Τουρκία Visa για Τουρκία

papaki2590

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
οποτε αναμεσα σε σουλταναχμετ και ταξιμ να προτιμησω λετε ταξιμ?το σουλταναχμετ αν και το θελει το αγορι μου διαβασα οτι εχει μνημεια μονο γυρω γυρω ενω εγω θελω και λιγο ζωντανια :p
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
εδω στο forum συνηθως συνιστουν το Σουλταναχμετ για την πρωτη επισκεψη στην Πολη επειδη ειναι εκει ολα τα μνημεια. Το βραδυ ομως αν θελετε ζωντανια δεν εχει πολλα πραγματα. Ειναι πολυ ησυχα. Θα πρεπει να πηγαινετε Taksim για διασκεδαση, που σημαινει οτι θα πρεπει να εχετε το νου σας να μην κλεισουν οι συγκοινωνιες για να επιστρεψετε στο ξενοδοχειο σας. Αν εχετε το χρονο να προετοιμαστειτε καλα οσον αφορα τις συγκοινωνιες, εγω θα προτεινα να μεινετε στην Taksim. Με λιγο ψαξιμο στο forum θα βρειτε ενα σωρο πληροφοριες για τα παντα αλλα κι αυτο να μην κανετε, θα τα βρειτε ολα απο την πρωτη ωρα στην Πολη, ρωτωντας στο ξενοδοχειο σας. Οι Τουρκοι ειναι πολυ εξυπηρετικοι με τους τουριστες.
 

papaki2590

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
διαβασα σε ενα ποστ ενος μελουν πως ειναι λιγο ψιλοπαραξενοι στον ελεγχο διαβατηριων,υπαρχει περιπτωση επειδη ταυτοτητα μου ειναι με λατινικους χαρακτηρες αλλα χειρογραμμη οχι τυπομενη να μη με αησουν να περασω?ρωτησα σε πρακτορειο ειπαν οχι αφου τη δεχονται παντου αλλα ψιλοαγχωθηκα μηπως δημιουργησουν προβλημα?
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Στο δικο μου ταξιδι πριν λιγες μερες, επεδειξα ταυτοτητα τυπωμενη με λατινικους χαρακτηρες στον ελεγχο, αλλα δεν ξερω για ποιο λογο, μου ζητησε να δει και διαβατηριο. Ευτυχως ειχα και αυτο μαζι μου και δεν ειχα προβλημα. Δεν ξερω τι θα συνεβαινε αν δεν το ειχα ουτε για ποιο λογο μου ζητησε να δει κι αυτο. Υποθετω οτι επειδη στην ταυτοτητα ειχα μακρυα μαλλα και τωρα εχω κοντα, δεν ηταν σιγουρος οτι ημουν εγω και ηθελα να το διαυσταυρωσει και με διαβατηριο. Στον συντροφο μου που επεδειξε κι αυτος ταυτοτητα, δεν ζητησαν διαβατηριο.
 

papaki2590

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
ωχ δηλδη ειναι σε τι ατομο θα πεσω στον ελεγχο?καλα εγω στην ταυτοτητα ειμαι μελαχρινη και τωρα ξανθια,πιοο πολυ με φοβιζει που ειναι γραμμενη στο χερι και δε θελω να ξενερωσω και να μου πουν γυρνα πισω
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Αν εχεις διαβατηριο παρε κι αυτο...διαφορετικα πηγαινε ετσι κι ο θεος βοηθος, αν και νομιζω οτι δεν θα εχεις θεμα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Μου έκανε εντύπωση που στη σελίδα που βγάζεις την e-visa αν επιλέξεις πως έχεις διαβατήριο και είσαι από Ελλάδα σου δίνει απαντηση πως εξαιρείσαι και δε χρειάζεται να τη βγάλεις, αν όμως επιλέξεις Ελλάδα και ταυτότητα δε λέει πως εξαιρείσαι αλλά πως δεν υπάρχει η δυνατότητα η visa να βγει ηλεκτρονικά και να απευθυνθείς στη κοντινότερη πρεσβεία ή κατι τέτοιο..
Εγώ έχω διαβατήριο οπότε σίγουρα δε θα έχω πρόβλημα, αλλά του άντρα μου λήγει σε λιγότερο από ένα μήνα μετά το ταξίδι.. Λέτε να έχει πρόβλημα αν δεν το ανανεώσει και έρθει με ταυτότητα; Κάπου διάβασα πως θέλουν το διαβατήριο να λήγει τουλάχιστον 6 μήνες μετά..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μου έκανε εντύπωση που στη σελίδα που βγάζεις την e-visa αν επιλέξεις πως έχεις διαβατήριο και είσαι από Ελλάδα σου δίνει απαντηση πως εξαιρείσαι και δε χρειάζεται να τη βγάλεις, αν όμως επιλέξεις Ελλάδα και ταυτότητα δε λέει πως εξαιρείσαι αλλά πως δεν υπάρχει η δυνατότητα η visa να βγει ηλεκτρονικά και να απευθυνθείς στη κοντινότερη πρεσβεία ή κατι τέτοιο..
Εγώ έχω διαβατήριο οπότε σίγουρα δε θα έχω πρόβλημα, αλλά του άντρα μου λήγει σε λιγότερο από ένα μήνα μετά το ταξίδι.. Λέτε να έχει πρόβλημα αν δεν το ανανεώσει και έρθει με ταυτότητα; Κάπου διάβασα πως θέλουν το διαβατήριο να λήγει τουλάχιστον 6 μήνες μετά..
Εγώ κι άντρας μου πάντως ταξιδέψαμε με ταυτότητες με λατινικους χαρακτήρες στην Κωνσταντινούπολη κανονικά. Δεν αφορά τους Ελληνες που έχουν σκοπό να μείνουν λιγότερο από 3 μήνες στην Τουρκία η e-visa. Mην αγχώνεσαι! :) Και καλό ταξίδι!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Εγώ κι άντρας μου πάντως ταξιδέψαμε με ταυτότητες με λατινικους χαρακτήρες στην Κωνσταντινούπολη κανονικά. Δεν αφορά τους Ελληνες που έχουν σκοπό να μείνουν λιγότερο από 3 μήνες στην Τουρκία η e-visa. Mην αγχώνεσαι! :) Και καλό ταξίδι!
Ευχαριστώ Emouli! Επειδή η ταυτότητα είναι χειρόγραφη και τη φοβάμαι, με το διαβατήριο που θα λήγει 15 μέρες μετά θα έχουμε προβλημα; Και αυτό με το εξάμηνο ισχύει μόνο για αυτούς που σκοπεύουν να μείνουν πάνω από τρεις μήνες;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ευχαριστώ Emouli! Επειδή η ταυτότητα είναι χειρόγραφη και τη φοβάμαι, με το διαβατήριο που θα λήγει 15 μέρες μετά θα έχουμε προβλημα; Και αυτό με το εξάμηνο ισχύει μόνο για αυτούς που σκοπεύουν να μείνουν πάνω από τρεις μήνες;
Aυτό με το εξάμηνο νομίζω πως είναι κάτι που απαιτείται γενικά σε χώρες όπου χρειάζεσαι βίζα κι όχι μόνο ειδικά για την Τουρκία. Για την χειρόγραφη ταυτότητα δεν ξέρω αν θα έχεις θέμα. Πάντως και η ταυτότητα και το διαβατήριο είναι εγγραφα που πλέον βγαίνουν σχεδόν άμεσα οπότε αν χρειαστεί να βγάλετε καινούρια δεν θα έχεις καθυστερήσεις. Τώρα για πιο σίγουρη απάντηση αν θες κάνε την ερώτηση στο θρεντ http://www.travelstories.gr/community/threads/Κωνσταντινούπολη-πληροφορίες.38544/
οπου θα τη δουν περισσότερα άτομα και ίσως πιο εξειδικευμένα.;)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Ευχαριστώ Emouli! Επειδή η ταυτότητα είναι χειρόγραφη και τη φοβάμαι, με το διαβατήριο που θα λήγει 15 μέρες μετά θα έχουμε προβλημα; Και αυτό με το εξάμηνο ισχύει μόνο για αυτούς που σκοπεύουν να μείνουν πάνω από τρεις μήνες;
Δεν θα εχεις κανενα προβλημα με ταυτοτητες ας ειναι και χειρογραφες αλλα και με λατινικους χαρακτηρες ετσι? ( και η δικη μου ετσι ειναι και πηγαινοερχομαι συχνα πυκνά) στη εξοδο απο το αεροδρομιο κατα τον ελεγχο διαβατηριων/ταυτοτητων θα σας δωσουν ενα μικρο ασπρο χαρτακι με μια κοκκινη σφραγιδουλα επανω αυτη ειναι η βιζα ( δινετε δωρεαν) και πρεπει να το φυλαξεις για να το ξαναδώσεις παλι πισω στην επιστροφη. Αν πας για πρωτη φορα στον ελεγχο καθυστερουν λιγο να δουν πληροφορειες στο κομπιουτερ τους μην αγχωθεις ειναι σύνηθες γεγονός
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Δεν θα εχεις κανενα προβλημα με ταυτοτητες ας ειναι και χειρογραφες αλλα και με λατινικους χαρακτηρες ετσι? ( και η δικη μου ετσι ειναι και πηγαινοερχομαι συχνα πυκνά) στη εξοδο απο το αεροδρομιο κατα τον ελεγχο διαβατηριων/ταυτοτητων θα σας δωσουν ενα μικρο ασπρο χαρτακι με μια κοκκινη σφραγιδουλα επανω αυτη ειναι η βιζα ( δινετε δωρεαν) και πρεπει να το φυλαξεις για να το ξαναδώσεις παλι πισω στην επιστροφη. Αν πας για πρωτη φορα στον ελεγχο καθυστερουν λιγο να δουν πληροφορειες στο κομπιουτερ τους μην αγχωθεις ειναι σύνηθες γεγονός
Ναι έχει λατινικούς χαρακτήρες.. Πάντως το '13 που πήγαμε στην Πόλη δε θυμάμαι να μας έδωσαν αυτό το χαρτάκι.. Σφράγισαν το διαβατήριο πάντως..

Edit: Vegerazaros μου έκανες το 1000στό μου like και πήρα βραβειάκι που λέγεται godlike(d)
:) thanx!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom