Aegean Airlines Μεταφορά παιδικού καροτσιού/καθίσματος.

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Happiness έβγαλες άκρη; Μου κάνει εντύπωση αυτό που μου λες... Εμάς το καρότσι μας είναι ένα κομμάτι όταν διπλώνει, αλλά κάθε φορά μας ρωτάνε στο check-in αν γίνεται ένα ή δύο κομμάτια για να ξέρουν πόσα tags να βάλουν... Ποτέ δε μας είπαν ότι για δύο κομμάτια προβλέπεται κάτι διαφορετικό - κι έχουμε πετάξει πολλές φορές με Aegean. Φίλοι μας που πετάνε με καρότσια που γίνονται δύο κομμάτια (με άλλες εταιρείες όμως) επίσης δεν έχουν αναφέρει τίποτα. Περίεργα πράγματα...
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Θα ηθελα να ρωτησω τι γίνεται με το καροτσι για παιδια ανω των 2 ετων. Ο μικρος μου ειναι 2,5 ετων, βγαλαμε κανονικό εισιτήριο μέσω ιντερνετ και δικαιούται μια χειραποσκευη (δεν εχουμε δηλωσει παραδοτέες αποσκευές) . Μπορω να εχω και το καροτσι μαζί?Ή αντι για χειραποσκευη να εχω το καροτσακι του? Ταξιδευω με Aegen και πετάω σε πέντε ωρες!!
Εχει ταξιδεψει ποτε κάποιος με μωρο ανω των 2 ετων?
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα.. Ταξιδευουμε για τοροντο και νέα υόρκη με μικρό παιδί έχουμε κλείσει εισητηρια και η μικρή θα κάθεται με μένα. . Το κάθισμα αυτοκίνητου θα το πάρουμε όμως μαζί αλλά στις αποσκευές και ήθελα να ρωτήσω αν το πακεταρουμε η το τυλιγουμε τέλος πάντων κάπως η το αφήνουμε έτσι χύμα με τις αποσκευες
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στο πρόσφατο ταξίδι μας (επιστροφή από Φραγκφούρτη) η Γερμανίδα υπάλληλος του handling επέμενε ότι έπρεπε να πληρώσω για το booster κάθισμα που παρέδωσα ...Προσπαθούσα 10΄ να της εξηγήσω ότι ειναι δωρεάν είτε ένα καροτσι είτε ένα παιδικό κάθισμα αυτοκινήτου , τπτ αυτή ....Ευτυχώς στο τέλος έκανε πίσω (απορώ..) και το παρέδωσα δωρεάν. Έστειλα email παραπόνων στην Aegean μου απάντησαν τελείως διεκπαιρεωτικά ότι απορούν με την ενέργεια της υπαλλήλου κλπ.....
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπέρα ομάδα,

Θα ήθελα εμπειρίες απο την μεταφορά βρεφικών καθισμάτων με την Aegean.

Μέσα απο το site τους βλέπω πως επιτρέπονται τύποι με συγκεκριμένες πιστοποιήσεις ( UN Standard ECE R44-04 (ή 03), ή ECE R129 με τη σήμανση ‘ECE R’ και ‘Qualification Procedure for Child Restraint Systems for Use in Aircraft’ (TÜV/958-01/2001) με τη σήμανση ‘For Use in Aircraft’ ).
https://el.aegeanair.com/travel-info/travelling-with-aegean/eidikes-periptoseis/taksidi-me-brefi/

Πώς μπορώ όμως να ελέγξω αν τα δικά μου καθισματάκια είναι μέσα σε αυτά?
Τα ελέγχουν όντως στο αεροδρόμιο για τις πιστοποιήσεις...?

Τέλος, θα χρειαστεί να τα έχω "συσκευασμένα" σε τσάντα ή κάτι άλλο?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
Νίκος
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Καλησπέρα ομάδα,

Θα ήθελα εμπειρίες απο την μεταφορά βρεφικών καθισμάτων με την Aegean.

Μέσα απο το site τους βλέπω πως επιτρέπονται τύποι με συγκεκριμένες πιστοποιήσεις ( UN Standard ECE R44-04 (ή 03), ή ECE R129 με τη σήμανση ‘ECE R’ και ‘Qualification Procedure for Child Restraint Systems for Use in Aircraft’ (TÜV/958-01/2001) με τη σήμανση ‘For Use in Aircraft’ ).
https://el.aegeanair.com/travel-info/travelling-with-aegean/eidikes-periptoseis/taksidi-me-brefi/

Πώς μπορώ όμως να ελέγξω αν τα δικά μου καθισματάκια είναι μέσα σε αυτά?
Τα ελέγχουν όντως στο αεροδρόμιο για τις πιστοποιήσεις...?

Τέλος, θα χρειαστεί να τα έχω "συσκευασμένα" σε τσάντα ή κάτι άλλο?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
Νίκος
Δύο ταξίδια πήγαινε έλα μέχρι στιγμής, δεν έχουν ελέγξει πιστοποίηση.
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Δύο ταξίδια πήγαινε έλα μέχρι στιγμής, δεν έχουν ελέγξει πιστοποίηση.
Ίσως τελικά οι όροι να αναφέρονται στο να κάτσει το παιδι σε καθισματακι την ωρα της πτησης (πληρωνοντας δικη του θεση τα κατω των 2).

Οπότε η δωρεάν μεταφορά τους φαίνεται να είναι δεδομένη χωρίς περιορισμούς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom