Σπουδές Τουρισμού

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Sophia Glou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Ιταλία
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα την βοήθεια σας και τα φώτα σας σχετικά με σπουδές πάνω στον τουρισμό. Εχω τελειώσει ιδιωτικό ΙΕΚ με ειδικότητα τουριστικός πράκτορας και έχω και δίπλωμα από τον ΙΑΤΑ. Σκέφτομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου για την απόκτηση bachelor πάνω στο Tourism and Hospitality Management,το οποίο έχει διάρκεια 3 χρόνια (σε κολέγιο στην Ελλάδα).Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να συνεχίσω τις σπουδές μου (πιστεύω οτι αξίζει,απλά σκέφτομαι τα χρήματα που θα δώσω στην σχολή) ,είμαι 26 χρονών μιλάω 2 γλώσσες και μαθαίνω και ρώσικα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
An;a
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα την βοήθεια σας και τα φώτα σας σχετικά με σπουδές πάνω στον τουρισμό. Εχω τελειώσει ιδιωτικό ΙΕΚ με ειδικότητα τουριστικός πράκτορας και έχω και δίπλωμα από τον ΙΑΤΑ. Σκέφτομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου για την απόκτηση bachelor πάνω στο Tourism and Hospitality Management,το οποίο έχει διάρκεια 3 χρόνια (σε κολέγιο στην Ελλάδα).Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να συνεχίσω τις σπουδές μου (πιστεύω οτι αξίζει,απλά σκέφτομαι τα χρήματα που θα δώσω στην σχολή) ,είμαι 26 χρονών μιλάω 2 γλώσσες και μαθαίνω και ρώσικα.
Δεν ξέρω τι γλώσσες μιλάς και πόσο στοιχίζει η σχολή, αλλά αν μιλάς τη γλώσσα σοβαρής χώρας μεπαιδεία, γιατί να μην πας στο εξωτερικό να πάρεις πτυχίο πανεπιστημίου κι όχι ενός ιδιωτικού κολεγίου; Θα δουλεύεις και θα σπουδάζεις και βγαίνει, χώρια ότι θα βελτιώσεις γλώσσες και θα μπορείς να έχεις πρόσβαση και σε άλλες αγορές εργασίας.
 

Sophia Glou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Ιταλία
An;a

Δεν ξέρω τι γλώσσες μιλάς και πόσο στοιχίζει η σχολή, αλλά αν μιλάς τη γλώσσα σοβαρής χώρας μεπαιδεία, γιατί να μην πας στο εξωτερικό να πάρεις πτυχίο πανεπιστημίου κι όχι ενός ιδιωτικού κολεγίου; Θα δουλεύεις και θα σπουδάζεις και βγαίνει, χώρια ότι θα βελτιώσεις γλώσσες και θα μπορείς να έχεις πρόσβαση και σε άλλες αγορές εργασίας.
Είναι αρκετά τα χρήματα για σπουδές έξω ακόμα και δουλειά να είχα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πάντως και όσοι σπούδασαν μαζί μου δουλεύαμε όλοι και πληρώναμε σχολές, ενοίκια, φαγητά κλπ. Και δεν είναι και ότι σπούδασα το 1821. Σε πολλές χώρες της ΕΕ οι σπουδές δεν είναι καθόλου ακριβές, γι αυτό σε ρώτησα τι γλώσσα μιλάς. Άλλο η Ισπανία, η Σουηδία και η Γερμανία κι άλλο η Αγγλία π.χ..
 

Sophia Glou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Ιταλία
Εγώ πάντως και όσοι σπούδασαν μαζί μου δουλεύαμε όλοι και πληρώναμε σχολές, ενοίκια, φαγητά κλπ. Και δεν είναι και ότι σπούδασα το 1821. Σε πολλές χώρες της ΕΕ οι σπουδές δεν είναι καθόλου ακριβές, γι αυτό σε ρώτησα τι γλώσσα μιλάς. Άλλο η Ισπανία, η Σουηδία και η Γερμανία κι άλλο η Αγγλία π.χ..
Αναφέρομαι για Αγγλία..δεν γνωρίζω τι γίνεται στις άλλες χώρες.Μιλάω αγγλικά,ισπανικά
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ψάξου στην Ισπανία λοιπόν. Φτηνό κόστος ζωής, οι σπουδές στα τουριστικά σε τελείως άλλο επίπεδο από της Αγγλίας, τα δίδακτρα χαμηλά και δουλειά θα βρεις μόνο και μόνο που μιλάς Αγγλικά και κουτσορώσικα. Σε μια πόλη εκτός Μαδρίτης και Βαρκελώνης η ζωή είναι φτηνή, αλλά ακόμη και στη Βαρκελώνη βγαίνεις ως φοιτητής-εργαζόμενος, όλοι έτσι κάναμε και δεν ήμαστε και τίποτε φαινόμενα.

Το κόστος σπουδών στην Ελλάδα ποιο είναι;
 

Sophia Glou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Ιταλία
Ψάξου στην Ισπανία λοιπόν. Φτηνό κόστος ζωής, οι σπουδές στα τουριστικά σε τελείως άλλο επίπεδο από της Αγγλίας, τα δίδακτρα χαμηλά και δουλειά θα βρεις μόνο και μόνο που μιλάς Αγγλικά και κουτσορώσικα. Σε μια πόλη εκτός Μαδρίτης και Βαρκελώνης η ζωή είναι φτηνή, αλλά ακόμη και στη Βαρκελώνη βγαίνεις ως φοιτητής-εργαζόμενος, όλοι έτσι κάναμε και δεν ήμαστε και τίποτε φαινόμενα.

Το κόστος σπουδών στην Ελλάδα ποιο είναι;
Οι σπουδές στην Ισπανία είναι καλύτερες από τις Αγγλίας?Πρώτη φορά το ακούω.Με την ανεργία που έχει η Ισπανία θα προσλάβουν εμένα?Είναι γύρω στα 3,500 χιλ.το χρόνο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι σπουδές στην Ισπανία είναι καλύτερες από τις Αγγλίας?
E ναι στα τουριστικά είναι αιώνες μπροστά οι Ισπανοί από τους Άγγλους, χριστιανοί-λιοντάρια είναι το ματς.Μερικές από τις μεγαλύτερες αλυσίδες ξενοδοχείων είναι ισπανικές, είναι κορυφή στον τομέα αυτό οι Ισπανοί. Μόνο με Ελβετούς κι Αμερικανούς συγκρίνονται.

Με την ανεργία που έχει η Ισπανία θα προσλάβουν εμένα?
Ανεργία έχει για τους πολιτικούς μηχανικούς, μηχανικούς, κλπ. Αν καταφέρεις να μη βρεις απλή απασχόληση στον τουρισμό θα είναι ένα αξιόλογο κατόρθωμα.

Είναι γύρω στα 3,500 χιλ.το χρόνο.
Δηλαδή για ένα πτυχίο από ιδιωτικό κολλέγιο στην Ελλάδα (του οποίου την ποιότητα δεν γνωρίζω, δεν ξέρω και πολλά για τα κολέγια στην Ελλάδα για να είμαι ειλικρινής) που δεν προσφέρει απαραίτητα πρόσβαση σε μάστερ κι έχει αμφίβολη αποδοχή στο εξωτερικό πληρώνεις πάνω από 10.000€ o_O, ενώ για ένα καλό πανεπιστήμιο στην Ισπανία με τετραετή φοίτηση πληρώνεις λιγότερο από τα μισά (χώρια ότι υπάρχουν και δωρεάν πανεπιστήμια στη χώρα:xalara:).

Ψιλοπιασοκωλέ το κόβω... Με 10 χιλιάρικα κάνεις αξιοπρεπέστατες σπουδές σε σοβαρό πανεπιστήμιο.
 

Sophia Glou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Ιταλία
An;a

Δηλαδή για ένα πτυχίο από ιδιωτικό κολλέγιο στην Ελλάδα (του οποίου την ποιότητα δεν γνωρίζω, δεν ξέρω και πολλά για τα κολέγια στην Ελλάδα για να είμαι ειλικρινής) που δεν προσφέρει απαραίτητα πρόσβαση σε μάστερ κι έχει αμφίβολη αποδοχή στο εξωτερικό πληρώνεις πάνω από 10.000€ o_O, ενώ για ένα καλό πανεπιστήμιο στην Ισπανία με τετραετή φοίτηση πληρώνεις λιγότερο από τα μισά (χώρια ότι υπάρχουν και δωρεάν πανεπιστήμια στη χώρα:xalara:).

Ψιλοπιασοκωλέ το κόβω... Με 10 χιλιάρικα κάνεις αξιοπρεπέστατες σπουδές σε σοβαρό πανεπιστήμιο.
Για να εισαχθείς όμως στα δημόσια πανεπιστήμια δεν πρέπει να δώσεις εξετάσεις?και για το κόστος σπουδών που είναι το μισό..αναφέρεσαι στα δημόσια πανεπιστήμια και όχι στα ιδιωτικά να φανταστώ?!Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Με βάση τα δεδομένα που έθεσες(ηλικία,γλώσσες κτλ) και τις απαντήσεις του Yorgos,αν ήμουνα στην θέση σου θα διάλεγα πανεπιστήμιο εξωτερικού+δουλειά.Γιατί να μπλέξεις με κολλέγια,ΤΕΙ εδώ;Εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος δέσμεσης(οικογ.υποχ.,δουλειά κτλ) εδώ.
Επειδή παρόμοιο θέμα(σύνοδος γραφείου) συζητιέται και σε άλλο τόπικ,γιατί "φοβάστε" στην ηλικία σας να βγείτε στο εξωτερικό;
Νομίζω ότι η επιλογή αυτή θα είναι όλο και πιο απαραίτητη πλέον.
 

Sophia Glou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Ιταλία
Δώσε Πανελλαδικές πάλι και κάν'το τζάμπα στο ΤΕΙ Αθηνών http://www.teiath.gr/sdo/new_tourist_enterprises/articles.php?id=3817&lang=el
Και κράτα τα δίδακτρα για μεταπτυχιακό έξω. Εκτός κι αν δεν το φχαριστιέστε χωρίς δίδακτρα, οπότε πάσο
Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά όχι δεν θα το έκανα αυτό.Πέρασα μέσω πανελληνίων στο ΤΕΙ Διοίκησης Τουριστικών Επιχειρήσεων και έκατσα 1 χρόνο και έφυγα..δράμα η κατάσταση..τραγική το λιγότερο..καταλήψεις,απεργίες,χαμός μέσα στα αμφιθέατρα,δεν γινόταν μάθημα με τόσο κόσμο.

Με βάση τα δεδομένα που έθεσες(ηλικία,γλώσσες κτλ) και τις απαντήσεις του Yorgos,αν ήμουνα στην θέση σου θα διάλεγα πανεπιστήμιο εξωτερικού+δουλειά.Γιατί να μπλέξεις με κολλέγια,ΤΕΙ εδώ;Εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος δέσμεσης(οικογ.υποχ.,δουλειά κτλ) εδώ.
Επειδή παρόμοιο θέμα(σύνοδος γραφείου) συζητιέται και σε άλλο τόπικ,γιατί "φοβάστε" στην ηλικία σας να βγείτε στο εξωτερικό;
Νομίζω ότι η επιλογή αυτή θα είναι όλο και πιο απαραίτητη πλέον.
Εχεις απόλυτο δίκιο.Σκέφτομαι επίσης να κάνω εξ αποστάσεως σπουδές στο Open University του Λονδίνου ή στο LSE. Πιστεύετε οτι είναι καλή ιδέα ?
 
Last edited by a moderator:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom