Κούβα Road trip ανατολικά της Κούβας & Αβάνα

fou

Member
Μηνύματα
79
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Το καλοκαίρι του 2011 όταν κατέθετες τα δικαιολογητικά, έπαιρνες και την βίζα σε κανά μισάωρο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σήμερα το απόγευμα πάλι, σε Κολομβία, Κόστα Ρίκα και Σαλβαδόρ, στην επιβίβαση (ούτε καν στο check in) για όλες τις πτήσεις προς Αβάνα σε ρωτούσαν αν είχες βίζα. Αν όχι, σου έδιναν μία (ή όσες ήθελες) για 15$... ούτε φωτό, ούτε ασφάλειες, ούτε τίποτε. Μερικοί επιβάτες που δεν έκαναν ούτε αυτό,τ ις αγόραζαν επιτόπου στο immigration της Κούβας.
Το τι ζόρι τραβάει η πρεσβεία της Κούβας στην Αθήνα με τις φωτογραφίες ειδικά είναι τουλάχιστον αξιοπερίεργο, πουθενά αλλού στον κόσμο δεν έχω δει να τις ζητάνε.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Μήπως τις ζητάνε έτσι σαν αυτόγραφο ... ένα πράγμα ...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σήμερα το απόγευμα πάλι, σε Κολομβία, Κόστα Ρίκα και Σαλβαδόρ, στην επιβίβαση (ούτε καν στο check in) για όλες τις πτήσεις προς Αβάνα σε ρωτούσαν αν είχες βίζα. Αν όχι, σου έδιναν μία (ή όσες ήθελες) για 15$... ούτε φωτό, ούτε ασφάλειες, ούτε τίποτε. Μερικοί επιβάτες που δεν έκαναν ούτε αυτό,τ ις αγόραζαν επιτόπου στο immigration της Κούβας.
Το τι ζόρι τραβάει η πρεσβεία της Κούβας στην Αθήνα με τις φωτογραφίες ειδικά είναι τουλάχιστον αξιοπερίεργο, πουθενά αλλού στον κόσμο δεν έχω δει να τις ζητάνε.
Καλά αυτό με τη φωτογραφια δεν εχει καμιά λογική , απλά μια ταλαιπωρια επιπλεον :mad: και άντε και εχεις βιζα απο αλλού η Iberia στην Αθηνα ειναι χειροτερη απο τη πρεσβεια . Μια φορά ταξιδεψα με βιζα αγορασμένη στο Μεξικό και η κοπελλα στο τσεκαρισμα επαθε σοκ και φωναξε τον υπευθυνο να βεβαιωθει οτι η βιζα ειναι ενταξει , ευτυχως ηταν εξυπνος ο ανθρωπος την καθησυχασε και τελειωσε και η αγωνια μου σχετικα γρηγορα ....
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Για βιζα Ινδίας ζητάνε 2 φωτογραφιες και κοστίζει 92 ευρω παρακαλω.Τι άσχετη διαδικασία και κόστος ειναι αυτο με τις βίζες.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Για βιζα Ινδίας ζητάνε 2 φωτογραφιες και κοστίζει 92 ευρω παρακαλω.Τι άσχετη διαδικασία και κόστος ειναι αυτο με τις βίζες.
Σε κάποια κράτη στο θέμα της βίζας ισχύει η αρχή της αμοιβαιότητας, δεν ξέρω αν ισχύει αυτό για την Ινδία, ζητούν δηλαδή ακριβώς ότι ζητάει και το άλλο κράτος. Όσο κουραστικά είναι για μας όλα αυτά άλλο τόσο είναι και για αυτούς. Προσωπικά πιστεύω καλά κάνουν. Είναι θέμα εθνικής αξιοπρέπειας.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σήμερα το απόγευμα πάλι, σε Κολομβία, Κόστα Ρίκα και Σαλβαδόρ, στην επιβίβαση (ούτε καν στο check in) για όλες τις πτήσεις προς Αβάνα σε ρωτούσαν αν είχες βίζα. Αν όχι, σου έδιναν μία (ή όσες ήθελες) για 15$... ούτε φωτό, ούτε ασφάλειες, ούτε τίποτε. Μερικοί επιβάτες που δεν έκαναν ούτε αυτό,τ ις αγόραζαν επιτόπου στο immigration της Κούβας.
Το τι ζόρι τραβάει η πρεσβεία της Κούβας στην Αθήνα με τις φωτογραφίες ειδικά είναι τουλάχιστον αξιοπερίεργο, πουθενά αλλού στον κόσμο δεν έχω δει να τις ζητάνε.
Και ακομα πιο τρελό , στη πτηση Τοροντο - Αβάνα , μας εδωσαν ΔΩΡΕΑΝ βίζες , ενω ειχαμε πληρωσει 47 τη μια + εξοδα κουριερ + υποχρεωτικη ασφαλεια 52 ευρω που δεν μας ζητηθηκε πουθενά :mad:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σήμερα το απόγευμα πάλι, σε Κολομβία, Κόστα Ρίκα και Σαλβαδόρ, στην επιβίβαση (ούτε καν στο check in) για όλες τις πτήσεις προς Αβάνα σε ρωτούσαν αν είχες βίζα. Αν όχι, σου έδιναν μία (ή όσες ήθελες) για 15$... ούτε φωτό, ούτε ασφάλειες, ούτε τίποτε. Μερικοί επιβάτες που δεν έκαναν ούτε αυτό,τ ις αγόραζαν επιτόπου στο immigration της Κούβας.
Το τι ζόρι τραβάει η πρεσβεία της Κούβας στην Αθήνα με τις φωτογραφίες ειδικά είναι τουλάχιστον αξιοπερίεργο, πουθενά αλλού στον κόσμο δεν έχω δει να τις ζητάνε.
Γιωργο εχω μια απορία , πως ταξιδευει καποιος Κουβα χωρις να εχει βίζα ; Αφου στο αεροδρομιο στην Αθήνα δεν σε αφηνουν να πεταξεις χωρις βιζα ....
 

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
ΚΙΚΙ, αν θυμάμαι καλά κάπου έγραφες οτι θα ηθελες να στειλεις πραγματα σε συγγενεις σου στην Κουβα. Μπορεί να μη σε ξερω αλλα με βοηθησαν πολυ τα γραπτα σου και θα χαρω να εξυπηρετήσω σε ενα μηνα που θα παω!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ΚΙΚΙ, αν θυμάμαι καλά κάπου έγραφες οτι θα ηθελες να στειλεις πραγματα σε συγγενεις σου στην Κουβα. Μπορεί να μη σε ξερω αλλα με βοηθησαν πολυ τα γραπτα σου και θα χαρω να εξυπηρετήσω σε ενα μηνα που θα παω!
θα σου στειλω προσωπικο μηνυμα. Σε ευχαριστω πολύ.
 

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
δες τα πμ σου κοπελια!! Ερχομαι στα μέρη σου για Πάσχα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom