EasyJet Easyjet - Παραδοτέα Βαλιτσα

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Λογικά τότε μπαίνει όταν θα κάνεις τσεκ ιν ,πάλι με τον κωδικό κράτησης και το επίθετο.
Check in έχω κάνει ήδη. Αλλά δε βλέπω πουθενά πεδίο για προσθήκη βαλίτσας (όπως όταν εμφανίζεται αν έχω κάνει εγώ την κράτηση) οπότε υποθέτω ότι δε γίνεται...
 

250415

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Έχω αγοράσει εισιτήρια με easyjet από Θεσσαλονίκη προς Ρώμη και το αντίστροφο. Το θέμα είναι ότι δεν δήλωσα ότι θα έχω κάποια αποσκευή μαζί μου από λάθος. Νόμιζα πως είναι όπως στις άλλες εταιρείες που η αποσκευή είναι μέσα στην τιμή και δεν χρειάζεται να το δηλώσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω, το αεροδρόμιο πόσο χρεώνει μια αποσκευή εώς 20 κιλά;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω αγοράσει εισιτήρια με easyjet από Θεσσαλονίκη προς Ρώμη και το αντίστροφο. Το θέμα είναι ότι δεν δήλωσα ότι θα έχω κάποια αποσκευή μαζί μου από λάθος. Νόμιζα πως είναι όπως στις άλλες εταιρείες που η αποσκευή είναι μέσα στην τιμή και δεν χρειάζεται να το δηλώσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω, το αεροδρόμιο πόσο χρεώνει μια αποσκευή εώς 20 κιλά;
Πρόσθεσε την στο site της easyjet, στο αεροδρόμιο είναι πιο ακριβά.
http://www.easyjet.com/el/fees-and-charges
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα
Πρόκειται να ταξιδέψω με την easyjet το Δεκέμβριο για Λονδίνο. Έχω προβληματιστεί μετά την πρόσφατη αλλαγή της πολιτικής της σχετικά με τις χειραποσκευές (θα έχω βέβαια και κανονική αποσκευή μαζί μου). Εφόσον μου ζητηθεί να παραδώσω την χειραποσκευή μου, πού υποτίθεται ότι θα φυλάξω πορτοφόλι, ταυτότητα, boarding passes και άλλα έγγραφα που είναι απαραίτητο να τα έχω μαζί μου; Δε μπορώ να έχω μαζί μου κάποιο σακίδιο πλάτης ή τσάντα. Βρήκα μόνο το εξής: Items you’re allowed in the cabin in addition to your one cabin bag allowance include: an overcoat, shawl, umbrella, crutches or walking frame/stick and one standard size bag of duty free goods from the departure airport.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα
Πρόκειται να ταξιδέψω με την easyjet το Δεκέμβριο για Λονδίνο. Έχω προβληματιστεί μετά την πρόσφατη αλλαγή της πολιτικής της σχετικά με τις χειραποσκευές (θα έχω βέβαια και κανονική αποσκευή μαζί μου). Εφόσον μου ζητηθεί να παραδώσω την χειραποσκευή μου, πού υποτίθεται ότι θα φυλάξω πορτοφόλι, ταυτότητα, boarding passes και άλλα έγγραφα που είναι απαραίτητο να τα έχω μαζί μου; Δε μπορώ να έχω μαζί μου κάποιο σακίδιο πλάτης ή τσάντα. Βρήκα μόνο το εξής: Items you’re allowed in the cabin in addition to your one cabin bag allowance include: an overcoat, shawl, umbrella, crutches or walking frame/stick and one standard size bag of duty free goods from the departure airport.
Καταρχήν τι έχει αλλάξει στην πολιτική της;
Απ ότι βλέπω στην ιστοσελίδα τους εξακολουθεί να ισχύει το 50χ40χ20 στις διαστάσεις χειραποσκευής. Επομένως δεν υπάρχει κανένα θέμα αν τηρήσεις το παραπάνω. Δεν πρόκειται να σου ζητήσουν να την παραδώσεις. Ενδεχομένως να σου πουν να την παραδώσεις μόνο αν είναι 56χ45χ25.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καταρχήν τι έχει αλλάξει στην πολιτική της;
Ίσως να διάβασα λάθος.
Σε κάθε περίπτωση, εφόσον η χειραποσκευή μου έχει τις διαστάσεις που ανέφερες στο τέλος και την κρατήσουν, εγώ δεν μπορώ να έχω μαζί ούτε ένα τσαντάκι για ταξιδιωτικά έγγραφα χρήματα κτλ. ?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ίσως να διάβασα λάθος.
Σε κάθε περίπτωση, εφόσον η χειραποσκευή μου έχει τις διαστάσεις που ανέφερες στο τέλος και την κρατήσουν, εγώ δεν μπορώ να έχω μαζί ούτε ένα τσαντάκι για ταξιδιωτικά έγγραφα χρήματα κτλ. ?
Μπορείς. Αν είχες λαπτοπ μέσα στη χειραποσκευή και σου ζητούσαν να την παραδώσεις πού θα το έβαζες; Οπότε σ αυτήν την περίπτωση μερίμνησε να έχεις ένα μικρό πολύ τσαντάκι για τα απαραίτητα.
Απο προσωπική εμπειρία πάντως 3 φορές πρόσφατα με "μεγάλη" χειραποσκευή και γεμάτες πτήσεις δε μου είπε κανείς τίποτα. Μάλιστα κρατούσα και έξτρα τσάντα (που αν μου έλεγαν κάτι τη χωρούσα μέσα στη χειραποσκευή) αλλά ούτε γάτα ούτε ζημιά.
 

hary53

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
γεια σε ολους! σε κατι παραπανω απο μηνα γυρίζουμε απο Λονδινο με easy jet και εχουμε καποιες ερωτησουλες αν μπορειτε να βοηθησετε γιατι εχουμε μπερδευτει..
1. Ειμαστε 4 ατομα θα εχουμε μαζι μας ο καθενας απο μια χειραποσκεύη και απο μια βαλιτσα. Εχουμε αγορασει απο ιντερνετ και μετα σκεφτηκαμε οτι θα χρειαστουμε κι αλλη βαλιτσα οποτε βαλαμε μια εξτρα συνολο 5 βαλιτσες αγορασμενες ηδη. Αυτο σημαινει οτι ενας απο εμας θα παρει μαζι του μια χειραποσκευη και 2 βαλιτσες. Επιτρέπεται αυτο?
2. Οι δυο απο τις χειραποσκευες μας ειναι 56 ποντους μαζι με τα ροδακια. Λετε να εχουμε προβλημα? παμε με ryanair και γυρναμε οπως ειπα με easy jet.
Ευχαριστω εκ των προτερων , ειστε τα καλύτερα παιδιά! καλα ταξίδια να έχουμε!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
1. Ειμαστε 4 ατομα θα εχουμε μαζι μας ο καθενας απο μια χειραποσκεύη και απο μια βαλιτσα. Εχουμε αγορασει απο ιντερνετ και μετα σκεφτηκαμε οτι θα χρειαστουμε κι αλλη βαλιτσα οποτε βαλαμε μια εξτρα συνολο 5 βαλιτσες αγορασμενες ηδη. Αυτο σημαινει οτι ενας απο εμας θα παρει μαζι του μια χειραποσκευη και 2 βαλιτσες. Επιτρέπεται αυτο?
2. Οι δυο απο τις χειραποσκευες μας ειναι 56 ποντους μαζι με τα ροδακια. Λετε να εχουμε προβλημα? παμε με ryanair και γυρναμε οπως ειπα με easy jet.
1. Γι' αυτό πληρώσατε την έξτρα βαλίτσα, για να επιτρέπεται.
2. Έχει ξαναειπωθεί ότι στην easyjet μπορείς να έχεις 56 αλλά ενδεχομένως (προσωπικά δε μου έχει τύχει ποτέ) σε γεμάτες πτήσεις να τη δώσουν για φόρτωση στο χώρο αποσκευών (χωρίς χρέωση ωστόσο). Για ryanair δεν ξέρω τα όρια, δες στην ιστοσελίδα τους.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Το 2 ισχύει, εμένα μου είχε συμβεί σε γεμάτη πτήση για Γερμανία, τέλος διακοπών ήταν ή κάτι τέτοιο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το 2 ισχύει, εμένα μου είχε συμβεί σε γεμάτη πτήση για Γερμανία, τέλος διακοπών ήταν ή κάτι τέτοιο.
Ναι ισχύει γενικά εφόσον το αναφέρουν (κ έχει τύχει να δω να συμβαίνει κάποια φορά σε άλλον επιβάτη) αλλά εμένα σε 3-4 φορές σε γεμάτες πτήσεις ποτέ δεν έτυχε.
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Παιδιά θέλω να με βοηθήσετε και σε κάτι ακόμη!μπορώνα προσθέσω βαλίτσα στην πτήση μου μόνο στην επιστροφή κι αν ναι αυτό πότε γίνεται στο ηλεκτρονικό τσεκ ιν;θα κάνω ξεχωριστά τσεκ ιν για το πήγαινε και άλλο για το έλα ή όλο μαζί γίνεται;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.762
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom