Μετακινήσεις στο Παρίσι

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ρωταω για το συγκεκριμενο, οχι για τα υπολοιπα hilton. Εσυ δηλαδη σε ποιο σαιτ το βρισκεις με 100 ευρω;
Στην ιστοσελίδα του ξενοδοχείου. 99ευρώ, για τη νύχτα της 6ης Απριλίου ενδεικτικά. Βέβαια οπως είναι λογικό ανάλογα με τη ζήτηση πάνε και οι τιμές, οπότε υπάρχουν διακυμάνσεις ανάλογα με τις ημερομηνίες.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ok, εννοεις ομως non-refundable .... Γιατι εμενα μου εδινε τιμες απο 150 και πανω κανονικα...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
ok, εννοεις ομως non-refundable .... Γιατι εμενα μου εδινε τιμες απο 150 και πανω κανονικα...
Ε πάντοτε τα ξενοδοχεία είναι φθηνότερα αν προπληρώσει κανείς. Και μια χαρά κανονικές τιμές είναι και οι non-refundable. Αποτελούν το σύνηθες αν κάποιος θέλει να πετύχει καλύτερες τιμές, και αν έχει προκαθορισμένες ημερομηνίες. Πάντως 2 φορές που έκλεισα non-refundable σε ξενοδοχείο της αλυσίδας κι έτυχε σοβαρός λόγος που δε μπόρεσα να πάω, τα χρήματα μου επιστράφηκαν, παρά το αντίθετο στους όρους.
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Για να κλείσω ξενοδοχείο στο κέντρο του Παρισιού, θέλω μια βοήθεια:
Οι περιοχές 5, 6 και 7 είναι οι πιο βολικές για τον τουρίστα? Εννοώ από άποψη μετακινήσεων προς τα αξιοθέατα, μεταφορά από/προς αεροδρόμιο, βραδινές βόλτες, αγορές κλπ.
Αν μπορούσε κάποιος να μου περιορίσει την αναζήτηση στην πιο βολική περιοχή, θα βοηθούσε πολύ...
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Eκτός από μετρό και ταξί υπαρχει αλλος τρόπος να παμε απο το αεροδρόμιο Charles de Gaule στο Παρίσι? Υπαρχει λεωφορείο σαν το terravision π.χ.? Το μετρόειναι ευκολο να το βρουμε γιατι οταν ειχα παει θυμαμαι οτι ηταν λαβυρινθος επρεπε να παρουμε ασανσερ μπλεχτηκα και πηρα ταξι..αλλα ηταν και το πρωτο μας ταξιδι χωρις γκρουπ....

Το ταξι το υπολογιζω γυρω στα 50 ευρω για κεντρο Παρισιου σωστα? Τεσσερα εισιτηρια μετρο 2 ενηλίκων και 2 παιδικά ποσο να κοστιζουν ξερετε? Τα παιδια εχουν εκπτωση?
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Eκτός από μετρό και ταξί υπαρχει αλλος τρόπος να παμε απο το αεροδρόμιο Charles de Gaule στο Παρίσι? Υπαρχει λεωφορείο σαν το terravision π.χ.? Το μετρόειναι ευκολο να το βρουμε γιατι οταν ειχα παει θυμαμαι οτι ηταν λαβυρινθος επρεπε να παρουμε ασανσερ μπλεχτηκα και πηρα ταξι..αλλα ηταν και το πρωτο μας ταξιδι χωρις γκρουπ....

Το ταξι το υπολογιζω γυρω στα 50 ευρω για κεντρο Παρισιου σωστα? Τεσσερα εισιτηρια μετρο 2 ενηλίκων και 2 παιδικά ποσο να κοστιζουν ξερετε? Τα παιδια έχουν εκπτωση?
προφανώς εννοείς το RER B. Το εισιτήριο στοιχίζει 9.75€ και για παιδιά 6.85.
Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις το Roissy bus ή το shuttle της airfrance
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Την πάτησα... Θα μένω δίπλα στην στάση Jussieu και από εκεί με την ροζ γραμμή 7 θα ξεκινούσα τις εξορμήσεις μου. Βασικά με τα έργα σε εξέλιξη απλά δεν θα σταματάει στην στάση Chatelet? Θα μπορώ δηλαδή να επιβιβαστώ-αποβιβαστώ από την επόμενη στάση?
 

Attachments

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ναι και θα μπορείς να βγεις Chatelet από άλλη γραμμή.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Οπότε θα πρέπει με την γραμμή 7 να κατεβαίνω Pont Neuf και να το παίρνω ποδαράτο για Chatelet για να πάρω άλλες γραμμές. Οκ μικρό το κακό
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ή μπορείς να κάνεις άλλους συνδυασμούς γραμμών πχ. 10 μέχρι Odeon και μετά 4. Αλλά και το περπάτημα καλό είναι, ιδίως στο Παρίσι.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ωπα τι εργα λετε πειτε μου κι εμενα...Εμεις λεγαμε να παρουμε απο CDG RERB μεχρι Chatellet les Halles οπου και πρεπει να παρουμε RERA για το Τorcy οπου ειναι ο τελικος προορισμος. Με 4 παιδια και βαλιτσες ποσο περπατημα να κανουμε; Πως ακριβως αλλαζουν τα εργα το σχεδιο μας;
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Ωπα τι εργα λετε πειτε μου κι εμενα...Εμεις λεγαμε να παρουμε απο CDG RERB μεχρι Chatellet les Halles οπου και πρεπει να παρουμε RERA για το Τorcy οπου ειναι ο τελικος προορισμος. Με 4 παιδια και βαλιτσες ποσο περπατημα να κανουμε; Πως ακριβως αλλαζουν τα εργα στο σχεδιο μας;
Πίστεψέ με τον Chatellet - les Halles όσο βολικός και να είναι για αλλαγές γραμμών, άλλο τόσο κουραστικός είναι όταν έχεις βαλίτσες μαζί σου. Δεν έχει σχεδόν πουθενά κυλιόμενες σκάλες και, επιπλέον, μπορεί να κάνεις χιλιόμετρα μέσα στον σταθμό για να αλλάξεις γραμμή. Είναι ολόκληρη πόλη (νομίζω ο μεγαλύτερος σταθμός στον κόσμο σε επιφάνεια).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom