Γαλλία Παρίσι

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Φανταζομαι στην πρωτη μερα εχεις συμπεριλαβει την περιοχη του marais και την places des vosges!
Επισης ειναι ωραια και η περιοχη γυρω απο την οπερα (να την δεις εστω και απ' εξω)! Οπως επισης και το Λουβρο (ακομα και αν δεν μπεις).
Ναι έχω σκοπό να κάνω και ένα "ανέβασμα" προς marais την πρώτη μέρα, αν δεν προλάβω μάλλον θα πάω την τελευταία που είναι πιο άνετη η βόλτα!

ΥΓ: Κοίταζα το πρόγραμμα της PSG και τις μέρες που θα είμαι Παρίσι παίζει με την Μονακό! Έριξα μία ματιά και τα φθηνότερα εισιτήρια έχουν 200Ε !!! o_O Έχει πάει κάποιος?
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
1η μέρα
-Βολτάδες στον Σικουάνα από Il St Louis μέχρι πλατεία Concorde και πίσω χαζέυοντας και φωτογραφίζοντας τις ομορφιές, τις γέφυρες και τα αξιοθέατα
-Με μετρό μέχρι την πλατεία La Republique και περίπατος στο canal St Martin
-Το βράδυ Quartier Latin (εκεί θα μένω)

2η μέρα
Με μετρό Monmartres, βόλτα και πάλι βόλτα μέχρι το απόγευμα, και μετά με μετρό κατεβαίνω
και σουλατσάρω Arc De Triomphe – Trocadero – Tour Eiffel (να τα δω-φωτογραφίσω φωτισμένα)

3η μέρα (μέχρι απόγευμα)

Χαλάρωμα περπατόντας το Quartier Latin και πέριξ (Sorbonne-Pantheon κλπ)

Τι λέτε βγαίνει? Να κάνω καμιά αλλαγή?
Θα την πάρω την γεύση της πόλης? :)
Επειδή είχα να μπω αρκετές μέρες, αν κατάλαβα καλά ο frenchman μπήκε σφήνα στο θέμα, ε; Και θα πας μόνος και για 3 μέρες μόνο frenchman; Το πρόγραμμά σου μου φαίνεται χαλαρό. Θα σου πρότεινα να πας μια βόλτα και στη Vilette όπου πας με μετρό (20 λεπτάκια) να δεις και τη μοντέρνα οπτική της λατρεμένης πόλης κι ίσως και κάποια εκδήλωση (από θερινό σινεμά μέχρι οτιδήποτε ή ίσως να δεις το πλανητάριο) ή έστω να περιηγηθείς απλά στο χώρο. Παλιά κάτι είχε και με Μικρό Πρίγκιπα, δεν ξέρω αν το κάνουν ακόμα
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ναι καλά κατάλαβες :p , 3 μέρες βολτάδες!
Χαλαρό ε? Χμμμ... καλό φαίνεται το πάρκο Vilette, αν προλάβω θα περάσω (απλά να τσεκάρω αν είναι μέσα στις 3 ζώνες της VisiteParis)
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι καλά κατάλαβες :p , 3 μέρες βολτάδες!
Χαλαρό ε? Χμμμ... καλό φαίνεται το πάρκο Vilette, αν προλάβω θα περάσω (απλά να τσεκάρω αν είναι μέσα στις 3 ζώνες της VisiteParis)
Ωραία, οπότε θα είναι σα να κάνεις έναν περίπατο πολυτελείας. Πότε θα πας; (να δω το πρόγραμμά μου χαχα). Μομάρτη, όταν πας, θα πρότεινα να πας και στο μουσείο Νταλί που είναι κοντά στην κεντρική πλατεία ((Place du Teurtre) . Κι ο υπερρεαλισμός να μη σε τρελαίνει, θα σου αρέσει γιατί ξεφεύγεις με τα έργα του Νταλί (γλυπτά βασικά) και σε βάζει και στο πνεύμα του Παρισιού, να δεις γιατί είναι η πόλη των τεχνών, τι έβλεπαν αυτοί οι καλλιτέχνες που μεγαλούργησαν εκεί.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ωραία, οπότε θα είναι σα να κάνεις έναν περίπατο πολυτελείας. Πότε θα πας; (να δω το πρόγραμμά μου χαχα). Μομάρτη, όταν πας, θα πρότεινα να πας και στο μουσείο Νταλί που είναι κοντά στην κεντρική πλατεία ((Place du Teurtre) . Κι ο υπερρεαλισμός να μη σε τρελαίνει, θα σου αρέσει γιατί ξεφεύγεις με τα έργα του Νταλί (γλυπτά βασικά) και σε βάζει και στο πνεύμα του Παρισιού, να δεις γιατί είναι η πόλη των τεχνών, τι έβλεπαν αυτοί οι καλλιτέχνες που μεγαλούργησαν εκεί.
Καλή κι αυτή η ιδέα, και απ' ότι είδα είναι μικρούλη οπότε δεν χρειάζεται πολύ χρόνο.
Αρχές Οκτωβρίου θα πάω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ωραία, οπότε θα είναι σα να κάνεις έναν περίπατο πολυτελείας. Πότε θα πας; (να δω το πρόγραμμά μου χαχα). Μομάρτη, όταν πας, θα πρότεινα να πας και στο μουσείο Νταλί που είναι κοντά στην κεντρική πλατεία ((Place du Teurtre) . Κι ο υπερρεαλισμός να μη σε τρελαίνει, θα σου αρέσει γιατί ξεφεύγεις με τα έργα του Νταλί (γλυπτά βασικά) και σε βάζει και στο πνεύμα του Παρισιού, να δεις γιατί είναι η πόλη των τεχνών, τι έβλεπαν αυτοί οι καλλιτέχνες που μεγαλούργησαν εκεί.
Ούτε καν οι ίδιοι δεν το αποκαλούν μουσείο αυτό το πράγμα (Espace Dali Montmartre). Πράγμα λογικό, αν σκεφτείς ότι δεν περιέχει τίποτα σχεδόν αυθεντικό / μουσειακής αξίας...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Κι ο υπερρεαλισμός να μη σε τρελαίνει, θα σου αρέσει γιατί ξεφεύγεις με τα έργα του Νταλί (γλυπτά βασικά) και σε βάζει και στο πνεύμα του Παρισιού, να δεις γιατί είναι η πόλη των τεχνών, τι έβλεπαν αυτοί οι καλλιτέχνες που μεγαλούργησαν εκεί.
Αν θες μια αυθεντική καλλιτεχνική εμπειρία των Γάλλων και Ισπανών ζωγράφων της περιόδου, επισκέψου την ιστορική γκαλερί Maeght δωρεάν κι αν είναι να αφήσεις λεφτά σε πωλητήριο για αντίγραφα, καλύτερα να αγοράσεις αφίσες γνήσιες των τότε εκθέσεων σε μάλλον λογικές τιμές (στην ΄συγκεκριμένη δεν έχω πάει, αλλά στο αδερφάκι της στη Βαρκελώνη αυτό είδα και το ίδιο αναφέρεται και στου Παρισιού).
http://maeght.com/galeries/galerie_maeght_paris.asp
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
@taver, @paefstra Ενδιαφέρουσα η άποψη αλλά μάλλον για άλλη επίσκεψη. Δεν είναι το θέμα η επίσκεψη στο μουσείο ώστε ν'αλλάξουμε και χώρα. Εδώ το θέμα ήταν ότι ο φίλος θα πάει 3 μέρες Παρίσι και το μουσείο αυτό είναι σε μια από τις επισκέψεις του, οπότε γιατί όχι; Πέρα απ'αυτό, εμάς μας άρεσε και θυμάμαι πως, όταν πήγαμε, το "ενδιαφέρον" του χώρου ήταν το ότι είχε εκθέματα που δεν είχε αλλού. Νομίζω για τα γλυπτά ήταν. Προσωπικά θα ξαναπήγαινα, αν πήγαινα πάλι Μομάρτη. Λάτρεψα την Αλίκη (το συνημμένο αγαλματάκι που, αν θυμάμαι καλά, είναι η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων
 

Attachments

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ο ενδιαφερομενος δεν ειχε το "μουσειο" στο προγραμμα. Αλλα ο ρολος του φορουμ ειναι να ακουγονται γνωμες απο ατομα που εχουν γνωριζουν καλα εναν προορισμο η ενα θεμα για να μην χανεται χρονος και χρημα εις βαρος της αυθεντικοτητας
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ο ενδιαφερομενος δεν ειχε το "μουσειο" στο προγραμμα. Αλλα ο ρολος του φορουμ ειναι να ακουγονται γνωμες απο ατομα που εχουν γνωριζουν καλα εναν προορισμο η ενα θεμα για να μην χανεται χρονος και χρημα εις βαρος της αυθεντικοτητας
Μα δεν καταλαβαίνω τώρα, διακρίνω μια επιθετικότητα. Γιατί; Αφού το θέτεις έτσι, διάβασε πιο πάνω και θα δεις ότι ο ενδιαφερόμενος ζήτησε γνώμες για το πρόγραμμά του κι εγώ με κάθε καλή διάθεση του είπα το απλό "μιας και το πρόγραμμά σου χωράει κι άλλα και θα πας και Μομάρτη, πάνε και σ'αυτό το μουσείο". Τι πιο απλό και ποιος ο λόγος να κάθομαι τώρα να απολογούμαι; Να μην πω τη γνώμη μου; Η δική μου επίσκεψη στο Παρίσι έτσι έγινε και με βάση αυτό μίλησα, δε μετράει η γνώμη μου δηλαδή; Ποιος είναι στο φόρουμ εντεταλμένος να μιλάει; Δεν το κατάλαβα αυτό. Ούτε του είπα πως είναι το καλύτερο μουσείο ούτε τίποτα. Ούτε ο σκοπός του ταξιδιού του ενδιαφερόμενου έχει να κάνει αποκλειστικά με τις τέχνες ώστε να τον στείλουμε και σε εξειδικευμένο μουσείο ή σε άλλη χώρα που είπες. Το έχω επισκεφτεί, είναι αξιόλογο, είναι μέσα στη διαδρομή του, τι πιο απλό από το να το προτείνω; Κάτι δεν καταλαβαίνω και αυτή τη στιγμή νιώθω πολύ προσβεβλημένη ή μάλλον αδικημένη γιατί μας προσβάλει αυτός που γνωρίζουμε και άρα γνωρίζουμε αν η γνώμη του μετράει κλπ κλπ. Λοιπόν λίγο θα ήθελα να χαλαρώσουν οι τόνοι και σεβασμός στο συνομιλητή.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στο φόρουμ τα μέλη έχουν δικαίωμα να σχολιάζουν τα μηνύματα άλλων μελών. Σε διαβεβαιώνω ότι θέμα προσβολής δεν υπήρξε.
Παρακαλώ, από εδώ και πέρα, ας μείνουμε αυστηρά εντός θέματος, το οποίο είναι το Παρίσι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Δεν το κατάλαβα αυτό. Ούτε του είπα πως είναι το καλύτερο μουσείο ούτε τίποτα. Ούτε ο σκοπός του ταξιδιού του ενδιαφερόμενου έχει να κάνει αποκλειστικά με τις τέχνες ώστε να τον στείλουμε και σε εξειδικευμένο μουσείο
Απλά πρότεινα κάτι πιο αξιόλογο.
Τον @frenchman δεν τον γνωρίζω, μπορεί και να ενδιαφέρεται για την τέχνη. Μπορεί και αρκετοί από τις εκατοντάδες αναγνώστες να ενδιαφέρονται για την τέχνη και πολύ λίγοι να έχουν σκοπό να ψωνίσουν κι όλας. Η πληροφορία που έδωσα θα τους φανεί χρήσιμη.
Σόρι για το οφ τόπικ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom