Ιαπωνία live from japan

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720

Καλησπερα και χρονια πολλα απο την τρελη και χαρουμενιαρικη Ιαπωνια!

Μια συντομη φωτοπεριληψη απο το ταξιδι...

Ημερα 1η


Αφιξη στο Τοκυο με Alitalia (να ναι καλα, να κανει παντα τετοιες προσφορες, να πηγαινει ο κοσμακης Ιαπωνια)


Μεταβαση στην πολη με Narita express


Το Τοκυο φανερωθηκε εντυπωσιακο μπροστα μου.


Αφιξη στο ξενοδοχειο και εξοικειωση με τις διαστημικες γιαπωνεζικες τουαλετες. (ειναι τελειες! Εχουν θερμαινομενο καθισμα και σου ψεκαζουν με ζεστο νερακι το πωπουδακι).


Συντομη αναγνωριστικη βολτα στους λαμπερους απο νεον φωτα δρομους της περιοχης σιντζουκου.


Ειναι τρελοι οι Ιαπωνες! Χτιζουν 10οροφα σε 3 μετρα οικοπεδο!!!


Το απωγειο του cuteness. Απο και να στρεψεις τη ματια, βρισκεις παντου χαρουμενιες!


Πισω στο χοτελ. Το jet lag δεν αστειευεται!

 

Attachments

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Δώσε όσο περισσότερο υλικό μπορείς.
Χρόνια πολλά. Καλά να περάσεις.
Σε ευχαριστω! Θα προσπαθησω! (αν με αφησει η μπακατελα το ταμπλετ μου- διαφορετικα θα ολοκληρωσω στην πατριδα). Χρονια πολλα! Καλη ανασταση!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Γράψε μία και το όνομα του ξενοδοχείου και τις εντυπώσεις σου, να υπάρχουν και αυτά.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Εάν θες, πήγαινε σε αυτήν την τζιντζα σε 3-4 ημέρες η πιο μετά.
http://www.kameidotenjin.or.jp
http://www.kameidotenjin.or.jp/gallery/index.html

Εχθές οι γουιστερια είχαν ανθίσει και σε λίγες μέρες θα είναι κόλαση. Αντίθετα με τις κερασιές, αυτές μυρίζουν και υπέροχα.
Το μέρος δεν έχει πολλούς δυτικούς, είναι ήρεμο και δωρεάν.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Γράψε μία και το όνομα του ξενοδοχείου και τις εντυπώσεις σου, να υπάρχουν και αυτά.
Εννοειται, οταν γυρισω θα γραψω και τις απαραιτητες πληροφοριες. Παντως το ξενοδοχειο λεγεται Tokyu Stay Ikebukuro και δεν το συνιστω απλα. Ειναι οτι καλυτερο μπορει να βρει κανεις στο Τοκυο (και εκανα πολυ ερευνα). Ειναι ησυχο, πε-ντα-κα-θα-ρο (κυριολεκτικα το γλειφουνε), ανετοτατα δωματια (και μιλαμε για Τοκυο, μην ξεχνιομαστε), και προσιτο για τα δεδομενα του Τοκυο (59 ευρω τη βραδια). Επισης, περιλαμβανεται το πρωινο στην τιμη, εχει καλο ασυρματο ιντερνετ δωρεαν, ειναι 5 λεπτα απο τα τρενα που σε πανε παντου στην πολη και μου φυλαξανε και τη βαλιτσα τζαμπα (ειμαι Κυοτο τωρα).

@ggonholidays σε ευχαριστω!!! Αυτο το ταξιδι ειναι solo και ειχα ενα αγχος πως θα τα καταφερω με τη γλωσσα. Τελικα διαπιστωσα οτι και την τσακωνικη διαλεκτο να μιλας μονο, οι Ιαπωνες εχουν τρομερη υπομονη, δεν δυσανασχετουν ποτε, και με ενα χαμογελο, ενα αριγκατο και 5 αγγλικα δημοτικου, κανεις μια χαρα τη δουλεια σου και σου κανουν και 2 - 3 υποκλισεις (φευγεις και αυτοι ακομα υποκλινονται).

@jousis θα το προσπαθησω. Εχω εμπιστοσυνη στις προτασεις σου (η ιδεα σου για το ματσουμοτο αξιζε με τα χιλια!!! Θενκσ!!!)
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ημερα 2η: Ματσουμοτο - Κυοτο

Εφυγα απο Τοκυο ξημερωματα. Προορισμος το Κυοτο με μια παρακαμψη στο Ματσουμοτο για να προλαβω τις ανθισμενες κερασιες στα τελειωματα τους.

IMG_0062.JPG

Σε ολους τους σταθμους πουλανε κουτια με φαγητο για το ταξιδι. Ακριβο (7 ευρω) αλλα με κρατησε ολη την ημερα. Α! Και νοστιμοτατο!

IMG_0004.JPG

Μπορει στα ιαπωνικα τρενα να ειναι απολυτα φυσικο να τρως σαν το βοδι βρομιζοντας ψαριλα το βαγονι και κανοντας θορυβο, αλλα μην τυχον και πληκτρολογησεις δυνατα στο λαπτοπ η ακομα περισσοτερο μιλησεις στο κινητο!!! Ανεπιτρεπτη συμπεριφορα! Δεν σεβεσαι τους γυρω σου!

IMG_0428.JPG

Οι κερασιες στο Ματσουμοτο ηταν ευτυχως ακομα ανθισμενες προσφεροντας ονειρικες εικονες.

IMG_0492.JPG

Τα πεσμενα πεταλα δημιουργουσαν αισθηση χιονισμενου τοπιου.

IMG_0485.JPG

Το καστρο του Ματσουμοτο ειναι επιβλητικο και μεγαλης ιστορικης αξιας.

IMG_0512.JPG

Διαδρομη προς Ναγκογια. Απο κει θα παρω το σινκανσεν (bullet train) για κυοτο.

IMG_0048.JPG

Η λεξη τρενο ακουγεται υποτιμητικη οταν αναφερεται σε αυτο το υπερμοντερνο, ταχυτατο... τρενο :)

IMG_0251.JPG

Το Κυοτο το περιμενα καπως πιο...παραδοσιακο. Δεν χανω τις ελπιδες μου. Ξερω που θα ψαξω αυριο...

IMG_0369.JPG

Το δωματιακι μου παντως ειναι σκετη Ιαπωνια!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Απιθανες οι φωτο με τις αμυγδαλιες!!! Σαν ονειρο...
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Απλά ένα όνειρο! Καλή συνέχεια και εμείς εδώ είμαστε είτε μπορείς άμεσα ή μετά την επιστροφή να διαβάσουμε και την ιστορία. Να ξέρεις πως έχεις ήδη μια αναγνώστρια σε αναμμένα κάρβουνα! Όσες ιστορίες έχω διαβάσει μέσα στο travelstories είναι ήδη ολοκληρωμένες και για πρώτη φορά περιμένω πως και πως την συνέχεια.
Είσαι το δεύτερο άτομο που κάνει το ταξίδι στην Ιαπωνία μόνο του και πραγματικά μου δίνει ελπίδες πως στο μέλλον μόλις μαζέψω κάποια χρήματα,έστω και χωρίς παρέα,θα το πραγματοποιήσω μόνη μου!!
Μου άρεσε πολύ που ανέφερες και λεπτομέρειες όπως το σκηνικό στο τρένο με το φαγητό και το κινητό. Δεν ξέρω αν κάποιοι τα θεωρούν αυτά ασήμαντα όμως είναι στοιχεία της καθημερινότητας τους,που σε εμάς κάνουν εντύπωση,αλλά έχουν ενδιαφέρον για το πως αντιλαμβάνονται οι Ιάπωνες τα πράγματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom