Προτάσεις για γαμήλιο ταξίδι αρχές Οκτώβρη

iordanis_83

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Hello. Το έχω ρίξει στην μελέτη και έχω τηγανίσει τον εγκέφαλο. Μετά από μια έρευνα σε τουριστικά η Κούβα απομακρύνεται καθώς η προσφορά ειναι κοντά στα 1600 euros και περιλαμβάνει αεροπορικά, φόρους, 4 διανυκτερεύσεις σε Αβάνα και 3 σε Βαραδέρο, εσωτερική μεταφορά Αβάνα-Βαραδέρο-Αεροδρόμειο και ασφάλεια ταξιδιού. Οπότε σίγουρα θα φτάσουμε 2 Κ περ περσον και σκέφτομαι ότι ισως οι μέρες είναι λίγες για ένα τόσο μεγάλο ταξίδι.
Το Μαρόκο δεν το έχει αναφέρει κανείς. Είναι out of scope? Combo με Τυνησία ή Αλγερία?
Οι φίλοι της Κίνας να δώσουν περισσότερες πληροφορίες για να ντερμπάρουν :).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μετά από μια έρευνα σε τουριστικά η Κούβα απομακρύνεται καθώς η προσφορά ειναι κοντά στα 1600 euros και περιλαμβάνει αεροπορικά, φόρους, 4 διανυκτερεύσεις σε Αβάνα και 3 σε Βαραδέρο, εσωτερική μεταφορά Αβάνα-Βαραδέρο-Αεροδρόμειο και ασφάλεια ταξιδιού. Οπότε σίγουρα θα φτάσουμε 2 Κ περ περσον και σκέφτομαι ότι ισως οι μέρες είναι λίγες για ένα τόσο μεγάλο ταξίδι.
Σοφά μιλάς. Πάμε γι' άλλα.
Το Μαρόκο δεν το έχει αναφέρει κανείς. Είναι out of scope?
Μια χαρά είναι, εντυπωσιακή χώρα, αλλά όχι τόσο εξαντρίκ όσο άλλες που σου προτάθηκαν.

Γίνεται, αλλά 10 μέρες έχεις όλες κι όλες κι έχει πολύ πράγμα το Μαρόκο για να δείτε.

Το χόντρυνες ρε Ιορδάνη.

Οι φίλοι της Κίνας να δώσουν περισσότερες πληροφορίες για να ντερμπάρουν :)
Ως φίλος της Κίνας κι εγώ λοιπόν, προτείνω 3 Πεκίνο , 2 Ξιάν, 2 Πνιγκγιάο και 2 Fenghuang και βλέπεις λίγο απ' όλα, βγαίνει στο μπάτζετ σας και αποφεύγεις τα συνήθη προγράμματα πρακτορείων με Καντόνες, Χονγκόγκια και Σαγκάες. Fenghuang όλα τα λεφτά.
 

tinky

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,
νέο μέλος στο forum κ εχω διαβασει για τα περισσοτερα ταξιδια σας!!
Με αφορμή το ερωτημα του iordanis_83 εχω και εγω μια σχετική ερώτηση για γαμήλιο στην Tαυλάνδη αρχες Οκτωβρίου.
Αρχικά το budget μας είναι γύρω στα 3000 και βαζω μαζι και τα εξοδα μας εκει. Τα πρακτορεία μας προτείνουν Samui 6 μέρες και Σιγκαπούρη 2. Τιμη 1400 περιπου το ατομο... Οπότε γίνεται και υπέρβαση.
Αυτα για να σας κατατοπίσω...
Το ερώτημα μου είναι αν ο καιρός είναι κατάληλλος για Tαυλανδη εκείνη την περίοδο κ συγκεκριμένα για Samui. Σε πολλά sites γράφουν οτι ο καιρός ειναι απαγορευτικός εκείνη την περίοδο... Και εχουμε μπερδευτεί λιγο...
Αν έχετε κάποιο άλλο προορισμό με αυτο το budget να προτείνειτε ...
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα σας,
νέο μέλος στο forum κ εχω διαβασει για τα περισσοτερα ταξιδια σας!!
Με αφορμή το ερωτημα του iordanis_83 εχω και εγω μια σχετική ερώτηση για γαμήλιο στην Tαυλάνδη αρχες Οκτωβρίου.
Αρχικά το budget μας είναι γύρω στα 3000 και βαζω μαζι και τα εξοδα μας εκει. Τα πρακτορεία μας προτείνουν Samui 6 μέρες και Σιγκαπούρη 2. Τιμη 1400 περιπου το ατομο... Οπότε γίνεται και υπέρβαση.
Αυτα για να σας κατατοπίσω...
Το ερώτημα μου είναι αν ο καιρός είναι κατάληλλος για Tαυλανδη εκείνη την περίοδο κ συγκεκριμένα για Samui. Σε πολλά sites γράφουν οτι ο καιρός ειναι απαγορευτικός εκείνη την περίοδο... Και εχουμε μπερδευτεί λιγο...
Αν έχετε κάποιο άλλο προορισμό με αυτο το budget να προτείνειτε ...
Γιατί να μη διαθέσεις αυτά τα χρήματα για να πας κάπου ωραία στην Ευρώπη? Εφόσον ο προϋπολογισμός είναι περιορισμένο, είναι καλύτερα να επιλέξετε έναν προορισμό στην Ευρώπη και να ξοδέψετε τα χρήματα σε ένα καλό ξενοδοχείο, σε εστιατόρια, σε υπηρεσίες χαλάρωσης κτλ. Έτσι θα συνδυάσετε και ξεκούραση αλλά και περιηγήσεις σε αξιοθέατα και μουσεία.
Βέβαια, αυτό εξαρτάται και από το τι θέλετε. Εγώ απλά μια πρόταση κάνω.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Καλησπέρα παιδιά! Συγνώμη που θα βγω λιγακι εκτός θέματος, αλλα ήθελα να ρωτησω σχετικά με την πολη Λουανγκ Πραμπανκ που ανέφερε ο traveller...τι την κανει τόσο ξεχωριστή;;πρόκειται να ταξιδέψω στο βιετναμ τον χειμώνα κ μ ενδιαφέρει (αν κ απο οτι είδα λιγακι η πολη αυτη βρίσκεται στο Λάος)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολλοί ναοί, όμορφη αρχιτεκτονική, πάμπολλοι τουρίστες. Δε θα την έβαζα ούτε στο τοπ-10 του Λάος ως δραστηριότητα/highlight, μάλλον ό,τι πιο τουριστικό διαθέτει η χώρα,κάθε δεύτερο σπίτι guesthouse, είναι ολίγον "το Λάος σε Disneyland, φέρτε και τις μηχανές σας μαζί", αλλά η αρχιτεκτονική της είναι όντως πανεμορφη.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πολλοί ναοί, όμορφη αρχιτεκτονική, πάμπολλοι τουρίστες. Δε θα την έβαζα ούτε στο τοπ-10 του Λάος ως δραστηριότητα/highlight, μάλλον ό,τι πιο τουριστικό διαθέτει η χώρα,κάθε δεύτερο σπίτι guesthouse, είναι ολίγον "το Λάος σε Disneyland, φέρτε και τις μηχανές σας μαζί", αλλά η αρχιτεκτονική της είναι όντως πανεμορφη.
Με άλλα λόγια φαντάσου ότι είσαι Ασιάτης τουρίστας, θες να επισκεφθείς την Ελλάδα για γαμήλιο και ενώ έχεις την οικονομική δυνατότητα να πας Σαντορίνη, να μείνεις σε σουίτα με θέα την καλντέρα και να τρως γκουρμεδιές στον Κουκούμαυλο, εσύ να διαλέξεις την Δονούσα και την Ανάφη γιατί είναι λιγότερο τουριστικά...

Συνεπώς αν έχεις 2 βράδια καβάτζα για Λάος, θα γνωρίσεις μια απίστευτη πόλη με όσα ζητάει ένας νεόνυμφος... καταπληκτική αρχιτεκτονική, χρώμα, υπέροχα ξενοδοχεία και φανταστικά εστιατόρια...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Σκεψου Κινα με περιπου 1200 το ατομο αλλα με γκρουπ 10 μερες. Ξερω οτι θα διαφωνησουν αρκετοι με τη λογικη "γκρουπ" αλλα ενω γενικα ειμαι υπερ των ατομικων ταξιδιων, στην Κινα λογω γλωσσας και αποστασεων αλλα και τιμων στα αεροπορικα μου αρεσε που πηγαμε με πρακτορειο. Θελεις το γκρουπ πιστευω για Κινα για να προλαβεις να δεις πολλα πραγματα σε 10 μονο μερες. Με εσωτερικη πτηση απο Πεκινο για Σαγκαη ή αντιστροφα θα εχεις μια γευση και απο τις δυο περιοχες. Απλα το αρνητικο ειναι οτι ειναι παρα πολυ κουραστικο ενα τετοιο ταξιδι και δεν ειναι "ρομαντικο". Εξαλλου θα εισαι με το γκρουπ στις ξεναγησεις και μετα μπορεις να βγαινετε και μονοι σας βολτιτσα βραδακι (αν αν αντεχετε απο την κουραση ). Τα χρηματα που θα σας περισεψουν θα τα βαλετε στην επομενη εκδρομη σας!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Άριστα τα λέει ο Traveller παραπάνω. Αν μάλιστα σου πω ότι δεν είναι και κανάς Ασιολάτρης, καταλαβαίνεις περί τι πόλης-διαμαντιού πρόκειται. Στο διεθνούς φήμης περιοδικό Wanderlust, η Luang Prabang ψηφιζόταν για χρόνια ως η ωραιότερη πόλη στο κόσμο.
http://www.wanderlust.co.uk/magazine/awards/wanderlust-travel-awards/the-winners-2012
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Καταρχήν ευχαριστω για τις απαντηςεις. το θεμα ειναι οτι εμείς παμε για να διασχίσουμε το Βιετναμ (οχι γαμήλιο;)) ..το πλάνο ειναι να φτάσουμε Χο Τσι Μινχ να ανέβουμε Ανοι και απο κει να παμε Μπανγκοκ...δεν είχαμε σκοπο να μπούμε Λάος..το θεμα ειναι αν αξίζει να θυσιάσουμε δυο μέρες και να την επισκεφθούμε την πολη αυτη...επίσης παιδιά ήθελα (παλι off topic, συγνώμη) να ρωτησω για το δέλτα του Μεκονγκ...να το επισκεφτούμε; Μας βγάζει λιγο εκτός πορείας αλλα αν αξίζει θα ήθελα να παω ..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To Δέλτα του Μεκόνγκ θα το απέφευγα επίσης, εξαιρετικά βαρετό. Κρίμα να χάσετε ημέρες από αλλού.

Με την παρομοίωση Σαντορίνης-Λουανγκ Πραμπάνγκ επίσης διαφωνώ. Η παρομοίωση που θα έκανα εγώ είναι να είσαι Ασιάτης τουρίστας, να σου λένε θες να πας στη Μύκονο ή τη Σαντορίνη και να πηγαίνεις στην πρώτη, αφήνοντας απέξω ένα μέρος με φυσική ομορφιά, ιστορία, που είναι μοναδικό στον κόσμο για κάτι με ωραίο μάρκετινγκ. H Σαντορίνη είναι κάτι μοναδικό, η Λουανγκ Πραμπάνγκ όχι, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.

Η όλη μαγεία του Λάος είναι ακριβώς ότι είναι σαν την Ταϊλάνδη πριν από 50 χρόνια: άσπιλη φύση, καταπληκτικά αυθεντικές κοινότητες, μερικά πολύ ενδιαφέροντα αρχαία, παραδοσιακός τρόπος ζωής και ένα ιδιαίτερο πολιτικοθρησκευτικό σύστημα, σχετικά ανέγγιχτο από το δυτικό πολιτισμό. Το να χάσεις την ιδιαιτερότητα του Λάος πηγαίνοντας στο μόνο του σημείο που μοιάζει με την Ταϊλάνδη είναι για τα προσωπικά μου γούστα μια άστοχη επιλογή. Φυσικά δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα. Ότι είναι πανέμορφη η πόλη, είναι. Αλλά ξαναλέω, χάνει όλη την ομορφιά του Λάος. 10 τουρίστες ανά μοναχό έχει. Η Σαντορίνη δε χάνει τη φυσική ομορφιά της ακόμη κι αν πάνε 10 εκ τουρίστες μαζεμένοι (αν και φαντάζομαι οι περισσότεροι την προτιμούμε εκτός της περιόδου παλαβομάρας του καλοκαιριού), ούτε τα αρχαία της εξαφανίζονται, ούτε η φοβερή της ιστορία. Το Λάος χάνει την ατμόσφαιρά του σε ένα και μόνο σημείο: τη Luang Prabang. Αν είναι να δείτε μόνο αυτό από το Λάος και μάλιστα μετά από Ταϊλάνδες και Βιετνάμ, εγώ θα σας έλεγα πως σφάλλετε. Αν έχετε κι άλλους προορισμούς στο Λάος, τότε είναι αμετακίνητη από το itinerary. Παρόμοια αρχιτεκτονική θα δείτε και στην Ταϊλάνδη, όχι στο τόσο "αχ τι κουκλίστικο είναι", αλλά μετά από καμιά κατοστή παγόδες μάλλον θα μετανιώσετε να κάνετε τόσα χιλιόμετρα για να δείτε μια από το ίδιο αλλά λίγο "πιο κουκλίστικο"και να ψάχνετε τους Λαοτιανούς με το κυάλι ή κανένα μοναχό που να μην ποζάρει.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Καταρχήν ευχαριστω για τις απαντηςεις. το θεμα ειναι οτι εμείς παμε για να διασχίσουμε το Βιετναμ (οχι γαμήλιο;)) ..το πλάνο ειναι να φτάσουμε Χο Τσι Μινχ να ανέβουμε Ανοι και απο κει να παμε Μπανγκοκ...δεν είχαμε σκοπο να μπούμε Λάος..το θεμα ειναι αν αξίζει να θυσιάσουμε δυο μέρες και να την επισκεφθούμε την πολη αυτη...επίσης παιδιά ήθελα (παλι off topic, συγνώμη) να ρωτησω για το δέλτα του Μεκονγκ...να το επισκεφτούμε; Μας βγάζει λιγο εκτός πορείας αλλα αν αξίζει θα ήθελα να παω ..
Αφού δεν σκέστεσται να πάτε κάπου πιο Νότια από Χο Τσι Μινχ και έχετε περιορισμό χρόνου, άστε πίσω το Δέλτα του Μεκόνγκ.

Θα αναιβάσεις πολύ το κόστος του ταξιδιού σου για να πας Λουαγκ Παραγκ για μόνο 2 μέρες τις οποίες θα στερηθέις από το πανέμορφο Βιετνάμ που είναι ανεξάντλητο. Δεν έχω πάει στο Λάος αλλά πρέπει να έιναι μια καταπληκτική χώρα οπόταν άστο για άλλο ταξίδι αφιερομένο στο Λάος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom