Προτάσεις για γαμήλιο ταξίδι αρχές Οκτώβρη

iordanis_83

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Να είστε καλά παιδιά. Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση. Θα προσπαθήσω να κοιτάξω και τις διαθέσιμες φορουμο-ιστορίες για καλύτερη εικόνα. Ψάχνουμε την μισή γη, οπότε χρειάζεται χρόνος:).

Κάνω μια λίστα με ότι έχει υποθεί + αεροπορικά μετά από μια γρήγορη χαζο αναζήτηση και κάποια δικα μου σχόλια:
1. Kούβα( Havan. ~750 euros)
2. Ιράν (Τεχεράνη. 500 euros).
>Αγαπάμε Asghar Farhadi και είναι ένας προορισμός που μας κάνει κλικ λόγω πολιτισμού, ιδιαιτεροτήτων και αυθεντικότητας. Υπάρχει όμως ασφάλεια και ειδικά για τις γυναίκες? Τι πρέπει να αποφύγει κανείς?
3. Αιθιοπία
>Για έναν περίεργο λόγο δεν βρήκα πτήσεις. Πρέπει να έχει πολύ ενδιαφέρον. Τι παίζει με την ασφάλεια? Τι activities προτείνετε?
4. Νεπάλ (Κατμαντού. 700 euros)
> Μοιάζει με Ινδία. Έχω καλή αρχική άποψη. Οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία για activities more than welcome.
5. Β. Ταιλάνδη ή Β. Βιετναμ
>Ποιες περιοχές προτείνετε? Είναι ΟΚ για Οκτώβρη?
===============================================================
6. Σρι Λάνκα (Κολόμπο ~700 euros)
>Β. Ταιλάνδη ή Β. Βιετναμ μας έλκουν περισσότερο.
7. Μαυριτανία.
> Νομίζω προτιμάμε Αιθιοπία από Μαυριτανία. Συγκρίνω όμοιους προορισμούς?
8. Κίνα.
>Στα μελλόντικά πλάνα λόγω μεγέθους :)
9. Λάος (Wattay VTE 700 euros)
>No idea.
10. Φιλιππίνες (Mactan Cebu NOP ~900 euros).
> Ζόρικες ώρες πτήσεις και γενικά νομίζω μας αρέσει καλύτερα Β. Ταιλάνδη ή Β. Βιετναμ.

Μετά από ένα πολυ γρήγορ φιλτράρισμα είμαστε πιο κοντά στoυς 5 πρώτους προορισμούς. Πιο οικονομικοί απ ότι καταλαβαίνω είναι οι 2, 4, 6, 7. Από ασφάλεια? Να ρωτήσουμε και σε ταξιδιωτικά για ατομικά?
Feel free to send your comments or reccomend a new destination ;)

--Ιορδάνης
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Με δυο κουβέντες...

1.ΚΟΥΒΑ... τα 1500€ δεν φτάνουν ούτε για ζήτω, εκτός αν όνειρό σου είναι να μένεις με την γυναίκα σου σε Κουβανέζικα σπίτια, να τρως σαβούρα και να πηγαίνεις για μπάνιο με συγκοινωνίες...

2.ΙΡΑΝ... πολύ καλή περίπτωση αλλά δεν ξέρω πόσο ιντριγκαδόρικο είναι ειδικά για την γυναίκα σου να γυρνάει με μαντίλα στο ταξίδι του γάμου σας... θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει... από τις ασφαλέστερες περιοχές στον κόσμο...

3. ΑΙΘΙΟΠΙΑ... γούστα είναι αυτά αλλά ταξίδι γάμου μέσα στην δυστυχία εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα... αν δεν σε πειράζει καλή περίπτωση...

4. ΝΕΠΑΛ... έχεις πάει λες Ινδία, ποιος ο λόγος να τα σπρώξεις σε ένα παρόμοιο ταξίδι?

5. ΒΙΕΤΝΑΜ... για Β.Ταυλάνδη δεν έχω ιδέα για Βιετνάμ έχω και παραέχω... καλά και φτηνά... μια χαρά περίπτωση με δεδομένο ότι μπορείς να κάνεις την υπέρβαση και να πας στη Λουάνγκ Πραμπανκ από το Ανόι και να κάνεις το ταξίδι σου υπερπαραγωγή... μόνο ερωτηματικό το κόστος του αεροπορικού... αν το βρεις κάτω από 800€ βλέπω το Βιετνάμ να παίζει γερά...

6. ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ... επίσης εξαιρετική περίπτωση, δεν έχει σχέση με το Βιετνάμ, απορώ γιατί το έχεις χαμηλά στις επιλογές σου...

7. ΜΑΥΡΙΤΑΝΙΑ... ας είμαστε σοβαροί... δεν παίζει τέτοιος προορισμός για γαμήλιο ταξίδι...

8. ΚΙΝΑ... δεν τους χωνεύω καθόλου, δεν λέω τίποτε γιατί θα σε επηρεάσω αρνητικά...

9. ΛΑΟΣ... κοίταξε αυτά που γράφω για Βιετνάμ...

10. Φιλιππίνες... δεν έχω ιδέα, δεν έχω άποψη...

Συμπέρασμα... με την πρώτη απορρίπτω λόγω κόστους την Κούβα, λόγω αντιπάθειας την Κίνα, λόγω ακαταλληλότητας την Μαυριτανία, λόγω ομοιότητας το Νεπάλ και λόγω συνθηκών (γαμήλιο ταξίδι) την Αιθιοπία...

Οι επιλογές μου θα ήταν κατά σειρά... Βιετνάμ με μια τζούρα Λάος, Σρι Λάνκα και Ιράν με την προϋπόθεση να συμφωνεί για τις συνθήκες η γυναίκα σου... ότι και να διαλέξεις από τα 3 είναι ασφαλές και θα περάσεις υπέροχα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Kούβα( Havan. ~750 euros)
Εμένα η ένστασή μου είναι
α) στο κατά πόσο θα βρεις πτήση με αυτά τα χρήματα (σκέψου ότι σε κάποιες φτηνές πτήσεις υπάρχει ενδιάμεσος σταθμός που μπορεί να έχει διανυκτέρευση, βίζα, έξοδα κλπ)
β) το ότι σε 10 μέρες δεν προλαβαίνεις και πολλά χωρίς αμάξι.
Από κει και πέρα αν όντως σας μείνουν 100€/ημέρα στην Κούβα είστε πολύ άνετοι. Η διαμονή στα σπίτια είναι κλάσεις πολυτελέστερη των ξενοδοχείων και με 30€/ημέρα/δωμάτιο βρίσκετε σπίτια/παλάτια. Αν δεν έχετε αμάξι θα είστε βασιλιάδες, αλλά χωρίς αμάξι θα περιοριστείτε με τόσο λίγες μέρες στο Αβάνα/Τρινιδάδ/Σιενφουέγος + κάποια παραλία. Με δεδομένο ότι το ταξίδι θα σας πάρει μια μέρα να πάτε και μια να γυρίσετε, είναι λίγο φασαρία για να δείτε λίγα.
2. Ιράν (Τεχεράνη. 500 euros).
>Αγαπάμε Asghar Farhadi και είναι ένας προορισμός που μας κάνει κλικ λόγω πολιτισμού, ιδιαιτεροτήτων και αυθεντικότητας. Υπάρχει όμως ασφάλεια και ειδικά για τις γυναίκες? Τι πρέπει να αποφύγει κανείς?
Τελείως ασφαλές, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Η μαντήλα είναι ένα θέμα, η ζέστη άλλο ένα. Αλλά πάμφθηνο, εντυπωσιακό και πάρα πολύ κοντά, χώρια που με μια δυο πινελιές έχει και πολύ ρομαντισμό.

3. Αιθιοπία
>Για έναν περίεργο λόγο δεν βρήκα πτήσεις. Πρέπει να έχει πολύ ενδιαφέρον. Τι παίζει με την ασφάλεια? Τι activities προτείνετε?
Απίστευτα ασφαλής χώρα. Σε μόλις 10 μέρες δεν προλαβαίνετε να πάτε στις φυλές του βορρά, όπου είναι και ακριβή η εξόρμηση. Προλαβαίνετε όμως χαλαρά κάστρα, αρχαία, φύση, κουλτούρα, δηλαδή από Αντίς και βόρεια.
4. Νεπάλ (Κατμαντού. 700 euros)
> Μοιάζει με Ινδία. Έχω καλή αρχική άποψη. Οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία για activities more than welcome.
Εξαιρετικά οικονομικό, καλύτερο κλίμα από Ινδία και σε 10 μέρες παίρνετε μια πάρα πολύ καλή εικόνα της χώρας με λίγο απ' όλα. Τρελή φύση, πολλή ιστορία, κουλτούρα με τους τόνους και πολλή ασφάλεια, μέχρι και ψιλο-σαφάρι παίζει.
5. Β. Ταιλάνδη ή Β. Βιετναμ
>Ποιες περιοχές προτείνετε? Είναι ΟΚ για Οκτώβρη?
Πολύς τουρισμός στην Ταϊλάνδη, προσωπικά τον βρίσκω κατεστραμένο προορισμό.
6. Σρι Λάνκα (Κολόμπο ~700 euros)
>Β. Ταιλάνδη ή Β. Βιετναμ μας έλκουν περισσότερο.
Γούστα είναι αυτά αλλά είναι πιο κοντά, πιο φτηνά, τα αρχαία άκρως εντυπωσιακότερα, οι αποστάσεις μικρές και οι παραλίες εξαιρετικές. Φυσικά ασφαλέστατη.

7. Μαυριτανία.
> Νομίζω προτιμάμε Αιθιοπία από Μαυριτανία. Συγκρίνω όμοιους προορισμούς?
Όχι καμία σχέση. Πιο έρημος η Μαυριτανία, πολύ πιο πλούσια σε αρχαία και κουλτούρα η Αιθιοπία. Τα χαμόγελα της Αιθιοπίας δεν τα βρίσκεις πουθενά, πραγματικά απίθανη περίπτωση χώρας, αλλά θέλει και λίγο πιο γερό στομάχι.
8. Κίνα.
>Στα μελλόντικά πλάνα λόγω μεγέθους :)
Κατανοητόν.
9. Λάος (Wattay VTE 700 euros)
>No idea.
Αν είχε παραλίες θα ήταν τίγκα στους τουρίστες. Επειδή δεν έχει, είναι όπως η Ταϊλανδη πριν από 50 χρόνια, πραγματικά φανταστική. Ανα φήσεις την πρωτεύουσα και το τουριστοχώρι με τους ναούς (και τα δύο αξίζουν μια μέρα πάντως) η χώρα είναι απλά καταπληκτική: φοβερή φύση, αθώοι άνθρωποι, πολύ χαμόγελο, έχει αρχαία, πολλή ξεγνοιασιά κι εμένα το μπάνιο στα ποτάμια δε με χάλασε καθόλου. Για μένα πάντως πάλι μακριά είναι αν έχετε πάλι 10 μέρες μόνο. Πάμφθηνα επιτόπια.

Να ρωτήσουμε και σε ταξιδιωτικά για ατομικά?
ΚΑι δε ρωτάτε. Η Κούβα πάντως με ταξιδιωτικό θα σας βγει πανάκριβη: δεν κλείνουν σπίτια Κουβανών και θα πετάξετε με ακριβότερη αεροπορική.


Για την εποχή που θα ταξιδέψετε ταμάμ θα ήταν η Τανζανία, αλλά θέλει σοβαρά υψηλότερ μπάτζετ. Δε βάζετε το σόι να σας κάνει δώρο τα εισιτήρια, να κάνετε το σαφάρι σας και μπάνια στην Ζανζιβάρη; Κι ας πάρετε κατσαρολικά αργότερα...
 
Last edited by a moderator:

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
ΚΑι δε ρωτάτε. Η Κούβα πάντως με ταξιδιωτικό θα σας βγει πανάκριβη: δεν κλείνουν σπίτια Κουβανών και θα πετάξετε με ακριβότερη αεροπορική.
μην αρχισετε να βαρατε ομαδικα, αλλά, αν θυμαμαι καλα απο διαφημιστικες καταχωρησεις, τα πρακτορεια δινουν κουβα στα 1000-1200 για 9-12 ημερες...
εγω λεω να κανει μια ερευνα.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.327
Likes
3.460
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
μην αρχισετε να βαρατε ομαδικα, αλλά, αν θυμαμαι καλα απο διαφημιστικες καταχωρησεις, τα πρακτορεια δινουν κουβα στα 1000-1200 για 9-12 ημερες...
εγω λεω να κανει μια ερευνα.
... που με φόρους αεροδρομίων , βιζα κλπ κλπ το ακουμπάνε το 2χίλιαρο
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
οχι, μιλαω για ολα αυτα υπολογισμενα. εκτος κι αν οι τιμες απο τον ιουνιο που εβλεπα, δεν ισχυουν για τον οκτ. τοτε παω πασο...
εξαλλου δεν ειπα να κλεισει με κλειστα τα ματια. απλα μου φαινεται ικανο το μπατζετ που λεει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
οχι, μιλαω για ολα αυτα υπολογισμενα. εκτος κι αν οι τιμες απο τον ιουνιο που εβλεπα, δεν ισχυουν για τον οκτ. τοτε παω πασο...
εξαλλου δεν ειπα να κλεισει με κλειστα τα ματια. απλα μου φαινεται ικανο το μπατζετ που λεει.
Δεν έχω δει ποτέ μου τέτοια τιμή. 1000-1200 Κούβα με φόρους, ασφάλειες, φιλοδωρήματα και λοιπούς μποναμάδες μέσα; Δηλαδή πόσο το απίρνει το πρακτορείο το εισιτήριο, 400 ευρώ; Και με τι περιθώριο κέρδους δουλεύει; Όσοι ξέρω που πήγαν Κούβα Ιούνιο μήνα πλήρωναν 1800-1900 συν τα επιτόπια έξοδα (ταξί, ποτά, σουβενίρ, φιλοδωρήματα, τηλέφωνα/ίντερνετ, καμιά προαιρετική).

Χώρια που το 12ήμερο το χρυσοπληρώνεις, αυτές οι 3 ημέρες έξτρα κοστίζουν.
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
μην αρχισετε να βαρατε ομαδικα, αλλά, αν θυμαμαι καλα απο διαφημιστικες καταχωρησεις, τα πρακτορεια δινουν κουβα στα 1000-1200 για 9-12 ημερες...
εγω λεω να κανει μια ερευνα.
δεν υπαρχουν αυτες οι τιμες . 1 εβδομαδα σου βγαινει στο διχιλιαρο με πρακτορειο .
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.092
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
δεν υπαρχουν αυτες οι τιμες . 1 εβδομαδα σου βγαινει στο διχιλιαρο με πρακτορειο .
Συμφωνω απολυτα. Μη βαζουμε τον Ιορδανη και ψαχνεται αδικα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
...............
8. ΚΙΝΑ... δεν τους χωνεύω καθόλου, δεν λέω τίποτε γιατί θα σε επηρεάσω αρνητικά...
...........................
λόγω αντιπάθειας την Κίνα,
Δεν φταις εσύ δόλιε.... Ποιός ξέρει που έμεινες, που έφαγες, πως ταξίδεψες στην ανυπερβλητη αυτή χώρα και αυτές οι- άστοχες- επιλογές σου σε στιγμάτισαν. Η Κίνα σίγουρα δεν φταίει. Οι κακές εντυπώσεις σου μάλλον οφείλονται και εδραζονται απο το γεγονός του ότι δεν σου έφτιαξα εγώ πλάνο για τις όποιες δραστηριότητες, επιλογές φαγητου, ξενοδοχείου κλπ... και πήγες σύμφωνα με υποκειμενικά προσωπικά κριτήρια.

Τέλος πάντων... Την επόμενη φορα που θα την επισκεφτείς, καλό είναι να ρωτήσεις και τους ειδικούς, εστετ (εμένα δηλαδή) μπικόουζ : Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφού

Ιορδάνη μια χαρά είναι για γαμηλιο η Κίνα. Μην την απορρίπτεις. Απλά είναι για ιδιαίτερα ζευγάρια. Δεν ξερω αν ανήκετε σε αυτήν την κατηγορία.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Βάζω την ουρά στα σκέλια, κάνω την αυτοκριτική μου και περιμένω με καρτερία την παραδειγματική μου τιμωρία, ελπίζοντας στην επιείκεια σου...
Εύχομαι να μυήσεις με παρρησία τους νεόνυμφους στα απόκρυφα μυστικά αυτής της αχανούς χώρας, η οποία είμαι σίγουρος, πως χάρη στις πολύτιμες συμβουλές σου θα τους μείνει ποικιλοτρόπως αξέχαστη...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
Κίνα Πεκίνο 639 ευρώ 3 με 18, έχει και με 594 τις ιδιες ημερομηνίες αλλά περισσότερες ώρες αναμονής.
Και Σανγκάη 597, 13 με 25.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.483
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom