Φτάσαμε τα 20.000 μέλη!

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Και κατα μέσο ορο η καθημερινη επισκεψιμοτητα σε μελη και μη μελη ποια είναι; εαν δεν βαζω δυσκολα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
β. Να διαγραφούν από ταξιδιωτικές ιστορίες μηνύματα μη πληροφοριακό περιεχόμενο. Αλλά καθώς είμαστε και μια κοινότητα με ανάγκες έκφρασης των "ηλεκτρονικών" του συναισθημάτων και όχι απλά μηχανές παραγωγής ερωτήσεων και απαντήσεων, θα πρότεινα η διαγραφή να γίνεται μετά την παρέλευση ενός εύλογου χρονικού διαστήματος, πχ 6 μηνών. Ωστόσο, το μεγαλύτερο πρόβλημα που ανακύπτει είναι το τεχνικό. Οι διαχειριστές προφανέστατα δεν έχουν την χρονική δυνατότητα να κάνουν κάτι τέτοιο για τόσο μεγάλο όγκο πληροφοριών. Ένας τρόπος που μου έρχεται στο μυαλό, χωρίς όμως να γνωρίζω αν μπορεί να υλοποιηθεί τεχνικά (δεν είμαι και προγραμματιστής χαχα), είναι να δωθεί η δυνατότητα σε κάποια αξιόπιστα μέλη του φόρουμ να διαγράφουν μηνύματα. Πιο συγκεκριμένα ένα μήνυμα να διαγράφεται σε περίπτωση που τρία από αυτά τα μέλη θα το διαγράφουν.
.
Πολλοί από μας βρίσκουν όσες πληροφορίες θέλουν σε έναν αποστειρωμένο συναισθηματικά ταξιδιωτικό οδηγό του εμπορίου. Στο φόρουμ μπάινουν για το βίωμα του ταξιδιού και τη συναισθηματική εμπειρία του ταξιδιώτη. Εγώ κάνω και χαβαλέ ενίοτε.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πολλοί από μας βρίσκουν όσες πληροφορίες θέλουν σε έναν αποστειρωμένο συναισθηματικά ταξιδιωτικό οδηγό του εμπορίου. Στο φόρουμ μπάινουν για το βίωμα του ταξιδιού και τη συναισθηματική εμπειρία του ταξιδιώτη. Εγώ κάνω και χαβαλέ ενίοτε.
O χαβαλές κρατάει όσο η ιστορία είναι καινούρια και γίνεται κάποια κουβέντα ας πούμε. Μετά αποτελούν μάλλον άχρηστες συζητήσεις που για όποιον μπαίνει να ψάξει δεν έχουν κάνενα απολύτως νόημα.
Άλλωστε το βασικό νόημα του φόρουμ είναι το βίωμα του ταξιδιού και η συναισθηματική εμπειρία του ταξιδιώτη όπως έγραψες καθώς και οι πληροφορίες που δεν βρίσκεις σε ταξιδιωτικούς οδηγούς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
O χαβαλές κρατάει όσο η ιστορία είναι καινούρια και γίνεται κάποια κουβέντα ας πούμε. Μετά αποτελούν μάλλον άχρηστες συζητήσεις που για όποιον μπαίνει να ψάξει δεν έχουν κάνενα απολύτως νόημα.
Κι όμως, ο ιστορικός του μέλλοντος θα βρει εκεί τις απαντήσεις για το ερευνητικό του ερώτημα: παρά τις τόσες άχρηστες πλροφορίες και του χαβαλέ ή εξαιτίας του παρήχθη τόσος αξιόλογος όγκος πληροφοριών; Μην βιάζεστε να καταδικάσετε την ελαφρότητα του είναι...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Όχι βέβαια. Περίπου τα μισά μέλη έχουν 0 μηνύματα απλώς.
Αυτά τα μισά μέλη που δεν έχουν καθόλου μηνύματα ξέρουμε κάθε πότε ή από πότε έχουν να επισκεφθούν το φόρουμ;
Επίσης ξέρουμε την συχνότητα επίσκεψης των άλλων μισών με τα μηνύματα;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Και κατα μέσο ορο η καθημερινη επισκεψιμοτητα σε μελη και μη μελη ποια είναι; εαν δεν βαζω δυσκολα.
Χμμ αυτό δεν είναι εύκολο να βγει ακόμα, το παλεύω, αλλά χοντρικά έχουμε κάτι του στυλ 1500-2000 επισκέψεις από μέλη που μπαίνουν στο σάιτ κάθε μέρα, και περίπου 5000 επισκέψεις τη μέρα από μη μέλη.

Αυτά τα μισά μέλη που δεν έχουν καθόλου μηνύματα ξέρουμε κάθε πότε ή από πότε έχουν να επισκεφθούν το φόρουμ;
Επίσης ξέρουμε την συχνότητα επίσκεψης των άλλων μισών με τα μηνύματα;
Αυτό είναι πολύ δύσκολο να βγει, αφού για κάθε μέλος το νούμερο είναι διαφορετικό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Χμμ αυτό δεν είναι εύκολο να βγει ακόμα, το παλεύω, αλλά χοντρικά έχουμε κάτι του στυλ 1500-2000 επισκέψεις από μέλη που μπαίνουν στο σάιτ κάθε μέρα, και περίπου 5000 επισκέψεις τη μέρα από μη μέλη.



Αυτό είναι πολύ δύσκολο να βγει, αφού για κάθε μέλος το νούμερο είναι διαφορετικό.
Ναι το καταλαβαίνω αυτό.Απλά έλεγα αν υπάρχει κάποιος αριθμός ότι Χ μέλη έχουν μπεί μόνον μία φορά.Φυσικά δεν έχει και πολύ σημασία και άς μην τα θέλουμε τόσο αναλυτικά.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι το καταλαβαίνω αυτό.Απλά έλεγα αν υπάρχει κάποιος αριθμός ότι Χ μέλη έχουν μπεί μόνον μία φορά.Φυσικά δεν έχει και πολύ σημασία και άς μην τα θέλουμε τόσο αναλυτικά.
Όχι δεν υπάρχει τέτοια καταγραφή, στη βάση καταγράφεται η τελευταία επίσκεψη νομίζω μόνο, όχι ο αριθμός των επισκέψεων κάθε μέλους.

Για καινούριες προτάσεις και ιδέες σχετικά με το σάιτ μπορείτε να χρησιμοποιείτε και το αποκλειστικό φόρουμ γι'αυτό το θέμα http://www.travelstories.gr/community/forums/Προτάσεις-Ιδέες.123/

:)
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Συγχαρητήρια σε όλους. Από τον διαχειριστή μέχρι το κάθε μέλος που έχει δώσει πληροφορίες.
Έχει μόνο δύο χρόνια που βρέθηκε στην google αναζήτησή μου κι έχω να πω πως αξίζουν πολλά περισσότερα στο travelstories. Ομολογώ πως περίμενα πολλά περισσότερα μέλη.
Επίσης πως το travelstories είναι πλήρως εθιστικό, κάτι που οφείλεται σε όλους εσάς που έχετε αφηγηθεί ταξιδιωτικές ιστορίες αλλά έχετε προσφέρει και χρήσιμες συμβουλές. Προσωπικά κάθε φορά που συνδέομαι είναι γεγονός πως τουλάχιστον για την επόμενη μία ώρα θα με παρασύρουν ιστορίες και θα ταξιδεύω νοερά σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης. Αυτό βέβαια είναι φανταστικό αρκεί όμως να μην έχει κάποιος δουλειές ή υποχρεώσεις που να πιέζουν για να βρει ελεύθερο χρόνο.
Δεν ξέρω πόσα ταξίδια θα καταφέρω να πραγματοποιήσω στη ζωή μου όμως μέσα από το travelstories έχω βρεθεί σε απίθανα μέρη,είτε από εικόνες είτε από αφηγήσεις , μα το κυριότερο όλα αυτά αποτυπωμένα από ταξιδιώτες και όχι απλούς τουρίστες. Αυτό κάνει το travelstories ξεχωριστό.

Καλή συνέχεια!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συγχαρητήρια σε όλους. Από τον διαχειριστή μέχρι το κάθε μέλος που έχει δώσει πληροφορίες.
Έχει μόνο δύο χρόνια που βρέθηκε στην google αναζήτησή μου κι έχω να πω πως αξίζουν πολλά περισσότερα στο travelstories. Ομολογώ πως περίμενα πολλά περισσότερα μέλη.
Υποθέτω πως ένας από τους λόγους που δεν έχουμε 50 ή 100 χιλιάδες μέλη είναι ότι το Travelstories δεν ανέπτυξε ποτέ κάποια εμπορική δραστηριότητα (πχ να πουλάει αεροπορικά εισιτήρια ή κάτι τέτοιο), και άρα δεν έχει διαφημιστεί ποτέ (με την έννοια της επί πληρωμή διαφήμισης). Όσα μέλη έχουμε επομένως έχουν έρθει είτε επειδή μας βρήκαν από κάποια αναζήτηση είτε επειδή τους σύστησε το site κάποιος φίλος/γνωστός τους.

Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν, σίγουρα ωραία θα ήταν να είχαμε τα διπλάσια μέλη, αλλά το νούμερο που έχει φτάσει σήμερα το Travelstories είναι ένα μεγάλο επίτευγμα. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.700
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom