Αναβάθμιση πλατφόρμας

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εμφανίζεται και πάλι η δραστηριότητα του κάθε μέλους,κλικάροντας δηλαδή το όνομα μέλους από τη λίστα των on line βλέπεις τι κυττάζει...was last seen:viewing thread κλπ
Fixed και αυτό.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Δεν ξέρω αν οφείλεται στην αναβάθμιση, αλλά εδώ και λίγο καιρό μου εμφανίζει σταθερά ότι έχω 4 αδιάβαστα μηνύματα στο φόρουμ ("Νέα μηνύματα 4"). Όταν κλικάρω επάνω σε αυτό μου εμφανίζει "Δεν έχετε αδιάβαστα μηνύματα. Αν θέλετε δείτε όλα τα πρόσφατα μηνύματα", το οποίο είναι και το σωστό.
Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος?
Κι εγώ αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. Απλά επέλεξα "Σημειώστε όλα ως διαβασμένα" και διορθώθηκε.:)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι, για τώρα χρησιμοποιήστε αυτό το κουμπί μέχρι να διορθωθεί - επιβεβαίωσα ότι είναι bug και θα φτιαχτεί στην επόμενη έκδοση.
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εδώ και λίγες ημέρες (νομίζω από το Σάββατο) τα αυτοματοποιημένα mail που λαμβάνουμε όταν παρακολουθούμε ένα thread περιέχουν question marks (?) σε τυχαίες θέσεις μέσα στον τίτλο του mail. Δεν είναι πρόβλημα φυσικά, αλλά φαντάστηκα ότι θα ήθελες να το ξέρεις.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Μιας και κάνεις αναβαθμίσεις, δεν σκέφτεσαι το να επιτρέπεται το edit των παλαιών post;
Είναι πολύ περίεργο που κλειδώνουν αν απαντηθούν και δεν νομίζω να προσθέτει κάτι στην ουσία.

Έστω στις ιστορίες μόνο;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν έχει να κάνει με τις αναβαθμίσεις αυτό, είναι μια επιλογή στις ρυθμίσεις η οποία συνειδητά είναι έτσι που είναι, γιατί αλλιώς υπάρχει ο κίνδυνος συνεχούς επεξεργασίας μηνυμάτων που αλλοιώνει έτσι τις συζητήσεις στα τόπικ.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Το ξέρω, απλά δεν έχει νόημα και είπα να επαναφέρω την σκέψη.

Σκέψου οτι ένα ελάχιστο ποσοστό φόρουμ λειτουργεί έτσι (προσωπικά δεν ξέρω 2ο) και ειδικά στις ιστορίες εν εξελίξει είναι πολύ περιοριστικό αν κάποιος θέλει να διορθώσει λάθη να πρέπει να επικοινωνεί με moderators.
Πχ, θέλω να βελτιώσω μια παλιά μου ιστορία βάζοντας τις φωτογραφίες μέσα αντί για λινκ και δεν το κάνω γιατί είναι κουραστικό να εξηγήσω σε moderator τί να κάνει.
Θέλω επίσης να διορθώσω νοηματικά/ορθογραφικά λάθη ή να προσθέσω λεπτομέρειες που ξέχασα και πάλι πρέπει να ενοχλήσω moderator.

Σε βάθος χρόνου αυτό σημαίνει οτι η συνολική ποιότητα των ιστοριών (εκεί που είναι το ζουμί του φόρουμ) είναι χαμηλότερη απο αυτήν που θα μπορούσε να είναι και ο φόρτος στους moderators μεγαλύτερος.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε ξέρω σε τι αναφέρεσαι όταν λες ότι "δεν έχει νόημα" και ότι ένα ελάχιστο ποσοστό φόρουμ λειτουργεί έτσι. Όλα τα φόρουμ στα οποία συμμετέχω εγώ και με τα οποία ασχολούμαι 15 χρόνια, έχουν περιορισμό στο editing time, δεν έχω πετύχει ούτε ένα φόρουμ που να σου επιτρέπει να κάνεις edit τα μηνύματά σου για όσο χρόνο θες αφού τα γράψεις.

Εμείς εδώ λόγω των ταξιδιωτικών ιστοριών έχουμε αυτήν την ιδιαιτερότητα που θα μας ήταν χρήσιμο, αλλά δεν υπάρχει δυστυχώς ρύθμιση ανά ενότητες, πρέπει να είναι συνολική η ρύθμιση.

Οπότε θα πρέπει να δεις όχι μόνο τις "νορμάλ" χρήσεις που εμείς φανταζόμαστε (και που πολύ σωστά είναι αυτές που γράφεις), αλλά τις χρήσεις που θα οδηγήσουν σε προβλήματα στα τόπικ (γράφει κάτι κάποιος, έχουν απαντήσει 2-3 άτομα από κάτω, μετά όμως ο πρώτος πάει και διορθώνει/προσθέτει κάτι στο αρχικό του μήνυμα, και από κάτω ακολουθεί μπάχαλο). Να μην αναφέρω φυσικά και περιπτώσεις κάποιου μέλους που ξαφνικά επειδή δυσαρεστήθηκε με κάτι παίρνει σβάρνα όλα του τα μηνύματα και τα διαγράφει , κάνοντας έτσι μπάχαλο δεκάδες τόπικ (εκεί ο φόρτος των moderators και ο δικός μου είναι πολλαπλάσιος)

Παρ'όλα αυτά, είναι κάτι με το οποίο αμφιταλαντεύομαι αρκετό καιρό, θα δούμε τί θα βγει :)
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Μιας και το συζητάμε (αν κουράζει το κόβω - δεν έχω κανένα κέρδος)...

Το πιο σημαντικό κομμάτι του φόρουμ είναι οι ιστορίες. Πρέπει να προφυλάξεις την ποιότητα αυτών. Αδυνατώ να πιστέψω οτι κάποιος θα θελήσει απο γινάτι να σβήσει την ιστορία του που εξ' αρχής την έγραψε για τους υπόλοιπους (και όχι για να βγάλει λεφτά).

Τα υπόλοιπα (κλάψες/ψαρόσουπες/αψιμαχίες) είναι συζήτηση μιας παρέας. Είτε γίνουμε μπάχαλο είτε όχι, είτε ο ένας τα σβήσει όλα είτε όχι, το φόρουμ δεν χάνει κάτι.
Επίσης το να φοβάσαι οτι κάποιος θα σβήσει τις ιστορίες του δεν στέκει γιατί -εάν θέλει να το τραβήξει τόσο- μπορεί να σου ζητήσει να τις σβήσεις και πολύ οριακά καλύπτεσαι νομικά να του αρνηθείς (λίγο φλου το κομμάτι αυτό).
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Nα προσθέσω κι εγώ οτι πραγματικά στο κομμάτι των ιστοριών καλό θα ήταν να έχουμε πρόσβαση.Και οτι όπως και να το κάνουμε είναι διαδικασία να μιλάς μέσω μηνυμάτων με moderators για να ζητήσεις το οτιδήποτε.Απ τη στιγμή που επιτρέπεται να αλλάξουμε προσθέσουμε αφαιρέσουμε κάτι απο τις δικές μας ιστορίες γιατί να μη μπορούμε να το κάνουμε μόνοι μας.
Πιστεύω θα μπορούσαμε να επικοινωνούμε κάποιον Mod να ζητάμε να ''ανοίξει'' η επεξεργασία για ένα α' χρονικό διάστημα και μέσα σ'αυτό να κάνουμε εμείς τις αλλαγές μας.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μιας και το συζητάμε (αν κουράζει το κόβω - δεν έχω κανένα κέρδος)...

Το πιο σημαντικό κομμάτι του φόρουμ είναι οι ιστορίες. Πρέπει να προφυλάξεις την ποιότητα αυτών. Αδυνατώ να πιστέψω οτι κάποιος θα θελήσει απο γινάτι να σβήσει την ιστορία του που εξ' αρχής την έγραψε για τους υπόλοιπους (και όχι για να βγάλει λεφτά).
Δε διαφωνώ ότι το σημαντικό κομμάτι είναι οι ιστορίες, εξάλλου το έγραψα και παραπάνω. Η ποιότητα των ιστοριών ωστόσο πιστεύω δεν είναι σε άμεση συνάρτηση με το αν μπορείς να διορθώσεις τα κείμενά σου εκ των υστέρων.
Τα υπόλοιπα (κλάψες/ψαρόσουπες/αψιμαχίες) είναι συζήτηση μιας παρέας. Είτε γίνουμε μπάχαλο είτε όχι, είτε ο ένας τα σβήσει όλα είτε όχι, το φόρουμ δεν χάνει κάτι.
Εδώ πολύ απλά διαφωνούμε σε πολύ μεγάλο βαθμό. Σαφέστατα και το φόρουμ χάνει αν τα μισά μηνύματα σε ένα τόπικ είναι σβησμένα, ή απαντάνε σε ερωτήσεις που δεν υπάρχουν, κλπ κλπ. Ο κόσμος που μπαίνει διαβάζει και τα τόπικ στα φόρουμ για να αντλήσει πληροφορίες, για να διαβάσει μια κουβέντα για ένα προορισμό, κλπ, επομένως το μπάχαλο αυτό σαφέστατα και επηρεάζει το φόρουμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom