Υγρό φακών επαφής στο αεροπλάνο

nomercy

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Καλησπερα παιδια, χρειαζομαι καποιες συμβουλες σχετικα με το υγρο φακων επαφης και πως θα το περασω στο αεροπλανο στη χειραποσκευη. Εχω μια συσκευασια των 355ml υγρο φακων επαφης και την οποια δε ξερω πως θα καταφερω να την περασω απο τον ελεγχο χειραποσκευων απο το αεροδρόμιο Μακεδονια της Θεσσαλονικης. Σκεφτομαι να βρω μπουκαλάκια των 100ml και αποστειρωμενα ή να τα αποστειρωσω εγω με καποιο τροπο ωστε να μεταφερω το υγρο εκει και ετσι να το περασω χωρις προβλημα, αλλα απο την αλλη δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορει να γινει κατι τετοιο χωρις να δημιουργησω και προβλημα στο υγρο.
Γνωριζει κανενας πως θα μπορεσω τελικα να το μεταφερω χωρις να μου το κατασχεσουν?
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ρώτα σε ένα οπτικό κατάστημα εάν υπάρχουν υγρά σε συσκευασία των 100ml.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Θα πρέπει να έχεις μερικές συσκευασίες υγρών σε μικρά μπουκαλάκια ειδικά για ταξίδι. Μην παίζεις με την υγεία και την ασφάλεια των ματιών σου! Αποστειρώσεις που κάνει ο καθένας μας είναι πατέντες που καλό είναι ν'αποφεύγονται.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Ναι, μην παίζεις με αυτά, καλύτερα να πάρεις μικρό μπουκαλάκι, θα βρεις σε φαρμακεία και καταστήματα οπτικών.
Μετά κάνε ένα laser να βρεις την υγειά σου.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όχι μόνο υπάρχουν μικρά μπουκαλάκια αλλά τα δίνουν και δωρεάν σαν δείγματα!!! Πάρε ένα μεγάλο και ζήτα να σου δώσουν κάποιο μικρό δωρεάν και αν δεν σου δώσουν πάνε σε άλλο μαγαζί!! Εγώ αυτό κάνω πάντα και έχω ένα back-up στο αμάξι,ένα στη δουλειά και ένα για διάφορες τέτοιες περιπτώσεις!!Αν δεν σκοπεύεις να ταξιδέψεις για παραπάνω από 7-10 μέρες ένα τέτοιο μπουκαλάκι είναι ότι πρέπει!!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Νομιζω οτι σε συμφαιρει να αγορασεις καινουριο υγρο, μικρη συσκευασια, στην Ελλαδα ή στον τοπο προορισμου σου. Δεν ειναι καλη ιδεα να προσπαθησεις να κανεις μεταγγιση το υγρο σε αλλες συσκευασιες.
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Το μικρό το μπουκαλάκι της μάρκας που χρησιμοποιώ εγώ, είναι 65 ml. Άρα κανένα πρόβλημα. Το δίνουν δωρεάν σαν δείγμα κιόλας, όπως είπε ο φίλος παραπάνω.

Υ.Γ. Την πρώτη φορά που ζήτησα μικρό μπουκαλάκι από μαγαζί με οπτικά, δεν ήξερα ότι αυτό είναι δείγμα δωρεάν. Μου το έδωσε,βγάζω λεφτά να πληρώσω και μου λέει είναι χωρίς χρέωση αυτό! Ντράπηκα λίγο να το πάρω έτσι είναι η αλήθεια.. :D :p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Στο Mark Aalen στην Αθήνα, πάει 3 ευρώ το μπουκαλάκι των 65 ml. Τα παίρνω πολλά μαζί, για να έχω. Στα 3 μπουκαλάκια, το ένα δώρο, δηλαδή με 2 ευρώ το μπουκαλάκι. Τι αποστειρώσεις και δείγματα να ψάχνετε...
 
Last edited:

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το μικρό το μπουκαλάκι της μάρκας που χρησιμοποιώ εγώ, είναι 65 ml. Άρα κανένα πρόβλημα. Το δίνουν δωρεάν σαν δείγμα κιόλας, όπως είπε ο φίλος παραπάνω.

Υ.Γ. Την πρώτη φορά που ζήτησα μικρό μπουκαλάκι από μαγαζί με οπτικά, δεν ήξερα ότι αυτό είναι δείγμα δωρεάν. Μου το έδωσε,βγάζω λεφτά να πληρώσω και μου λέει είναι χωρίς χρέωση αυτό! Ντράπηκα λίγο να το πάρω έτσι είναι η αλήθεια.. :D :p
Να μην ντρέπεσαι γτ νομίζω δεν μπορούν το πουλήσουν!! Ειναι δειγμα δωρεαν και το δινουν σαν δωρο σε αυτους που αγοραζουν φακους!! Και φυσικα αν το ζητησεις στο δινουν και ετσι!! Δεν εχει κοστος για αυτους!!
 

cult

Member
Μηνύματα
44
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
ΠΑιδια να κανω αλλη μια ερωτηση?επειδη εχω θεμα να βρω υγρο φακων επαφης κατω απο 100 ml αν παρω ενα μπουκαλακι απο το φαρμακειο και του βαλω μεσα υγρο φακων θα εχω θεμα η ολα οκ?Γιατι καπου διαβασα οτι ο,τι ειναι χωρις σημανση κτλ το κατασχουν αμεσως ανεξαρτητως περιεχομενου και ποσοτητας.Η εμπειριες σας???
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
ΠΑιδια να κανω αλλη μια ερωτηση?επειδη εχω θεμα να βρω υγρο φακων επαφης κατω απο 100 ml αν παρω ενα μπουκαλακι απο το φαρμακειο και του βαλω μεσα υγρο φακων θα εχω θεμα η ολα οκ?Γιατι καπου διαβασα οτι ο,τι ειναι χωρις σημανση κτλ το κατασχουν αμεσως ανεξαρτητως περιεχομενου και ποσοτητας.Η εμπειριες σας???
Σε όλα τα ταξίδια μου χωρίς σήμανση ήταν τα μπουκαλάκια μου, δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Τώρα για το θέμα με το υγρό φακών επαφής, πρέπει να είναι αποστειρωμένο το μπουκαλάκι για να μην ρισκάρεις την υγεία των ματιών σου. Έψαξες και σε φαρμακεία και σε μαγαζιά με οπτικά; Βρήκα αυτό. Δεν ξέρω αν σου κάνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.120
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom