Τουρκία Μ.Εβδομαδα στις εκκλησιες της Πολης

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Η ακολουθια των ευαγγελιων το βραδυ της Μ.Πεμπτης ηταν αποφασισμενο να γινει στο Yenikoy που στα τουρκικα αποδιδει ακριβως το Νιχωρι των Ελληνων.Ωρα εναρξης 6 το απογευμα.Ουσιαστικα προκειται για μια υπεροχη εκδρομη με φανταστικη θεα στο Βοσπορο καθως το χωριο βρισκεται μετα κι απο τη 2η γεφυρα.Απαραιτητη προυποθεση να βρει κανεις θεση -κατα προτιμηση δεξια-στο 25Ε γιατι διαφορετικα η υπεροχη εκδρομη καταντα πραγματικο μαρτυριο!Ετσι λοιπον,η απεριγραπτη κινηση μεχρι το Ορτακιοι και μεσα στο Bebek ειχαν ως αποτελεσμα να φτασουμε στο χωριο μετα απο 1,5 ωρα!
Πολλες οι εκκλησιες στο Νιχωρι,οι γνωστοτερες ομως ειναι δυο,του Αγ.Νικολαου και της Παναγιας Κουμαριωτισσας.Εδω λοιπον ισχυει το εξης,τις μερες του Πασχα,τη μια χρονια απο την Κυριακη των Βαιων εως τη Μ.Τεταρτη λειτουργει η μια εκκλησια κι απο Μ.Πεμπτη εως την Κυριακη του Πασχα η αλλη.Την επομενη χρονια γινεται το αντιστροφο προγραμμα!Προπερσι λοιπον Μ.Τεταρτη ειχα εποσκεφθει την Παναγια,φετος Μ.Πεμπτη λειτουργουσε ο Αγ.Νικολαος.
Οδηγιες λοιπον τωρα για να μην μπερδευτειτε οπως εμεις που καποια στιγμη μεσα στην απογνωση μας μεχρι και τζαμι παραθυρου χτυπησαμε για να παρουμε πληροφοριες{που ευγενικα μας εδωσαν].Κατεβαινετε στη σταση Yenikoy Caddesi,περνατε απεναντι και περπατατε για 200-300 μετρα μεχρι το Yenikoy kahvesi.Προσπερνατε τα σκαλια που οδηγουν στο καφε και 5 μετρα μετα υπαρχουν αλλα σκαλια-αρκετα- που οδηγουν στο ναο.Ετσι ειναι πολυ ευκολο.Η αλλη εκκλησια,της Παναγιας,ειναι αλλα 300 μετρα πιο περα κι ειναι ορατη απο το δρομο.

Απο το τρεξιμο και το αγχος μπηκαμε μεσα σε αθλια κατασταση...Ομως,εκει δια μαγειας ολα αλλαξαν.Μια πανεμορφη ολοφωτη εκκλησια με κοσμο γυρω στα 50 ατομα καθως η ενορια εδω ειναι καλα οργανωμενη και φυσικα πολλοι Νιχωριτες απ ολη την Ελλαδα ειχαν ερθει για να κανουν Πασχα στο χωριο τους.
Δεν ειχαμε μπει καλα καλα κι ολα τα φωτα εσβησαν.Ηταν η ιερη στιγμη της εξοδου του Εσταυρωμενου και το γεγονος οτι την προλαβαμε στο παρα 1 μας προκαλεσε εντονη συγκινηση.Ηταν ισως η πιο συγκινητικη στιγμη του ταξιδιου μαζι με μια ακομα που μας περιμενε την επομενη ημερα.
Καθησαμε μεχρι το τελος,η αναγνωση δε των ευαγγελιων απο τον εξαιρετικο νεαρο ιερεα ηταν απο μονη της μια ξεχωριστη εμπειρια.Γενικα στο Νιχωρι αναθαρρησαμε γιατι για πρωτη φορα ειδαμε και νεολαια μαζι με τη ζωντανια που παντα τη συνοδευει.Μια νεολαια ευγενικη και σεβαστικη σαν απο αλλες εποχες...
Η επιστροφη εγινε με τον ιδιο τροπο σε 45' αυτη τη φορα και θεα τις φωτισμενες γεφυρες του Βοσπορου.
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εξαιρετική ιστορία!!πολλές από τις εκκλησίες που περιγράφεις τις έχω επισκεφθεί κι εγώ και μου έβγαινε ακριβώς το συναίσθημα που περιγράφεις της βαθειάς συγκίνησης ,κατάνυξης αλλά και της μελαγχολίας βλέποντας τον λιγοστό κόσμο εκεί στις εκκλησιές που κάποτε έσφυζαν από ζωή.
Πήγες βλέπω πολύ καλά προετοιμασμένος γιατί εγώ τότε όσο και να είχα ψάξει στο ιντερνετ..εκκλησίες ομογένειας στην Κωνσταντινούπολη κλπ δεν είχα καταφέρει να βρώ ακριβείς ώρες λειτουργίας αλλά είχα και λίγες μέρες στη διάθεση μου για να καταφέρω να επισκεφθώ όσες ήθελα να δώ.Οπότε πολύ χρήσιμη η ιστορία σου θα την έχω σαν "οδηγό"για την επόμενη φορά.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
,Τη Μ.Παρασκευη ,μεσα σ ολα τ αλλα,επρεπε να αλλαξουμε και ξενοδοχειο.Και ηπειρο.Λογω της πρωινης αναχωρησης του Μ.Σαββατου απο το Sabiha,σκεφτηκα την τελευταια μας διαμονη να την κανουμε στο Kadikoy.Ηταν τοσο καλη επιλογη που το σκεφτομαι σοβαρα την επομενη φορα να κανω ολες τις διανυκτερευσεις μου εκει.
Ο καιρος για πρωτη μερα ηταν αστατος.Στενοχωρηθηκαμε γιατι θελαμε να παμε το απογευμα στην Πριγκηπο για την περιφορα αλλα με βροχερο καιρο δεν ενδεικνυτο και τοσο...
Τελος παντων,υπο δυνατη βροχη φθασαμε στο Golden Rest hotel ,πρωην Zumrut,ωραιοτατο σε ολα,το συστηνω θερμα.Η ωρα ειχε παει 11 και η Αποκαθηλωση στο ναο της Αγιας Ευφημιας ειχε ηδη γινει. Κριμα!Τουλαχιστον τη βρηκαμε ανοιχτη,ειναι στον κεντρικο δρομο της αγορας,σχετικα μικρη,πολυ ομορφη και προσφατα ανακαινισμενη.
Το προγραμμα μας ηταν να παμε στη σκαλα του Μοδιου στον Κωτσο και τα διασημα συκωτακια του.Στο υπογειο του μαγαζιου μαλιστα υπαρχει αγιασμα της Αγ.Αικατερινης.Η εντονη βροχη ομως μας αποθαρρυνε κι ετσι συμβιβαστηκαμε με εναν καφε στην πολυβουη αποβαθρα.

Κι εκει που ημασταν σε αδιεξοδο και μεσα στη γκρινια,η βροχη σταματησε κι εδωσε τη θεση της σ ενα γλυκο ηλιο.Χωρις δευτερη κουβεντα προλαβαμε το πλοιο των 2.20' και πηγαμε τελικα στην Πριγκηπο.Ηταν η 3η φορα που θα παρακολουθουσα την περιφορα του Επιταφιου στον Αγιο Δημητριο.Εχει παντα αρκετο κοσμο,οχι γκρουπ ομως,κι ειναι πολυ ομορφη εμπειρια.Ο ναος το λιγοτερο εντυπωσιακος.Η ακολουθια ξεκινα παντα στις 5.30' κι υπαρχει μια πολυ ωραια γυνακεια χορωδια.Υπενθυμιζω οτι ειναι ο μονος ναος της Πολης που κανει περιφορα εξω στο δρομο.Η περιφορα λοιπον ξεκινα στις 6.25' και κρατα μιση ωρα περιπου.Και φετος,οπως και το 2012,ειχα την τιμη να σηκωσω το Σταυρο για 200-300 μετρα,γεγονος που μου εδωσε ιδιαιτερη χαρα και συγκινηση.

Με το ferry των 8.15' πισω στο Kadikoy οπου πραγματικα μειναμε εκπληκτοι απο τον κοσμο που ειχε γεμισει τα ρακαδικα της αγορας.Η θετικη ενεργεια και το κεφι ξεπερνουσαν ακομα και το χαμο στα στενακια της Istiklal.
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Η αναχωρηση εγινε το πρωι του Μ.Σαββατου μετην Pegasus απο την οποια μειναμε απολυτα ευχαριστημενοι.
Τελειωνοντας,θα προσπαθησω να καλυψω το κενο για το βραδυ της Αναστασης,μιας και για προσωπικους λογους ηθελα να βρισκομαι πισω στην Αθηνα.Ιδανικη για μενα θα ηταν η εκκλησια στο Yenikoy οπου υπαρχει αρκετος κοσμος κι απ οτι ξερω ακολουθει και τραπεζι στον κηπο.Το προβλημα ειναι για την επιστροφη στην Πολη αν δεν υπαρχει μεσο.Εναλλακτικα,ωραια ιδεα ειναι ο Αγ.Φωκας στο Ορτακιοι και η Παναγια των Βλαχερνων στον Κερατιο.Με μια ματια στο προγραμμα βλεπω οτι τουλαχιστον 20-25 εκκλησιες στην Πολη ειναι ανοιχτες για την Ανασταση,οποτε ο καθενας μπορει να διαλεξει αυτο που του ταιριαζει.

Επιλογικα,ηθελα να αναφερω οτι η επιλογη των συγκεκριμενων ναων εγινε με γνωμονα οτι τους περισσοτερους δεν τους ειχα επισκεφτει.Υπαρχουν αρκετες εκκλησιες που τις ειχα δει παλιοτερα και αλλες που αφησα για το μελλον.Ο καταλογος ειναι μακροσκελης.Αναλυτικη παρουσιαση των ναων,λιγα ιστορικα στοιχεια και φωτογραφιες για τον καθενα υπαρχουν στο επισημο site του Πατριαρχειου,στο link ΝΑΟΙ.

Εννοειται φυσικα οτι με χαρα θα βοηθησω οποιον επιχειρησει ενα αναλογο ταξιδι,λιγο διαφορετικο και ιδιαιτερο,ανταξιο ομως μιας κοινοτητας που στο πεισμα των καιρων εξακολουθει να δηλωνει ΠΑΡΟΥΣΑ.
 
Last edited:

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Προσφέρεις ενδιαφέροντα στοιχεία για ένα θέμα που όταν έψαχνα πληροφορίες για την Πόλη με είχε δυσκολέψει αρκετά (πού θα κάνουμε Ανάσταση εκτός από το Πατριαρχείο). Ευχαριστούμε!
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Ειλικρινά οι πληροφορίες που παρέχεις για εμένα τουλάχιστον είναι πίστα πολύ χρήσιμες.
ΣΤην 2η επίσκεψη μας στην Πόλη, προσπάθησα να βάλω στο πρόγραμμα κάποιες εκκλησίες και πράγματι ήταν δύσκολο να τα προλάβουμε όλα καθώς και να μετακινηθούμε σε αυτές. Ίσως δεν τα είχα προγραμματίσει τόσο καλά.

Όσο για το Σταυρό που σήκωσες, βοήθειά σου. Φαντάζομαι πόσο χάρηκες! Τα τελευταία 20 χρόνια τον σηκώνω στο χωριό μου. Μακαρι να αξιωθώ να το κάνω και στην Πόλη...
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Αν με το καλο βρεθεις στον Αγιο Δημητριο στην Πριγκηπο,θα γινει κι αυτο.Ευχαριστω,φιλε!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Να σε ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας έδωσες για τις εκκλησίες της Πόλης.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Να σε ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας έδωσες για τις εκκλησίες της Πόλης.
Με τη σειρα μου να σ ευχαριστησω για την ιστορια σου για το Βερολινο που,αν ολα πανε καλα,θα επισκεφθω το καλοκαιρι!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Με τη σειρα μου να σ ευχαριστησω για την ιστορια σου για το Βερολινο που,αν ολα πανε καλα,θα επισκεφθω το καλοκαιρι!
εεππ Βερολινο Grego?.. δεν το εχω στο προγραμμα..!!:haha:.....Το ταξιδι σου στη Πόλη ηταν εξαιρετικό και η διήγηση /καταγραφή απιστευτη . Θα το κρατήσω copy για του χρόνου το Πάσχα.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
εεππ Βερολινο Grego?.. δεν το εχω στο προγραμμα..!!:haha:.....Το ταξιδι σου στη Πόλη ηταν εξαιρετικό και η διήγηση /καταγραφή απιστευτη . Θα το κρατήσω copy για του χρόνου το Πάσχα.
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια!Οσο για το Βερολινο κι εγω πολυ ζεστος δεν ειμαι,αλλα -μετα απο πολλα αντιφατικα που εχω ακουσει και διαβασει-ειπα να αποκτησω προσωπικη αποψη...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια!Οσο για το Βερολινο κι εγω πολυ ζεστος δεν ειμαι,αλλα -μετα απο πολλα αντιφατικα που εχω ακουσει και διαβασει-ειπα να αποκτησω προσωπικη αποψη...
Εγω ετοιμαζομαι για Ελβετια οπως ξερεις 3-11 Ιουνιου..για να δω πως θα παει? Ιουλιο ενα 5ημερο που αλλου? στη Πόλη! Αυγουστο ενα 4ημερο στη Σμύρνη και Οκτώβρη Παρίσι 5 μερες αφου βρηκα τη τρομερη προσφορα της Aegean me 88 ευρώ r/t απο Ηρακλειο απευθειας!! :xalara: Νοεμβρη σκεφτομαι να παω παλι στη Κωσταντινουπολη και να καθήσω μεχρι να την βαρεθώ!!!λεω για 2 εβδομαδες..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom