Πορτογαλία Λισαβόνα γραφική Σίντρα μαγική!!!!

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
@sif..... πολυ ωραια η ιστορια σου..ευχομαι να εχουμε και αλλες απο τα ταξιδια σου:)
Για τους επομενους επισκεπτες της Λισαβωνας,αν και δεν σας ενδιαφερει...:Dτα καταστηματα στα εμπορικα κεντρα :centro vasco da gama & colombo μενουν ανοιχτα εως τα μεσανυχτα....
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
@sif..... πολυ ωραια η ιστορια σου..ευχομαι να εχουμε και αλλες απο τα ταξιδια σου:)
Για τους επομενους επισκεπτες της Λισαβωνας,αν και δεν σας ενδιαφερει...:Dτα καταστηματα στα εμπορικα κεντρα :centro vasco da gama & colombo μενουν ανοιχτα εως τα μεσανυχτα....
Eυχαριστώ πολύ έχω γράψει και άλλες ιστοριες,τη ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΗ ΠΡΑΓΑ και το ΗΛΙΟΛΟΥΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ θα χαρω να διαβασετε και αυτες!!!!Οσο για τα εμπορικα πηγα και στο Colombo βρισκεται διπλα στο γηπεδο Da Luz και μεσα σ'αυτο θα βρειτε καταστημα Primark [οπου και να πηγαινω ψαχνω να δω αν υπαρχει]δεν θα βρειτε καλυτερες τιμες σε ρουχα!!!
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Πολύ ωραία αφήγηση και πολύ όμορφες φωτογραφίες!! Τέλειο ταξίδιιι!! :D
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Πολύ ωραία αφήγηση και πολύ όμορφες φωτογραφίες!! Τέλειο ταξίδιιι!! :D
Σ' ευχαριστω πολυ και ηταν ενα ταξιδι που ειχε και συνεχεια στο Παρισι αλλα δεν εγραψα για εκει,διοτι δεν μας ενθουσιασε οσο η Λισαβονα!!!
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Eυχαριστώ για τις πληροφορίες! Η παραλία του Εστορίλ που θέλω να πάμε λέγεται tamariz.. Διάβασα πως ακολουθείς από εκεί παραθαλάσσια διαδρομή και φτάνεις στο κασκαις σε 20 λεπτά περίπου.. Για να δούμε!
Λύσε μου μια απορία.. Αυτό το elevador Santa Justa απλά ανεβαίνει ψηλά και βλέπεις τη θέα μέσα από αυτό; Ή σε ανεβάζει σε κάποια περιοχή που είναι σε υψόμετρο, κατεβαίνεις και κάνεις βόλτες;
Διάβασα πως έχει μεγάλες ουρές και αν είναι απλά να ανεβουμε για τη θέα δε νομίζω να αξίζει να περιμένουμε. Σε τόσα σημεία έχεις ωραία θέα στη Λισαβόνα..
Το ίδιο αναρωτιέμαι και για το κάστρο του αγίου Γεωργίου, αξίζει τον κόπο;
Θέλουμε οπωσδήποτε να πάμε στο palacio da pena στη Σίντρα, στο coach museum, στο Belem tower, στο monastery of Jeronimos και στο μουσείο Gulbenkian. Το Oceanario αξίζει;
χθες γυρισα απο Λισαβωνα και μια και σου απαντησε ο Sif εγω θα σου πω για το coach museum που πηγα...μου αρεσε, εχει πολλα ειδη αμαξων και ειναι αρκετα ενδιαφερον. αλλωστε η τιμη εισοδου ειναι πολυ καλη (6 ευρω). Belem tower και Jeronimo να πατε οπωσδηποτε. Στο λιφτ της Santa Justa ανεβαινεις για τη θεα αλλα απο κει μπορεις μετα βγαινοντας να κατευθυνθεις με τα ποδια σε διαφορα σημεια και να πας Bairro Alto. Δεν χρειαζεται να ξανακατεβεις με το λιφτ. Στο oceanario ουτε εγω μπηκα γιατι οπως ειπε και ο Sif ,αν εχεις δει της Βαρκελωνης, δεν χρειαζεται να δεις αλλο. Ασε που ηταν ακριβουτσικο. Ο,τι αλλο θες τωρα που τα εχω φρεσκα να σου απαντησω... Οσονουπω θα ανεβει και η δικη μου ιστορια .
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
χθες γυρισα απο Λισαβωνα και μια και σου απαντησε ο Sif εγω θα σου πω για το coach museum που πηγα...μου αρεσε, εχει πολλα ειδη αμαξων και ειναι αρκετα ενδιαφερον. αλλωστε η τιμη εισοδου ειναι πολυ καλη (6 ευρω). Belem tower και Jeronimo να πατε οπωσδηποτε. Στο λιφτ της Santa Justa ανεβαινεις για τη θεα αλλα απο κει μπορεις μετα βγαινοντας να κατευθυνθεις με τα ποδια σε διαφορα σημεια και να πας Bairro Alto. Δεν χρειαζεται να ξανακατεβεις με το λιφτ. Στο oceanario ουτε εγω μπηκα γιατι οπως ειπε και ο Sif ,αν εχεις δει της Βαρκελωνης, δεν χρειαζεται να δεις αλλο. Ασε που ηταν ακριβουτσικο. Ο,τι αλλο θες τωρα που τα εχω φρεσκα να σου απαντησω... Οσονουπω θα ανεβει και η δικη μου ιστορια .
Kαλως ορισες πως περασες???Σου αρεσε η Μαδριτη????
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
ευχαριστω πολυ....μου αρεσε η Μαδριτη αλλα και η Λισαβωνα ειχε αλλη χαρη Το μονο που με αογοητευσε και στις δυο πολεις ομως ηταν τα μονιμα σκουπιδια στους δρομους. Βρωμικες πολεις δυστυχως.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.081
Εμείς σε ενυδρείο δεν έχουμε ξαναπάει οπότε αν μας μείνει χρόνος με όλα αυτά μπορεί να το συνδυάσουμε με βόλτα στο parque das nacoes..
Τότε να πάτε στο Oceanario. Είναι αρκετά ενδιαφέρον.

Στο Sao Jorge νομίζω αξίζει να πας όχι μόνο για τη θέα αλλά και για τη διαδρομή ως εκεί με το παλιό τραμ.Είναι πολύ ενδιαφέρουσα και όταν ανέβεις στο κάστρο η θέα κόβει την ανάσα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
χθες γυρισα απο Λισαβωνα και μια και σου απαντησε ο Sif εγω θα σου πω για το coach museum που πηγα...μου αρεσε, εχει πολλα ειδη αμαξων και ειναι αρκετα ενδιαφερον. αλλωστε η τιμη εισοδου ειναι πολυ καλη (6 ευρω). Belem tower και Jeronimo να πατε οπωσδηποτε. Στο λιφτ της Santa Justa ανεβαινεις για τη θεα αλλα απο κει μπορεις μετα βγαινοντας να κατευθυνθεις με τα ποδια σε διαφορα σημεια και να πας Bairro Alto. Δεν χρειαζεται να ξανακατεβεις με το λιφτ. Στο oceanario ουτε εγω μπηκα γιατι οπως ειπε και ο Sif ,αν εχεις δει της Βαρκελωνης, δεν χρειαζεται να δεις αλλο. Ασε που ηταν ακριβουτσικο. Ο,τι αλλο θες τωρα που τα εχω φρεσκα να σου απαντησω... Οσονουπω θα ανεβει και η δικη μου ιστορια .
Ευχαριστώ πολύ kipi! Για το elevador διάβασα ότι αν έχεις ημερήσια κάρτα στα μμμ ισχύει κανονικά.. Αλλά αν είναι να περιμένουμε 1 ώρα για να μας ανεβάσει bairro alto δεν είναι καλύτερο να πάμε με τα πόδια; ή με κάποιο τραμ; Ο καιρός πως ήταν; βλέπω στις προβλέψεις κάτι 36αρια στη Μαδρίτη..
Περιμένω και ιστορία! Σε μια βδομάδα φεύγουμε (και μεις Μαδρίτη και Λισαβόνα πάμε) ελπιζω να προλάβω να σε διαβάσω! :)
Τότε να πάτε στο Oceanario. Είναι αρκετά ενδιαφέρον.
Στο Sao Jorge νομίζω αξίζει να πας όχι μόνο για τη θέα αλλά και για τη διαδρομή ως εκεί με το παλιό τραμ.Είναι πολύ ενδιαφέρουσα και όταν ανέβεις στο κάστρο η θέα κόβει την ανάσα.
Eυχαριστώ alma! Αφού δεν έχουμε ξαναδεί κάτι αντίστοιχο (στης Βαρκελώνης δεν είχαμε πάει) θα το προσπαθήσουμε! Στο κάστρο έχει ουρές για να μπεις ή είναι σχετικά γρήγορα τα πράγματα;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.081
Όταν πήγαμε εμείς δεν είχε μεγάλη ουρά...Η εποχή ήταν Οκτώβριος. Εύχομαι να περάσετε τέλεια,η Λισσαβώνα είναι πολύ γοητευτική πόλη....
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Ευχαριστώ πολύ kipi! Για το elevador διάβασα ότι αν έχεις ημερήσια κάρτα στα μμμ ισχύει κανονικά.. Αλλά αν είναι να περιμένουμε 1 ώρα για να μας ανεβάσει bairro alto δεν είναι καλύτερο να πάμε με τα πόδια; ή με κάποιο τραμ; Ο καιρός πως ήταν; βλέπω στις προβλέψεις κάτι 39αρια στη Μαδρίτη..
Περιμένω και ιστορία! Σε μια βδομάδα φεύγουμε (και μεις Μαδρίτη και Λισαβόνα πάμε) ελπιζω να προλάβω να σε διαβάσω! :)

Eυχαριστώ alma! Αφού δεν έχουμε ξαναδεί κάτι αντίστοιχο (στης Βαρκελώνης δεν είχαμε πάει) θα το προσπαθήσουμε! Στο κάστρο έχει ουρές για να μπεις ή είναι σχετικά γρήγορα τα πράγματα;
οι καρτες για τα μμμ δεν ειναι ημερησιες. ειναι μια πρασινη καρτα που την βγαζεις μια φορα και μετα τη γεμιζεις καθε φορα που χρειαζεται.Μπορεις να βλεπεις το υπολοιπο των διαδρομων σου στα μηχανηματα του μετρο.Επιλεγεις ποσα εισητηρια θες και βαζεις τα αντιστοιχα χρηματα. Η διαδρομη κοστιζει 1,40.Το χτυπας οταν μπαινεις στο μετρο και το ξαναχτυπας οταν βγαινεις (δεν ξαναχρεωνει φυσικα στην εξοδο). Ισχυει σε ολα τα μεσα, τραμ, μετρο, λεωφορεια, λιφτ. Για το τρενο και το καραβι δεν ισχυουν. θα πρεπει να βγαλετε αλλες, παρομοιες ,στα αντιστοιχα μηχανηματα. Οσον αφορα τις ουρες αν πατε νωρις το πρωι, οταν ανοιγει το λιφτ δεν εχει μεγαλη ουρα. Πηγαμε τη δευτερα στις 10-10.30 αν θυμαμαι καλα και η αναμονη ηταν 10 λεπτα. (Tip: διπλα στο λιφτ υπαρχει το Wok Oriental ενα κινεζικο εστιατοριο που εχει εναν καταπληκτικο μπουφε με 8,90 το ατομο, ποτηρι κρασι 1.50 ευρω και μπυρα μεγαλη 3 ευρω.)Βεβαια μπορειτε να ανεβειτε Bairro Alto και με τα ποδια. Ο καιρος στη Μαδριτη χτυπουσε 36 -37 τα μεσημερια αλλα δεν ενοιωθα τη ζεστη της Αθηνας. Στη Λισαβωνα ο καιρος σαφως δροσεροτερος. Το θερμομετρο δεν ανεβαινε πανω απο 26 βαθμους. Ξεκινουσε με συννεφια αλλα μετα ανοιγε ,ομως ηταν πολυ ανετα. Λιγο αερακι το ειχαμε ολες τις μερες, γιαυτο και ειχα παντα ενα ελαφρυ μπουφαν μαζι μου. Ποτε το εβαζα και ποτε το εβγαζα. Στο καστρο φτασαμε αλλα δεν μπηκαμε, γιατι μας ειπαν οτι ειναι μονο για βολτα στα ερειπια και για τη θεα την οποια την ειχαμε δει σε πολλα σημεια της Αλφαμα. Προτιμησαμε να περπατησουμε περιμετρικα στις γειτονιες.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
οι καρτες για τα μμμ δεν ειναι ημερησιες. ειναι μια πρασινη καρτα που την βγαζεις μια φορα και μετα τη γεμιζεις καθε φορα που χρειαζεται.Μπορεις να βλεπεις το υπολοιπο των διαδρομων σου στα μηχανηματα του μετρο.Επιλεγεις ποσα εισητηρια θες και βαζεις τα αντιστοιχα χρηματα. Η διαδρομη κοστιζει 1,40.Το χτυπας οταν μπαινεις στο μετρο και το ξαναχτυπας οταν βγαινεις (δεν ξαναχρεωνει φυσικα στην εξοδο). Ισχυει σε ολα τα μεσα, τραμ, μετρο, λεωφορεια, λιφτ. Για το τρενο και το καραβι δεν ισχυουν. θα πρεπει να βγαλετε αλλες, παρομοιες ,στα αντιστοιχα μηχανηματα. Οσον αφορα τις ουρες αν πατε νωρις το πρωι, οταν ανοιγει το λιφτ δεν εχει μεγαλη ουρα. Πηγαμε τη δευτερα στις 10-10.30 αν θυμαμαι καλα και η αναμονη ηταν 10 λεπτα. (Tip: διπλα στο λιφτ υπαρχει το Wok Oriental ενα κινεζικο εστιατοριο που εχει εναν καταπληκτικο μπουφε με 8,90 το ατομο, ποτηρι κρασι 1.50 ευρω και μπυρα μεγαλη 3 ευρω.)Βεβαια μπορειτε να ανεβειτε Bairro Alto και με τα ποδια. Ο καιρος στη Μαδριτη χτυπουσε 36 -37 τα μεσημερια αλλα δεν ενοιωθα τη ζεστη της Αθηνας. Στη Λισαβωνα ο καιρος σαφως δροσεροτερος. Το θερμομετρο δεν ανεβαινε πανω απο 26 βαθμους. Ξεκινουσε με συννεφια αλλα μετα ανοιγε ,ομως ηταν πολυ ανετα. Λιγο αερακι το ειχαμε ολες τις μερες, γιαυτο και ειχα παντα ενα ελαφρυ μπουφαν μαζι μου. Ποτε το εβαζα και ποτε το εβγαζα. Στο καστρο φτασαμε αλλα δεν μπηκαμε, γιατι μας ειπαν οτι ειναι μονο για βολτα στα ερειπια και για τη θεα την οποια την ειχαμε δει σε πολλα σημεια της Αλφαμα. Προτιμησαμε να περπατησουμε περιμετρικα στις γειτονιες.
Διάβασα για την κάρτα που λες, αλλά είδα ότι υπάρχει και η δυνατότητα να τη φορτώσεις με ημερησια κάρτα που κοστίζει 6 ευρώ και είναι για όλα τα μέσα (carris και μετρό). Δηλαδή ισχύει στα τραμ, μετρό, elevadors (αλλά όχι στα τρένα, εκεί φαντάζομαι βγάζεις απλό εισητήριο χωρίς κάρτα π.χ. για Σίντρα ή Κασκαις).
Ελπίζω να τα έχω καταλάβει καλά!
Ευχαριστώ και για τα τιπς! Δε σκεφτόμουν καν να πάρω ζακέτα αλλά έτσι όπως μου τα λες μαλλον θα χρειαστώ κάτι μακρυμάνικο στη Λισαβόνα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom