Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Αφού είστε 5 άτομα μπορείτε να πάρετε το αντίστοιχο εισιτήριο για τα πέντε άτομα (Mini grοup νομίζω λέγεται) για τις μετακινήσεις σας (πρέπει όμως να ταξιδεύετε όλοι μαζί), και την Museum Pass για τα μουσεία.
Νομίζω αυτή είναι η καλύτερη επιλογή.. Δε το γνώριζα πως υπάρχει εισητήριο πέντε ατόμων!
 

berliner1

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Berliner, μου έφτιαξες τη μέρα πραγματικά! Θα πάρω S5 από "Αlex" για Pichelsberg και θα κατέβω μέχρι κάτω στο Potsdam με ποδήλατο. Αστο με έχεις στείλει ήδη εκεί... Επιτρέπεται να φανταστώ να μεταφέρω το ποδήλατο με τον S-Bahn, αν το έχω ήδη νοικιάσει από το Βερολίνο, έτσι ; Διαφορετικά, κοντά στη στάση του Pichelsberg μπορώ να νοικιάσω ποδήλατο ;

Ευχαριστώ πολύ Berliner!
mikethan το ποδήλατο επιτρέπεται σε όλο το δίκτυο των S+U Bahns, καθώς και Τράμ, στα βαγόνια με την ειδική σήμανση ποδηλάτου στην πόρτα, αυτός είναι και ο κανόνας. Οι περισσότεροι δεν τον εφαρμόζουν, το πολύ πολύ να σας πουν να μετακινηθείτε. Ποτέ όμως να μην μπείτε και αφήσετε τα ποδήλατα πίσω από την πόρτα του οδηγού. Στα λεωφορεία μόνο απαγορεύεται το ποδήλατο.

Δεν ξέρω αν κοντά στη στάση του Pichelsberg υπάρχουν ποδήλατα προς ενοικίαση.

ΠΡΟΣΟΧΗ
: Θα πρέπει να εκδώσετε και εισιτήριο ποδηλάτου.

καλό ταξίδι
 

mikethan

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
mikethan το ποδήλατο επιτρέπεται σε όλο το δίκτυο των S+U Bahns, καθώς και Τράμ, στα βαγόνια με την ειδική σήμανση ποδηλάτου στην πόρτα, αυτός είναι και ο κανόνας. Οι περισσότεροι δεν τον εφαρμόζουν, το πολύ πολύ να σας πουν να μετακινηθείτε. Ποτέ όμως να μην μπείτε και αφήσετε τα ποδήλατα πίσω από την πόρτα του οδηγού. Στα λεωφορεία μόνο απαγορεύεται το ποδήλατο.

Δεν ξέρω αν κοντά στη στάση του Pichelsberg υπάρχουν ποδήλατα προς ενοικίαση.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα πρέπει να εκδώσετε και εισιτήριο ποδηλάτου.

καλό ταξίδι
Σωραίος Berliner! Χρησιμότατες οι πληροφορίες σου.

Ευχαριστώ και τα υπόλοιπα παιδιά για την ανιδιοτελή βοήθειά τους.
 

mikethan

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Ποιος σου το ειπε,οτι ειναι ανιδιοτελης?.....:bleh:
Ωπα , να τα! Τι ,θα παιχτεί κανά 20αρικο στα κλεφτά ή θα ζητήσουν κανένα βερολινέζικο σουβενίρ, αλά wurst ; Παίδες είμαι ρέστος, φοιτητής καταλαβαίνετε...
Berliner, Happy_Dreamer όσα likes έχει κάνει ο chris7 από πάνω, τόσα λεφτά θα είμαι μέσα μετά το ταξίδι. Πακέτο!
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ωπα , να τα! Τι ,θα παιχτεί κανά 20αρικο στα κλεφτά ή θα ζητήσουν κανένα βερολινέζικο σουβενίρ, αλά wurst ; Παίδες είμαι ρέστος, φοιτητής καταλαβαίνετε...
Berliner, Happy_Dreamer όσα likes έχει κάνει ο chris7 από πάνω, τόσα λεφτά θα είμαι μέσα μετά το ταξίδι. Πακέτο!
Μάλλον για καλή σου τύχη οι εντυπώσεις σου από το Βερολίνο αρκούν!! ;)
 

litsaki_tz

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
καλησπερα, εχω 9 μερες αδεια και σκεφτομουν να παω βερολινο, μιας και γερμανια δεν εχω παει καθολου. Μήπως ειναι πολλές οι 10 μέρες για το βερολινο; Αξιζει να το μοιράσω πχ με αμβουργο, μοναχο ή κατι αλλο; ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
καλησπερα, εχω 9 μερες αδεια και σκεφτομουν να παω βερολινο, μιας και γερμανια δεν εχω παει καθολου. Μήπως ειναι πολλές οι 10 μέρες για το βερολινο; Αξιζει να το μοιράσω πχ με αμβουργο, μοναχο ή κατι αλλο; ευχαριστω εκ των προτερων!
Να τις μοιράσετε μάλλον όχι. Θα έλεγα ότι το Βερολίνο χρειάζεται ένα 6ήμερο σίγουρα με πάρα πολύ τρέξιμο. Το Αμβούργο είναι κοντά, ενώ το Μόναχο είναι αρκετά μακριά και από όσο έχω διαβάσει αξίζει από μόνο του εκδρομή με τις γύρω περιοχές. Κλασική επιλογή από Βερολίνο είναι η Δρέσδη. Εγώ είχα μείνει σχεδόν έξι μέρες Βερολίνο και θα έλεγα ότι έχω αφήσει εκκρεμότητες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
10 μέρες είναι πολλές για μένα, για οποιαδήποτε πόλη του κόσμου. Όχι γιατί δεν έχεις πράγματα να κανεις, αλλα γιατί μέρα τη μέρα η αίσθηση του νέου χάνεται και μοιραία τα σημαντικότερα για σένα θα τα δεις τις πρώτες μέρες και μετά υπάρχει φθίνουσα πορεία.

Δρέσδη, Potsdam ημερήσιες είναι καλή επιλογή. Η μπορείτε να πάτε και μια Πράγα 2-3 μέρες από τις 10, που είναι τελείως διαφορετικός προορισμός και δεν είναι καθόλου μακριά. Αλλα μάλλον θα εμενα εντός Γερμανίας. Η Λειψία για παράδειγμα είναι εξαιρετική περίπτωση.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
H Δρεσδη ειναι αρκετα καλη (και κοντα), το Αμβουργο αξιζει επισκεψη ειδικα οταν βρισκεται στα 300χλμ γιατι δυσκολα θα ξαναπας, το Ποτσνταμ ειναι μετριο κατα τη γνωμη μου, το Μοναχο μακρια και η Λειψια αν και κοντα νομιζω λιγο αδιαφορη. Μαζεψε γνωμες απο ολους και κρινε μονη σου. Παντως θα συμφωνησω με αρκετους απο τους φιλους πιο πανω, 10 μερες να τις αφιερωσεις σε μια μονο πολη ειναι πολλες.
 

litsaki_tz

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καταρχην, σας ευχαριστω ολους για την ανταποκριση! Κοιταξα λίγο τα εισιτήρια με τρένο για εσωτερικό της Γερμανίας και θέλω περίπου 85-100 ευρώ για το πήγαινε - έλα!! Και επειδή Πραγα έχω πάει...λέτε να μπορούσα να συνδυάσω αυτές τις 10 μέρες Βερολίνο και Αμστερνταμ; ή θα "βαρύνει" πολύ το πρόγραμμα; Και αν ναι, πως να τα χωρίσω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom