Τουρκία Visa για Τουρκία

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Από τις 10 Απριλίου του 2014 οι ταξιδιώτες δεν θα μπορούν πλέον να αγοράζουν/αποκτούν visa κατά την άφιξή τους στα σημεία εισόδου στην Τουρκία.

Αντ’ αυτού, θα πρέπει να έχουν λάβει τη Visa ηλεκτρονικά (e-visa) πριν από το ταξίδι τους.

Οι πολίτες των ακόλουθων χωρών της ΕΕ (με την προϋπόθεση ότι είναι κάτοχοι κανονικού διαβατηρίου) απαιτείται να λαβαίνουν τη visa τους ηλεκτρονικά, ανεξάρτητα από τη διάρκεια της παραμονής τους:

·Αυστρία

·Βέλγιο

·Κροατία

·Κυπριακή Δημοκρατία

·Ιρλανδία

·Ολλανδία

·Ισπανία

·Ηνωμένο Βασίλειο

Ηλεκτρονική visa απαιτείται και από τους πολίτες των ακόλουθων χωρών, εφ’ όσον η παραμονή τους στην Τουρκία υπερβαίνει τους 3 μήνες:

·Βουλγαρία

·Τσεχική Δημοκρατία

·Δανία

·Εσθονία

·Φινλανδία

·Γαλλία

·Γερμανία

·Ελλάδα

·Ουγγαρία (30 ημέρες)

·Ιταλία

·Λετονία (30 ημέρες)

·Λιθουανία

·Μάλτα

·Πολωνία

·Ρουμανία

·Σλοβακία

·Σλοβενία

·Σουηδία (μπορεί να ισχύουν προϋποθέσεις).


Αυτό σημαίνει, ότι η νέα ηλεκτρονική Visa θα είναι κρίσιμης σημασίας για τους κατόχους διαβατηρίων από την Αυστρία, το Βέλγιο, την Κροατία, την Κυπριακή Δημοκρατία, την Ιρλανδία, την Ολλανδία, την Ισπανία και το Ηνωμένο Βασίλειο, αφού αυτοί θα χρειάζονται Visa σε κάθε περίπτωση, αλλά δεν θα μπορούν πλέον να την αγοράσουν στα σύνορα από τον Απρίλιο.

Την ηλεκτρονική Visa μπορείτε να προμηθευτείτε από την ιστοσελίδα : https://www.evisa.gov.tr/en/

Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στην ιστοσελίδα του Τουρκικού Υπουργείου Εξωτερικών: http://www.mfa.gov.tr/visa-information-for-foreigners.en.mfa
 

papaki2590

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
αλημερα θα ηθελα να κανω δυο ερωτησεις
1.ειμαι ελληνιδα εχω ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες και θα ταξιδεψω 4 μερες τουρκια χρειαζεται visa ή διαβατηριο?διαβασα καπου για ηλεκτρονικη βιζα αλλα δε με αφηνει το site τους να τη βγαλω
2.μαζι μου θα ταξιδεψει το αγορι μου ο οποιος εχει αλβανικο διαβατηριο,εκεινος χρειαζεται visa?
ευχαριστω παρα πολυ
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
αλημερα θα ηθελα να κανω δυο ερωτησεις
1.ειμαι ελληνιδα εχω ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες και θα ταξιδεψω 4 μερες τουρκια χρειαζεται visa ή διαβατηριο?διαβασα καπου για ηλεκτρονικη βιζα αλλα δε με αφηνει το site τους να τη βγαλω
2.μαζι μου θα ταξιδεψει το αγορι μου ο οποιος εχει αλβανικο διαβατηριο,εκεινος χρειαζεται visa?
ευχαριστω παρα πολυ
Καλημέρα...Έσυ με την ελληνική ταυτότητα την καινούργια που έχεις δεν χρειάζεσαι διαβατήριο ή Visa...Μόλις φτάσετε και περάσετε απο τον έλεγχο σου δίνουν ένα χαρτάκι άσπρο σφραγισμένο που είναι η Visa σου την οποία πρέπει να κρατήσεις κ να δώσεις πίσω όταν φεύγεις. Για το αγόρι σου με το αλβανικό διαβατήριο δεν γνωρίζω ελπίζω να σε διαφωτίσει κάποιος πιο ενημερωμένος του φόρουμ. Καλό ταξιδι και καλά να περάσετε!!!
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Καλημέρα @emouli ....Δεν το ήξερα αυτό...λέει όμως για τους Έλληνες που η παραμονή τους θα είναι 3μηνη...σε περιπτωση που είναι για λίγες μέρες τι χρειάζεται?
Συγγνώμη λάθος κατάλαβα...Λέει ότι δεν χρειαζόμαστε Visa εκτός κ αν η παραμονή μας υπερβαίνει τους 3 μήνες..Οπότε @papaki2590 είσαι οκ...
 

papaki2590

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Albania: Official passport holders, who are appointed to the diplomatic, consular missions or representations of international organizations accredited in Turkey, are exempted from visa for the period of their assignments. Official and ordinary passport holders are exempted from visa for their travels with touristic purposes and transit from Turkey, up to 90 days within six months starting from the first entry date.
στο site τους λεει αυτο για την αλβανια μπορει να με βοηθησεις καποιος γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι πολυ καλα?εχει κανονικο διαβατηριο το αγορι μου οχι υπηρεσιακο κτλ
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
2.μαζι μου θα ταξιδεψει το αγορι μου ο οποιος εχει αλβανικο διαβατηριο,εκεινος χρειαζεται visa?
Όχι, δεν χρειάζεται, με αλβανικό διαβατήριο μπορεί να ταξιδέψει ελεύθερα στη Τουρκία. Απλά επειδή θα φύγετε από Ελλάδα και όχι από Αλβανία πρέπει να έχει οποσδήποτε και την άδεια παραμονής μαζί.
 
Last edited:

papaki2590

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας και μια τελευταια ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο θεμα,η περιοχη Taksim ειναι καλη για να μεινουμε?ποσο κοντα ειναι στην istikal που διαβασα πως ειναι ωραιο μερος για βολτα και καφεδες?
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας και μια τελευταια ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο θεμα,η περιοχη Taksim ειναι καλη για να μεινουμε?ποσο κοντα ειναι στην istikal που διαβασα πως ειναι ωραιο μερος για βολτα και καφεδες?
Το Taksim ειναι μια πολυ ζωντανη περιοχη της Πολης.Εχει πολυ καλη συγκοινωνιακη συνδεση για ολα τα αξιοθεατα που θα επισκεφτειτε ,πολυ καλα ξενοδοχεια και η Istiklal ειναι ενας απο τους δρομους που ξεκινουν απο κει. Ειναι η κεντρικη αρτηρια που σφυζει απο κοσμο σχεδον ολο το 24ωρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom