Κάρπαθος Διαμονή στην Κάρπαθο

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
απέχει περίπου 7-10' με το αμάξι από την πρωτεύουσα. Είναι τουριστική περιοχή, πολύ ωραία όμως. Δεν έχω μείνει βέβαια, αλλά εμπιστεύομαι το booking που η βαθμολογία του είναι πολλή καλή...
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο ενοικιαζόμενο(όχι ξενοδοχείο) στα Πηγάδια απλό καθαρό με θέα θάλασσα?? Και οικονομικό εννοείται...
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Θα φέρουμε και το αυτοκίνητο εννοείται!! Η αλήθεια είναι τα Πηγάδια δε μ αρέσουν αλλά απο ότι καταλαβαίνω για βάση είναι το ιδανικό μέρος. Μου άρεσε και η Αρκάσα αλλά "κόβει" μακρυά.
Αν δε βρω κάτι καλό στα Πηγάδια θα προτίμησω το προηγούμενο στην Αμμοοπή.
Δε με ενδιαφέρουν οι πολυτέλειες ότι γράφω πιο πάνω μόνο!
Χίλια ευχαριστώ!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Θα φέρουμε και το αυτοκίνητο εννοείται!! Η αλήθεια είναι τα Πηγάδια δε μ αρέσουν αλλά απο ότι καταλαβαίνω για βάση είναι το ιδανικό μέρος. Μου άρεσε και η Αρκάσα αλλά "κόβει" μακρυά.
Αν δε βρω κάτι καλό στα Πηγάδια θα προτίμησω το προηγούμενο στην Αμμοοπή.
Δε με ενδιαφέρουν οι πολυτέλειες ότι γράφω πιο πάνω μόνο!
Χίλια ευχαριστώ!!
Η Αμμοωπή είναι καλή επιλογή αφού θα έχετε αυτοκίνητο. Το συγκεκριμένο που είχες προτείνει βλέπει θάλασσα αλλά από μακρυά. Θα κοιτάξω λίγο και θα σου πω τι σου προτείνω.


Επειδή είμαι από το κινητό δεν μπορώ να κάνω σωστά παράθεση. Το παρακάτω ούτε να το σκέφτεσαι. Είναι στην περιοχή Λευκός, κοντά στο χωριό Μεσοχώρι, τα οποία απέχουν μια ώρα οδήγηση από την πρωτεύουσα...


 

travelboy

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Οπωςδηποτε επισκεψη στην Ολυμπο!!!!!!!!! θα σ'ελεγα να εχεις για βαση την Ολυμπο (εαν θες χαλαρωση) που τριγυρω εχει παρθενες παραλιες (Αγιο Μηνα, Παπα μηνα, Βαναντα, φοροκλι κ.α.). Οπως και να εχει παντως διαλεγεις εναν απο τους πιο τοπ κρυφους προορισμος παγκοσμιος!! οποιος παει ξαναπαει!!! Για να μην παρεξηγηθω... ειμαι απο Σαλονικα!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Οπωςδηποτε επισκεψη στην Ολυμπο!!!!!!!!! θα σ'ελεγα να εχεις για βαση την Ολυμπο (εαν θες χαλαρωση) που τριγυρω εχει παρθενες παραλιες (Αγιο Μηνα, Παπα μηνα, Βαναντα, φοροκλι κ.α.). Οπως και να εχει παντως διαλεγεις εναν απο τους πιο τοπ κρυφους προορισμος παγκοσμιος!! οποιος παει ξαναπαει!!! Για να μην παρεξηγηθω... ειμαι απο Σαλονικα!!!
Έχεις δίκιο για τη μοναδικότητα του νησιού (εγώ απο δώ είμαι, αλλά δεν μπορώ πλέον να μην το παραδέχομαι!), αλλά όσο για την Όλυμπο, ένα διήμερο αν θέλει να γυρίσει την περιοχή βόρεια, είναι καλά. Είναι μεγάλο νησί, που πρέπει να το γυρίσει όλο, οπότε το καλύτερο θα ήταν να το μοιράσει.

rulakigo αν θές πές μου και πόσες μέρες σκοπεύετε να μείνετε.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Λοιπόν, έριξα μια ματιά σε δωμάτια/ξενοδοχεία.
Κοίταξα βάση περιοχής και θέας. Βέβαια αυτό το ''θέα'' καλό θα ήταν να το επιβεβαιώσεις κατά την κράτηση, ή με ένα τηλέφωνο πρίν. Ξέρω ότι το τάδε ξενοδοχείο βλέπει γενικά θάλασσα, αλλά δεν ξέρω τι δωμάτιο θα ''σου κάτσει''. Μερικά νομίζω απο το booking ας πούμε, έχουν επιλογή sea view ή όχι.

ΠΗΓΑΔΙΑ:

Κεντρικό (εντελώς όμως), ανακαινισμένο, αλλά πρέπει να κανονίσεις μάλλον τηλεφωνικά το θέμα της θέας.
http://www.booking.com/hotel/gr/sun...d=3226b94da70ee049f3846e568c54790576415bf5X31

Δεν έχω μπεί να το δώ, ούτε έχει μείνει κάποιος γνωστός μου, αλλά ξέρω ότι είναι ΠΑΝΩ στην παραλία. Απέχει ελάχιστα απο το κέντρο της πόλης, δηλαδή 2'. Το μόνο είναι ότι στο ισόγειο έχει εστιατόριο και δεν ξέρω τι παίζει με το θέμα φασαρία το βράδυ, όπως επίσης επειδή βλέπω πολυκουζινάκι, ίσως θεωρείται studios και ίσως να μην καθαρίζουν κάθε μέρα. Θα έπαιρνα ένα τηλ να ρωτήσω το θέμα της καθαριότητας και το αν παίζει να κάνουν πχ καμιά ελληνική βραδιά κάθε τόσο και σας ενοχλεί. Νομίζω πώς όλα αυτά τα δωμάτια έχουν θέα πάντως.
http://www.booking.com/hotel/gr/min...d=3226b94da70ee049f3846e568c54790576415bf5X24

Είναι στην περιοχή Αμμοωπή (σε μια παράκαμψη για την ακρίβεια που λέγεται Καστέλια).
Πάλι πρέπει να επιβεβαιώσετε τη θέα, αλλά αν είναι δωμάτιο με θέα (πχ αυτό της φωτογραφίας), θα σας εντυπωσιάσει! Δεν ξέρω αν σας ταιριάζει και η τιμή βέβαια.
http://www.booking.com/hotel/gr/oly...id=37733b4b947afcd763c5a118a720af20e1bc8c8aX7

Όσα κοίταξα είναι βάση τιμής και θέας. Τώρα αν ψάξεις και βρείς περισσότερα και θές να με ρωτήσεις ή να το ψάξω περισσότερο και εγώ, κανένα πρόβλημα. Μπορεί πχ να έβγαλα εκτός αρκετά απλά γιατί δεν ξέρω καθόλου αν έχουν θέα ή όχι. Σου έγραψα τα πιο ''σίγουρα''.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Ευχαριστώ πάρα πολύ Αντώνη!! Εννοείτε θα κάνω ενα τηλ να το διευκρινίσω.
Επειδή ερχόμαστε από πολύ μακρυά, εντελώς από το άλλο άκρο(Άρτα) σκοπεύουμε να μείνουμε 6 μέρες, άντε 7 αναλόγως πόσο θα μπορέσει ο φίλος μου να φύγει από τη δουλειά. Γιατί και το πηγαινέλα είναι 2 μέρες!! Αλλά θα το κάνουμε τώρα που μπορούμε. Πιστευεις είναι καλές τόσες μέρες??
Επίσης θα προτιμούσα ενοικιαζόμενο ή studio από ξενοδοχείο. Αυτό στην Αμμοοπή το booking μου το εβγαλε 35/βραδυ για αρχές Ιούλη!!
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Αααα το Olympos studios φαίνεται πολύ ωραίο!! Και ακριβώς στο μπατζετ μας!! Δε θα ήθελα να δώσω για αρχες Ιούλη πάνω από 50 ευρώ...
Το πρωτο το αποκλείω. Πολύ κέντρο. Και το δευτερο φαίνεται πολύ καλό, αλλά το όλυμπος με κέρδισε. Είχα σημειώσει κι εγω 2,3 θα τα βρω κ θα σ τα στειλω να μου πεις εντυπώσεις.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ευχαριστώ πάρα πολύ Αντώνη!! Εννοείτε θα κάνω ενα τηλ να το διευκρινίσω.
Επειδή ερχόμαστε από πολύ μακρυά, εντελώς από το άλλο άκρο(Άρτα) σκοπεύουμε να μείνουμε 6 μέρες, άντε 7 αναλόγως πόσο θα μπορέσει ο φίλος μου να φύγει από τη δουλειά. Γιατί και το πηγαινέλα είναι 2 μέρες!! Αλλά θα το κάνουμε τώρα που μπορούμε. Πιστευεις είναι καλές τόσες μέρες??
Επίσης θα προτιμούσα ενοικιαζόμενο ή studio από ξενοδοχείο. Αυτό στην Αμμοοπή το booking μου το εβγαλε 35/βραδυ για αρχές Ιούλη!!
Ιδανικές θα ήταν 10 μέρες. Ξέρω είναι πολλές, αλλά θα σας έμεινε αξέχαστα αξέχαστο! Ούρως η άλλως όμως είμαι απολύτως σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείτε και σίγουρα θα έρθετε πάλι. Οπότε...no problem!
Αυτό στην Αμμοωπή λές το four seasons ε; Και μια χαρά κριτικές έχει, αλλά δεν ξέρω αν βλέπει θάλασσα (ΑΝ βλέπει θα είναι μέσα απο μερικά άλλα ξενοδοχεία, δρόνους κλπ). Επίσης στο ισόγειο έχει πιτσαρία και ακριβώς απένατνι αρκετά μεγάλη ταβέρνα που επίσης θα έχει όσο να ναι κάποια φασαρία. (καλά, εγώ είμαι αυαίσθητος στον ύπνο...)

Αααα το Olympos studios φαίνεται πολύ ωραίο!! Και ακριβώς στο μπατζετ μας!! Δε θα ήθελα να δώσω για αρχες Ιούλη πάνω από 50 ευρώ...
Το πρωτο το αποκλείω. Πολύ κέντρο. Και το δευτερο φαίνεται πολύ καλό, αλλά το όλυμπος με κέρδισε. Είχα σημειώσει κι εγω 2,3 θα τα βρω κ θα σ τα στειλω να μου πεις εντυπώσεις.
Ναι, ΑΝ σου δώσουν το δωμάτιο με τη θέα αυτό που φαίνεται στο site, είναι υπέροχο! Αλλά και άλλο με θέα, πάλι καλό είναι. Απλά υπολογίζεις 10' διαδρομή απο Πηγάδια, αλλά δεν είναι τίποτα, σιγά... Ούτως η άλλως και εντελώς πτώματα να είστε για Πηγάδια, η Αμμοωπή έχει κάποια καφε-μπαρ-ξενοδοχεία που ούτως ή άλλως θα σου προτείνω να τα επισκεφθείς.

Στείλε μου όποτε θες τα υπόλοιπα και τα ξαναλέμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom