Προτάσεις για γαμήλιο ταξίδι αρχές Οκτώβρη

iordanis_83

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα στο τρομερό παρεάκι του travelstories. Παντρευόμαστε τέλος Σεπτέμβρη και αναζητούμε γαμήλιο προορισμό εκτός Ευρώπης. Το μπάτζετ περ πέρσον είναι maximum τα 1500 euros και για διάρκεια θέλουμε 10+ μέρες. Η μόνη μου εμπερία εκτός Ευρώπης είνια η Ινδία και είμαστε ανοιχτοί σε νέες προτάσεις. Γενικά θέλουμε να απορρίψουμε υπερ -τουριστικούς προορισμούς όπου χάνεται κάθε έννοια αυθεντικότητας (π.χ. κάποια τμήματα της Ταυλάνδης ή all inclusive καταστάσεις κλπ.) και υπερ-χαλαρούς προορισμούς τύπου Μαλδίβες. Επειδή γνωρίζω ότι το μπατζετ μας είναι περιορισμένο μια σκέψη μου ήταν να κλείσουμε εισιτήρια και να οργανώσουμε το ταξίδι εντελώς μόνοι χωρίς να μπλέξουμε με τουριστικά γραφεία. Υπάρχει κάποιος τέτοιος ασφαλής προορισμός που προτείνετε? Είναι η Κούβα μια τέτοια επιλογή? Ευχαριστώ πολύ.

--Ιορδάνης
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδιά για Κούβα δε σας παίρνει για τέτοιο μπάτζετ. Σας παίρνει για Ινδία, Αιθιοπία (κγτ επιλογές και πολύ καλή εποχή), Σρι Λάνκα, Νεπάλ, Μαυριτανία, Κίνα, Ιράν (φοράει μαντήλα η δικιά σου; Αν ναι, βουρ) και μάλλον μου ξεφεύγουν και μερικά.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
1500 Είναι για τον καθένα ή και για τους 2?
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Sorry ήταν πολύ πρωί :haha:
Θα προσθέσω τοτε Β. Ταιλάνδη, Λάος και Β. Βιετναμ!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Συγγνώμη, αλλά για 10 μέρες Κούβα ποιο είναι το μπάτζετ?? Όλα μέσα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συγγνώμη, αλλά για 10 μέρες Κούβα ποιο είναι το μπάτζετ?? Όλα μέσα.
Χαμηλο. Ολα εξαρτωνται απο το αεροπορικο. Τετοια εποχη κι αυτο χαμηλο ηταν. Αν ειχαν κλεισει εγκαιρως..
Με σχετικα καλες ανταποκρισεις οι ρωσοι το πουλανε 750. οποτε το ανωτερω μπατζετ αρκει. Χωρις λουσα και ισως κ χωρις ΙΧ αρκει.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Κι εγώ έτσι φανταζόμουν, ότι με τα μισά σε αεροπορικό το ενάμιση χιλιάρικο φτάνει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ρεαλιστικά θέλουν 850 για αεροπορικά, βίζα, φόρους, άρα μένουν 650 για 10 μέρες. Βγαίνει αλλά με ζόρι, λίγα νυχτοπερπατήματα, περιορισμένες μετακινίσεις (χωρίς αμάξι σε 10 μέρες δε θα δεις και πολλά) και με τοκαλό φαγητό να κοστίζει, μάλλον πας για αλλού. Γενικά με 10 μέρες μόλις στη διάθεσή σου δνε πας τόσο μακριά νομίζω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Γιώργο, από τις 10 μέρες, πόσες θες αμάξι στη Κούβα? Τα ΚΤΕΛ δε βολεύουν?
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
218
Μωρέ βγαίνει το μπάτζετ για ένα απλό ταξίδι , οι περισσότεροι λένε πως με 100 Cuc την ημέρα στην Κούβα είσαι πολύ άνετος (δηλαδή κοντά 700 ευρώ για 10 ημέρες) και ίσως βγαίνει και πιο φθηνά. Αλλά για γαμήλιο αν θες και την γκλαμουριά σου,να φας κάπου καλύτερα, να μείνεις σε ξενοδοχείο και όχι casa particular εε δεν βγαίνει..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.371
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φιλιππίνες :xalara:
Με μια γρήγορη ματιά σε πτήσεις είδα τικετ με 618 το έτομο (η πτήση είναι για κομάντο βέβαια :haha: αλλά μπορεί να μη σας νοιάζει) και έχει και η qatar με 865 για Μανίλα. Αν σε ενδιαφέρει ψάξε πτήσεις και για Cebu.
Οι εσωτερικες πτήσεις είναι πολύ οικονομικές και για Μπορακάι και για Μποχόλ-Πανγκλάο. Εμείς είχαμε ξοδέψει 3200 και οι δυο το 2008 με διαμονή σε αξιοπρεπή ξενοδοχεία και τουρ σε 5-6 νησιά με ενοικιαση αυτοκίνητου, μηχανής, βάρκες και ότι άλλο φαντάζεσαι.
Πάρε μια γεύση από Bohol-Panglao :):
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom