Αγιος Δομίνικος - all inclusive or not?

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Από πούντα κάνα να πάω Σαμάνα είναι μεγάλη διαδρομή όμως.
Ναι, αλλά είναι και το ωραιότερο κομμάτι του νησιού ;)

Στην Πούντα κανα που θα είσαι, μη χάσεις την εκδρομή στο νησί Σαόνα! Πάνε μπουλούκια ταχύπλοα και καταμαράν, αλλά παραμένει ένας επίγειος παράδεισος. Αν νοικιάσεις αυτοκίνητο πήγαινε στο Bayahibe και κλείσε μόνος σου εκδρομή
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Γειά σας παιδιά! Ετοιμαζόμαστε για Δομίνικο μέσα Ιουνίου για 2 εβδομάδες. Σε ποια περιοχή να μείνουμε? Θέλουμε μια ζωντανή περιοχή με bar, εστιατόρια κτλ.. Έχουμε τις εξής option: Puerto Plata, Punta Cana, La Romana. Τη Samana την αποκλείσαμε για διαμονή, σίγουρα όμως θα πάμε για βόλτα ή για μπάνιο. Θα έχουμε αυτοκίνητο κάποιες μέρες οπότε θα μπορέσουμε να δούμε κι άλλες περιοχές γενικότερα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θέλουμε μια ζωντανή περιοχή με bar, εστιατόρια κτλ.. Έχουμε τις εξής option: Puerto Plata, Punta Cana, La Romana. Τη Samana την αποκλείσαμε για διαμονή, σίγουρα όμως θα πάμε για βόλτα ή για μπάνιο.
Από τα τρία μέρη που αναφέρεις και πήγα και στα τρία, εγώ θα επέλεγα χωρίς καμία σκέψη La Romana.
Το Puerto Plata δε μου άρεσε ούτε πριν 10 χρόνια, πόσο μάλλον τώρα που απ'ότι λέει ο Yorgos έχει τα χάλια του και ούτε από γύρω περιοχές έχει κάτι ιδιαίτερο. Αν και η ενδοχώρα είναι ενδιαφέρουσα, παραλιακώς δε λέει πολλά..Αν στο έχουν προτείνει από γραφείο πιθανόν να εννοούν την playa Dorada, μια περιοχή με all inclusive, φουλ κόσμο με βραχιολάκια από τα ξενοδοχεία και μέτρια παραλία.
Η Punta Cana τα έχω πει και δεν τα ξαναλέω...ΟΧΙ δαγκωτό από μένα (για 2 εβδομάδες είναι αυτοκτονία!)
Η La Romana είναι πιο συμπαθητική, έχει κοντά τα νησάκια Catalina και Saona για εκδρομούλες, και πιο ενδιαφέροντα μέρη γύρω για ημερήσιες (Bayahibe, Juan Dolio, και ένα σωρό παραλιούλες). Για βόλτα ή μπάνιο στη Σαμανα δεν το βλέπω αφού είναι 4 ώρες με το αυτοκίνητο. Μόνο να πας και άλλες 4 να γυρίσεις.
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Ευχαριστώ Godbeach. La Romana ε? Γενικώς εκτός από τις παραλίες τι άλλο θα μας πρότεινες να κάνουμε? Santo Domingo να πάμε? Κανένα μέρος με πλούσια βλάστηση για εκδρομή? Αν μείνουμε La Romana έχεις δίκαιο, πολύ μακριά για να πάμε Samana. Για το Bavaro τι λές? Έχεις πάει?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε σε βοηθάω αλλά κι εγώ Σαμανά θα έμενα. Από τα υπόλοιπα Ρομάνα, αλλά το να μη μένετε Σαμανά είναι ο τέλειος τρόπος να καταστρέψετε τις διακοπές σας, ειδικά αν πάτε Μπάβαρο ή Πούντα Κάνα (μακριά!).
 

atmomixani

Member
Μηνύματα
20
Likes
91
Επόμενο Ταξίδι
Γουαδελουπη
Εγω παλι το χαβα μου..
Αν θα εχετε αυτοκινητο γιατι δεν κλεινετε τις 2-3 πρωτες μερες bocca chica που ειναι κοντα στο αεροδρομιο και μετα οπου πατε και σας αρεσει να πιασετε ενα δωματιο???
Δεν ξερω ποσο πολυ μπορει να εχει αλλαξει η ΔΔ αλλα 6 χρονακια πριν βρισκαμε καταπληκτικα δωματια ειτε ενοικιαζομενα με κουζινακι η ακομα και σε ξενοδοχειακια με πισινα σε πολυ φτηνες τιμες σε σχεση με τις τιμες που εβλεπα απο εδω...
Σιγουρα δεν ενδεικνυται αν θελετε τυπου all inclusive...αλλα αν θελετε να γυρισετε το νησι πιστευω ειναι ο καλυτερος τροπος...
Punta Cana και Puerto plata δαγκωτο οχι κι απο μενα για διαμονη....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστώ Godbeach. La Romana ε? Γενικώς εκτός από τις παραλίες τι άλλο θα μας πρότεινες να κάνουμε? Santo Domingo να πάμε? Κανένα μέρος με πλούσια βλάστηση για εκδρομή? Αν μείνουμε La Romana έχεις δίκαιο, πολύ μακριά για να πάμε Samana. Για το Bavaro τι λές? Έχεις πάει?
Το τι να κάνετε εξαρτάται από το μέρος που θα μένετε..θα πρότεινα να μοιράσετε τις μέρες σε δύο διαφορετικά μέρη για να δείτε περισσότερα από το νησί.
Santo Domingo να πάτε, εμένα μου άρεσε. Όχι οτι έχει κάτι ιδιαίτερο πλην της αποικιακής ζώνης, αλλά εμένα αυτή η ατμόσφαιρα της πόλης μου ταίριαξε. Μπορεί να ήταν και η χαρά μου που βρισκόμουν στην καραιβική για πρώτη φορά :haha:

Μέρος με πλούσια βλάστηση για εκδρομή αν εννοείς κοντά στη La Romana, τότε στο Bayahibe, στο πάρκο Del Este. Έχει μονοπάτια για περιήγηση, και από τότε που πήγα εγώ το έχουν φιάξει και αξιοποιήσει (οργανωμένα Jungle tour, σχοινένιες γέφυρες κλπ.)
Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.seavisbayahibe.com/National_Park_e.htm

Για το Bavaro τι λές? Έχεις πάει? Ναι και δε θα έμενα εκεί..Στο λένε και οι υπόλοιποι (Yorgos, atmomixani)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Βιντεάκι απο την εκπομπή ΄Once upon an island' με δεκάλεπτη ξενάγηση στη Δομηνικανή δημοκρατία και χαμηλές πτήσεις πάνω από τις παραλίες:
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Ευχαριστώ guys!! Οταν επιστρέψω με το καλό θα σας ενημερώσω για τα πάντα!!
-Αν και δε χρειάζεστε ενημέρωση, βλέπω έχετε πάει πολλές φορές :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αποφάσισες για κάπου συγκεκριμένα? Ή σε μπερδέψαμε περισσότερο?
Και βέβαια να μας ενημερώσεις όταν με το καλό επιστρέψεις :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom