιμές που παίζουν
http://www.tfl.gov.uk/cdn/static/cms/documents/tube-dlr-lo-adult-fares-jan-2014.pdf

Για δύο άτομα για ειδικά αν πάτε και σε καμιά tower bridge, ή στον πύργο, κανένα emirates, κάποια βόλτα με τα καραβάκια τότε συμφέρει η 7 day travelcard, 31,40 για 7 μέρες, απλά να έχετε και μία φωτογραφία σας μαζί, ταυτότητας.

Βασικά και να μην πάτε στα παραπάνω μέσω της προσφοράς πάλι σας συμφέρει η 7 day travelcard.
Εξηγώ:
1.Είστε ζώνη 2 και ας πάρουμε το φθηνό σενάριο όπου η μέγιστη χρέωση είναι στα 7 ευρώ για μετακίνση σε ώρες off peak.
2. 4 μέρες που θα είστε εκεί επί 7 λίρες μας κάνουν 28.
3. Την 5η μέρα που θα φεύγετε θα πρέπει να πάτε σε κάποιον σταθμό για πάρετε τρένο ή λεωφορείο. Οπότε ή θα χρεωθείτε με 1.50( η χρέωση για ταξίδι ζώνης 2 σε ζώνη 3) εφόσον πάτε στο Stratford να πάρετε λεωφορείο για Stansted ή θα πάτε κάπου κεντρικά για τρένο/λεωφορείο οπότε θα χρεωθείτε με 2.20( εφόσον το ταξίδι δεν είναι σε ώρα αιχμής αλλιώς 2.80.

Αποτέλεσμα να έχεις δώσει 5 λίρες αρχικά για να βγάλεις την oyster οι οποίες θα σου επιστραφούν αν το ζητήσεις και άλλες 30.20 ή 29.50 στο φθηνό σενάριο, αναλόγως τον τρόπο που θα πας Stansted.
Στο ακριβό σενάριο πάμε στις 36.5 λίρες, εφόσον ταξιδεύεις σε ώρες αιχμής.

Με την 7 day travelcard δίνεις 31.40 και δεν σε νοιάζει να βρεις μηχάνημα να βάλεις λεφτά, να δεις πόσες λίρες έχει μέσα, αν σου φτάνουν, έχει κόσμο το μηχάνημα ή στον γκισε σε ένα σταθμό κτλ κτλ.
Πας σε έναν από τους σταθμούς στο παρακάτω χάρτη με τα κόκκινα σημαδάκια δίπλα
http://www.tfl.gov.uk/cdn/static/cms/documents/standard-tube-map.pdf

τους δίνεις μία φωτογραφία, τους ζητάς 7 day travelcard και τελείωσες.

Και εφόσον έχεις και αυτή την κάρτα γκουγκλάρεις και 2 for 1 london βλέπεις τα αξιοθέατα που θες να πας και τα έχεις δείχνοντας αυτή την κάρτα στη μισή τιμή.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εχθες πηγα να κλεισω δυο ουστερ και ζητησαν proof of address
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
Εχθες πηγα να κλεισω δυο ουστερ και ζητησαν proof of address
Πήγες να δώσεις 10 λίρες και σου ζήτησαν διεύθυνση; Τώρα διάβαζα στο σαιτ τους και δεν έλεγε τίποτα τέτοιο πουθενά.
Και αν είσαι τουρίστας τι κάνεις;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
ειπα και εγω για πρωτη φορα να παω λονδινο με τη ryanair απο 1 εως 5 Μαιου και ειπαν να απεργησουν οι Λονδρεζοι.
Ηδη αγχώνομαι για την επιστροφη μου στις 5 Μαιου.
http://www.skai.gr/news/world/artic...iruxan-oi-ergazomenoi-sto-metro-tou-londinou/
:icon_evil::icon_evil:
Το διάβασες το άρθρο;
Η πρώτη απεργία είναι 28 με30 και η δεύτερη ξεκινάει 9 το βράδυ στις 5 Μαιου.
Απ΄ότι θυμάμαι οι πτήσεις της Ryanair είναι πρωινές, οπότε δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Άσε που και απεργία να έχουν έχει αρκετά δρομολόγια, απλά με μειομένες συχνότητες.
 

pappoy

Member
Μηνύματα
10
Likes
8
καλημέεεερα σας!!! σε μια βδομάδα Λονδινο!!!!! :xalara:
ο προβληματισμός μου αφορά τον καιρό και τα ρούχα. Κοιτάζοντας τα διάφορα σάιτ καιρού οι θερμοκρασίες κυμαίνονται από 5-6 οι ελάχιστες έως 15-16 οι μέγιστες..τις βροχούλες μάλλον δε θα τις γλυτώσουμε! Μάιο λοιπόν στο Λονδίνο..Με αυτές τις θερμοκρασίες τα ρούχα που παίρνουμε είναι χειμωνιάτικα? Ή ανοιξιάτικα με ένα πιο χοντρό μπουφάν? το 15 Κελσίου του Λονδίνου είναι αισθητό σαν 15 Αθήνας ή νιώθεις πιο πολύ κρύο?
(θα έχουμε χειραποσκευή οπότε πρέπει να είμαστε κάπως επιλεκτικοί, δεν είναι εύκολο να πάρουμε λίγο απ'ολα για να είμαστε καλυμμένοι)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.428
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom