ΗΠΑ Λας Βεγκας - Γκραν Κανυον προγραμμα

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Αν ανεβαίνεις τον Όλυμπο χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες και δεν είσαι και στην καλύτερη περίοδο, τότε δεν μπορώ καν να φανταστώ πως ήσουν πριν 3 χρόνια! Αφού είναι έτσι το κάνεις και χωρίς μουλάρι αλλά θα είναι κούραση μάλλον σε δυο μέρες! Μακάρι να είχα και εγώ τέτοια φυσική κατάσταση αλλά με έχει φάει η καρέκλα γραφείου! Έχω ξεκινήσει να κάνω προπόνηση για να προετοιμαστώ.
Εννοείται πως αν το πραγματοποιήσω θα σου δώσω ότι πληροφορίες μπορώ.
Με μουλάρι θα το κάνω διότι θα συνοδεύομαι και απο την σύζυγο που δεν είναι εξιοικιομένη σε πεζοπορίες εξαντλητικές (αν και με εξέπληξε στην Πέτρα τον Δεκέμβρη που ανέβηκε στο μοναστήρι χωρίς να κουραστεί).
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Toumpioti έκλεισες για Havasupai; Αν δεν έχεις κλείσει ακόμα πάρε όσο το δυνατόν γρηγορότερα τηλέφωνο γιατί οι θέσεις σε κάμπινγκ και ξενοδοχείο εξαντλούνται! Πήραμε πριν δυο βδομάδες τηλέφωνο να κλείσουμε θέση για σκηνή για μέσα Μαΐου και μας είπαν πως μέχρι Ιούνιο είναι όλα κλεισμένα. Τώρα τηλεφωνούμε 2 φορές τη βδομάδα μπας και πετύχουμε καμιά ακύρωση... :(
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Toumpioti έκλεισες για Havasupai; Αν δεν έχεις κλείσει ακόμα πάρε όσο το δυνατόν γρηγορότερα τηλέφωνο γιατί οι θέσεις σε κάμπινγκ και ξενοδοχείο εξαντλούνται! Πήραμε πριν δυο βδομάδες τηλέφωνο να κλείσουμε θέση για σκηνή για μέσα Μαΐου και μας είπαν πως μέχρι Ιούνιο είναι όλα κλεισμένα. Τώρα τηλεφωνούμε 2 φορές τη βδομάδα μπας και πετύχουμε καμιά ακύρωση... :(
Δεν έχω κλείσει ακόμη .Πάω στις 9 Αυγούστου και σκοπεύω να κλείσω μέσω του : Lodging in Havasupai - Information
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Δεν έχω κλείσει ακόμη .Πάω στις 9 Αυγούστου και σκοπεύω να κλείσω μέσω του : Lodging in Havasupai - Information
Σε συμβουλεύω να πάρεις τηλέφωνο (μόνο τηλεφωνικώς μπορείς να κλείσεις) όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Και αύριο κι'όλας αν έχεις κατασταλάξει στις ημερομηνίες. Στο λέω για να μην βρεθείς και'συ προ εκπλήξεως...
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
αξίζει να πάω με το αυτοκίνητο απο las vegas -> γραν κάνυον
περίπου πόση ώρα είναι?
ή με ελίκοπτερο που το βλέπεις απο πάνω και σε πάει εκει και σε κατεβάζει
αλλά θα στοιχίζει πολλά (ξέρεις κανείς πόσο?)
 

Aleja

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των ΗΠΑ οδικώς
Αν το κανείς σε ημερήσια εκδρομή δεν αξίζει τον κόπο. Εμείς για να πάμε κάναμε γύρω στις 4,5 ώρες. Τα όρια ταχύτητας ειναι χαμηλά και ο δρόμος σε κάποια σημεία της διαδρομής έχει μια λωρίδα κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση. Αν το κανείς σε δυο μέρες ειναι καλύτερα. Μπορείς να μείνεις σε κάποιο απο τα ξενοδοχεία στην είσοδο του πάρκου. Στα θετικά, αν πας με το αυτοκίνητο σου είναι οτι μπορεί να μείνεις στο πάρκο όσο αργά θες. Εμείς είχαμε μείνει μέχρι που νύχτωσε και καμία ώρα πριν το ηλιοβασίλεμα είχαμε μείνει στο πάρκο ελάχιστοι τουρίστες. Εκείνη την ώρα το φαράγγι είχε συγκλονιστικά χρώματα Θα ήθελα να το είχα δει και στην ανατολή. Το εισιτήριο δε, ειναι ανά όχημα για 5 ή 7 ημέρες ( δε θυμάμαι ακριβώς) , οπότε αν μείνεις και την άλλη μέρα δεν ξαναπληρώνεις. Το εισιτήριο με ελικόπτερο ήταν γύρω στα 300 δολάρια το άτομο. Αν το επιλέξεις μην το κλείσεις απο το ξενοδοχείο σου. Κλείσε το ή μεσω ίντερνετ ή από κάποια από τα πρακτορεία στο Strip. Έδιναν καλύτερες τιμές.
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
για να καταλάβω πιο καλά η διαδρομή ειναι αυτή εδώ δε πρέπει να φτάσω? https://www.google.gr/maps/dir/Λας+...f38a9bec9912029!2m2!1d-112.112997!2d36.106965
γιατι τα 300$ ειμαστε 4 μου φαίνονται πολλά, γι'αυτό σκέφτομαι να παω με το αμάξι

κάνω αλλη μια ερώτηση το skywalk (αυτό το γυαλινο που εχουν φτιάξει για να βγάζεις φωτογραφίες) στο google map λεει οτι ειναι 2.5 ωρες με το αμαξι?
να παω μόνο μέχρι εκεί?
βασικά δεν εχω καταλάβει τι διαφορα απο national park
 
Last edited by a moderator:

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Το Skywalk βρίσκεται στο west rim το οποίο δεν είναι στην κεντρική χαράδρα.Το Grand Canyon National Park περιλαμβάνει το north και south rim τα οποία βρίσκονται στην κεντρική χαράδρα και είναι πιο μακριά από το Las Vegas συγκριτικά με το west.
Επίσης αν ανέβεις στο skywalk φωτογραφική δικιά σου δεν θα επιτρέπεται να έχεις, θα πρέπει να πληρώσεις επιπλέον για να σε φωτογραφίσουν.
 

Aleja

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των ΗΠΑ οδικώς
Ο χρόνος που είπα αφορά στη διαδρομή από το ξενοδοχείο μας στο Strip, μέχρι την είσοδο του Grand Canyon National Park. Στο Skywalk (το οποίο είναι εκτός του πάρκου, όπως προανέφερε ο AERAS), δεν πήγαμε. Για να πω την αλήθεια, αμφιβάλλω αν θα μπορούσα ν´ανέβω. Μια ακροφοβία την έχω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom