Ιαπωνία live from japan

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Καλως ηρθες !!!:welcome:

Μην νομιζείς θα την γλιτώσεις έτσι..περιμένουμε λεπτομερή ιστορία με το ταξίδι σου ...:haha:
Μου χτύπησε καπως αυτο το 600 αρι εισητηριο ρε παιδι μου...
Ονειρεύομαι japan ....φωτίες μας ανάψες panius....εδω λέμε να κάνουμε καμια οικονομία για γάμο αλλα δεν το βλέπω :xalara: ...χαχαχαχα(δεν θελω και πολυ εγω για Ιαπωνια, Κινα ειμαι μέσα )

Λοιπον μόλις συνέλθεις απο το ταξίδι περιμένω.....δεν δέχομαι αντιρρησεις :haha:
Προτείνω γαμήλιο ταξίδι Japan! Έτσι θα το βάλεις στα έξοδα του γάμου!!! :clap::clap::clap:

Γύρισες κιόλλας ;;;


Δικαιολογίες. Σου έδωσα ευκαιρία να ιδρώσεις απο αγωνία για το τί θα έρθει στο τραπέζι και την πέταξες :haha:
Φίλε John 8 μέρες είχα μόνο... άσε που αν έμενα παραπάνω θα άρχιζα να παραμιλάω μοναχός μου :haha::haha::haha::haha:
 
Last edited:

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
@panius Καλώς ήρθες. Νομίζω πως ήδη θα πρέπει να αρχίσω να μαζεύω λεφτά τόσο που έχω ψηθεί με όσα λες. Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Επειδή δεν έχω δοκιμάσει σούσι και δε ξέρω πόσο θα μου αρέσει, η σίγουρη επιλογή είναι τα νουντλς για μένα. Ιαπωνία είναι ένας από τους προορισμούς που από μικρή με μάγεψε και δεν μπορώ να πιστέψω στα μάτια μου με την τιμή,540 πάνε-έλα,όχι πως αυτήν την στιγμή τα έχω, αλλά είναι υπερπροσφορά. Πόσο καιρό πριν είχες κλείσει τα εισιτήρια;
Σύντομα και την επόμενη ημέρα!
*Θα αναφέρω ότι είμαι εν μέσω πτυχιακής και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ με το μυαλό μου να ονειρεύεται Ιαπωνία, μήπως με λυπηθείς να γράψεις όλο το ταξίδι και δεν μας κρατήσεις άλλο σε αγωνία μέρα τη μέρα. ;)
 

eril

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
scotland
Ονειρεμένο Ταξίδι
tromso,norway
Να εισαι παντα καλα,και να μας δινεις τετοια ωραια ταξιδια....:clap:
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ημέρα 4η : Κυότο - Τόκυο

IMG_0070.JPG

Πρωί - Πρωί σηκώθηκα και πήγα στο πιο διάσημο αξιοθέατο του Κυότο: τη χρυσή Παγόδα. Πανέμορφο μέρος, αλλά πολύς ο κόσμος και τρελό στριμωξίδι στα πιο φωτογενή σημεία. Δεν το χάρηκα. Έφυγα γρήγορα.

IMG_0112.JPG

Συνέχισα πιο κάτω στον ναό Ninna-ji. Πιο χαλαροί ρυθμοί και πανέμορφα δέντρα στα χρώματα του μοβ.

IMG_0239.JPG

Πήγα στο δάσος με τα πανύψηλα και ευθυτενή μπαμπού...

IMG_0206.JPG

...και επισκέφτηκα τους κήπους - μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς - της Ουνέσκο του ναού tenryuji.

IMG_0205.JPG

Απλά, λιτά και απέριττα!

IMG_0397.JPG

Πίσω στο Enterprize (ε, στο σιδηροδρομικό σταθμό ήθελα να πω) και επιστροφή στο Τόκυο

Εντύπωση μου έκανε κάθε φορά που έμπαινε ελεγκτής στο βαγόνι θα υποκλινόταν ως δείγμα σεβασμού προς τους επιβάτες.

IMG_0523.JPG

Πίσω στην πρωτεύουσα, πάω κατευθείαν στο ¨μανχατταν" της πόλης για μια πανοραμική εικόνα από ψηλά.

IMG_0522.JPG
Το παρατηρητήριο βρίσκεται στο μνημειώδες κυβερνητικό μέγαρο του Τόκυο σχεδιασμένο από τον Kenzo Tage, ένας από τους μεγαλύτερους αρχιτέκτονες του 20ου αιώνα, ο οποίος σε ηλικία 78 ετών εμπνεύστηκε το έργο από έναν διάσημο καθεδρικό της Ευρώπης (αναγνωρίζετε ποιον; ;). Α, η είσοδος στο παρατηρητήριο είναι δωρεάν!!!

Untitled-1.jpg

Και ναι! Τα διάσημα κόκκινα φωτάκια του Tokyo skyline που έχουν αποτυπωθεί σε τόσες ταινίες είναι πράγματι εκατοντάδες, και προσφέρουν το απόλυτο blade runner, sci - fi σκηνικό.

upload_2014-4-24_21-52-33.png

Επιστρέφοντας στο χοτέλ, έφαγα τα πιο γευστικά, πιο ζουμερά, πιο λαχταριστά ramen noodles σε όλο το ταξίδι στο Tokyo Lao Ramen (東京老拉麺): μια υπόγεια τρύπα, χαμένη κάπου στους δαιδαλώδεις διαδρόμους του σταθμού Shinjuku. (πώς παραγγέλνετε στο μηχάνημα; Κάνετε την προσευχή σας και πατάτε ένα κουμπί στην τύχη :) Αν είστε τυχεροί -όπως εγώ- θα σας έρθει μια βαθιά γαβάθα με αρωματικό ζωμό βοδινού και λεπτά noodles. Αν είστε πιο άτυχοι μπορεί να σας έρθουν τα μακαρόνια σερβιρισμένα με σκορδαλιά πατέ ρέγγας :haha::haha::haha:).
 
Last edited:

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Να εισαι παντα καλα,και να μας δινεις τετοια ωραια ταξιδια....
Σε ευχαριστώ Eril και ανταποδίδω!

@panius Καλώς ήρθες. Νομίζω πως ήδη θα πρέπει να αρχίσω να μαζεύω λεφτά τόσο που έχω ψηθεί με όσα λες. Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Επειδή δεν έχω δοκιμάσει σούσι και δε ξέρω πόσο θα μου αρέσει, η σίγουρη επιλογή είναι τα νουντλς για μένα. Ιαπωνία είναι ένας από τους προορισμούς που από μικρή με μάγεψε και δεν μπορώ να πιστέψω στα μάτια μου με την τιμή,540 πάνε-έλα,όχι πως αυτήν την στιγμή τα έχω, αλλά είναι υπερπροσφορά. Πόσο καιρό πριν είχες κλείσει τα εισιτήρια;
Σύντομα και την επόμενη ημέρα!
*Θα αναφέρω ότι είμαι εν μέσω πτυχιακής και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ με το μυαλό μου να ονειρεύεται Ιαπωνία, μήπως με λυπηθείς να γράψεις όλο το ταξίδι και δεν μας κρατήσεις άλλο σε αγωνία μέρα τη μέρα. ;)
Υπομονή! Αύριο - μεθαύριο τελειώνω!:airplane:.
Και γω τα ίδια έλεγα για το σούσι. Ένα θα σου πω τώρα. Μην κάνεις το λάθος και δεν δοκιμάσεις!!!!!
Φοβερή προσφορά ναι!!!:clap: Γύρω στα μέσα Φλεβάρη τα έκλεισα...
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Σε καλό διάστημα το έκλεισες πάντως. Είχες χρόνο να οργανώσεις το ταξίδι αλλά όχι τεράστια αναμονή.
Ας κανονίσω το ταξίδι και δεν θα με πειράξει καθόλου αν γευτώ το σούσι ή όχι.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ημέρα 5η: Τόκυο
Σήμερα πήρα μεθυστική δόση Τόκυο!
...και επειδή οι Τοκυότες ζουν τη μισή ζωή τους μέσα στα τρένα, κάθε βόλτα με το μετρό αποτελεί την καλύτερη ευκαιρία εμβάθυνσης στην ιαπωνική καθημερινότητα.
IMG_0114.JPG

Κάθε πρωί ένα στρατός από γραβατοφόρους salarymen εφορμά για τις δουλειές του.

Untitled-5.jpg

Στο μετρό όλοι (μα όλοι!!!) ασχολούνται με τα κινητά τους.

WP_000382.jpg

Άλλοι πάλι επιβεβαιώνουν το στερεότυπο του εθισμού των Γιαπωνέζων στα Manga comic.

Untitled-6.jpg

Χαρακτηριστικά στυλ ντυσίματος σε μία λήψη:
1. To burberry-look (έπηξε το μάτι μου από καπαρντίνες)
2. Το εντατική-look (κλειδιά, κινητό, χειρουργική μάσκα και φύγαμε για βραδινή έξοδο).
3. Το school-look (σε αντίθεση με εμάς που βγάζουμε φλύκταινες και μόνο με τη σκέψη, εκεί η σχολική ποδιά είναι μόδα και φοριέται ακόμα και από 35άρες μπεμπέκες).
4. Το 8 με 8-look ή "σκλάβος με κοστούμι" (εμφανίζονται κατά σμήνη στους δρόμους 8 το πρωί, που πάνε στις δουλειές τους και 8 το βράδυ που σχολάνε).

IMG_0588.JPG

Κατέβηκα στη στάση Sugamo(!) και πήγα στο πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα ιαπωνικού κήπου στο Τόκυο, στο Rikugien, ο οποίος αναπαριστά τοπία από παλιά γνωστά ποιήματα.

IMG_0570.JPG

Εκεί, τα γιαπωνεζάκια κάνανε προπόνηση στο ξενόφερτο και δημοφιλές baseball...

IMG_0572.JPG

...και χαριτωμένα παιδάκια έπαιζαν παραδίπλα στην παιδική χαρά.

IMG_0611.JPG

Αλλαγή σκηνικού και μετάβαση με αυτόματο, χωρίς μηχανοδηγό, τρένο στην Odaiba, ένα τεχνητό νησί γεμάτο φουτουριστικά κτήρια, εναέριους αυτοκινητοδρόμους και κρεμαστές γέφυρες.
IMG_0628.JPG

Μια εξτραβαγκάντσα δημιουργημένη τη δεκαετία του '80, τότε που ένα διαμέρισμα στο Τόκιο κόστιζε όσο ένας ουρανοξύστης στο Μανχάτταν, οι Ιάπωνες έτρωγαν το σούσι τυλιγμένο με φύλλο χρυσού αντί για φύκι, αγόραζαν εταιρείες κολοσσούς ανά τον κόσμο, ο δείκτης Nikkei έφτανε τις 40.000 μονάδες και όλοι οι υπόλοιποι κοίταζαν έκθαμβοι την ιαπωνική οικονομία να προελαύνει ανήμποροι να την ακολουθήσουν (είναι χαρακτηριστικό πόσα τραγούδια με θέμα την Ιαπωνία έγιναν τότε...)
Untitled-7.jpg

Εδώ πιο πιθανό είναι να βρεις γιγάντια τρανσφόρμερς παρά κλασικά αγάλματα!

(συνεχίζεται...)
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
πραγματικά υπέροχες φωτογραφίες και περιγραφή!! μου θύμισες το ταξίδι μου στην Ιαπωνία πριν 2 χρόνια. Μόνος πήγα και γω. Περιμένουμε την συνέχεια!
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Περιεκτικότατη περιγραφή και αντίστοιχη φωτογραφία. Τι άλλο να ζητήσει κανείς. Αυτά τα χρώματα στους χαρακτηριστικούς κήπους σκέτος έρωτας πάντως.
Αυξάνεται βλέπω η λίστα με όσων πήγαν μόνοι σε αυτόν τον προορισμό και με κάνει να χαίρομαι.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ημέρα 5η: Τόκυο (...συνέχεια)

IMG_0039.JPG

Επιστροφή στην πόλη με θέα την εντυπωσιακή Rainbow Bridge.

IMG_0048.JPG

Άλλο ένα παράξενο κτήριο από αυτά που μόνο σε Ιαπωνία βρίσκει κανείς...

IMG_0686.JPG

Στη συνέχεια, μια σύντομη στάση στην περιοχή Harajuku για ενημέρωση στις σύγχρονες τάσεις της νεανικής μόδας. Τι θα φορεθεί φέτος; Αυτό;

IMG_0662.JPG

Μήπως αυτό;

IMG_0683.JPG

Νομίζω αυτό είναι ότι πρέπει! :lol::haha::lol::haha:

Untitled-8.jpg

Άλλο τούτο πάλι! Βραχίονας προέκτασης κινητού για selfies!!!

IMG_0698.JPG
Δεν είναι διαδήλωση. Είναι η πιο πολυσύχναστη διάβαση πεζών του κόσμου: Shibuya crossing!

IMG_0066.JPG
Ώρα για λίγο ακόμα σούσι στο space εστιατόριο Uobei, στη Shibuya.

IMG_0061.JPG
Εδώ παραγγέλνεις σε μόνιτορ...

IMG_0058.JPG

...και το φαγητό έρχεται σε βαγονάκι!

Η μέρα τελείωσε με χορταστικό overdose από θεότρελη, nerdy, μοδάτη, υπέρλαμπρη Shibuya!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τα καλα σας λόγια!!!

@iridra να το κανείς! Μη εχεις κανένα δισταγμό! Η Ιαπωνία ειδικά παίζει να είναι η πιο girly friendly χωρα που υπαρχει. Βλέπεις παντού γυναίκες να κυκλοφορούν μόνες τους με κάτι καυτά μίνι (ενα 30% στανταρ φοραει μινι. Και που να ερθει το καλοκαιρι!) που αρχίζουν και τελειώνουν στον αφαλό και ούτε ένα σφύριγμα, ούτε ένα πείραγμα, ούτε καν ένα γύρισμα του κεφαλιού από τα αγοράκια να χαζεψουν την αιθέρια ύπαρξη. Λένε ότι είναι ανδροκρατούμενη η κοινωνία εδω, αλλά η εικονα αν μη τι άλλο είναι απόλυτα κοριτσιστικη. Παντού ροζ! Στα ταξί, στα τρένα, στα μπουκάλια, στις εφημερίδες. Παντού γιγαντιες αφίσες και ηλεκτρονικές διαφημισεις με κοριτσιστικα καρτούν στυλ καντυ καντυ (με τα τεράστια ματια που κρύβουν το πρόσωπο). Νεανικά κοριτσίστικα συγκροτήματα να ακουγονται στο δρόμο από μυστηριωδη κρυφά μεγάφωνα. Εμπορικά καταστήματα που κατά 90% απευθύνονται σε γυναίκες. Στην ανιψιά μου βρήκα δεκαδες ιδέες για δωράκια να της πάρω. Της εχω ηδη αγορασει ένα σετ hello kitty φιγούρες. Στον ανιψιό μου δεν βρισκω τιποτα! Για αυτό σου λέω. Μη μασάς. Make it happen!
Μηπως επειδη το ποδι που φοραει το μινι ειναι 1,10 πανω σε σκαμπω και γιαυτο οι αντρες δε δινουν σημασια......:haha::haha::haha:
περα απο την πλακα (επισης ολοι τρωνε μεγαλο κολλημα με τις τουαλετες τελικα )...να περνας τελεια στην Ιαπωνια !!!
Αυτα τα κοριτσακια ντυμενα σε στυλ μανγκα ανιμέ εχουν γινει πιο χαρακτηριστικες φιγουρες της Ιαπωνιας και απο τις γκεισες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom