Σκόπελος Αξίζει η Σκόπελος για διακοπές?

kalliopi_tourist

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Σκόπελος
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Παιδια καλημερα,
σε 2 εβδομαδες θα ταξιδεψω κ εγω στην σκοπελο και θα ηθελα να μου προτεινετε που περιπου να παω και να σας ρωτησω καποια πραγματα.
1) Δεδομενου οτι μαλλον δεν θα εχουμε αυτοκινητο , θα μπορουμε να δουμε σε ικανοποιητικο βαθμο το νησι?
2)Στον Αγιο Ιωαννη παει καποιο λεωφοριο ? και αν οχι, αξιζει να παω με ταξι για να το δω?
3)Οι τιμες ενοικιασης αυτοκινητου εκει ειναι γυρω στα 60 ευρω/ημερα οπως ειδα στο ιντερνετ ή ειναι διαφορετικα?
Ευχαριστω εκ των προτερων! :)
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Γεια σου Καλλιόπη! Καταρχήν η Σκόπελος είναι υπέροχη!!
1) Αν δε θα έχετε αυτοκίνητο (που δεν το συνιστώ) θα είναι καλό να μένετε μέσα στην πόλη για να μπορέσετε τουλάχιστον να έχετε εύκολη πρόσβαση στα λεωφορεία! αυτά θα σας πάνε σε βασικές παραλίες, Πάνορμος, Μηλιά, Καστάνη αλλά και στη Γλώσσα!
2) Στον Άγιο Ιωάννη εμείς που δεν είχαμε αυτοκίνητο πήγαμε ως τη Γλώσσα με λεωφορείο και από εκεί μοιραστήκαμε ένα ταξί με ένα άλλο ζευγάρι και πήγαμε ως εκεί! Μετά συνεννοηθήκαμε με τον ταξιτζή να έρθει να μας παρει! Αξίζει με τα χίλια! Να πάτε!
3) Εδώ είναι το πονεμένο μας σημείο! Δε βρήκαμε αυτοκίνητο να νοικιάσουμε! Ψάξαμε όλα τα ενοικιαζόμενα του νησιού και δεν υπήρχε τίποτα! οπότε σε συμβουλέυω να το κλείσεις έγκαιρα! Δυστυχώς τα 60 ευρώ είναι συνηθισμένη τιμή για την high season!
Εύχομαι να περάσετε ονειρεμένα!
 

kalliopi_tourist

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Σκόπελος
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Αρχικα σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. :):):)
Εχουμε κλεισει ξενοδοχειο μεσα στην πολη και αρκετα κεντρικα γιαυτον τον λογο.
Εχεις να μου προτινεις μηπως καμια καλη παραλια περα απο τις πολυ γνωστες και με ευκολη προσβαση? Η' και κανενα μαγαζι ωραιο για φαι και για ποτακι το βραδυ. :) :p:xalara:
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
εμείς πήγαμε στις γνωστές αλλλά πανέμορφες: Πάνορμος, Καστάνη και Στάφυλος!
Υπάρχουν και άλλες πολύ καλές σίγουρα αλλά χωρίς αυτοκίνητο και σε λίγες μέρες δεν είχαμε πολλά περιθώρια! Τώρα για φαγητό:οπωσδήποτε στο Περιβόλι (μέσα στη χώρα), στη Κληματαριά (στη πόλη και αυτή παραλιακά) και στο Αγνάντι (οταν επισκεφθείτε τη Γλώσσα)
 

kalliopi_tourist

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Σκόπελος
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Μαλισταα, θα τα επισκεπτω οταν παω !!!
Σ'ευχαριστω πολυ !! Καλο καλοκαιρι με πολλες βουτιες σου ευχομαι!! :surf2::sub::surf1:
 

roald

Member
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
0λλανδια,Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη-Χιλη-Παταγονια
Παιδια καλημερα,
σε 2 εβδομαδες θα ταξιδεψω κ εγω στην σκοπελο και θα ηθελα να μου προτεινετε που περιπου να παω και να σας ρωτησω καποια πραγματα.
1) Δεδομενου οτι μαλλον δεν θα εχουμε αυτοκινητο , θα μπορουμε να δουμε σε ικανοποιητικο βαθμο το νησι?
2)Στον Αγιο Ιωαννη παει καποιο λεωφοριο ? και αν οχι, αξιζει να παω με ταξι για να το δω?
3)Οι τιμες ενοικιασης αυτοκινητου εκει ειναι γυρω στα 60 ευρω/ημερα οπως ειδα στο ιντερνετ ή ειναι διαφορετικα?
Ευχαριστω εκ των προτερων! :)
60 ευρω τη μερα??? αυτο ειναι σαν να κλεβεις εκκλησια!!!!!εγω ειχα παει τελος Ιουνιου(2012) και ηταν ολα τα ενοικιαζομενα αραγμενα περιμενοντας τους (αορατους) πελατες..ολη η χωρα αδεια μονο μια παρεα 7-8 Ισπανων ειδαμε..αν ρωτησεις σε τοπικες επιχειρησεις θα εχει αυτοκινητα πολυ πιο κατω απο avis,herz κτλ.
 

kalliopi_tourist

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Σκόπελος
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
60 ευρω τη μερα??? αυτο ειναι σαν να κλεβεις εκκλησια!!!!!εγω ειχα παει τελος Ιουνιου(2012) και ηταν ολα τα ενοικιαζομενα αραγμενα περιμενοντας τους (αορατους) πελατες..ολη η χωρα αδεια μονο μια παρεα 7-8 Ισπανων ειδαμε..αν ρωτησεις σε τοπικες επιχειρησεις θα εχει αυτοκινητα πολυ πιο κατω απο avis,herz κτλ.
Σ'αυτες τις εταιρειες που ανεφερες(avis,herz κτλ.) ειδα και το πιο φθηνο ήταν στα 60 ευρω/ημερα.
Ισως επαιξε μεγαλο ρολο και η περιοδος που πηγες διακοπες αλλα παρολα αυτα θα κανω ερευνα εκει γιατι απο εδω δεν μπορω να δω τιμες απο τις τοπικες επιχειρησεις... Θελω να μαι αισιδοξη οτι θα βρουμε κατι οικονομικο διοτι ειμαστε μονο 2 ατομα και δεν λεει να δινει ο καθενας μας απο 30 ευρω την ημερα και συν ο,τι βενζινη καψουμε. :rolleyes-80:
 

kostas125

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Να μοιραστω κι εγω κατι μαζι σας.... Ο πρωτεας ξεκινησε δρομολογεια και απο το Μαντουδι Ευβοιας και συμφερει οικονομικα αλλα και σε χρονο σε σχεση με το αγ κωνσταντινο. Θα παμε για 5 μερες τον αυγουστο και γλυτωσαμε μονο απο τα ακτοπλοικα εισητηρια με το αυτοκινητο 170 ευρω!!! βαλε και τα μισα χιλιομετρα απο Αθηνα....
 

alterego

Member
Μηνύματα
52
Likes
201
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Να πούμε κι εμείς ότι η εκκλησία του Αϊ Γιάννη είναι μοναδική και δεν πρέπει με ΤΙΠΟΤΑ να τη χάσετε. Για εμάς αγαπημένη παραλία ήταν η Μηλιά!!! Κρυστάλλινα νερά!!! Για ενοικίαση δε γνωρίζουμε. Φαγητό δεν ήμασταν τυχεροί. Ποτό ήπιαμε στο "Βράχο" και στις "Καρυάτιδες". Κρασάκι και μεζέδες στην "Ανατολή", μέσα στο κάστρο της χώρας..
 

proedros

Member
Μηνύματα
43
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Κορεα
Παιδια να ρωτησω μηπως καποιος απο σας ειχε νοικιασει βαρκα για να παει στις παραλιες που δεν εχεις προσβαση απο ξηρας; Κοστος περιπου και σημειο που την νοικιασε αν ειναι δυνατον;
 

alterego

Member
Μηνύματα
52
Likes
201
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Παιδια να ρωτησω μηπως καποιος απο σας ειχε νοικιασει βαρκα για να παει στις παραλιες που δεν εχεις προσβαση απο ξηρας; Κοστος περιπου και σημειο που την νοικιασε αν ειναι δυνατον;
Δεν είναι και πολλές οι παραλίες που δεν έχεις πρόσβαση από στεριά νομίζω.. Νομίζω είναι 5 και η μία είναι δίπλα στο Χόβολο που αν αντέχεις το κολύμπι την προσεγγίζεις έτσι. Από κει και πέρα νομίζω καραβάκι θα έχει στη χώρα αλλά ας σου πει καλύτερα κάποιος που το έχει κάνει.
Δες αυτό: http://skopelosweb.gr/skopelos/article/skopelos_beaches_paralies
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδια καλημερα,
σε 2 εβδομαδες θα ταξιδεψω κ εγω στην σκοπελο και θα ηθελα να μου προτεινετε που περιπου να παω και να σας ρωτησω καποια πραγματα.
1) Δεδομενου οτι μαλλον δεν θα εχουμε αυτοκινητο , θα μπορουμε να δουμε σε ικανοποιητικο βαθμο το νησι?
2)Στον Αγιο Ιωαννη παει καποιο λεωφοριο ? και αν οχι, αξιζει να παω με ταξι για να το δω?
3)Οι τιμες ενοικιασης αυτοκινητου εκει ειναι γυρω στα 60 ευρω/ημερα οπως ειδα στο ιντερνετ ή ειναι διαφορετικα?
Ευχαριστω εκ των προτερων! :)
Καλησπέρααα, μόλις χτες γύρισα από Σκιάθο - Σκόπελο. Δεν είχα πρόσβαση στο ίντερνετ και δυστυχώς δεν μπορούσα να γράψω up to date. Για τις απορίες σου: Καλό είναι να πάρετε ένα αυτοκίνητο έστω για ένα διήμερο για να δείτε το νησί σε ικανοποιητικό βαθμό. εμείς μόνο μια φορά πήραμε λεωφορείο από Χώρα για Γλώσσα και πληρώσαμε 4,8 ευρώ έκαστος. Ασύμφορο δηλαδή. Για Άη - Γιάννη σωστά στα είπαν, εγώ προσωπικά δεν θεωρώ ότι άξιζε η ανάβαση για την θέα. Καταρχάς είχε κάγκελα γύρω γύρω, δεν μπορούσες να βγάλεις ωραίες φώτο. Πιο πολύ μου άρεσε η θέα από το κάστρο. Αν έχεις αυτοκίνητο πας από την πλευρά που είναι το νοσοκομείο και έτσι γλιτώνεις πολλά σκαλιά. Τα 60 ευρώ που λες σαν τιμή δεν παίζουν, είναι πολλά. Εμείς που το ψάξαμε ο πιο ακριβός μας είπε 45 ευρώ. Βρήκαμε όμως και με 30 ευρώ, αν θες στείλε μου inbox να σου δώσω πληροφορίες. Μας άρεσε πολύ η ταβέρνα Πλάτανος (σουβλάκι φάγαμε βέβαια όχι κάτι ιδιαίτερο), ήταν ωραία κάτω από το δέντρο. Και να ψωνίσετε παραδοσιακά γλυκά από το ζαχαροπλαστείο Αμβροσία στην Χώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom