Αγαπημένα Soundtracks

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
(αφαιρέθηκε το link ολόκληρης της ταινίας για ευνόητους λόγους).
Μα αφού ήταν στο youtube, για να υπάρχει εκεί - νομίζω - ότι έχει περάσει ελέγχους και επιτρέπεται. Κάνω κάποιο λάθος; Είναι κάτι που δεν ξέρω;
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Μα αφού ήταν στο youtube, για να υπάρχει εκεί - νομίζω - ότι έχει περάσει ελέγχους και επιτρέπεται. Κάνω κάποιο λάθος; Είναι κάτι που δεν ξέρω;
Η ταινία φαίνεται να έχει κανονική εμπορική χρήση, δεν βρίσκω κάποια σχετική πληροφορία δωρεάν διαμοιρασμού - αναπαραγωγής από τους δημιουργούς της.
Δεν είναι η πρώτη, ούτε η τελευταία που έχει ξεφύγει από τους ελέγχους του youtube.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Σκόρπια τραγούδια που ακούγονται σε ταινίες ή έχουν γραφτεί επί τούτου υπάρχουν άπειρα αγαπημένα. Όμως ολόκληρα αλμπουμ όπου όλα τα κομμάτια είναι διαλεχτά θα έλεγα πως είναι το κλασσικό πλέον "Pulp fiction"
το "Evita"
o "Καιρός των Τσιγγάνων"
από τα δικά μας φυσικά το "Ρεμπέτικο"
"Συνοικία το όνειρο"
επίσης όλο το αλμπουμ από την ταινιάρα που τα έχει όλα (μουσικάρα, φωνάρα, παιχτούρα) :clap:

και βέβαια το επικό διπλό αλμπουμ από το "Forrest Gump" με τις 32 κομματάρες (βέβαια στην ταινία ακούστηκαν και πολλά άλλα τραγουδια που δεν περιέχονται όμως στο σαουντρακ)

Είναι κι άλλα πολλά που αυτή τη στιγμή δεν μου 'ρχονται γι' αυτό θα επανέλθω!;)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Για το σήριαλ "Πορεία 090" σε σενάριο και σκηνοθεσία Τάσου Ψαρρά, που προβλήθηκε το 1980 από την τότε ΥΕΝΕΔ, ζητήθηκε από τον Θάνο Μικρούτσικο να γράψει μουσική. Έτσι έχουμε στα χέρια μας έναν από τους σπουδαιότερους δίσκους της ελληνικής δισκογραφίας, που μπορεί να μην συγκαταλέγεται στα σαουντρακ, αλλά εφτά από τα τραγούδια του ακούγονται στη σειρά με την φωνή του Γιάννη Κούτρα.
Και βέβαια αναφέρομαι στον "Σταυρό του Νότου" σε ποίηση του Νίκου Καββαδία.

Το "Kuro Siwo" είναι το τραγούδι που ακούγεται στους τίτλους.

ΥΓ. Και μερικές άγνωστες πτυχές της ιστορίας πίσω από την κυκλοφορία του δίσκου:
http://tvxs.gr/news/moysiki/stayros-toy-notoy-thanos-mikroytsikos
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Το 2001 η Dreamworks έκανε το θαύμα της κι εμείς απολαύσαμε μια ταινία κινουμένων σχεδίων που έμελλε να κατακτήσει περισσότερο το ενήλικο κοινό από τα πιτσιρίκια! Ο λόγος για το "Σρεκ" φυσικά, που όσο αγαπήθηκε η ταινία αλλο τόσο αγαπήθηκε και το σαουντρακ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Διερχόμενος τη φάση που σκαλίζω κι ανακαλύπτω τα του Bollywood, έπεσα και πάνω στο Chaiyya Chaiyya από τη ταινία Dil se. Το τραγούδι εγινε megahit τότε κι εκτός των συνόρων της Ινδίας (νομίζω θα το θυμούνται οι περισσότεροι).
Αυτό που ψάχνοντας λίγο παραπάνω με εξέπληξε είναι οι στιχοι του τραγουδιού. Παρά το ανάλαφρο της μελωδίας οι στίχοι είναι ποίημα του Σούφι ποιητή Bulleh Shah (1680–1757) από το Παντζαμπ. Ένας ύμνος στον έρωτα!

Απoλαύστε παράλληλα και μια διαδρομή με το τραίνο στα ορεινά τοπία του Tamil Nadu

Μια λίγο αδόκιμη προσπάθεια να τους μεταφράσω από τα αγγλικά

Εκείνοι που περπατούν στη σκιά της αγάπης
Πρέπει να έχουν το Παράδεισο κάτω από τα πόδια τους
Συνεχίζουν να περπατούν στη σκιά της αγάπης

Η σύντροφος που περπατά μαζί σαν το άρωμα
Αυτή που ψιθυρίζει σε μια μελωδική γλώσσα (Ουρντού)
Είναι η βραδιά μου, η νύχτα, το σύμπαν μου
Η αγαπημένη μου, ο έρωτάς μου

Αυτή που κρύβει τον εαυτό της στα λουλούδια
Κι αποκαλύπτεται σαν άρωμα
Κατασκευασμένο σε μια γοητεία, θα ήθελα να το φορώ
Αν τη βρω ποτέ σαν ένα θαύμα

Η σύντροφός μου, είναι σαν ιερέας για μένα
Είναι το τραγούδι μου, η δήλωση πίστης μου

Η σύντροφός μου που κινείται σαν τις δροσοσταλίδες
Με το Παράδεισο κάτω από τα πόδια
Μερικές φορές πάνω στα κλαδιά, μερικές φορές πάνω στα φύλλα
Ψάχνω τα ίχνη της στο αεράκι

Είμαι λάτρης όλων των μορφών της
Αυτός που φλερτάρει με το φως και τη σκιά
Αυτή είναι άτακτη, κι αλλάζει χρώμα
Και γω ένας αναζητητής των χρωμάτων και των μορφών
 
Last edited:

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Nyman, Zimmer & Craig Armstrong είμαι απίστευτοι στα soundtrack που "χαρίζουν" σε ταινίες

Ας δώσω και εγώ την μικρή συμβολή μου με κάποια ακόμη που δεν έχουν ποσταριστεί:

The Βeach Ost - Sugar Ray - Spinning Away . Απλά το ακούς και φαντασιώνεσαι οτι βρίσκεται και εσύ σε κάποια παραλία και πίνεις κοκτέιλ

Stranger Than Fiction Ost - Califone - Bottles & Bones . Γλυκόπικρη μελωδία που σε μαγεύει και σε βάζει και σένα μέσα στο "πλαίσιο" της ταινίας.

Requiem For A Dream Ost - Clint Mansell - Theme Song or Lux Aterna. O Mansell στα καλύτερά του χαρίζει μια από τις συγκλονιστικότερες μελωδίες στην ιστορία του παγκόσμιου κινηματογράφου.

Love Actually Ost - Craig Armstrong - Glasgow Love Theme, PM's Love Theme and Portuguese Love Theme. Η ταινία συνδέει διαφορετικές ιστορίες αγάπης.Ο Armstrong απλά τις "ντύνει" πανέμορφα.

Trainspotting Ost - Iggy Pop & Lou Reed - Lust for Life & Perfect Day. Αν και όλο το soundtrack είναι υπέροχο , εύφημος μνεία σε δύο ιερά τέρατα της ροκ μουσικής

Stand By Me Ost - Ben E. King - Stand By Me . O Rob Reiner σκηνοθετεί , ο Stephen King γράφει και οι Phoenix,Feldman ξυπνάνε παιδικές αναμνήσεις μέσα σε ένα υπέροχο μουσικό περιτύλιγμα.

Ολόκληρο το Ost στις παρακάτω

The Wall - Επειδή απλά είναι ίσως ο μεγαλύτερος δίσκος ever made αποτυπωμένος σε κινηματογραφικό φιλμ.Η εσωστρέφεια , η απομόνωση και η κατάθλιψη του σύγχρονου ανθρώπου στην πιο χαρακτηριστική της μεταφορά (στην προ Requiem for a dream εποχή)

Almost Famous - Γιατι έχει όλους σχεδόν όσους δημιούργησαν τη ροκ μουσική και έναν ολόκληρο τρόπο ζωής

Top Gun - Eπειδή όλοι μας πιτσιρικάδες θέλαμε να γίνουμε ιπτάμενοι

Matrix No1 - Γιατι μας ξυπνάει την πιο άγρια-ροκ πλευρά του εαυτού μας

Kill Bill No1 - Επειδή ο Ταραντίνο εκτός από σπουδαίος σκηνοθέτης αποδυκνύει οτι ξέρει και από καλή μουσική

Και κατι που μπορεί να μην είναι soundtrack , είναι όμως χαρακτηριστικό και οι παλιοί θα το θυμηθούν : Vangelis Papathanasiou - L'Apocalypse des animaux

 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.988
Πήρε λίγη ώρα να το ξεθάψω το θέμα :).
Θα επιμείνω στα θεατρικά: ποιος να το περίμενε (ούτε γω δηλαδή) , από την παράσταση "Το Σκλαβί". Ο λατρεμένος Νίκος Κυπουργός.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.289
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom