EasyJet Ερώτηση για easyjet

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Έλα ντε; Κι εγώ απορώ με τον εαυτό μου:p

Λοιπόν όλα, καλά, τα έκλεισα τα εισιτήρια και το δέχτηκε κανονικά με Visa Electron. Mου έστειλαν και email έχει έναν κωδικό λογικά ο κωδικός της κράτησης. Τι κάνω τον εκτυπώνω; Αριθμούς ταυτότητας δεν μου ζήτησε πουθενά... Μου τους ζητάει όταν κάνω check in?
Με τον κωδικο κρατησης θα μπεις και θα κανεις τσεκ ιν και θα εκτυπωσεις τα boarding pass.
Τωρα για τα στοιχεια που λες,αν δεν μας πεις που θα ταξιδεψεις δεν μπορουμε να ξερουμε.Γενικα παντως απο Ελλαδα μονο προς Η.Βασιλειο ζηταει στοιχεια ταυτοτητας ή διαβατηριου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν ο αριθμός της κάρτας σου ξεκινάει από 4, βάλε απλό, σκέτο VISA. Αν όχι, δοκίμασε μία - μία όλες τις υπόλοιπες επιλογές ... :)
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Για Ρώμη ταξιδεύω. Μόλις το πρόσθεσα και στο "επόμενο ταξίδι" :)
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
τέλος καλό όλα καλά. καλό σου ταξίδι. εύχομαι να περάσεις υπέροχα και να αποζημιωθείς για το άγχος που πέρασες.
 

Chrisy

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σε ολους,

εκλεισα εισητηριο με την easyjet για να ταξιδεψω απο τον Λονδινο στο Aμστερνταμ πριν περιπου 2 μηνες. Ειχα δει και εγω το θεμα με την ημερομηνια ληξης και ειχα επικοινωνησει με το customer service και μου ειπαν το κλασσικο με την 5ετια. Οταν ομως πηγα στο αεροδρομιο του Λονδινου η υπαλληλος εκει δεν μου επετρεψε τελικα να ταξιδεψω λεγοντας μου οτι εχει ληξη η ταυτοτητα μου και ειμαι παρανομη!!!!!!!!! Η ταυτορητα μου εχει εκδοθει το 2002 επομενως η 15ετια δεν εχει περασει. Αυτη η υπαλληλος ειχε παρει το immigration office του amsterdam και ειπε οτι εχω ταυτοτητα χωρις ημερομηνια ληξης... προφανως δεν ανεφερε οτι προκειται για ελληνικη.
Το θεμα ειναι οτι εκλεισα νεα πτηση για την επομενη μερα με σκοπο να παρω αποζημιωση οπως μου ειπαν απο το customer service. Φυσικα την επομενη μερα ταξιδεψα κανονικα μιας και ηταν διαφορετικη υπαλληλος. Εδω και ενα μηνα ειμαι σε επικοινωνια μαζι τους για την αποζημιωση για την πτηση και τον εξεφτελισμο που ειχα υποστει στο αεροδρομιο. Χθες λοιπον μου ανακοινωσαν οτι δεν δικαιουμαι αποζημιωση γιατι αυτοι εκαναν οτι τους ειπε το immigration office. Αν τους ειχε ενημερωσει οτι ειναι ελληνικη δεν θα υπηρχε προβλημα καθως την επομενη μερα πηγα στο Αμστερνταμ κανονικα καθως οι Ελληνικες ταυτοτητες ΔΕΝ ληγουν.
Γνωριζει κανεις τι μπορω να κανω απο εδω και περα?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπερα σε ολους,

εκλεισα εισητηριο με την easyjet για να ταξιδεψω απο τον Λονδινο στο Aμστερνταμ πριν περιπου 2 μηνες. Ειχα δει και εγω το θεμα με την ημερομηνια ληξης και ειχα επικοινωνησει με το customer service και μου ειπαν το κλασσικο με την 5ετια. Οταν ομως πηγα στο αεροδρομιο του Λονδινου η υπαλληλος εκει δεν μου επετρεψε τελικα να ταξιδεψω λεγοντας μου οτι εχει ληξη η ταυτοτητα μου και ειμαι παρανομη!!!!!!!!! Η ταυτορητα μου εχει εκδοθει το 2002 επομενως η 15ετια δεν εχει περασει. Αυτη η υπαλληλος ειχε παρει το immigration office του amsterdam και ειπε οτι εχω ταυτοτητα χωρις ημερομηνια ληξης... προφανως δεν ανεφερε οτι προκειται για ελληνικη.
Το θεμα ειναι οτι εκλεισα νεα πτηση για την επομενη μερα με σκοπο να παρω αποζημιωση οπως μου ειπαν απο το customer service. Φυσικα την επομενη μερα ταξιδεψα κανονικα μιας και ηταν διαφορετικη υπαλληλος. Εδω και ενα μηνα ειμαι σε επικοινωνια μαζι τους για την αποζημιωση για την πτηση και τον εξεφτελισμο που ειχα υποστει στο αεροδρομιο. Χθες λοιπον μου ανακοινωσαν οτι δεν δικαιουμαι αποζημιωση γιατι αυτοι εκαναν οτι τους ειπε το immigration office. Αν τους ειχε ενημερωσει οτι ειναι ελληνικη δεν θα υπηρχε προβλημα καθως την επομενη μερα πηγα στο Αμστερνταμ κανονικα καθως οι Ελληνικες ταυτοτητες ΔΕΝ ληγουν.
Γνωριζει κανεις τι μπορω να κανω απο εδω και περα?
Αυτό που θα έκανα εγώ μιας που τους ενδιαφέρει πολύ η δημόσια εικόνα τους είναι να έκανα αρχικά ένα add στη σελίδα του στο facebook και να πόσταρα εκεί το πρόβλημα μου. Απ' όσο έχω δει απαντάνε αμέσως και ψάχνουν να βρουν λύση. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να το δοκιμάσεις.
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα! Μου ήρθε μήνυμα με email απο την easyjet σήμερα, ενημέρωση τέλος πάντων που έλεγε ότι τελικά θα ταξιδέψουμε ίδια ώρα ίδια ημερομηνία δεν αλλάζει κάτι αλλά με αεροσκάφος A320 της Titan Airways και έλεγε ότι συνεργάζονται χρόνια. Μου έκανε εντύπωση πως και έβαλαν αεροσκάφος άλλης εταιρίας. Προσωπικά εγώ δεν τη ξέρω τη συγκεκριμένη και ούτε στις επιλογές με τις αεροπορικές υπάρχει εδώ στο forum. Δεν ξέρω αν το έχουν ξανα κάνει και με άλλους στο παρελθόν με τη συγκεκριμένη εταιρία.

Επίσης κάτι άλλο που με προβληματίζει και διάβασα πολλά σχόλια γι'αυτό, είναι όπως και το μέλος λίγο πιο πάνω με την ημερομηνία λήξης, μιας και οι ελληνικες ταυτότητες δεν λήγουν, όταν κάνουμε check in online και ζητάνε να συμπηρώσουμε αριθμό ταυτότητας και ημερομηνία λήξης, τι ημερομηνία θα πρέπει να βάλουμε για να είμαστε εντάξει; Πολλοί την έχουν πατήσει και δεν θέλω να μπω σε περιπέτειες.
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μπορεί να μην είναι ευρέως γνωστό αλλά οι Ελληνικές ταυτότητες έχουν 15ετη ισχύ από την ημερομηνία έκδοσης τους.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
να παραθέσω και γω το πρόβλημα μου το οποίο με έχει αγχώσει απο χθες; αν και έχω ταξιδέψει πολλές φορές με την εταιρεία χθες έκανα ηλεκτρονικό check in για ταξίδι απο Θεσσαλονίκη Ρώμη και Ρώμη Ντουμπρόβνικ. Δεν έχω καινούρια ταυτότητα και χρησιμοποιώ διαβατήριο. Δεν μου ζήτησε πουθενά τους αριθμούς διαβατηρίων ειδικά για το δρομολόγιο Θεσσαλονίκη Ρώμη και αντίστροφα και μου ζήτησε μόνο για Ρώμη Ντουμπρόβνικ ούτε καν για την επιστροφή με αποτέλεσμα όταν εκτύπωσα τα boarding pass να μη φαίνονται πουθενά οι αριθμοί παρά μόνο σε ένα δρομολόγιο. Λέτε να έχω πρόβλημα και να μη μπορώ να ταξιδέψω; έχει αντιμετωπίσει κανένας παρόμοια κατάσταση; τα φώτα σας pleaseeee??
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
να παραθέσω και γω το πρόβλημα μου το οποίο με έχει αγχώσει απο χθες; αν και έχω ταξιδέψει πολλές φορές με την εταιρεία χθες έκανα ηλεκτρονικό check in για ταξίδι απο Θεσσαλονίκη Ρώμη και Ρώμη Ντουμπρόβνικ. Δεν έχω καινούρια ταυτότητα και χρησιμοποιώ διαβατήριο. Δεν μου ζήτησε πουθενά τους αριθμούς διαβατηρίων ειδικά για το δρομολόγιο Θεσσαλονίκη Ρώμη και αντίστροφα και μου ζήτησε μόνο για Ρώμη Ντουμπρόβνικ ούτε καν για την επιστροφή με αποτέλεσμα όταν εκτύπωσα τα boarding pass να μη φαίνονται πουθενά οι αριθμοί παρά μόνο σε ένα δρομολόγιο. Λέτε να έχω πρόβλημα και να μη μπορώ να ταξιδέψω; έχει αντιμετωπίσει κανένας παρόμοια κατάσταση; τα φώτα σας pleaseeee??
Ποιοι αριθμοί να μην φαίνονται πουθενά; Του διαβατηρίου; Δεν θυμάμαι να φαίνεται στο boarding pass ο αριθμός διαβατηρίου, βασικά είμαι σχεδόν σίγουρος.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
ναι οι αριθμοί των διαβατηρίων εννοώ. Έλα που έχω κολλήσει και γω και δε θυμάμαι αν φαινόταν τις προηγούμενες φορές...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom