Ρόδος Διαμονη/διακοπες στη ροδο!

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Η prepaid card που διαθέτεις μπορεί να σε εξυπηρετήσει σε αυτό το σκοπό, το ποσό κρατείται αυτόματα ολόκληρο, και αν είναι ναύλος προσφοράς είναι μη ακυρώσιμος.
Βαζεις το e-mail σου και οταν ολοκληρωσεις την κρατηση,σου στελνουν στο μειλ , ολα τα στοιχεια.Αυτο εκτυπωνεις και αυτο ειναι το εισητηριο σου.
 

Gatopardos

Member
Μηνύματα
16
Likes
21
Και μεις είμαστε προς αναζήτηση ξενοδοχείου στη Ρόδο, μιας και κλείσαμε αεροπορικά με Aegean για τέλη Ιουλίου σε προσφορά. Είχε πέρυσι το louis colossos 155 ευρώ , family room ,all inclusive.Αν το βγάλει και φέτος τόσο ,λέω να το χτυπήσω..
Πόσο τα κλείσατε? Εμένα μου βγάζει για τέλος Ιουνίου στα 200 ευρώ για 2 εισιτήρια και 1 μικρό παιδί 5 ετών.

Είσαι ευχαριστημένη από το louis colossos?

Και πότε βγάζει τις προσφορές για να έχω τον νου μου?

Και έλεγα να μην πάμε all inclusive φέτος γιατί πέρυσι γύρισα με 2 κιλά επιπλέον που δεν λένε να φύγουν Τι να κάνω που είμαι λάτρεις του φαγητού?

Βαζεις το e-mail σου και οταν ολοκληρωσεις την κρατηση,σου στελνουν στο μειλ , ολα τα στοιχεια.Αυτο εκτυπωνεις και αυτο ειναι το εισητηριο σου.
Ευχαριστώ Karfitsa . Αν δεν έχω τα εισιτήρια στα χέρια μου έχω μια ανασφάλεια!!!.

Σαφώς και είναι προτιμότερο να μπεις απο το internet και να κοιτάξεις για εισιτήρια. Τα site λίγο-πολύ γνωστά. Η prepaid card που διαθέτεις μπορεί να σε εξυπηρετήσει σε αυτό το σκοπό, το ποσό κρατείται αυτόματα ολόκληρο, και αν είναι ναύλος προσφοράς είναι μη ακυρώσιμος.
Καλή η επιλογή σου απο Θεσσαλονίκη, έχει καθημερινά απευθείας δρομολόγια! Πρόσεχε μόνο αυτό το καινούριο κόλπο με τις αποσκευές στην aegean.

Τώρα για ξενοδοχείο δε μπορώ να σε διαφωτίσω πλήρως ή να σου προτείνω κάποιο. Επειδή εγώ έμενα μες την πόλη, θα σου πρότεινα κάτι εκτός σε περιοχές όπως π.χ. καλλιθέα. Αυτό που είναι δεδομένο είναι οτι χρειάζεται μεταφορικό μέσο για να δείτε πράγματα στο νησί!
Psilos3 ευχαριστώ για την απάντηση .Θα φορτώσω την κάρτα και θα κάνω την κράτηση την κατάληλη στιγμή.
 
Last edited by a moderator:

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Δεν έχω πάει. 'Ηταν να πάμε πέρυσι όμως προέκυψε κάτι και το ακυρώσαμε.Απ'ότι διαβάζω στο trip advisor είναι λίγο παλιό ξενοδοχείο όμως οι κοινόχρηστοι χώροι είναι μια χαρά και το φαγητό πολύ καλό,επιπλέον είναι δίπλα στη θάλασσα και η τιμή για αυτά που προσφέρει είναι super σε σχέση με τα άλλα all inclusive παραδίπλα.
'Οσον αφορά τα αεροπορικά τα κλείσαμε πριν 2 εβδομάδες σε τρελή προσφορά 114 Ευρώ τα 4 άτομα πήγαινε-έλα Θε/νίκη-Ρόδος.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Δεν υπάρχουν χειροπιαστά εισιτήρια πια.Όλες οι κρατήσεις φαίνονται στους υπολογιστές και στα συστήματα της κάθε εταιρείας, γι'αυτό να μη νιώθεις καμιά ανασφάλεια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τι εννοεις με αυτο?τι κολπο υπαρχει?
Χρεώνουν πλέον ξεχωριστά τις αποσκευές στα φθηνά εισιτήρια. Αυτό μόνο. Αν πηγαίνεις με λίγες μέρες είσαι οκ, αν θέλεις μεγαλύτερη βαλίτσα πληρώνεις ξεχωριστά...
Τσέκαρε το οταν ψάχνεις για εισιτήριο. Ακολουθούν πολιτική εταιριών Low cost στα φθηνά.
 

sotlon

Member
Μηνύματα
19
Likes
17
πάντως υπάρχει και το www.wimdu.com που μπορειται να βρείτε διαμερίσματα και μάλιστα πολύ φθηνά.Επίσης εειδή μένω στην Ρόδο πιστέψτε με καλύτερο είναι να ενοικιάσετε αυτοκίνητο.Τα λεωφορεία είναι ακριβά (2,20 ευρω απο Ρόδο-Ιαλυσό).Επίσης πολλες φορές περιμένεις λεωφορείο μεσα στην ζέστη του καλοκαιριού για 1 ώρα και.... και φυσικά αφού περάσεις όλα αυτα μόλις μπαίνεις μέσα στα '''''''''''''ολοκαινουργια''''''''''''' λεωφορεία πρέπει να στριμωχτείς μαζί με όλους τους τουριστες και να ακούς την γνωστή πια ανακοίνωση απο τον οδηγό GO BACK!!
 

VOULAXATZI

Member
Μηνύματα
13
Likes
12
Γέννημα Θρέμμα στο νησί του Ήλιου τη Ρόδο μας!
προτείνω διαμονή στη Ρόδο, Best western Plaza και Semiramis από τα πιο καλά city hotel.
Φαγητό καλό στα 100 μαγαζιά αλλά έχει και καλύτερα συνοικιακά. Εξαρτάται βέβαια εάν θες γρήγορο ή παραδοσιακό φαγητό τη Ρόδου. Προτείνω 1.Στην Ιαλυσσό "Το Ποσπέρι" τέλειοι παραδοσιακοί μεζέδες 2.Μαριτσά όλο το χωριό γεμάτο ουζερί και ταβερνάκια. 3.Ιαλυσσό "Ο Αντώνης" πιο κυριλέ εστιατόριο αλλά παραδοσιακή κουζίνα. 4.Ρόδος "Ο κούκος" μεζεδάκια αλλά και καφέ με διάφορα σνάκ από το πρωί. 5.Ιαλυσός "BIKINI" καφέ - πότο - σνάκ αλλά και φαγητό πάνω στο κύμα ανοιχτά όλη μέρα. 6.Ρόδος - Ζέφυρος "Ανατολίτικες νοστιμίες" γεύσεις απο Ανατολή. 7.Ρόδος για ψάρι "Το Παραγάδι" και "Ο Νίκος".
Γλυκά φυσικά τα παγωτατζίδικα στην παλιά Πόλη. Παγωτό από τα ζαχαροπλαστεία Στάνη και σιροπιαστά!
Πότο κλασικά Παλιά Πόλη..! τα λόγια είναι περιττά! απλά ακολούθησε τα στενάκια και θα βρεις μαγαζί να περάσεις καλά ότι μουσική και αν ακούς. Κάβο Τάνγκο στην Ιαλυσσό πολύ ωραίο μαγαζί για χαλαρό ποτό και κοκτέιλ. BIKINI που ανάφερα και πριν.Κολοράντο αν είσαι της ξένης και ροκ μουσικής και φυσικά μπουζούκια και τα δυο είναι καλά. Τα μαγαζιά στον πεζόδρομο (η νέα μόδα της εποχής) για ποτό και καφέ.
Τώρα από αξιοθέατα προτείνω φυσικά το Μοναστήρι της Παναγιάς Τσαμπίκας, την Παλιά Πόλη που είναι μαγεία! Τον Φιλέριμο με τον δρόμο του Γολγοθά και τον Σταυρό και την Παναγιά της Φιλερίμου. Λίνδο το κάστρο. Τα ελαφάκια, ο Ευαγγελισμός και οι μύλοι!
Παραλίες φυσικά αυτή στην Παναγιά Τσαμπίκα, Αγάθη, Χαράκι, Αφάντου και φυσικά Πρασονήσι με τη θάλασσα να χωρίζεται στα δυο, παγωμένη και ήρεμη - ζεστή και φουρτουνιασμένη!
Συμβουλή : απέφυγε τα πολύ τουριστικά εστιατόρια και καφέ. Απλά περπάτησε και εξερεύνησε την! Και μην φύγεις από τη Ρόδο εάν δεν έχεις πάρει παγωτό και να πας να το φας στον Ευαγγελισμό στο λιμάνι με θέα τα ελαφάκια και όλο το Αιγαίο!!!
Καλά να περάσεις!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Γέννημα Θρέμμα στο νησί του Ήλιου τη Ρόδο μας!
προτείνω διαμονή στη Ρόδο, Best western Plaza και Semiramis από τα πιο καλά city hotel.
Φαγητό καλό στα 100 μαγαζιά αλλά έχει και καλύτερα συνοικιακά. Εξαρτάται βέβαια εάν θες γρήγορο ή παραδοσιακό φαγητό τη Ρόδου. Προτείνω 1.Στην Ιαλυσσό "Το Ποσπέρι" τέλειοι παραδοσιακοί μεζέδες 2.Μαριτσά όλο το χωριό γεμάτο ουζερί και ταβερνάκια. 3.Ιαλυσσό "Ο Αντώνης" πιο κυριλέ εστιατόριο αλλά παραδοσιακή κουζίνα. 4.Ρόδος "Ο κούκος" μεζεδάκια αλλά και καφέ με διάφορα σνάκ από το πρωί. 5.Ιαλυσός "BIKINI" καφέ - πότο - σνάκ αλλά και φαγητό πάνω στο κύμα ανοιχτά όλη μέρα. 6.Ρόδος - Ζέφυρος "Ανατολίτικες νοστιμίες" γεύσεις απο Ανατολή. 7.Ρόδος για ψάρι "Το Παραγάδι" και "Ο Νίκος".
Γλυκά φυσικά τα παγωτατζίδικα στην παλιά Πόλη. Παγωτό από τα ζαχαροπλαστεία Στάνη και σιροπιαστά!
Πότο κλασικά Παλιά Πόλη..! τα λόγια είναι περιττά! απλά ακολούθησε τα στενάκια και θα βρεις μαγαζί να περάσεις καλά ότι μουσική και αν ακούς. Κάβο Τάνγκο στην Ιαλυσσό πολύ ωραίο μαγαζί για χαλαρό ποτό και κοκτέιλ. BIKINI που ανάφερα και πριν.Κολοράντο αν είσαι της ξένης και ροκ μουσικής και φυσικά μπουζούκια και τα δυο είναι καλά. Τα μαγαζιά στον πεζόδρομο (η νέα μόδα της εποχής) για ποτό και καφέ.
Τώρα από αξιοθέατα προτείνω φυσικά το Μοναστήρι της Παναγιάς Τσαμπίκας, την Παλιά Πόλη που είναι μαγεία! Τον Φιλέριμο με τον δρόμο του Γολγοθά και τον Σταυρό και την Παναγιά της Φιλερίμου. Λίνδο το κάστρο. Τα ελαφάκια, ο Ευαγγελισμός και οι μύλοι!
Παραλίες φυσικά αυτή στην Παναγιά Τσαμπίκα, Αγάθη, Χαράκι, Αφάντου και φυσικά Πρασονήσι με τη θάλασσα να χωρίζεται στα δυο, παγωμένη και ήρεμη - ζεστή και φουρτουνιασμένη!
Συμβουλή : απέφυγε τα πολύ τουριστικά εστιατόρια και καφέ. Απλά περπάτησε και εξερεύνησε την! Και μην φύγεις από τη Ρόδο εάν δεν έχεις πάρει παγωτό και να πας να το φας στον Ευαγγελισμό στο λιμάνι με θέα τα ελαφάκια και όλο το Αιγαίο!!!
Καλά να περάσεις!
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Θα είμαι κι εγώ στη Ρόδο 22 Ιουνίου με 1 Ιουλίου.
 

jessamine

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Να κάνω κι εγώ μια πρόταση για παγωτό:Ο Πάολο στο Φαληράκι (lick it).Υπέροχο παγωτό από φρέσκα φρούτα.Το "κακό":είναι πολύ ελαφρύ οπότε μάλλον θα πάτε και για δεύτερο :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom