Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Περιπου τι κόστος βγήκε??Γιατί απο τα λίγα που έχω ψάξει μέχρι τώρα δεν είναι και ο πιο οικονομικός προορισμός!!Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες σου!!
Ποιος δεν ειναι οικονομικος προορισμος?
Κατ'αρχην,πρεπει να μας πεις πως θελεις να φτασεις στην Ιταλια...αεροπορικως η ακτοπλοικως?
Σκεφτεσαι να κινηθεις με αμαξι (δικο σου η νοικιασμενο)η με τρενο?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Περιπου τι κόστος βγήκε??Γιατί απο τα λίγα που έχω ψάξει μέχρι τώρα δεν είναι και ο πιο οικονομικός προορισμός!!Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες σου!!
κατ αρχήν ειχα βρει εισιτήρια με ryanair Χανια Πιζα 26,00 ευρώ πηγαινε-ελα!! το ατομο ! ξενοδοχεια ειχα κλείσει απο booking.com με πρωινό 50-60 το δικλινο αλλα ηταν μετρια οκ? χωρίς πολυτέλειες....τα βασικα... Τα εισιτήρια ηταν αρκετα ακριβα με λεωφορεία τραινα...δεν θυμάμαι τωρα αλλα θυμάμαι που σηζητουσαμε με τον αντρα μου οτι αν ειχαμε νοικι'ασει αυτοκίνητο πιο φτηνα θα ερχοταν...(αλλα δεν θελουμε να μπλέκουμε σε τετοιες καταστασεις γιατι αν πχ σου κατσει ενα προστημο για παραβίαση οριου ταχ. σου έρχεται το ιδιο και πιο πολυ)..Το φαγητό ειναι ακριβό σε ολη την Ιταλια ,αν καθήσεις σε εστιατόριο κατω απο 18 ευρώ το ατομο δεν πληρώνεις...αλλα οκ βολεύεσαι και με κανα σαντουιτς...κλπ...ειναι υποκειμενικό το ποσα θα χαλασεις...πχ εμεις σε μουσεια δεν μπαινουμε δεν μας ενδιαφερουν...Τελος πάντων για τις 6 μερες ! ( γιατι την πρωτη δεν την υπολογίζω ειχαμε φτασει 12,30 τα μεσάνυχτα και απλώς κοιμηθήκαμε σε ενα hotelδιπλα στο αεροδρομιο) ειχαμε χαλασει περιπου 900 ευρώ και οι δυο συνολικα! αλλα ειχαμε φτηνα εισητηρια ...εκεινο το 12,99 δεν θα το ξεχασω ποτε~!!! :lol:
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Το φαγητό ειναι ακριβό σε ολη την Ιταλια ,αν καθήσεις σε εστιατόριο κατω απο 18 ευρώ το ατομο δεν πληρώνεις...
Οι τιμες ειναι περιπου,οπως και εδω.(με διπλους μισθους απο τους δικους μας)Μη σου πω,οτι στα κεντρικα σημεια των Χανιων ειναι τα διπλα,τουλαχιστον.
 

Panos88aa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ποιος δεν ειναι οικονομικος προορισμος?
Κατ'αρχην,πρεπει να μας πεις πως θελεις να φτασεις στην Ιταλια...αεροπορικως η ακτοπλοικως?
Σκεφτεσαι να κινηθεις με αμαξι (δικο σου η νοικιασμενο)η με τρενο?
Αεροπορικός σκέφτομαι και να νοικιάσω εκεί αυτοκίνητο!!
 

Panos88aa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
κατ αρχήν ειχα βρει εισιτήρια με ryanair Χανια Πιζα 26,00 ευρώ πηγαινε-ελα!! το ατομο ! ξενοδοχεια ειχα κλείσει απο booking.com με πρωινό 50-60 το δικλινο αλλα ηταν μετρια οκ? χωρίς πολυτέλειες....τα βασικα... Τα εισιτήρια ηταν αρκετα ακριβα με λεωφορεία τραινα...δεν θυμάμαι τωρα αλλα θυμάμαι που σηζητουσαμε με τον αντρα μου οτι αν ειχαμε νοικι'ασει αυτοκίνητο πιο φτηνα θα ερχοταν...(αλλα δεν θελουμε να μπλέκουμε σε τετοιες καταστασεις γιατι αν πχ σου κατσει ενα προστημο για παραβίαση οριου ταχ. σου έρχεται το ιδιο και πιο πολυ)..Το φαγητό ειναι ακριβό σε ολη την Ιταλια ,αν καθήσεις σε εστιατόριο κατω απο 18 ευρώ το ατομο δεν πληρώνεις...αλλα οκ βολεύεσαι και με κανα σαντουιτς...κλπ...ειναι υποκειμενικό το ποσα θα χαλασεις...πχ εμεις σε μουσεια δεν μπαινουμε δεν μας ενδιαφερουν...Τελος πάντων για τις 6 μερες ! ( γιατι την πρωτη δεν την υπολογίζω ειχαμε φτασει 12,30 τα μεσάνυχτα και απλώς κοιμηθήκαμε σε ενα hotelδιπλα στο αεροδρομιο) ειχαμε χαλασει περιπου 900 ευρώ και οι δυο συνολικα! αλλα ειχαμε φτηνα εισητηρια ...εκεινο το 12,99 δεν θα το ξεχασω ποτε~!!! :lol:
Σε ευχαριστώ πολύ!!!Θέλω και εγώ τέτοια εισητήρια!!! :)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Οι τιμες ειναι περιπου,οπως και εδω.(με διπλους μισθους απο τους δικους μας)Μη σου πω,οτι στα κεντρικα σημεια των Χανιων ειναι τα διπλα,τουλαχιστον.
Αεροπορικός σκέφτομαι και να νοικιάσω εκεί αυτοκίνητο!!
Και πολυ καλα θα κάνεις..να πατε θα περάσετε υπεροχα...ειναι πολυ όμορφη η εξοχή της Τοσκάνης...
 

fani_grgr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αεροπορικός σκέφτομαι και να νοικιάσω εκεί αυτοκίνητο!!
Αν δεν βαριέσαι την οδήγηση , ο καλύτερος τρόπος είναι οδικώς με δικό σου αυτοκίνητο! Σταματάς όπου θέλεις και ανακαλύπτεις τις ομορφιές της τοσκάνης , κάτι που αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να ζήσεις!
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα συμφορουμίτες,
Το καλοκαίρι θα βρίσκομαι στην Τοσκάνη. Πιο συγκεκριμένα, 3 βράδια στην Φλωρεντία, 3 στην Σιένα με μονοήμερη στο Σαν Τζιμινιάνο και 1 στην Πίζα. Θα κινηθώ κυρίως με τρένο και λεωφορείο.

-Αξίζει να κάνω κι άλλη μονοήμερη εκδρομή από Σιένα ή από Φλωρεντία? Αν ναι, πού?
-Τα εισητήρια των μουσείων να τα κλείσω όλα από το ίντερνετ λόγω της τουριστικής περιόδου?
-Έχετε προτάσεις για φτηνό φαγητό σε κάθε πόλη?

Επιπλέον, την πρώτη μέρα του ταξιδιού θα διανυκτερεύσω στην Ρώμη, όπου έχω ξαναπάει για αρκετές μέρες.
-Έχοντας επισκεφτεί τα περισσότερα τουριστικά μέρη, πώς θα μπορούσα να περάσω εκείνη την μέρα?

Τέλος, οποιαδήποτε άλλη συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Αξιζει μια εκδρομη στην πανεμορφη Lucca.
 

kosaitis

Member
Μηνύματα
43
Likes
82
Αν μπορείς νοίκιασε αυτοκίνητο για 1 ημέρα και κάνε την διαδρομή SR222 Σιένα-Φλωρεντία και μια επίσκεψη στο κοντινό Monteriggioni.
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Helloeveryone!

Είμαι νέο μέλος και ζητάω τα ‘’φωτα’’ σας!

Είμαι στην αρχή του σχεδιασμού ενός ταξιδιού, αρχές Ιουλίου, ξεκινώντας από τη Φλωρεντία ως έδρα και τα περίχωρα (για 2-3 μέρες?) και συνεχίζοντας στο Todiως έδρα και τα περίχωρα (για 5-6 μέρες σίγουρα εκεί)

Καμία ιδέα, κανείς?
 

τζορχαμ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Helloeveryone!

Είμαι νέο μέλος και ζητάω τα ‘’φωτα’’ σας!

Είμαι στην αρχή του σχεδιασμού ενός ταξιδιού, αρχές Ιουλίου, ξεκινώντας από τη Φλωρεντία ως έδρα και τα περίχωρα (για 2-3 μέρες?) και συνεχίζοντας στο Todiως έδρα και τα περίχωρα (για 5-6 μέρες σίγουρα εκεί)

Καμία ιδέα, κανείς?
καλησπερα

εγω ειμαι ιταλος και γνοριζω την περιοχην εκεινην.αξιζει πολυ και η πολη Lucca
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom