Νάξος Νάξος

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Ήρθε η ώρα να ανταποδώσω κι εγώ στο φόρουμ αυτό τη μικρή συμβολή μου για τις υπέροχες διακοπές μας στο πανέμορφο αυτό νησί! Μάλλον το κατατάσσω ως αγαπημένο μου των Κυκλάδων και μπορώ να πω ότι έχω επισκεφτεί αρκετά.

Πραγματικά, είναι ένα νησί που καλύπτει όσους αναζητούν μια γραφική χώρα, με πολλά σοκάκια για τριγύρισμα, κρυστάλλινα γαλαζοπράσινα νερά, οργανωμένες αλλά και πολλές παρθένες παραλίες, κουλτούρα στα ορεινά χωριά, πολύ καλό φαγητό με ντόπια προϊόντα και ρομαντικά ηλιοβασιλέματα! Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Μείναμε δύο εβδομάδες στη Χώρα, μέσα στην παλιά πόλη, και συστήνω σε όσους θα επιλέξουν Χώρα για τη διαμονή τους να μείνουν κοντά στην παλιά πόλη -και όχι στη νέα προς τη μεριά του Αγίου Γεωργίου- για ατέλειωτες βόλτες στα σοκάκια, πρωί και βράδυ. Όταν ξαναπάμε -γιατί θα ξαναπάμε σίγουρα- Χώρα θα μείνουμε και πάλι.

Τιπς:
Παραλίες: η αγαπημένη μας ήταν η Πλάκα και συγκεκριμένα το κομμάτι της που λέγεται Ορκός, με βορινό προσανατολισμό, χοντρή άμμο σαν ρύζι, πολύ λίγες ξαπλώστρες και νερά ίδια με της Καραϊβικής! Βέβαια, διαλέγεις ανάλογα με το πού φυσάει και υπάρχουν παραλίες για όλες τις περιπτώσεις.

Εκδρομή: οπωσδήποτε στα ορεινά χωριά, Χαλκί-Φιλώτι-Απείρανθος για να δείτε την ορεινή κουλτούρα των κατοίκων, που ασχολούνται με τα γράμματα και τις τέχνες, μεταξύ άλλων, να πιείτε καφέ κάτω από δροσερό πράσινο και πλατάνια. Συνέχεια προς Μουτσούνα για να φρέσκο ψαράκι, αναλόγως εποχής, για να δείτε το γραφικό λιμανάκι, να κάνετε βουτιά σε πεντακάθαρα νερά και αν είστε τυχεροί όπως εμείς να βρείτε κάποια παρθένα παραλία που θα είστε ολομόναχοι. Στη Μουτσούνα καταλήγουν και οι γραμμές τελεφερίκ του σμυριδωρυχείου, μιας και η Νάξος ήταν εξαγωγέας σμύριδας σε όλο τον κόσμο, ωσότου ανακαλύφθηκε η τεχνητή και εγκαταλείφθηκε η εξαγωγή. Μπάνιο στην Ψιλή Άμμο ή στον Μαραθίτη για να είστε μόνοι. Σύνολο εκδρομής 45 χιλιόμετρα Χώρα-Ψιλή Άμμος και άλλα τόσα η επιστροφή, δηλαδή 1,5 ώρα με το αυτοκίνητο να πας και άλλη τόση να επιστρέψεις. Δρόμος ανεκτός ασφαλτοστρωμένος, αλλά μη φανταστείτε και δύο ρεύματα.

Ποτάκια: καταπληκτικά κοκτέιλ στο People Cocktail Bar, ειδικά το Μαστίχα Delight με υποβρύχιο και το Spiced by Me με τζίντζερ και φρέσκο πιπέρι. Θέα στο γραφικό λιμάνι της Νάξου.

Φαγητό: Τι να πρωτοπω!
Παραδοσιακό: στην Πλατιά, στο κέντρο της πλατεΐτσας του χωριού Γαλήνη (10λ με το αυτοκίνητο από τη Χώρα), δεν θα πάτε για τη θέα -αν και είναι μια γραφική χωριάτικη πλατεούλα- αλλά για την οικογενειακή ντόπια κουζίνα από προϊόντα που καλλιεργούν και εκτρέφουν οι ιδιοκτήτες, που είναι και αγρότες και κτηνοτρόφοι. Εξαιρετικές μοσχαρίσιες μπριζόλες, ψημένες όπως πρέπει, ρολά μελιτζάνας με γραβιέρα Νάξου και κρεμμύδια γεμιστά με κιμά. Επίσης, χωριάτικη με αρωματική ντομάτα που μοσχομυρίζει...ντομάτα!

Ιταλικό: οπωσδήποτε στο Su & Giu, νέα άφιξη σε πολύ προσεγμένο χώρο, ειδικά αν κλείσετε με κράτηση το μπαλκονάκι και φτάσετε κατά τις 8 για να απολαύσετε ηλιοβασίλεμα. Το πιο ρομαντικό τραπεζάκι του νησιού! Δημιουργική ιταλική κουζίνα, με καταπληκτικές ευφάνταστες σαλάτες, πολύ ωραίες πίτσες και τεράστιες, με εξαιρετική ζύμη ψημένη σε ξυλόφουρνο. Μακαρονάδες δεν δοκιμάσαμε, αν και έχει πάρα πολλές και παρόλο που το επισκεφθήκαμε τρεις φορές παρακαλώ!

Θαλασσινά: στο Δίχτυ στη Μουτσούνα, αν πάτε ως εκεί. Στη Χώρα, στη Μυθωδία για μακαρονάδα με μύδια, καραβίδες, γαρίδες αλλά και στην ταβέρνα "Ο κήπος του Μανώλη" μέσα στην παλιά πόλη για ποικιλία θαλασσινών. Εκεί θα φάτε και ντόπια κουζίνα στον γραφικό του κήπο.
Πρωινά: στο Μάγιας, στο λιμάνι και φρέσκα σάντουιτς στο Ραντεβού.

Κατά τ' άλλα, άραγμα στην παραλία, βόλτες στα σοκάκια και ηλιοβασιλέματα στην Πορτάρα και θα με θυμηθείτε!!!
 

joanna1981

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλησπέρα σας! Είμαι νέα στο φορουμ, θα ήθελα να μου δώσει όποιος μπορεί, κάποιες πληροφορίες για το όμορφο αυτό νησί που θα επισκεφτώ σε τρεις μέρες.
Θα μείνουμε μέχρι τις 16/8, αυτοκίνητο δυστυχώς δεν παίζει γιατί ύστερα απο μια έρευνα είναι όλα πανάκριβα, οπότε θα ήθελα να μάθω, σε ποιές παραλίες έχει μπιτσ μπαρ χωρίς να χρειαστεί να κουβαλάμε ομπρέλα στο χέρι απο εδώ και απο εκεί. Η διαμονή μας θα είναι στο http://www.hotelscombined.gr/Hotel/Anatoli_Hotel_Naxos.htm μήπως κάποιος το γνωρίζει να μου πει μια αάποψη
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Καλησπέρα σας! Είμαι νέα στο φορουμ, θα ήθελα να μου δώσει όποιος μπορεί, κάποιες πληροφορίες για το όμορφο αυτό νησί που θα επισκεφτώ σε τρεις μέρες.
Θα μείνουμε μέχρι τις 16/8, αυτοκίνητο δυστυχώς δεν παίζει γιατί ύστερα απο μια έρευνα είναι όλα πανάκριβα, οπότε θα ήθελα να μάθω, σε ποιές παραλίες έχει μπιτσ μπαρ χωρίς να χρειαστεί να κουβαλάμε ομπρέλα στο χέρι απο εδώ και απο εκεί. Η διαμονή μας θα είναι στο http://www.hotelscombined.gr/Hotel/Anatoli_Hotel_Naxos.htm μήπως κάποιος το γνωρίζει να μου πει μια αάποψη
Καλώς ήρθες! Οργανωμένες παραλίες με ξαπλώστρες έχει μόνο στον Αγ. Γεώργιο (στην παραλία της Χώρας), στον Άγιο Προκόπιο, στην Αγία Άννα και κατά μήκος της Πλάκας. Μετά σταματά η οργάνωση, αλλά μπορείτε να βρείτε αρμυρίκια για να αράζετε, μιας και η ακτογραμμή της Νάξου νότια της χώρας είναι πραγματικά απέραντη και πολύ όμορφη. Οι παραλίες που σου έγραψα είναι, με τη σειρά που τις αναφέρω, η μία μετά την άλλη ξεκινώντας από Χώρα και οδηγώντας προς τα νότια. Επίσης, από όλες περνάει το πούλμαν και έχει στάσεις. Για μένα, η πιο όμορφη είναι η Πλάκα, αλλά θα τις δείτε όλες, μιας και είναι κοντά η μία στην άλλη και γενικώς η πιο μακρινή είναι περίπου 20 λεπτά με το κτελ.

Για το ξενοδοχείο σας, δεν το είδα, μοιάζει όμως λίγο απομακρυσμένο από τη χώρα και την παλιά πόλη. Περπατιέται όμως, πιστεύω κάνα δεκάλεπτο με τα πόδια για λιμάνι.

Εύχομαι να περάσετε όμορφα, είναι καταπληκτικό νησί!
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σας! Είμαι νέα στο φορουμ, θα ήθελα να μου δώσει όποιος μπορεί, κάποιες πληροφορίες για το όμορφο αυτό νησί που θα επισκεφτώ σε τρεις μέρες.
Θα μείνουμε μέχρι τις 16/8, αυτοκίνητο δυστυχώς δεν παίζει γιατί ύστερα απο μια έρευνα είναι όλα πανάκριβα, οπότε θα ήθελα να μάθω, σε ποιές παραλίες έχει μπιτσ μπαρ χωρίς να χρειαστεί να κουβαλάμε ομπρέλα στο χέρι απο εδώ και απο εκεί. Η διαμονή μας θα είναι στο http://www.hotelscombined.gr/Hotel/Anatoli_Hotel_Naxos.htm μήπως κάποιος το γνωρίζει να μου πει μια αάποψη
Από άλλους που έχω ακούσει είναι ωραίο ξενοδοχείο.

joanna για τις παραλίες καλά στα είπε ο/η vach. Το ξενοδοχείο σου από το λιμάνι απέχει κανα 20λεπτο με τα πόδια, οπότε θα ζητήσεις οπωσδήποτε μεταφορά όταν έρθεις. Για την Χώρα θα ναι κανένα 15λεπτο. Υπάρχει όμως κοντινή στάση για τις παραλίες Προκόπη- Αγία Άννα που είναι στα 5-7 λεπτά από εκεί που θα μένεις.
 

joanna1981

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλώς ήρθες! Οργανωμένες παραλίες με ξαπλώστρες έχει μόνο στον Αγ. Γεώργιο (στην παραλία της Χώρας), στον Άγιο Προκόπιο, στην Αγία Άννα και κατά μήκος της Πλάκας. Μετά σταματά η οργάνωση, αλλά μπορείτε να βρείτε αρμυρίκια για να αράζετε, μιας και η ακτογραμμή της Νάξου νότια της χώρας είναι πραγματικά απέραντη και πολύ όμορφη. Οι παραλίες που σου έγραψα είναι, με τη σειρά που τις αναφέρω, η μία μετά την άλλη ξεκινώντας από Χώρα και οδηγώντας προς τα νότια. Επίσης, από όλες περνάει το πούλμαν και έχει στάσεις. Για μένα, η πιο όμορφη είναι η Πλάκα, αλλά θα τις δείτε όλες, μιας και είναι κοντά η μία στην άλλη και γενικώς η πιο μακρινή είναι περίπου 20 λεπτά με το κτελ.

Για το ξενοδοχείο σας, δεν το είδα, μοιάζει όμως λίγο απομακρυσμένο από τη χώρα και την παλιά πόλη. Περπατιέται όμως, πιστεύω κάνα δεκάλεπτο με τα πόδια για λιμάνι.

Εύχομαι να περάσετε όμορφα, είναι καταπληκτικό νησί!
Σ'ευχαριστώ πολύ, σύμφωνα με όσα έχουμε διαβάσει και έχουμε ακούσει, πιστεύω θα περάσουμε πολύ ωραία. Θέλαμε να γυρίσουμε όσο το δυνατό περισσότερο αλλα το μεταφορικό μέσω, εδώ λιγάκι μας τα χαλάει. Δεν πτοούμαστε όμως...!!!

Από άλλους που έχω ακούσει είναι ωραίο ξενοδοχείο.

joanna για τις παραλίες καλά στα είπε ο/η vach. Το ξενοδοχείο σου από το λιμάνι απέχει κανα 20λεπτο με τα πόδια, οπότε θα ζητήσεις οπωσδήποτε μεταφορά όταν έρθεις. Για την Χώρα θα ναι κανένα 15λεπτο. Υπάρχει όμως κοντινή στάση για τις παραλίες Προκόπη- Αγία Άννα που είναι στα 5-7 λεπτά από εκεί που θα μένεις.
sofianaxos, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 
Last edited by a moderator:

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σ'ευχαριστώ πολύ, σύμφωνα με όσα έχουμε διαβάσει και έχουμε ακούσει, πιστεύω θα περάσουμε πολύ ωραία. Θέλαμε να γυρίσουμε όσο το δυνατό περισσότερο αλλα το μεταφορικό μέσω, εδώ λιγάκι μας τα χαλάει. Δεν πτοούμαστε όμως...!!!


sofianaxos, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
να σαι καλά. Τι τιμές βρίσκετε για αυτοκίνητο?
 
Last edited by a moderator:

joanna1981

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
να σαι καλά. Τι τιμές βρίσκετε για αυτοκίνητο?
Το οικονομικότερο αυτοκίνητο ήταν στα 50-55 ε. Νομίζω οτι για τον καιρό που ζούμε, λίγοι είναι αυτοί που τα διαθέτουν. Ψάξαμε και για γουρούνες, αλλα κι εκεί κάτω απο 45 ε. δε βρήκαμε.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σας! Είμαι νέα στο φορουμ, θα ήθελα να μου δώσει όποιος μπορεί, κάποιες πληροφορίες για το όμορφο αυτό νησί που θα επισκεφτώ σε τρεις μέρες.
Θα μείνουμε μέχρι τις 16/8, αυτοκίνητο δυστυχώς δεν παίζει γιατί ύστερα απο μια έρευνα είναι όλα πανάκριβα, οπότε θα ήθελα να μάθω, σε ποιές παραλίες έχει μπιτσ μπαρ χωρίς να χρειαστεί να κουβαλάμε ομπρέλα στο χέρι απο εδώ και απο εκεί. Η διαμονή μας θα είναι στο http://www.hotelscombined.gr/Hotel/Anatoli_Hotel_Naxos.htm μήπως κάποιος το γνωρίζει να μου πει μια αάποψη
Καλώς ήρθες!
Έχω κλείσει και εγώ στο ίδιο ξενοδοχείο αλλά για τέλος Αυγούστου.. Όταν επιστρέψεις αν μπορείς να μου δώσεις κάποια πληροφορία για το ξενοδοχείο θα σου ήμουν ευγνώμων. Εμείς που επικοινωνήσαμε πάντως με το χοτέλ μας πρότειναν για ενοικίαση αυτοκινητου το new car λέγοντας μας πως δε θα βρούμε καλύτερη τιμή, προφανώς συνεργάζονται γιατι μας ειπαν να αναφερουμε οτι έχουμε κλείσει στο δικό τους ξενοδοχείο. Ρώτα μια τιμούλα, δε χανεις τιποτα! Κρίμα είναι να μην έχετε αμαξάκι, άλλη άνεση και ευχέρεια κινήσεων παρέχει το αυτοκίνητο...

http://www.new-car.gr/
 

joanna1981

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλώς ήρθες!
Έχω κλείσει και εγώ στο ίδιο ξενοδοχείο αλλά για τέλος Αυγούστου.. Όταν επιστρέψεις αν μπορείς να μου δώσεις κάποια πληροφορία για το ξενοδοχείο θα σου ήμουν ευγνώμων. Εμείς που επικοινωνήσαμε πάντως με το χοτέλ μας πρότειναν για ενοικίαση αυτοκινητου το new car λέγοντας μας πως δε θα βρούμε καλύτερη τιμή, προφανώς συνεργάζονται γιατι μας ειπαν να αναφερουμε οτι έχουμε κλείσει στο δικό τους ξενοδοχείο. Ρώτα μια τιμούλα, δε χανεις τιποτα! Κρίμα είναι να μην έχετε αμαξάκι, άλλη άνεση και ευχέρεια κινήσεων παρέχει το αυτοκίνητο...

http://www.new-car.gr/
Φυσικά και θα σου δώσω όποια πληροφορία μπορώ, ελπίζω να επιστρέψουμε με τις καλύτερες εντυπώσεις!!! Για αυτοκίνητο κι εμείς ζητήσαμε απο το ξενοδοχείο να μας παραπέμψουν σε κάποιο γραφείο οπου συνεργάζονται, αλλα κι εκεί οι τιμές ήταν υψηλές. Βλέπεις πέφτει και μέρες μέσα στον 15Αυγουστο, οπότε τις τιμές τις χτυπάνε. Εσείς που θα πάτε λίγο αργότερα πιστεύω οτι θα είστε πιο τυχεροί.
 

Anestos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Καλησπέρα σε όλους.
Μιας και νέος στο φόρουμ και μετά από 7 χρόνια θα πάω διακοπές, φέτος θα πάω Νάξο για 5 μέρες (συγκεκριμένα από την Τετάρτη 3 Σεπτεμβρίου θα είμαι εκεί), προτάσεις χωρίς μεταφορικό μέσο με μπόλικη όρεξη όμως για μπανάκι, πεζοπορία, ποδηλασία (και αν υπάρχουν και ηλεκτρικά ποδήλατα προς ενοικίαση αν και δεν βρήκα στο διαδίκτυο) υπάρχουν? Και με ΚΤΕΛ δεν μας πειράζει καθόλου η μετακίνηση.
Μνημεία, φαγητό, καφέ, κοινώς όσο μπορείς να ανακαλύψεις το νησί σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.
Όσον αφορά το φαγητό, νορμάλ τιμές να μας περισσέψει και τίποτα στο ταξίδι της επιστροφής hehe :)
Έχω κανονίσει ήδη που θα μείνω και με αφετηρία την Χώρα πάντα.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Anestos Πολυ καλή η επιλογή διαμονής στη χώρα αφου δεν έχεις και μεταφορικό.
Το ευνοϊκο για σένα είναι ότι έχει συνεχώς δρομολόγια με τα λεοφωρεία.
Για παραλίες λίγο πολύ τα γνωστά. Αγ.Προκόπιος,πλάκα, και πολλά πολλά άλλα που θα διάβασες ήδη.
Μη παραλείψεις για φαγητό τη Μάρω στη χώρα.
Επιβεβλημένη μια βόλτα στα ορεινά χωριά, και η περιήγηση στην Απείρανθο.
Με λίγο διάβασμα στο τόπικ που είμαστε θα αντλήσεις σημαντικότατες πληροφορίες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom