Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Ειμαι Πολη, ειναι ΥΠΕΡΟΧΑ...2 γρηγορες ερωτησεις!
1)Στο αιγυπτιακο παζαρι κανω παζαρια;; Πχ για μπαχαρικα; Ή μονο στο Μεγαλο παζαρι;
2)χτες πηγαμε Kadikoy , βρηκα ευκολα απο που θα παρω το ferry. Σημερα θα παμε Οrtakoy, αλλα εχω μπερδευτει. Διπλα απο του Kadikoy , ειναι τα πλοια για Uskudar, και πιο διπλα λεει για bosporus cruises και οτι περναει through Ortakoy. Και μετα ειναι η γεφυρα του Γαλατα. Αυτο ειναι; Μπερδευομαι γιατι εκει δεν ειδα πολυ συχνα δρομολογια, ενω για Kadikoy φευγανε καθε 20 λεπτα.
Ελπιζω να μου απαντησετε αμεσα για να προλαβω να τα δω, ευχαριστω!
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ειμαι Πολη, ειναι ΥΠΕΡΟΧΑ...2 γρηγορες ερωτησεις!
1)Στο αιγυπτιακο παζαρι κανω παζαρια;; Πχ για μπαχαρικα; Ή μονο στο Μεγαλο παζαρι;
Παζάρια κάνεις ΠΑΝΤΟΥ, ΠΑΝΤΑ και ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην Πόλη!;)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ειμαι Πολη, ειναι ΥΠΕΡΟΧΑ...2 γρηγορες ερωτησεις!
1)Στο αιγυπτιακο παζαρι κανω παζαρια;; Πχ για μπαχαρικα; Ή μονο στο Μεγαλο παζαρι;
2)χτες πηγαμε Kadikoy , βρηκα ευκολα απο που θα παρω το ferry. Σημερα θα παμε Οrtakoy, αλλα εχω μπερδευτει. Διπλα απο του Kadikoy , ειναι τα πλοια για Uskudar, και πιο διπλα λεει για bosporus cruises και οτι περναει through Ortakoy. Και μετα ειναι η γεφυρα του Γαλατα. Αυτο ειναι; Μπερδευομαι γιατι εκει δεν ειδα πολυ συχνα δρομολογια, ενω για Kadikoy φευγανε καθε 20 λεπτα.
Ελπιζω να μου απαντησετε αμεσα για να προλαβω να τα δω, ευχαριστω!
1.Κάνεις παζάρια σε σημαντικά μικρότερο βαθμό, καθώς απευθύνεται σε μεγάλο βαθμό σε ντόπιους κι όχι τόσο σε τουρίστες (αν και τα τελευταία χρόνια τείνει να αλλάξει κι αυτό)
2.Στο ortakoy πήγαινε με λεωφορείο, όχι με καράβι
 

eirini c

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Καλησπέρα. θα ήθελα να μάθω αν συμφέρει να κάνω ανάληψη μετρητών απο ΑΤΜ ή να πάω με μετρητά σε ανταλλακτήριο. Όλοι αναφέρουν τα ανταλλακτήρια και ελάχιστοι τα ΑΤΜς.
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Καλησπέρα. θα ήθελα να μάθω αν συμφέρει να κάνω ανάληψη μετρητών απο ΑΤΜ ή να πάω με μετρητά σε ανταλλακτήριο. Όλοι αναφέρουν τα ανταλλακτήρια και ελάχιστοι τα ΑΤΜς.
Όταν πήγαμε με φιλικό ζευγάρι αυτοί πήγαν σε ανταλλακτήριο και εγω έκανα αναληψη με καρτα εθνικης σε ΑΤΜ. Τελικά αποδειχτηκε οτι συνέφερε το ΑΤΜ (τότε η εθνική χρέωνε 1 ευρώ προμηθεια για αναληψη έως 300€)

Τσέκαρέ το
 

eirini c

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Όταν πήγαμε με φιλικό ζευγάρι αυτοί πήγαν σε ανταλλακτήριο και εγω έκανα αναληψη με καρτα εθνικης σε ΑΤΜ. Τελικά αποδειχτηκε οτι συνέφερε το ΑΤΜ (τότε η εθνική χρέωνε 1 ευρώ προμηθεια για αναληψη έως 300€)

Τσέκαρέ το

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! ΑΤΜς φαντάζομαι βρίσκεις εύκολα ε? :p Για την Εθνική πήγες σε ΑΤΜ της FINANSBANK ? Αυτό είναι το κόστος και τώρα :) Οπότε βάζεις το ποσό σε TL και σου κρατάει την αντιστοιχία σε ευρώ με προμήθεια 1 ευρώ. Σωστά?
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Δεν θυμάμαι να πήγα σε συγκεκριμένης τράπεζας Ατμ. Μόλις βγήκα από την αίθουσα άφιξης ταξιδιωτών στο αεροδρόμιο στο δεξί χέρι έχει 3,4 Ατμ. Διάλεξα ένα και έβγαλα, νομίζω ήταν Citibank. Έβγαλα ένα ποσό να μην ξεπερνά τα 300€ και κράτησε 1€ προμήθεια.
Υπήρχε ένα θέμα μέσα στο φόρουμ που έλεγε οδηγίες για συνάλλαγμα και αρκετοί έγραφαν ότι συμφέρει από Ατμ. Έτσι εγώ αποφάσισα να το κάνω και όλα οκ τελικά.

Αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη ας την καταθέσει ;)
 

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Ο καιρός είναι κάλος βλέπω σήμερα. Αύριο μεσημέρι φτάνουμε και απόγευμα- βραδυ διαβάζω για καταιγίδα :mad:
Και να βρεξει, σιγουρα θα ειναι μεμονωμενο γεγονος, οι υπολοιπες μερες θα ειναι οκ, μην ανησυχεις.
Το πρωι με το που βγει ο ηλιος, ωραια ζεστη, κοντομανικο οπωσδηποτε. Το βραδακι κανει ψυχρα και θελει μπουφανακι.
Καλο ταξιδι να εχετε!
 
Last edited:

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Δεν θυμάμαι να πήγα σε συγκεκριμένης τράπεζας Ατμ. Μόλις βγήκα από την αίθουσα άφιξης ταξιδιωτών στο αεροδρόμιο στο δεξί χέρι έχει 3,4 Ατμ. Διάλεξα ένα και έβγαλα, νομίζω ήταν Citibank. Έβγαλα ένα ποσό να μην ξεπερνά τα 300€ και κράτησε 1€ προμήθεια.
Υπήρχε ένα θέμα μέσα στο φόρουμ που έλεγε οδηγίες για συνάλλαγμα και αρκετοί έγραφαν ότι συμφέρει από Ατμ. Έτσι εγώ αποφάσισα να το κάνω και όλα οκ τελικά.

Αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη ας την καταθέσει ;)
Ιδια αποψη εχει!
Αρχικα εκανα αναληψη στα ιδια ΑΤΜ του αεροδρομιου,της ΗSCS (λαθος το εγραψα,καταλαβατε), 1€ προμηθεια.
Στην Πολη τα καλυτερα ανταλλακτηρια ,χωρις προμηθεια, τα βρηκα πολυ κοντα στο μεγαλο παζαρι, μεταξυ του τραμ και της εισοδου του παζαριου.
 
Last edited:

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Καλησπέρα. θα ήθελα να μάθω αν συμφέρει να κάνω ανάληψη μετρητών απο ΑΤΜ ή να πάω με μετρητά σε ανταλλακτήριο. Όλοι αναφέρουν τα ανταλλακτήρια και ελάχιστοι τα ΑΤΜς.
Κ εγώ ανάληψη απο ΑΤΜ έκανα...Κ μόνο μια φορά άλλαξα σε ανταλλακτηριο στο παζάρι που είχε καλή ισοτιμία...Για μένα καλύτερα το ΑΤΜ η Εθνική όντως παίρνει προμήθεια μόνο 1 Ευρώ αν και οι υπόλοιπες τράπεζες δεν έχουν μεγάλες διαφορές...Καλά να περάσεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom