Ιαπωνία live from japan

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τα καλα σας λόγια!!!

@iridra να το κανείς! Μη εχεις κανένα δισταγμό! Η Ιαπωνία ειδικά παίζει να είναι η πιο girly friendly χωρα που υπαρχει. Βλέπεις παντού γυναίκες να κυκλοφορούν μόνες τους με κάτι καυτά μίνι (ενα 30% στανταρ φοραει μινι. Και που να ερθει το καλοκαιρι!) που αρχίζουν και τελειώνουν στον αφαλό και ούτε ένα σφύριγμα, ούτε ένα πείραγμα, ούτε καν ένα γύρισμα του κεφαλιού από τα αγοράκια να χαζεψουν την αιθέρια ύπαρξη. Λένε ότι είναι ανδροκρατούμενη η κοινωνία εδω, αλλά η εικονα αν μη τι άλλο είναι απόλυτα κοριτσιστικη. Παντού ροζ! Στα ταξί, στα τρένα, στα μπουκάλια, στις εφημερίδες. Παντού γιγαντιες αφίσες και ηλεκτρονικές διαφημισεις με κοριτσιστικα καρτούν στυλ καντυ καντυ (με τα τεράστια ματια που κρύβουν το πρόσωπο). Νεανικά κοριτσίστικα συγκροτήματα να ακουγονται στο δρόμο από μυστηριωδη κρυφά μεγάφωνα. Εμπορικά καταστήματα που κατά 90% απευθύνονται σε γυναίκες. Στην ανιψιά μου βρήκα δεκαδες ιδέες για δωράκια να της πάρω. Της εχω ηδη αγορασει ένα σετ hello kitty φιγούρες. Στον ανιψιό μου δεν βρισκω τιποτα! Για αυτό σου λέω. Μη μασάς. Make it happen!
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Αν και δεν ανήκω στην κατηγορία του ροζ, παρόλα αυτά με ενθάρρυνες πολύ.

Μια μικρή παρένθεση.Επειδή δεν άντεξα, έριξα μια ματιά στον ταξιδιωτικό σου χάρτη και κοντά σε εσένα (όπως και στους περισσότερους) εγώ απλά είμαι "μπέμπα" ακόμα στα ταξίδια. Έχω επισκεφτεί μόνο ελάχιστες πόλεις σε Γερμανία/Αυστρία. Όπως καταλαβαίνεις έχω πολύ δρόμο. Είναι μακρινό ταξίδι και σίγουρα τα λεφτά παίζουν ρόλο όμως μέσα σε στο Travelstories έχω διαπιστώσει πως μπορείς και με λίγα να κάνεις ένα ταξίδι και να περάσεις εξίσου-αν όχι καλύτερα- ακόμα και στα πιο μακρινά σημεία.
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Καλα να περασεις,περιμενουμε νεα σου!!!!!
 

georgiam

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Bora Bora
Μετά την φωτογραφία με τις κερασιές στο Ματσουμοτο βρήκα ποιος θα είναι ο επόμενος προορισμός μου περιμένω την συνέχεια της ιστορίας σου ...
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Πολυ ωραιο ταξιδι !!!
Μπραβο Ιαπωνια και Κινα θελω παρα παρα πολυ να παω.
Ποσο σου βγηκε το αεροπορικο εαν επιτρεπεται ?Εμεινες μερες πολλες?
Περιμενω να διαβασω την συνεχεια....
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
εύγε νέε μου! Στο Τόκυο πήγα μεν μόνος μου αλλά κατά τύχη πέτυχα τον ξάδερφο μιας φίλης που είχε πάει για δουλειά (μη νομίζετε οτι τον πέτυχα στο άσχετο, μου το χε πει η φίλη και κανονίσαμε) και βγήκαμε κάποια βράδυα αλλιώς κι εκείνα που δεν βγήκα δε πρόλαβα να βαρεθώ καθόλου. Έχει τόσα μέρη να κάνεις βόλτα και τόσο κόσμο παντού που δε σου φαίνεται καθόλου οτι είσαι μόνος σου.Να περάσεις υπέροχα panius ;-)
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
... Παντως το ξενοδοχειο λεγεται Tokyu Stay Ikebukuro ...
...Τελικα διαπιστωσα οτι και την τσακωνικη διαλεκτο να μιλας μονο, οι Ιαπωνες εχουν τρομερη υπομονη, δεν δυσανασχετουν ποτε, και με ενα χαμογελο, ενα αριγκατο και 5 αγγλικα δημοτικου, κανεις μια χαρα τη δουλεια σου και σου κανουν και 2 - 3 υποκλισεις (φευγεις και αυτοι ακομα υποκλινονται).
Επειδή σε βλέπω χαλαρό, σε προκαλώ να ξεφύγεις απο τα τουριστικά μέρη με τους γλύφτουλες Ιάπωνες. :haha::haha::haha:
Δίπλα στο ξενοδοχείο σου είναι ένα εξαιρετικό ιζακάγια (τσιπουράδικο) με πολύ ψαγμένη συλλογή σότσου.
http://tabelog.com/tokyo/A1305/A130501/13003976/    (πάτα πάνω στον χάρτη)
Το σότσου πιες το "μιζουγουάρι" (νερό + πάγο) ή ρόκκου (πάγο) , προτίμησε για αρχή το πρώτο γιατί αν δεν είσαι μαθημένος βαράει.
πως παραγγέλνεις σότσου: κλείνεις μάτια και δείχνεις (χοχοχο)
πως παραγγέλνεις φαΐ: γιακιτόρι (σίγουρη λύση) και οσούσουμε (θα σε δουν Αμερικανάκι και θα σου φέρουν safe επιλογές)

Μην κωλώσεις, είναι σοβαρό μπαράκι. Απλά είναι νον-τουρίστικ :)
Βρήκα και ένα ποστ στα Αγγλικά:
http://foodsaketokyo.com/2013/05/29/bettako-shochu-izakaya-in-ikebukuro/
Η κυρία μόλις παρήγγειλα (στον μικρό γιο) ωμό σικώτι έπαθε ένα μίνι εγκεφαλικό και του κάνει:
-ρε, τους είπες οτι είναι ωμό ;;;
-ναι, το είπα.
-τσίου-τσίου-τσίου (δεν το έπιασα)
(τσουκ,τσουκ, έρχεται)
-ρίιμπα νάμα ντες, νάμα (=ωμό)
-ναι κούκλα μου, νάμα το θέλω κι εγώ.

μετά που με είδανε χαλαρό και φαγανό ηρεμίσανε λίγο αλλά στην αρχή είχε πολύ πλάκα.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
να σημειώσω οτι η φωτογραφία της τουαλέτας είναι η πρώτη που έστειλα από Ιαπωνία, όταν κι οι τουαλέτες έχουν τέτοιο control panel τότε είσαι σε καλά χέρια.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
To live from Japan πρεπει να γινει memories from Japan τωρα :( Πίσω στο πατρίντα μετά από έναν μαραθώνιο 3 πτήσεων και ένα κεφάλι κουρκούτι... το χαμόγελο όμως δεν φεύγει απ' τα χείλη! Ούτε αυτή η μελωδία από την παλιά παιδική σειρά που εξ'αιτίας της μάλλον έχω αγαπήσει αυτή τη χώρα.
Ωραία ήταν!!! Αριγκάτο γκοσαϊμας για τα καλά σας λόγια!
Είναι μακρινό ταξίδι και σίγουρα τα λεφτά παίζουν ρόλο όμως μέσα σε στο Travelstories έχω διαπιστώσει πως μπορείς και με λίγα να κάνεις ένα ταξίδι και να περάσεις εξίσου-αν όχι καλύτερα- ακόμα και στα πιο μακρινά σημεία.
Το καλό με τα ταξίδια @iridra είναι ότι και το περπάτημα μόνο σε έναν μακρινό προορισμό σου προσφέρει τόσες εικόνες και εμπειρίες, που πραγματικά δεν χρειάζεται να ξοδέψεις πολλά. Αν τώρα βέβαια μπεις στη λογική των αγορών, τότε την πάτησες! :eek: Επίσης, το καλό με την Ιαπωνία είναι ότι δεν έχει αυτό που λέμε "υποχρεωτικά" αξιοθέατα να επισκεφτείς. Δεν έχει Λούβρα, Παρθενώνες, Κολοσσαία όπου πρέπει να δίνεις 15ευρα για εισιτήρια κάθε φορά. Για τους πανέμορφους ναούς στο Κυότο πληρώνεις συμβολικά 3 ή 4 ευρώ. Με λίγη έρευνα ανακαλύπτεις μάλιστα ότι για τα καλύτερα δεν πληρώνεις τίποτα. Πχ την καλύτερη θέα του Τόκυο την βλέπεις από το παρατηρητήριο του "δημαρχείου" της πόλης τζάμπα! Για να δεις παράσταση στο Καμπούκι αρκούν 7 ευρώ (εγώ την πάτησα και έδωσα 40!!! :(). Για να μειώσεις τα έξοδα διαμονής μπορείς να μείνεις 1 - 2 ημέρες σε capsule hotel με 15 -20 ευρώ και να ζήσεις και κάτι αποκλειστικά γιαπωνέζικο! Για να φας (και να φας καλά) αρκούν το πολύ 20 ευρώ την ημέρα (και αν θες να τη βγάζεις μόνο με νουντλς - που είναι τέλεια- και φαστ φουντ, με 8 - 10 ευρώ έχεις κλείσει με το θέμα φαγητό).

Μετά την φωτογραφία με τις κερασιές στο Ματσουμοτο βρήκα ποιος θα είναι ο επόμενος προορισμός μου περιμένω την συνέχεια της ιστορίας σου ...
Ωραίο το Ματσουμότο @georgiam αλλά αν προγραμματίσεις το ταξίδι λίγες μέρες νωρίτερα απ'ότι εγώ, τότε θα προλάβεις τις ανθισμένες κερασιές σε Τόκυο ή Κυότο που είναι ακόμα πιο εντυπωσιακές!!!

Πολυ ωραιο ταξιδι !!!
Μπραβο Ιαπωνια και Κινα θελω παρα παρα πολυ να παω.
Ποσο σου βγηκε το αεροπορικο εαν επιτρεπεται ?Εμεινες μερες πολλες?
Περιμενω να διαβασω την συνεχεια....
540 πάνε έλα με Alitalia!!! Εξαιτίας αυτής της σούπερ προσφοράς έκανα Πάσχα ακούγοντας βουδιστικές ψαλμωδίες :haha:! Έμεινα 6 ημέρες καθαρές (+ 2 ημέρες τα οδοιπορικά). Να μπαίνεις συχνά εδώ να ενημερώνεσαι για προσφορές! Γενικά Alitalia και Turkish βάζουν πολύ καλές τιμές συχνά πυκνά.

Επειδή σε βλέπω χαλαρό, σε προκαλώ να ξεφύγεις απο τα τουριστικά μέρη με τους γλύφτουλες Ιάπωνες. :haha::haha::haha:
Δίπλα στο ξενοδοχείο σου είναι ένα εξαιρετικό ιζακάγια (τσιπουράδικο) με πολύ ψαγμένη συλλογή σότσου.
Δυστυχώς ήμουν από την άλλη μεριά των γραμμών. Ο σταθμός Ικεμπουκούρο είναι κάτι σαν το Hoover Dam, σαν τον τείχος από το Game Of Thrones. Απλά δεν περνάς απέναντι!!! Πέρα απ'την πλάκα, πραγματικά δεν είχα χρόνο. Έφαγα όμως εξαιρετικά! Πήγες για γιακιτόρι κάτω από τις γραμμές στο γιαρακούτσο? Αλήθεια, @jousis πρέπει να γράψεις και συ τις εμπειρίες σου από το Japan! Η περιγραφή σου με το ωμό συκώτι είναι γλαφυρότατη!!!

να σημειώσω οτι η φωτογραφία της τουαλέτας είναι η πρώτη που έστειλα από Ιαπωνία, όταν κι οι τουαλέτες έχουν τέτοιο control panel τότε είσαι σε καλά χέρια.
Άστα @Masbass... έφαγα 20 λεπτά τσεκάροντας τη λεκάνη!!! :bleh:
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Καλως ηρθες !!!:welcome:

Μην νομιζείς θα την γλιτώσεις έτσι..περιμένουμε λεπτομερή ιστορία με το ταξίδι σου ...:haha:
Μου χτύπησε καπως αυτο το 600 αρι εισητηριο ρε παιδι μου...
Ονειρεύομαι japan ....φωτίες μας ανάψες panius....εδω λέμε να κάνουμε καμια οικονομία για γάμο αλλα δεν το βλέπω :xalara: ...χαχαχαχα(δεν θελω και πολυ εγω για Ιαπωνια, Κινα ειμαι μέσα )

Λοιπον μόλις συνέλθεις απο το ταξίδι περιμένω.....δεν δέχομαι αντιρρησεις :haha:
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Γύρισες κιόλλας ;;;

Δυστυχώς ήμουν από την άλλη μεριά των γραμμών. Ο σταθμός Ικεμπουκούρο είναι κάτι σαν το Hoover Dam, σαν τον τείχος από το Game Of Thrones. Απλά δεν περνάς απέναντι!!! Πέρα απ'την πλάκα, πραγματικά δεν είχα χρόνο.
Δικαιολογίες. Σου έδωσα ευκαιρία να ιδρώσεις απο αγωνία για το τί θα έρθει στο τραπέζι και την πέταξες :haha:

Έφαγα όμως εξαιρετικά! Πήγες για γιακιτόρι κάτω από τις γραμμές στο γιαρακούτσο?
Κατά λάθος βρέθηκα στην περιοχή λόγω μιας εργασίας (=ψώνια σουβενίρ) που μου έβαλε η γυναίκα και μπήκαμε σε ένα με τους περισσότερους πιωμένους γραβατάκηδες.
Μέτριο/καλούτσικο φαΐ (βρήκα και 塩辛 που μου ξέφυγε στο Kyushu), μέτρια επιλογή σότσου και γενικά, τίποτα ιδιαίτερο. Η περιοχή που έμενες όμως έχει τα πιο ωραία μπαράκια (αν και δύσκολο να τα πετύχεις).

Μόλις τελειώσεις την ιστορία σου θα ξεκινήσω κι εγώ (προς το παρόν έχω να φτιάξω 25 ημερών φωτογραφίες).
Άντε, μετά το 2-ήμερο jet lag αναμένουμε...
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ημέρα 3η: Κυότο

IMG_0255.JPG

Πρωινό τσαγάκι στο δωμάτιο και έτοιμος για Κυότο - εξερεύνηση! (όλα τα ξενοδοχεία εδώ έχουν βραστήρες στα δωμάτια + δωρεάν τσάι)

IMG_0257.JPG

Δεν θα μπορούσα να ξεκινήσω καλύτερα! Ναός Sanjusangendo με τις 1000 και βάλε βουδιστικές θεότητες (πιστέψτε με, η φώτο δεν δείχνει τίποτα!)

IMG_0002.JPG

Έξω απ' τον ναό είχαν αρχίσει να μαζεύονται σχολεία για εκπαιδευτική επίσκεψη (το ξέρατε ότι το σήμα της νίκης στις φώτο είναι γιαπωνέζικη συνήθεια; )

IMG_0268.JPG

Και εκεί που περιδιάβαινα τα καλντερίμια της παραδοσιακής γειτονιάς Higasiyama, να σου φανερώθηκε μπροστά μου μια εντυπωσιακή πενταόροφη παγόδα!!!

IMG_0279.JPG

Στον Κιγιομιζουντέρα, στον πιο διάσημο ναό της πόλης δεν μπήκα. Γινόταν χαμός και εγώ ήθελα ζεν περιβάλλον για κατάνυξη (Μεγάλη Εβδομάδα βλέπετε... :) )

IMG_0286.JPG

Βρήκα όμως μια πανέμορφη γιαπωνεζούλα με παραδοσιακό κιμονό έξω στους κήπους...


IMG_0314.JPG

Παραδίπλα, ο ναός Koda-iji ήταν εξίσου όμορφος με τον διάσημο αδελφό του, χωρίς τα πλήθη και με έναν από τους πιο όμορφους γιαπωνέζικους κήπους στο Κυότο.

IMG_0332.JPG

Εκεί κοντά βρίσκεται και η συνοικία με τις γκέισσες (Gion), όπου παραβρέθηκα σε παραδοσιακή τελετή παρασκευής τσαγιού (miyako odori).

IMG_0353.JPG

Η ώρα πέρασε, το τσάι μου άνοιξε την όρεξη και αποφάσισα ότι τώρα ήταν η ώρα για να εντρυφήσω στη γευστική εμπειρία της σουσιφαγίας. Συμπέρασμα: όσο πιο μονόχρωμες οι μπουκιές τόσο πιο νόστιμες!*

IMG_0365.JPG

...και επειδή η ημέρα μου ήταν αρκετά παραδοσιακή είπα να ισορροπήσω λίγο τα πράγματα βολτάροντας στον διαστημικό σιδηροδρομικό σταθμό του Κυότο με τις εναέριες γέφυρες και τις πιο ζαλιστικές κυλιόμενες σκάλες που σε ανεβάζουν 15 ορόφους ψηλά!!!

*To εστιατόριο λέγεται musashi (https://plus.google.com/116893337002048598079/about?hl=el) και είναι η καλύτερη εισαγωγή για τον αμύητο στο σούσι.
1. Τα φαγητά κυκλοφορούν σε ιμάντα και ό,τι σου αρέσει απλά το αρπάζεις.
2. Η βρυσούλα που είναι μπροστά σε κάθε θέση είναι για να βάζεις ζεστό νεράκι στο ποτήρι και να φτιάχνεις πράσινο τσάι. (τα φακελάκια είναι στο κουτάκι δίπλα σου και είναι δωρεάν. Φτιάχνεις όσο θέλεις).
3. Οπωσδήποτε παίρνεις ένα μικρό πιατάκι και βάζεις λίγη σάλτσα σόγιας από το βαζάκι που υπάρχει σε κάθε θέση. Βουτάς εκεί το σούσι λίγο στη γωνίτσα. Δεν θέλει πολύ για να μην καλύψει τη γεύση του ψαριού.
4. Φάτε με ξυλάκια. Είναι πιο απλό απ'όσο φαίνεται. Αν πάλι δεν μπορείτε, μπορείτε άνετα να φάτε και με τα χέρια.
5. Όταν έρθει η ώρα να πληρώσετε, φωνάζετε το σερβιτόρο, αυτός μετράει τα άδεια πιάτα και σας δίνει το λογαριασμό. Σηκώνεστε, πάτε στο ταμείο και πληρώνετε εκεί. Δεν δίνετε tips.
Το σούσι στην Ιαπωνία είναι λαϊκό φαγητό. Κυριολεκτικά ξεπατώθηκα και πλήρωσα κάπου 14 ευρώ. Δεν τολμώ να σκεφτώ τι θα πλήρωνα στην Ελλάδα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom