Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
πτηση εσωτερικου για θεσσαλονικη θελω απο αθηνα
Τι προβλημα να εχεις μεσα στη χωρα σου;;;!!! Νομιμο εγγραφο ειναι! Εγω εχω πεταξει και με διπλωμα μονο Αθηνα-Ηρακλειο!
Ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες επιβαλλεται να εχεις για εξωτερικο, αντι διαβατηριου! Αυτο μας ελειπε....
 

dartaholics

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
επειδη μου ετυχε λιγο επειγων το ταξιδι εχω σκαλωσει επειδη ειναι ξενη εταιρεια μη πεσω σε τιποτα περιεργους τυπους και ενω εχω στα λατινικα τη κρατηση δουν την ταυτοτητα στα ελληνικα και εχουμε παρατραγουδα μεσα στο αεροδρομιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Ταυτότητα βγάζεις αυθημερόν αν έχεις ένα πιστοποιητικό γεννήσεως. Αύριο πετάς και δεν προλαβαίνεις;
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταυτότητα βγάζεις αυθημερόν αν έχεις ένα πιστοποιητικό γεννήσεως. Αύριο πετάς και δεν προλαβαίνεις;
αν πρεπει να κλεισει σημερα το εισητηριο, ειναι αμφιβολο αν θα προλαβει να βγαλει καινουρια ταυτοτητα για να δηλωσει τον νεο αριθμο.
 

dartaholics

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
πιθανον και σημερα και ηταν αδυνατον να παω να αλλαξω τη ταυτοτητα. τι να κανω λετε να εχω προβλημα?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Επειδή θέλω εδώ και μήνες να το γράψω και το αντίστοιχο τόπικ δεν έχει ξεκλειδωθεί,το γράφω εδώ γιατί μπορεί να βοηθήσει κάποιους.
Όταν η ryanair μου άλλαξε ώρα πτήσης με αποτέλεσμα να χάνω την επόμενη(είχα κάνει τη βλακεία να βάλω 2 πτήσεις με διάστημα 2 ώρες και 20 λεπτά να θυμάμαι καλά ή κάπου τόσο) τί e-mail τους είχα στείλει τί online έντυπο αίτησης ακύρωσης πτήσης είχα συμπληρώσει,κανείς δε μου έδωσε σημασία.
Αυτό που δούλεψε τελικά ήταν να συμπληρώσω έντυπο παραπόνων ως εξής:
ιστοσελίδα ryanair->απαραίτητες πληροφορίες->εξυπηρέτηση πελατών->επικοινωνία->φιλοφρονήσεις ή παράπονα γενικής φύσης.
Εκεί πάτησα το link που λέει έντυπο επικοινωνίας και συμπλήρωσα τα στοιχεία μου.Εκεί που λέει contact reason έβαλα complaints και στα comments έγραψα πως έχει το πράμα και ότι θέλω τα λεφτά μου πίσω.Ε,την επόμενη μέρα μου ήρθε μήνυμα ότι το αίτημά μου έγινε αποδεκτό και σε μια βδομάδα(ίσως και λιγοτερο ) τα λεφτάκια μου ήταν στην καρτούλα κι έκλεισα πτήση για την επόμενη μέρα(να πω εδώ ότι αυτή η μέρα στη Ρώμη δε με χάλασε καθόλου εν τέλει:xalara:).
Διαβολική σύμπτωση,ένα φιλικό ζευγάρι είχε προγραμματίσει ακριβώς-ακριβώς όμως- το ιδιο ταξίδι με μένα,μια βδομάδα αργότερα(έφευγαν μια μέρα μετά την επιστροφή μου).Καμια 10αρια μέρες από το δικό μου συμβάν με παίρνει η φίλη μου τηλέφωνο έντρομη να μου ζητήσει βοήθεια.Τη δασκαλεύω.Η δεσποινίς όμως είναι φοιτήτρια νομικής κι έτσι (και μιας και ξέρει και από μένα πάνω κάτω τη διαδικασία) το χειρίζεται καλύτερα το θέμα. Στα comments πέραν του ότι ζητάει τα λεφτά τους για την πτήση πίσω,βάζει και δευτερεύον αίτημα,ένα μικρό ποσό των 20 περίπου ευρώ για τον καθένα για την έξτρα μέρα στη Ρώμη(να κοιμηθούν σε χόστελ και να φάνε).Έχει λέει νομικά το δικαίωμα να το κάνει. Τελικά μάλλον όντως το είχε γιατί τους έβαλαν έξτρα χρήματα (νομίζω κάπως λιγότερα απ'όσα ζήτησαν,κάπου στα 15 τον καθέναν) και δε νομίζω η ryan να το έκανε αυτό αν δεν υποχρεούνταν ούτε για 1 ευρώ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
 

eliza_du

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλημερα,εχω ενα προβλημα με την κρατηση που εκανα στην ryanair και ειδα οτι γνωριζεις απο αυτα,θα ηθελα μια βοηθεια αν δεν σου ειναι κοπος.. :/ εκανα πριν 4 μερες on line κρατηση και δεν μου εχει ερθει κανενα μυνημα στο mail μου τσεκαρα και τον τραπεζικο λογαριασμο μου και τα χρηματα ειναι ακομα μεσα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
καλημερα,εχω ενα προβλημα με την κρατηση που εκανα στην ryanair και ειδα οτι γνωριζεις απο αυτα,θα ηθελα μια βοηθεια αν δεν σου ειναι κοπος.. :/ εκανα πριν 4 μερες on line κρατηση και δεν μου εχει ερθει κανενα μυνημα στο mail μου τσεκαρα και τον τραπεζικο λογαριασμο μου και τα χρηματα ειναι ακομα μεσα.
Δεν εχει γινει καμμια κρατηση. Οταν η κρατηση ειναι επιτυχής ερχετε αμεσως το μαιιλ, εκτος αν εδωσες λαθος μαιιλ, και τα χρηματα υπαρχουν στη καρτα αλλα ειναι δεσμευμενα, οποτε αυτο ξεκαθαρισε πρωτα αν ειναι δεσμευμενα τα χρηματα , αν οχι σιγουρα δεν εχει γινει κρατηση. Οποτε ξανακανε την αγορα εισιτηριων
 

eliza_du

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
να εχω δωσει λαθος μειλ αποκλειεται τα τσεκαρα 2 φορες πριν συνεχισω αλλα και να υπαρχει αυτη η περιπτωση κανονικα δεν θα το δεχοταν εκτος και αν ειμαι τοσο ατυχη πια που καποιος/α να εχει παρομοιο μειλ μετο δικο μου.τι εννοεις οτι ειναι δεσμευμενα??αν δεν εχει γινει η κρατηση πως γινεται αυτο?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
να εχω δωσει λαθος μειλ αποκλειεται τα τσεκαρα 2 φορες πριν συνεχισω αλλα και να υπαρχει αυτη η περιπτωση κανονικα δεν θα το δεχοταν εκτος και αν ειμαι τοσο ατυχη πια που καποιος/α να εχει παρομοιο μειλ μετο δικο μου.τι εννοεις οτι ειναι δεσμευμενα??αν δεν εχει γινει η κρατηση πως γινεται αυτο?
Αφού ούτε mail με τον αριθμό κράτησης σου ήρθε αλλά και τα λεφτά δεν τα έχει τραβήξει η εταιρεία τότε αυτό που χρειάζεσαι είναι να ξανακάνεις την κράτηση απ' την αρχή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom