Πορτογαλία Λισαβόνα γραφική Σίντρα μαγική!!!!

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Η θεα απο το Sao Jorge εξναι μαγευτική ! Αφιερωσε αρκετο χρονο εκει ! Το ιδιο κ απο το αγαλμα του Ιησου
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ηδη προετοιμάζω το ταξίδι μου στην Πορτογαλία για μέσα Οκτώβρη που έχει Και Λισαβώνα και Πόρτο και έχω καταμπερδευτεί ποιες πόλεις και χωριά στα περίχωρα να επιλέξω.Το επεξεργάζομαι ακόμα.

sif απ'οτι παρατήρησα το παλάτι da pena ένα μέρος του είναι καλυμένο με σκαλωσιές?

Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής.Τελικά τα μαγαζιά με Fado μήπως είναι τελικά πολύ Tourist Με την κακή έννοια?Διάβασα διάφορες απόψεις και είδα αρκετά στο ιντερνετ.
Το θέμα είναι πως κάποια διάσημα μοιάζουν με κοσμικές ταβέρνες και δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο.Υπάρχει τελικά κάτι νεανικό και πιο αυθεντικό?Το Adega do Ribatejo που έχει προταθεί πολύ και στο φόρουμ έχει τις χειρότερες κριτικές στο tripadvisor.
Ένα που μου άρεσε είναι το A Tasca do Chico αλλά δυστυχώς λέει πως έχει Live μόνο Δευτέρα και Τετάρτη και θα είμαστε Πόρτο τις συγκεκριμένες μέρες..
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Ηδη προετοιμάζω το ταξίδι μου στην Πορτογαλία για μέσα Οκτώβρη που έχει Και Λισαβώνα και Πόρτο και έχω καταμπερδευτεί ποιες πόλεις και χωριά στα περίχωρα να επιλέξω.Το επεξεργάζομαι ακόμα.

sif απ'οτι παρατήρησα το παλάτι da pena ένα μέρος του είναι καλυμένο με σκαλωσιές?

Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής.Τελικά τα μαγαζιά με Fado μήπως είναι τελικά πολύ Tourist Με την κακή έννοια?Διάβασα διάφορες απόψεις και είδα αρκετά στο ιντερνετ.
Το θέμα είναι πως κάποια διάσημα μοιάζουν με κοσμικές ταβέρνες και δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο.Υπάρχει τελικά κάτι νεανικό και πιο αυθεντικό?Το Adega do Ribatejo που έχει προταθεί πολύ και στο φόρουμ έχει τις χειρότερες κριτικές στο tripadvisor.
Ένα που μου άρεσε είναι το A Tasca do Chico αλλά δυστυχώς λέει πως έχει Live μόνο Δευτέρα και Τετάρτη και θα είμαστε Πόρτο τις συγκεκριμένες μέρες..
Ναι ενα μερος εχει σκαλωσιες αλλα δεν σε πειραζουν.Σιγουρα ειναι πολυ τουριστικα και εγω ειχα διαβασει για πολλα,ηταν να παω στο club de fado αλλα τελικα επελεξα μετα απο μια βολτα στα δρομακια της αλφαμα ενα μικρο μαγαζακι[δεν θυμαμαι πως λεγοταν]πληρωσα μονο για το φαγητο οχι για το Φαντο οπως γινεται σε πολλα και η ερμηνειες ηταν παρα πολυ καλες!!!Νομιζω οτι καλυτερη επιλογη ειναι να κανεις μια βολτα στην οδο Sao Joao Da Praca ξεκιναει διπλα απο τον καθεδρικο ναο ΣΕ και εκει τριγυρω και να κατσεις σ'αυτο που θα σου γεμισει το ματι!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Έχω ένα κόλλημα με τις σκαλωσιές μου γυρίζει το μάτι:DΤις απεχθάνομαι!
Αυτό με τα άλογα πάντως ενδιαφέρον.Το πολύ πολύ να γελάσει κάθε πικραμένος:D
Οπότε λες καλύτερα να γυρίσουμε την γύρω περιοχή και όποιο μας αρέσει.Όπως είπα θα προτιμούσα κάτι σε μπαρ,μπυραρια κάτι μικρό νεανικό και όχι απαραίτητα με φαγητό και στυλ εστιατορίου.Γιατί διάβασα χτυπάνε πολύ τις τιμές και είδα φωτό σε κάποια απ' αυτά με πελατεία μέσο όρο ηλικίας 50-60.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Η θεα απο το Sao Jorge εξναι μαγευτική ! Αφιερωσε αρκετο χρονο εκει ! Το ιδιο κ απο το αγαλμα του Ιησου
Έχω στο πρόγραμμα να πάρουμε ferry και να πάμε στο άγαλμα του Ιησού!
Αλλά σχετικά με το Sao Jorge διάβασα ότι μπορείς να έχεις αντίστοιχη θέα απ'το Miradoura Da Graca,
και ακόμα καλύτερη απ'το Miradouro da Senhora do Monte επειδή είναι πιο ψηλά απ'το κάστρο (και άρα έχεις θέα και προς το ίδιο το κάστρο)..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Αν εχεις σκοπο να παρεις σβαρνα ολα τα μιραδουρος , ναι ! Αλλα η θεα απο το καστρο εξακολουθει να ειναι πανεμορφη αν σας κανει τη χαρη ο καιρος κ υπαρχει ορατοτητα
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Αν εχεις σκοπο να παρεις σβαρνα ολα τα μιραδουρος , ναι ! Αλλα η θεα απο το καστρο εξακολουθει να ειναι πανεμορφη αν σας κανει τη χαρη ο καιρος κ υπαρχει ορατοτητα
Όλα σίγουρα όχι.. Είναι πολλά! Σκεφτομαι το Miradouro da Senhora do Monte και το Miradouro Sao Pedro de Alcantara..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Κατι που εχει ενδιαφερον ειναι το μουσειο με τα πλακακια(azulejos) ,απο τα παλαιοτερα μεχρι τα σημερινα.Μου αρεσε πολυ η διακοσμηση των σπιτιων τους με αυτα τα πλακακια που αρκετα απο αυτα ηταν πανεμορφα και ξεφευγαν απο τα συνηθισμενα...
http://www.golisbon.com/sight-seeing/tile-museum.html
Αν θυμαμαι καλα το elevador Santa Justa σε βγαζει στο πανω μερος και δεν χρειαζεται να ξανακατεβεις...
Το καστρο,οπως ειπε η Ευαγγελια,εχει πολυ καλη θεα και ετσι οπως δεσποζει,θα θελεις οπωσδηποτε να πας.Το τραμ 28 θα το παρεις γιατι ειναι πολυ ομορφο και η διαδρομη πολυ ενδιαφερουσα,οπως διασχιζει το κεντρο,στα ομορφοτερα σημεια...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εμεις κατεβηκαμε στην τελευταια σταση στο Κασκαις και εκει κοντα βρισκεται η παραλια.Νομιζω οτι το Εστοριλ ειναι λιγο μακρια αλλα μπορεις να περπατησεις εως εκει!!καλα να περασετε.:xalara:
Eυχαριστώ για τις πληροφορίες! Η παραλία του Εστορίλ που θέλω να πάμε λέγεται tamariz.. Διάβασα πως ακολουθείς από εκεί παραθαλάσσια διαδρομή και φτάνεις στο κασκαις σε 20 λεπτά περίπου.. Για να δούμε!
Λύσε μου μια απορία.. Αυτό το elevador Santa Justa απλά ανεβαίνει ψηλά και βλέπεις τη θέα μέσα από αυτό; Ή σε ανεβάζει σε κάποια περιοχή που είναι σε υψόμετρο, κατεβαίνεις και κάνεις βόλτες;
Διάβασα πως έχει μεγάλες ουρές και αν είναι απλά να ανεβουμε για τη θέα δε νομίζω να αξίζει να περιμένουμε. Σε τόσα σημεία έχεις ωραία θέα στη Λισαβόνα..
Το ίδιο αναρωτιέμαι και για το κάστρο του αγίου Γεωργίου, αξίζει τον κόπο;
Θέλουμε οπωσδήποτε να πάμε στο palacio da pena στη Σίντρα, στο coach museum, στο Belem tower, στο monastery of Jeronimos και στο μουσείο Gulbenkian. Το Oceanario αξίζει;
Μια διευκρίνιση: το Estoril είναι πριν το Cascais καθώς έρχεσαι από τη Λισσαβόνα. Και εμείς είχαμε κατέβει στο Cascais και είχαμε πάει με τα πόδια στο Estoril και είχαμε γυρίσει με το τρένο. Η διαδρομή ήταν κυρίως παραθαλάσσια και ήταν πολύ ευχάριστη (την άνοιξη όμως).
Τα elevadores κάποια στιγμή θα τα χρησιμοποιήσεις και για πρακτικούς λόγους. Οι υψομετρικές διαφορές στη Λισσαβόνα δεν παίζονται. Της Santa Justa και της Gloria βολεύουν για να πας από κάτω (Baixa - Chiado) πάνω στο Barrio Alto.
To κάστρο μην το χάσεις - δεν είναι κάτι φοβερό αλλά έχει ωραία θέα.
Το Oceanario μπορείς να το κάνεις skip αν έχει πάει και σε άλλο μεγάλο ενυδρείο, εκτός κι αν σας αρέσουν πολύ τα ενυδρεία.
Όλα σίγουρα όχι.. Είναι πολλά! Σκεφτομαι το Miradouro da Senhora do Monte και το Miradouro Sao Pedro de Alcantara..
Εμείς είχαμε πάθει κόλλημα με τα miradouros. Μεγάλη μας αγάπη αυτό της Santa Catarina. Καθοριστικός παράγοντας για την επιλογή σου πιστεύω θα είναι και ο βαθμός δυσκολίας στην πρόσβαση:D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Το καστρο,οπως ειπε η Ευαγγελια,εχει πολυ καλη θεα και ετσι οπως δεσποζει,θα θελεις οπωσδηποτε να πας.Το τραμ 28 θα το παρεις γιατι ειναι πολυ ομορφο και η διαδρομη πολυ ενδιαφερουσα,οπως διασχιζει το κεντρο,στα ομορφοτερα σημεια...
Θα γίνω λίγο πεζή. αλλά πιο πολύ κι απ' τη θέα θυμάμαι το κατέβασμα με τα πόδια και το φοβερό φαγητό σε τυχαία εστιατόρια στη διαδρομή, κάποια και με θέα. Και η διαδρομή με τα τραμ όλα τα λεφτά.
@giannismits , είχα πάει στο ιστορικό A Severa για fados με πρόταση ντόπιων. Πολλα τα λεφτά για φαγητό που δεν θυμαμαι καν τις γεύσεις, όταν όπου αλλού έφαγα ήταν πεντανόστιμο. Το μουσικό πρόγραμμα πολύ καλό αν και στα μέτρα τουριστικού μαγαζιού. Δεν το συστήνω. Άλλοι φίλοι πήγαν σε τυχαία ταβερνάκια στο δρόμο και τους άρεσε πολύ επίσης. Κάντο κι έτσι, μια χαρά θα περάσεις.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Santa Catarina rocks το ιδιο κ το μιραδουρο στην Αλφαμα ( αχαστο)
Οντως η Αλφαμα ειναι πολυ γραφικη , δωστε κ σε αυτην χρονο για να την ανακαλυψετε
Οπως εχω ξαναπει σταση στο "ιδιαιτερο" Chapito για ενα αφέψημα ή γευμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom