ταινιες και ταξιδια

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη, αλλά είδα πρόσφατα το The Darjeeling Limited του Wes Anderson. Έχει ινδία, τρένο, ιδιότυπο χιούμορ και φοβερή (αλλά φοβερή όντως) μουσική. Αν δεν τη έχετε δει, την προτείνω ανεπιφύλακτα.
http://www.imdb.com/title/tt0838221/
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Είδα εχθές μια ωραία και καινούρια ταινιούλα η οποία
εκτυλίσσεται στο Μαρόκο.Η φωτογραφία και τα πλάνα
φανταστικά,αναπόλησα Μαρόκο.Λέγεται intersection

Επίσης το εκπληκτικό (νομίζω είχε πάρει Όσκαρ;) που
γυρίστηκε Ινδία "slumdog millionaire".Το είδα μόλις
την περασμένη βδομάδα και απλά έμεινα.
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
"Vino para robar". Αργεντίνικη με το μεγαλύτερο μέρος να έχει γυριστεί στη provincia της Mendoza και με γυρίσματα στο B.A,αλλά και κάποια γυρίσματα στην Ιταλία. Ξεκινά με την κλοπή ενός αντικειμένου από μουσείο και μετά συνεχίζει με την προσπάθεια κλοπής ακριβού κρασιού, ενώ τα πράγματα περιπλέκονται όπως και η σχέση των πρωταγωνιστών.
 

joch

Member
Μηνύματα
40
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ-ΚΑΜΤΣΑΤΚΑ
1) http://www.imdb.com/title/tt0448993/ The art of travel.... Αμερικανιά ως προς το σενάριο, αλλά με θεικά τοπία (από παρθένα ζούγκλα του Παναμά και της Κολομβίας) στα οποία το 99,9% των μελών του travelstories θα ήθελε να πολύ ταξιδέψει αλλά δεν θα το κάνει ποτέ...
2) http://www.imdb.com/title/tt1534084/releaseinfo In gold we trust Άχρονη ζούγκλα στη Γαλλική Γουιάνα....Τοπία από άλλο πλανήτη.
3) Η κλασική The Beach ... απλά υπέροχη.... τοπία ΝΑ. Ασίας και μύχιες σκέψεις που έχουμε όλοι μας για ένα lifetime runaway....
4) The mission (1986) ....Βραζιλία στα πρώιμα στάδια της αποικιοκρατίας....Καταπληκτικά τοπία και τροφή για σκέψη αναφορικά με το τι πρεσβεύει τελικά ο "πολιτισμένος" κόσμος..
5) The prisoner of mountains (1996) Πόλεμος, ειρήνη, ανθρώπινες σχέσεις δέσμιες παραδόσεων και προκαταλήψεων με υπέροχο ντεκόρ τα μαγευτικά βουνά του Καυκάσου.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Αβάνα!! Με ταξιδεύει στον πρώτο μου ονειρεμένο προορισμό την Κούβα!! Το οποίο σύντομα θα γίνει πραγματικότητα μια και το άλλο μου μισό είχε το ίδιο όνειρο, οπότε γαμήλιο ταξίδι Κούβα!!!
Μεσάνυχτα στο Παρίσι. Θα χηριμοποιήσω τη φράση της Κοτιγιάρ: δε μπορώ να αποφασίσω αν το Παρίσι είναι πιο όμορφο τη μέρα ή τη νύχτα!! Με ταξιδεύει σε ένα ρομαντικό βροχερό Παρίσι.
Τέλος θα σας γράψω για το αγαπημένο μου βιβλίο(το οποίο σύντομα θα γίνει ταινία) πογ με ταξιδεύει στο δευτερο προορισμό των ονείρων μου.
Ο μπρούτζινος καβαλάρης με ταξιδεύει στην Αγία Πετρούπολη..... όσοι το έχουν διαβάσει ξέρουν...
Φιλιά σε όλους τους ταξιδιάριδες σινεφίλ!!
 

JsOphelia

Member
Μηνύματα
37
Likes
46
Ονειρεμένο Ταξίδι
Northern Lights
Into the Wild
127 hours
The Beach
A perfect Getaway
The Tourist
Blood Diamond
The Secret life of Walter Mitty

Θα βγω λίγο off αλλά το Μαζί σου(ελληνική σειρά) που σε ταξιδεύει στον Έβρο..πραγματικά θα ήθελα να κάνω το ίδιο μέσα στα επόμενα χρόνια :)

(τις αγαπάω όλες όσες ανέφερα παραπάνω!!)
 
Last edited:

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
703
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Ωραίο θέμα, ας θυμηθώ κι εγώ λοιπόν μερικές ταινίες...Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για τη μακριά λίστα.

As if i am not there (Βοσνία)
City of God (Ρίο ντε Τζανέιρο)
Eat, Pray, Love (Ρώμη, Ινδία, Μπαλί)
Oslo 31 August (Όσλο)
Into the Wild (Αλάσκα)
Le Havre (Χάβρη)
Midnight in Paris (Παρίσι)
In Bruges ( Μπρυζ)
James Bond (Παντού)
The Beach
Paris (Παρίσι)
Πολίτικη Κουζίνα (Κωνσταντινούπολη)
The Constant Gardener (Κένυα)
The Descendants (Χαβάι)
Lord of the Rings (Νέα Ζηλανδία)
Transporter
Vicky, Christina, Barcelona (Βαρκελώνη)
Bienvenue chez les Ch'tis (Bergues, χωριό στη Βόρεια Γαλλία)

Αν βάλουμε και σειρές σίγουρα Friends, Suits, White Collar (Νέα Υόρκη) και Sherlock Holmes (Λονδίνο).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τελευταία έχω την όρεξη, πριν πάω σε ένα μέρος να δω ταινία/ταινίες που σχετίζονται με αυτό, να μπαίνω στο κλίμα....φυσικά πολλές από τις ταινίες που προαναφέρθηκαν τις έχω δει και με έχουν ταξιδέψει.
Για το επικείμνο ταξίδι στη Προβηγκία λοιπόν είδαμε καινούργιο Woody Allen (όχι πολλά τοπία, αλλά είναι ο γνωστός Woody) και το A Good Year, που κι αν είναι γλυκανάλατη και γεμάτη κλισέ, τα τοπία και η φωτογραφία είναι απλά ονειρικά.
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η υφήλιος...
Θεματαρα, που τοσα χρονια μου ειχε ξεφυγει. :clap:

Οι ταινιες που θα αναφερω δειγματικα, δεν αποτελουν απαραιτητως τις τοπ μου, περιλαμβανονται ακομα και μετριοτατες προς κακες, απλα δινω πολυ μεγαλη σημασια στο που γυριζονται γιατι ετσι μπορω να "ταξιδευω" κινηματογραφικα στα μερη αυτα:rolleyes: Οποτε μια προχειρη καταγραφη εχει ως εξης:

- Dolce Vita - Η κοσμοπολίτικη πλευρά της Ρώμης
- Το τέλος μιας αγάπης - Ρώμη και πάλι από το μπαλκόνι της Βίβιαν Λι
- Ο καιρός των Τσιγγάνων - Περιπλάνηση από τις φτωχικές γειτονιές των Βαλκανίων μέχρι το Μιλάνο
- Οι καρτποσταλικές ταινίες του Άλλεν όπως Μεσάνυχτα στο Παρίσι, Vicky Cristina Barcelona, Scoop/Matchpoint/όνειρο της Κασσάνδρας (Λονδίνο), Manhatan, New York κτλ κτλ
- Άγγλος Ασθενής - Αφρική, Ιταλία
- Έγκλημα στο Νείλο
- Χαμένοι στη μετάφραση - Η μία όψη της ζωής στο Τόκυο
- Evil under the sun - Ιταλική ριβιέρα
- Ψαρεύοντας σολωμούς στην Υεμένη
- Περιφρόνηση - Κάπρι
- Και ο θεός έπλασε τη γυναίκα - Νότια Γαλλία
- Avis de mistral - Μαγευτική Προβηγγία
- Αμελί - Παρίσι
- Ο τρίτος άνθρωπος - Ατμοσφαιρικό νουάρ στη Βιέννη
- To catch a thief -Monte Carlo
- North by northwest - Νότια Ντακότα
- Under the tuscan sun - Μία από τις πιο αγαπημένες mainstream ταινίες (που δεν έχω πολλές του είδους στις προτιμήσεις μου) γυρισμένη στην Τοσκάνη (mega plus η παρουσία του υπέρτατου θεού Bova στο καστ).
- Επτά χρόνια στο Θιβέτ
- Άγρια Ορχιδέα - Η αισθησιακή πλευρά της Βραζιλίας
- Τουρίστας - Βενετία , ευτυχώς υπήρχε και πάλι ο Μπόβα και δεν πλήξαμε εντελώς

Αυτές μου ήρθαν πρόχειρα στο νου.:p
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Τελευταία έχω την όρεξη, πριν πάω σε ένα μέρος να δω ταινία/ταινίες που σχετίζονται με αυτό, να μπαίνω στο κλίμα....φυσικά πολλές από τις ταινίες που προαναφέρθηκαν τις έχω δει και με έχουν ταξιδέψει.
Για το επικείμνο ταξίδι στη Προβηγκία λοιπόν είδαμε καινούργιο Woody Allen (όχι πολλά τοπία, αλλά είναι ο γνωστός Woody) και το A Good Year, που κι αν είναι γλυκανάλατη και γεμάτη κλισέ, τα τοπία και η φωτογραφία είναι απλά ονειρικά.
Και εμείς τα ίδια κάνουμε. Βέβαια δεν χαρήκαμε ιδιαίτερα όταν είδαμε το "Gomorrah" πριν το ταξίδι μας στη Νάπολη, αλλά ήταν διδακτικό για την κατάσταση εκεί και εννοείται ότι δεν βιώσαμε τίποτα απολύτως σχετικό εκεί.
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Πριν πας Ναπολη χρυση μου βλεπεις αφιερωμα στο θεο της πολης, τον Ντιεγκο Αρμαντο Μαραντονα, τρωγοντας πιτσα φυσικα:D

Υ.Γ. Δυνατη ταινια το Γκομορρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom