Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
3. Βγάλαμε τo Museum Pass που κοστίζει 85ΤΛ και ισχύει για 72 ώρες από την στιγμή που θα το πρωτοχρησιμοποιήσεις. Συμφέρει πάρα πολύ αν έχεις σκοπό να επισκεφτείς τα μουσεία της Πόλης και το κυριότερο γλιτώνεις τις ατελειωτες ουρές στα ταμεία - πράγμα βασικότατο! Ενδεικτικά αναφέρω τις τιμές από τα μουσεία που εμεις επισκεφτήκαμε για να κάνετε και μόνοι σας τη σύγκριση:
Τοπκαπί (Topkapı Sarayı Müzesi): Ανοιχτό καθημερινά (εκτός Τρίτης) 9.00 – 18.45, 30 λίρες + 15 λ. για το χαρέμι
Αγία Ειρήνη (Aya İrini Müzesi): Ανοιχτό καθημερινά (εκτός Τρίτης) 9.00 – 18.45, 20 λίρες
Αγιά Σοφιά (Ayasofya Müzesi): Ανοιχτό καθημερινά (εκτός Δευτέρας) 9.00 - 19.00, 30 λίρες
Αρχαιολογικό μουσείο (Ιstanbul Αrkeoloji Μüzeleri): Ανοιχτό καθημερινά (εκτός Δευτέρας) 9.00 - 19.00, 15 λίρες
Μουσείο Μωσαϊκών (Büyük Saray Mozaikleri Müzesi): Ανοιχτό καθημερινά (εκτός Δευτέρας) 9.00 - 19.00, 10 λίρες

Και επιπλέον δεχτηκαν το πάσο (αφού δεν είχε λήξει) στη Μονή/Μουσείο της Χώρας (Kariye Muzesi): Ανοιχτό καθημερινά (εκτός Τετάρτης) 9.00 - 19.00, 15 λίρες αν και δεν περιλαμβανόταν σ'αυτό των 72 ωρών.

Επίσης περιλαμβάνει και το Μουσείο Τουρκικής και Ισλαμικής Τέχνης (Türk ve Islam Eserleri Müzesi): Ανοιχτό καθημερινά (εκτός Δευτέρας) 9.00 - 18.30, 10 λίρες αλλά δεν πήγαμε αφού γίνονται εργασίες ανακαίνισης καΙ θα παραμείνει κλειστό για ένα χρόνο.

Μπορείτε ακόμα να χρησιμοποιήσετε το πάσο στις καφετέριες και στα καταστήματα δώρων που υπάρχουν σ' αυτά τα μουσεία κι έτσι να έχετε κάποια έκπτωση. Εμείς το ξεχάσαμε. :haha:

Για το Ντολμάμπαχτσε να πω πως δεν ισχύει το πάσο αλλά έχετε τη δυνατότητα να κάνετε τηλεφωνική κράτηση κι έτσι να μη φάτε το πακέτο που φάγαμε εμείς περιμένοντας 1 ώρα στην ουρά αν και πήγαμε το μεσημέρι. Το πρωί ήθελες τουλάχιστον 3 ώρες στην ουρα!:shock:

Προσωπικό σχόλιο:
- Οι εσωτερικοί χώροι του Τοπκαπί δεν με ικανοποίησαν ιδιαίτερα. Κακός φωτισμός και κάποια εκθέματα θα μπορούσαν να τοποθετηθούν σε πιο κεντρικά σημεία κι όχι να τα έχουν στην άκρη. Το δε χαρέμι τολμώ να πω πως είναι αδιάφορο.
- Ευχάριστη έκπληξη ήταν το Αρχαιολογικό μουσείο το οποίο δεν μαζεύει τις ορδες των τουριστών κι έτσι μπορείς πιο ανθρώπινα και χαλαρα να θαυμάσεις τα εξαιρετικά και πάμπολλα εκθέματα. Να 'ναι καλά η Ερση που το προτείνει στον οδηγό της για την Κωνσταντινούπολη.:clap:
Επίσης το καφέ του είναι μια όαση! Βρίσκεται μέσα στο πράσινο και την ησυχία και μπορείς να απολαύσεις τον καφέ σου ενώ τριγύρω σου έχεις αγάλματα και κολώνες. Ψώνιο σας λέω!
- Η Αγια Ειρήνη δεν αξίζει με τίποτα τις 20 λίρες.
- Οι πίνακες με τις καλλιγραφίες μέσα στην Αγια Σοφιά είναι μια παραφωνία.
Γενικά θα έλεγα πως οι Τούρκοι χρειάζονται επειγόντως κάποιον πολύ καλό ιντέριορ ντιζάινερ για να αναδειχτούν και εσωτερικά κάποια μνημεία τους.:p
- Το Μουσείο Μωσαϊκών δεν ήταν και τίποτα το σπουδαίο. Να ξέρετε πως η είσοδός του είναι μέσα στο Αραστα Μπαζαρ.
- Το Ντολμάμπαχτε είναι το Ντολμάμπαχτσε!
- Με ενθουσίασε η Κιουτσουκ Αγια Σοφια η οποία είναι πανέμορφη, το ωραιότερο τζαμί κατά την γνώμη μου, μικρό αλλά δεν μαζεύει τον κόσμο που μαζεύει το Μπλε τζαμί. Και επιβάλλεται να αράξετε για καφεδάκι στη διπλανή αυλή.
- Στον πύργο του Γαλατά έχει είσοδο 19 λίρες. Τσουχτερή! Μόνο θέα σου προσφέρει και τίποτε άλλο.
Την Museum Pass την έβγαλες σε κάποιο από τα μουσεία που επισκέφθηκες;
 

LIONOR

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Σε λιγες μερες αναχωρω κι εγω για την Πολη. Εχω διαβασει παααρα πολλες πληροφοριες εδω, και σχεδον εχω φτιαξει το προγραμμα που θα ακολουθησω :)
Εχω καποιες μικρες αποριες, οποιος/α γνωριζει να μου απαντησει, θα το ηθελα πολυ:
1) Εχει αναφερθει οτι στο τζαμι στο ορτακιοϋ, γινονται εργασιες. Γνωριζουμε αν ισχυει και τωρα αυτο; Και στην μονη της Χωρας, ισχυει το ιδιο;
2) Θελω αν μπορεσω, να επισκευτω το ενυδρειο στο floria. Aν εχει παει κανεις, πως παμε εκει; Μηπως μπορω να παρω τραινο απο sirkesi και να κατεβω στον σταθο floria και μετα με ταξι; Αν ναι, τι εισητηριο πρεπει να βγαλω; Ή αν υπαρχει αλλος τροπος πιο...ευκολος
3) Επειδη τα απογευματα, τα μουσεια ειναι κλειστα, εκτος του να ανεβοκατεβαινω την ιστικλαλ, τι αλλο θα μπορουσα να κανω; Σκεφτομαι να παω μια βολτα προς kadikoy. Λεει τπτ εκει; Γιατι κατι φωτος και βιντεο που χαζεψα στο ιντερνετ, δεν ειδα τπτ αλλο εκτος απο δρομους με αυτοκινητα...Εκει μπορω να πα και με την tyruol; Ή αν εχετε καμια αλλη προταση για βολτα, για απογευμα προς βραδυ, π.χ. σκεφτομαι για ορτακιοϋ. Θα μου αρεσε κατι να μπορω να χαζεψω και οχι να κλειστο καπου μεσα.
4) Τα λεωφορεια xavatas αφηνουν ακριβως στην πλατεια ταξιμ ή πιο εξω; Επειδη θα μεινω σχετικα κοντα στην σταση τραμ findikli, σκεφτομαι μηπως με βολευουν...
5) Καπου εχει αναφερθει για ηλεκτρονικο ξεναγο στην Αγ. Σοφια... Περιλαμβανεται στην τιμη του εισητηριου ή χρεωνεται εξτρα;
6) Τι ωρες θα ηταν καλυτερα να επισκευτω τα αξιοθετα; (τοπ καπι-Αγ. Σοφια-ντολμα-κινστερνα κλπ); Τα γκρουπ συνηθως τι ωρα πανε; Για να μην συμπεσω με αυτα...

Αυτα για την ωρα και συγνωμη αν σας ζαλισα με τις αποριες μου!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.964
2) Στην ιστοσελίδα του ενυδρείου αναφέρει ότι υπάρχει δωρεάν λεωφορείο που σε πάει εκεί ακριβώς. Είναι ο πιο απλός τρόπος αλλά η απόσταση είναι τεράστια και έχει κίνηση στους δρόμους, δεν ξέρω αν η ταλαιπωρία αξίζει τον κόπο. ίΊσως καλύτερα με τρένο. Δες και την πιθανότητα του ενυδρείου Turkuazoo που πας με μετρό, πήγα κι είναι καλό κι αυτό.
6) Στις 9 το πρωί είναι καλά
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
1.Δεν θυμαμαι αν ειχε σκαλωσιες αλλα και παλι αξιζει η βολτα στην περιοχη.
4.ναι στην ταξιμ.
5.Υπαρχει εξτρα χρεωση.
6.Κινστερνα το απογευμα δεν ειχε καθολου ουρα και ελαχιστο κοσμο μεσα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
1) Εχει αναφερθει οτι στο τζαμι στο ορτακιοϋ, γινονται εργασιες. Γνωριζουμε αν ισχυει και τωρα αυτο; Και στην μονη της Χωρας, ισχυει το ιδιο;
3) Επειδη τα απογευματα, τα μουσεια ειναι κλειστα, εκτος του να ανεβοκατεβαινω την ιστικλαλ, τι αλλο θα μπορουσα να κανω; Σκεφτομαι να παω μια βολτα προς kadikoy. Λεει τπτ εκει; Γιατι κατι φωτος και βιντεο που χαζεψα στο ιντερνετ, δεν ειδα τπτ αλλο εκτος απο δρομους με αυτοκινητα...Εκει μπορω να πα και με την tyruol; Ή αν εχετε καμια αλλη προταση για βολτα, για απογευμα προς βραδυ, π.χ. σκεφτομαι για ορτακιοϋ. Θα μου αρεσε κατι να μπορω να χαζεψω και οχι να κλειστο καπου μεσα.
4) Τα λεωφορεια xavatas αφηνουν ακριβως στην πλατεια ταξιμ ή πιο εξω; Επειδη θα μεινω σχετικα κοντα στην σταση τραμ findikli, σκεφτομαι μηπως με βολευουν...
6) Τι ωρες θα ηταν καλυτερα να επισκευτω τα αξιοθετα; (τοπ καπι-Αγ. Σοφια-ντολμα-κινστερνα κλπ); Τα γκρουπ συνηθως τι ωρα πανε; Για να μην συμπεσω με αυτα...
1.Στο ortakoy νομίζω τελείωσαν οι εργασίες πριν κανένα μήνα, οπότε ο χώρος είναι ξανά επισκέψιμος (και σαφώς ομορφότερος). Για Μονή της Χώρας δεν ξέρω
3.Τι να κάνεις απόγευμα στην Πόλη? Τι ερώτηση είναι αυτή? Τα πάντα... Βόλτες, βόλτες, βόλτες... Το ομορφότερο πράγμα στην Πόλη κατ' εμέ δεν είναι τα μουσεία, αλλά το ambience που έχει... Ψάξε στο forum, υπάρχουν πολλές προτάσεις. Το Kadikoy αξίζει... Έχει καράβια της γραμμής τακτικά (από karakoy κυρίως)... To Ortakoy καλό, αλλά λίγο τουριστικό... Μη δοκιμάσεις να πας Σάββατο βράδυ, εκτός κι αν πας με τα πόδια, θα φτάσεις πιο γρήγορα...
4.Τουλάχιστον πριν λίγο καιρό τα havatas σε άφηναν κοντά στο Point Hotel (λίγο πιο πάνω από την Taksim)
6.Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα. Συμφωνώ με paefstra
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Σωστά τα λεει ο μουροχαβλος
Και αν βαρεθείτε πάρτε το καραβάκι απο Eminonu ανεβείτε προς Arnavutkoy ( αν σας κανει τη χάρη ο καιρός ειναι πολυ όμορφη βόλτα ) Κατεβείτε εκει και περπατήστε παραλιακά μέχρι το Bebek και πάρτε μετα το Φερρυ και περάστε στο Anadolu
 

LIONOR

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
1) οκ, ετσι κι αλλιως θα παω μια βολτα στο ορτακιοϋ, απλα ελπιζω το τζαμι να φαινεται (δεν εχω τρελλα με τα τζαμια), αλλα πιστευω θα ειναι ομορφο σαν εικονα. Και μονη της Χωρας, μαλλον θα παω...
2) Για το turkuazoo ξερω ναι. Εκανα αμαν βεβαια α καταλαβω οτι το zoo και το floria, ειναι ξεχωριστα ενυδρεια. Πολλες ιστοσελιδες, εκ παραδρομης παρουσιαζουν ως το turkuazoo σαν ενα απο τα μεγαλυτερα της Ευρωπης, κατι που δεν ισχυει. Θα κανω μια αποπειρα να παω στο floria. Ειδα στην ιστοσελιδα του, οτι εχει και απευθειας λεωφορειο, αλλα δεν ξερω αν ισχυει για οσουν εχουν βγαλει ηλεκτρονικο εισητηριο. Γι αυτο θεωρησα σαν μια καλη λυση, να πηγαινα με τον... προαστιακο τους; Δεν εχω καταλαβει καλα τι παιζει με αυτο, θα ψαξω εκει στο sirkesi να δω τι παιζει.
3) Βολτες, βολτες ναι. Συμφωνω και επαυξανω. Αλλα θα προτιμουσα να κανω και καμια βολτα με λιγη...ουσια, να δω κατι, να χαζεψω, μια ωραια περιοχη κατι τεσπα. Εκτος της ινστικλαλ, οκ θα παω και ορτακοϋ και μαλλον θα παω και προς kantikoy να δω και λιγο απο την ασιατικη μερια. Καπου διαβασα οτι μπορεις να παρεις το τραμ (παλιου στυλ), ξερουμε απο που το παιρνουμε και τι διαδρομη κανει;
4) Eιδα στο google maps που αφηνουν τα havatas, να κοντα στο point hotel. Μου βγαζει 900 μετρα την αποσταση μεχρι το ξενοδοχειο. Εναλλακτικα μπορω να παρω μετρο και μετα τραμ. Θα το σκεφτω και θα δω πως θα το κανω
5) Αφου εχει εξτρα χρεωση, το απορριπτω. Θα αρκεστω στην εικονα του ματιου, και στις πληροφοριες που ηδη εχω συλλεξει.
6) οκ, νωρις νωρις λοιπον, πριν πλακωσο9υν τα γκρουπ.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Σωστά τα λεει ο μουροχαβλος
Και αν βαρεθείτε πάρτε το καραβάκι απο Eminonu ανεβείτε προς Arnavutkoy ( αν σας κανει τη χάρη ο καιρός ειναι πολυ όμορφη βόλτα ) Κατεβείτε εκει και περπατήστε παραλιακά μέχρι το Bebek και πάρτε μετα το Φερρυ και περάστε στο Anadolu
Επισης σωστα τα λεει και η @ευαγγελια Μολις γυρισα απο αυτη τη βολτα. Αξιζει για απογευμα....και αν δεν εχει καλο καιρο μπορειτε να παρετε λεωφορειο απο kabatas για Bebek. Περναει και απο Ortakoy kai Arnavutkoy.
 

LIONOR

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Καλα ειναι, αμα ξερεις και πως να πας... Κοιταξα στο γοογλε και μου βγαλει αυτο: https://maps.google.com/maps/ms?gl=...531839024034.0004b7c0e33a47cb7834f&dg=feature για το arnavutkoy
Πιο πολυ αγχος θα εχω πως θα παω αυτη την βολτα, παρα θα την ευχαριστηθω
Ευχαριστω ομως για ολες τις απαντησεις :)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλα ειναι, αμα ξερεις και πως να πας... Κοιταξα στο γοογλε και μου βγαλει αυτο: https://maps.google.com/maps/ms?gl=...531839024034.0004b7c0e33a47cb7834f&dg=feature για το arnavutkoy
Πιο πολυ αγχος θα εχω πως θα παω αυτη την βολτα, παρα θα την ευχαριστηθω
Ευχαριστω ομως για ολες τις απαντησεις :)
Απο Καμπατας θα παρεις το λεωφορειο για EMIRGAN .... ειναι η παραλλιακη διαδρομη της Ευρωπαικής μεριας, πηγαινοντας λοιπον θα περασεις απο ολα συτα τα προαστια που αναφερθηκαν παραπανω και δες πιο θα σου αρεσει.....Κατεβα στο Emirgan , περνα απεναντυ το δρομο κ παρε οποιο λεωφορειο περασει..(για Καμπατας η Ταξιμ) οποτε κατεβαινεις εκει που σου αρεσε . Και πουθενα να μην κατεβεις εχεις κανει μια ωραια βολτα
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Την Museum Pass την έβγαλες σε κάποιο από τα μουσεία που επισκέφθηκες;
Σορρυ για την καθυστερημένη απάντηση αλλά ελειπα και μόλις μπήκα στο σάιτ. Το πάσο το έβγαλα ένα απόγευμα στο γκισε της Αγιας Σοφιας χωρις να πετύχω ουρά. Γενικά τα απογεύματα είναι πολύ πιο χαλαρα από θέμα κόσμου και αναμονης στις ουρές.
 

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
Καλημερα σας! Φτανω στη Κωνσταντινούπολη τη παραρασκευη και θα ηθελα να μαθω πως θα παω απο το αεροδρομιο Ataturk στη περιοχη sultanahmet.το ξενοδοχειο ειναι κοντα στο μεγαλο παζάρι. Τι τρόπους εχω για να φτασω; Γνωριζετε και το κοστος; Ευχαριστω πολυ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.209
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom