Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Μετά από μήνες που έχω να μπω στο φόρουμ, μπαίνω κυρίως για να ευχαριστήσω την Ηλέκτρα και τον Περιηγητή για τις πληροφορίες και τη βοήθειά τους σχετικά με το πρόγραμμα Bonus της Alpha Bank. Δεν ξέρω τι να πω παιδιά, δεν είχα φανταστεί πως θα ήταν τόσο σημαντικό για μένα να έχω εύκολη πρόσβαση σε (σχεδόν) δωρεάν αεροπορικά, αλλά καμιά φορά η ζωή είναι απρόβλεπτη και τώρα μου είναι απαραίτητα! Σας ευχαριστώ πολύ και σας εύχομαι ό,τι καλύτερο.

:clap::clap:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Να παρατηρήσω και ότι οι μάλλον χαμηλές πληρότητες στις πτήσεις επιτρέπουν το κλείσιμο εισιτηρίου σε περιόδους υψηλής ζήτησης, αντίθετα με τους όρους του κανονισμού. Π.χ έκλεισα εισιτήριο για τα μέσα Αυγούστου, ενώ ο κανονισμός αναφέρει ότι η περίοδος 12-18 Αυγούστου είναι απαγορευτική.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Παιδιά, έχω δύο απορίες, κάθε τελευταία Κυριακή του μήνα οι πόντοι που μαζεύονται στην Aegean Bonus Visa μετατρέπονται αυτόματα σε μίλια Aegean, ενώ για να μεταφερθούν οι πόντοι από American Express κάρτα στην Aegean Bonus Visa χρειάζεται τηλεφωνική αίτηση και 3-4 εργάσιμες μέρες.

Απορία1: Πόση διάρκεια ζωής έχουν οι πόντοι Bonus?
Απορία2: Πόση διάρκεια ζωής έχουν τα μίλια της Aegean?
Απορία3: Συμφέρει να κρατά κανείς πόντους στην κάρτα του ή μίλια τελικά?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Απορία1: Πόση διάρκεια ζωής έχουν οι πόντοι Bonus?
Απορία2: Πόση διάρκεια ζωής έχουν τα μίλια της Aegean?
Απορία3: Συμφέρει να κρατά κανείς πόντους στην κάρτα του ή μίλια τελικά?
Οι πόντοι bonus έχουν διάρκεια ζωής 2 χρόνια.
Κατά τη γνώμη μου, αν πρόκειται να εκμεταλλευτείς κάποιες καλές προσφορές που βγαίνουν κατά καιρούς για εισιτήρια με πολύ λιγότερους πόντους που βγάζει η Aegean για το πρόγραμμα bonus (έχει βγάλει 16000 πόντους για εισιτήριο εξωτερικού με επιστροφή καναδυο φορές πέρσι), συμφέρει να κρατήσεις και πόντους bonus.
 

KATSIK

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Το καλλύτερο είναι να μην μετατρέπεις τους πόντους σε μίλια.Οι περιστάσεις των ανθρώπων αλάζουν
μπορεί του χρόνου να μην θέλεις να κάνεις ταξίδια.
Οσον αφορά την διάρκεια των πόντων σωστά είπε η συνταξιδιότισα ότο κρατάνε δύο χρόνια,αλλά υπάρχει και ένα παραθυράκι που μου είπανε για να ισχύσουν παραπάνω...
πριν λήξουν να τους κάνεις μεταφορά σε άλλη κάρτα bonus

Σας εύχομαι καλά ταξίδια...
εγώ έχω 250.000 πόντους αλλα πλέον δεν έχω χρηματα....
ήθελα να πάω κουαλα-λανγκαουι και θα αρκεστω στο μπαντσκο 3μερο με 100 ευρω το ατομο και με ημιδιατροφη
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Εγώ ταξιδεύω συχνά αλλά όχι για αναψυχή, στην ουσία ζω ανάμεσα σε δυο πόλεις ... ταξίδια για τουρισμό είναι ζήτημα αν έχω κάνει 2 φορές στη ζωή μου, αλλά έφτασα μέχρι και μια φορά την εβδομάδα να ταξιδεύω για λίγες ώρες. Δύσκολο να μην τα χρειαστείς τα μίλια όταν ζεις σε νησί μακρινό όπως εγώ και τα πλοία δεν είναι σοβαρή εναλλακτική.
 

lilianfal

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του πάσχα στη χιλή
Το καλλύτερο είναι να μην μετατρέπεις τους πόντους σε μίλια.Οι περιστάσεις των ανθρώπων αλάζουν
μπορεί του χρόνου να μην θέλεις να κάνεις ταξίδια.
Οσον αφορά την διάρκεια των πόντων σωστά είπε η συνταξιδιότισα ότο κρατάνε δύο χρόνια,αλλά υπάρχει και ένα παραθυράκι που μου είπανε για να ισχύσουν παραπάνω...
πριν λήξουν να τους κάνεις μεταφορά σε άλλη κάρτα bonus

Σας εύχομαι καλά ταξίδια...
εγώ έχω 250.000 πόντους αλλα πλέον δεν έχω χρηματα....
ήθελα να πάω κουαλα-λανγκαουι και θα αρκεστω στο μπαντσκο 3μερο με 100 ευρω το ατομο και με ημιδιατροφη
καλησπέρα,αν δεν χρησιμοποιήσεις τα μίλια και πάνε χαμένα τουλάχιστον δώστα σε μένα που ταξιδεύω.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς/εξαργύρωσης πόντων/μιλίων σε τρίτο άτομο μή κάτοχο κάρτας Aegean Bonus Visa/κάρτας μέλους προγράμματος τακτικών επιβατών?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς/εξαργύρωσης πόντων/μιλίων σε τρίτο άτομο μή κάτοχο κάρτας Aegean Bonus Visa/κάρτας μέλους προγράμματος τακτικών επιβατών?
εξαργύρωσης ναι, μεταφοράς όχι
 

veronikos

Member
Μηνύματα
42
Likes
55
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά , ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε μια απορία μου.

Θέλω να βγάλω την AEGEAN BONUS VISA της alphabank στην Ελλάδα και θέλω να ρωτήσω.

1. Το ετήσιο κόστος αυτής της κάρτας πόσο είναι? Λέει μέσα το site της Aegean ότι τον πρώτο χρόνο είναι δωρεάν, αλλά από τον δεύτερο και μετά πόσο στοιχίζει?
2. Αυτή η κάρτα από ότι έχω καταλάβει είναι πιστωτική. Τους πόντους λοιπόν τους κερδίζεις μόνο χρησιμοποιώντας την σαν πιστωτική ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ και να κερδίζεις και πάλι πόντους?

Ευελπιστώ κάποιος να είναι ήδη κάτοχος και να μπορεί να με διαφωτίσει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Αλλο πραγμα οι πιστωτικες καρτες, αλλο οι χρεωστικες. Παλιοτερα κυκλοφορουσαν καρτες που ηταν και τα δυο, νομιζω εχουν καταργηθει. Η Aegean Bonus Visa ειναι πιστωτικη καρτα που σημαινει οτι η αναληψη μετρητων δεν ειναι απο το λογαριασμο σου αλλα χρεωνεται στο υπολοιπο της καρτας σου με το αναλογο επιτοκιο.

Επισης γενικα να ξερεις οτι η Alpha ειναι αρκετα δυσκοιλια και πρεπει να εχεις καλο εισοδημα και οχι πολλα αλλα χρεη για να στην εγκρινει. Αν εχεις κανα δυο καρτες ακομα στο οριο ειναι απιθανο να παρει εγκριση
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom