Ζάκυνθος σε γαλαζοπράσινο φόντο!

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Στη συνέχεια αναχωρούμε για την παραλία του Αγίου Νικολάου στην περιοχή του Βασιλικού. Φυσικά προτιμάμε την δεξιά πλευρά μακριά από τα δυνατά beat και τα αγγλάκια. Το τοπίο είναι κι εδώ γαλήνιο και εξωτικό! Ο ήλιος μας κάνει τη χάρη και το μπάνιο είναι υπέροχο. Τα νερά είναι διάφανα και η παραλία μοιάζει με λίμνη. Παραδεισένια αίσθηση!



Επειδή κι εμένα μ' ενδιαφέρει η Ζάκυνθος και ειδικά η συγκεκριμένη περιοχή τί ακριβώς έχει δεξιά πλευρά. Εκεί κοντά είναι το The Bay και η Πλάκα? Εχεις κάποια πρόταση για διαμονή. Το ψάχνω τόσο καιρό και ακόμα δεν έχω καταφέρει να κλείσω για τις 20 Αυγούστου. VarioAthens έχεις κάποια πρόταση άλλη γιατί βλέπω ότι στράβωσε η κράτηση τελευταία στιγμή.
Η δεξιά πλευρά είναι πιο ήσυχη και πιο όμορφη. Τον Ιούνιο τουλάχιστον! Από διαμονή δεν έχω κάτι να σου προτείνω στην περιοχή γιατί εγώ έψαχνα κάτι πιο κεντρικό. Καλά να περάσετε πάντως! Όπως θα είδατε στις φωτογραφίες στις παραλίες ο κόσμος είναι ελάχιστος, γεγονός που μας επέτρεπε να απολαύσουμε την ομορφιά του τοπίου και την ηρεμία. Είμαι θερμός υποστηρικτής των διακοπών Ιουνίου (στους τουριστικούς προορισμούς τουλάχιστον)! Επιπλέον είναι εξαιρετικά καλύτερες και οι τιμές. Έκλεισα στην ίδια τιμή με το πανέμορφο της Ζακύνθου, ένα μέτριο στην Καρδαμύλη για τέλη Ιουλίου.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
La Bruschetta : στο Κερί, με όμορφη θέα απολαύσαμε γευστικές πίτσες και κόκκινο ιταλικό κρασάκι.
για μια και μονη φορα επετρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου..

εμεις την πατησαμε ασχημα με το εν λογω μαγαζι!πηγαμε με "μεγαλες προσδοκιες" και εντελως αδειο στομαχι..το μαγαζι ηταν γεματο..αλλα το σερβις εκνευριστικα αργο..πολλα ατομα προσωπικο και παρα ταυτα τα πιατα μας δεν ελεγαν να ερθουν..στα 3 τεταρτα εκανε την εμφανιση της η σαλατα και το ορεκτικο..στην μια ωρα και ενα τεταρτο εσκασαν μυτη τα κυριως!σοκ..
το φαγητο δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο..εν τελει μονο ο χωρος μας αρεσε..

τα παραπανω ελαβαν χωρα τον αυγουστο του 2007..μακαρι να εχουν αλλαξει τα πραγματα!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Υπέροχα Pattyyy. Την Ζάκυνθο την έχουμε τιμήσει πολλάκις στο παρελθόν και πάντα θα παραμένει ένα από τα αγαπημένα μας νησιά, αν και η πρώτη φορά θα είναι αυτή που θα παραμείνει για πάντα χαραγμένη στη μνήμη μας. Θυμάμαι ότι τότε μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση πως ένα νησί με τόσο τουρισμό έχει τόσο περιορισμένη οδική σήμανση ιδιαίτερα στο βόρειο κομμάτι του. Ελπίζω τα πράγματα να έχουν βελτιωθεί λίγο.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
για μια και μονη φορα επετρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου..

εμεις την πατησαμε ασχημα με το εν λογω μαγαζι!πηγαμε με "μεγαλες προσδοκιες" και εντελως αδειο στομαχι..το μαγαζι ηταν γεματο..αλλα το σερβις εκνευριστικα αργο..πολλα ατομα προσωπικο και παρα ταυτα τα πιατα μας δεν ελεγαν να ερθουν..στα 3 τεταρτα εκανε την εμφανιση της η σαλατα και το ορεκτικο..στην μια ωρα και ενα τεταρτο εσκασαν μυτη τα κυριως!σοκ..
το φαγητο δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο..εν τελει μονο ο χωρος μας αρεσε..

τα παραπανω ελαβαν χωρα τον αυγουστο του 2007..μακαρι να εχουν αλλαξει τα πραγματα!

Είχαμε την τύχη να πάμε Ιούνιο στην Ζάκυνθο κι έτσι ωφεληθήκαμε σε πολλά επίπεδα. Ο χώρος του μαγαζιού είναι όντως όμορφος με ωραία θέα. Με το σέρβις δεν είχαμε πρόβλημα γιατί ήμασταν εμέις κι άλλη μια παρέα! (τα καλά του Ιουνίου!):)Τώρα για το φαγητό θα συμφωνήσω! Δεν μας ξετρέλανε αλλά μας άρεσε αρκετά! Θα το χαρακτήριζα ως μια αξιοπρεπή επιλογή για ιταλικό στη Ζάκυνθο! (γι'αυτό και δεν κέρδισε μια θέση στα καλυτερότερα εστιατόρια:p!).
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Υπέροχα Pattyyy. Την Ζάκυνθο την έχουμε τιμήσει πολλάκις στο παρελθόν και πάντα θα παραμένει ένα από τα αγαπημένα μας νησιά, αν και η πρώτη φορά θα είναι αυτή που θα παραμείνει για πάντα χαραγμένη στη μνήμη μας. Θυμάμαι ότι τότε μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση πως ένα νησί με τόσο τουρισμό έχει τόσο περιορισμένη οδική σήμανση ιδιαίτερα στο βόρειο κομμάτι του. Ελπίζω τα πράγματα να έχουν βελτιωθεί λίγο.

Σ'ευχαριστώ πολύ! Είναι πράγματι πολύ όμορφο νησί! Θα συμφωνήσω με την περιορισμένη οδική σήμανση. Τις πρώτες 2 μέρες παιδευτήκαμε λιγάκι, ειδικά πηγαίνοντας προς το Κερί κάπου το χάσαμε και τελικά φτάσαμε αφού διασχίσαμε όλα τα στενάκια του Λαγανά!:)
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Γαλαζοπράσινο δε θα πει τίποτα!!! Απίστευτη φύση και νερά...μαγικά!! Λες και είσαι σε πισίνα! Πραγματικά λυπάμαι που δε μπόρεσες να πας στο ναυάγιο!!! Το συστίνω ανεπιφύλακτα!! Αξίζει!!! Απλά θέλω να δώσω μερικά tips! Καταρχήν το Ναυάγιο αξίζει να το δεις και από κοντά και να κολυμπήσεις στα γαλοζοπράσινα και δροσερά νερά του αλλά ΠΡΕΠΕΙ να το δεις και από ψηλά! Να καταλάβεις για τι μαγεία μιλάμε!! Επειδή έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που πήγα, δε θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται το σημείο που πρέπει να πας για να χαζέψεις με τη θέα, μόλις το βρω θα ενημερώσω, αλλά και όποιον ντόπιο να ρωτησεις θα σου πει! Και εδώ είναι το πρώτο σημείο που εφιστώ την προσοχή σας! Υπάρχει κάτι σα μπαλκονάκι, όπου μαζεύεται το μπούγιο των ελληνόφωνων και αγγλόφωνων κυρίως, τουριστών, και προσπαθούν, ο ένας πάνω στον άλλο, να δουν τη θέα! Πως να χαζέψεις θέα όμως αν είσαι στριμωγμένος σαν το πρόβατο; Εμείς περπατήσαμε λίγο παρακάτω, προς το βουνό, πήγαμε κοντά σε ένα σημείο που θέλει προσοχή γιατί είναι γκρεμός και μείναμε με το στόμα ανοιχτό με τη θέα που μας αποζημίωσε με το παραπάνω! Τη χαζέψαμε με την ησυχία μας και την φωτογραφίσαμε χωρίς ενοχλητικά κεφάλια να μπαίνουν μπροστά μας!
(προσπαθώ να ανεβάσω φώτο στο αλμπουμ μου αλλά δε μπορώ!!) Για τη θέα αυτή θέλω να δώσω τα ευχαριστώ μου στον κυριούλη που είχε τον πάγκο του δίπλα στο μπαλκονάκι που σας έλεγα, που μας πούλησε μέλι και μας πρότεινε να περπατήσουμε λίγο παραπάνω!!!
Και πάω στο tip no2! Για να πάτε στο ναυάγιο, χρειάζεται να παρετε καραβΑΚΙ! Έχει σημασία!! Προσπαθήστε να πάρετε όσο το δυνατόν πιο μικρό βαρκάκι και θα με θυμηθείτε!! Οι κρουαζιέρες που πολυδιαφημίζονται συνήθως είναι μουφα, γεμίζουν με κόσμο κάτι καράβια, είσαι ο ένας πάνω στον άλλο και σε περνάνε έξω από τις σπηλιές, μιας και δε χωράνε και δε μπορούν να πλησιάσουν! Αντίθετα, με ένα μικρό βαρκάκι (και με ενα τρελό καπετάνιο, αν έχετε την τύχη) και μέσα στις σπηλιές θα μπείτε και καταμεσής στο Ιόνιο θα κάνετε τη βουτιά σας στα παγωμένα νερά (εκεί είναι παγωμένα και αμφιβόλου βάθους-αλλά αξίζει) και φυσικά θα περάσετε για τη βουτιά σας και από τα πισινένια νερά του ναυαγίου!! Αυτά είχα να πω!! Και μόλις μπορέσω να βάλω και εικονες θα τις ενσωματώσω!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Γαλαζοπράσινο δε θα πει τίποτα!!! Απίστευτη φύση και νερά...μαγικά!! Λες και είσαι σε πισίνα! Πραγματικά λυπάμαι που δε μπόρεσες να πας στο ναυάγιο!!! Το συστίνω ανεπιφύλακτα!! Αξίζει!!! Απλά θέλω να δώσω μερικά tips! Καταρχήν το Ναυάγιο αξίζει να το δεις και από κοντά και να κολυμπήσεις στα γαλοζοπράσινα και δροσερά νερά του αλλά ΠΡΕΠΕΙ να το δεις και από ψηλά! Να καταλάβεις για τι μαγεία μιλάμε!! Επειδή έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που πήγα, δε θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται το σημείο που πρέπει να πας για να χαζέψεις με τη θέα, μόλις το βρω θα ενημερώσω, αλλά και όποιον ντόπιο να ρωτησεις θα σου πει! Και εδώ είναι το πρώτο σημείο που εφιστώ την προσοχή σας! Υπάρχει κάτι σα μπαλκονάκι, όπου μαζεύεται το μπούγιο των ελληνόφωνων και αγγλόφωνων κυρίως, τουριστών, και προσπαθούν, ο ένας πάνω στον άλλο, να δουν τη θέα! Πως να χαζέψεις θέα όμως αν είσαι στριμωγμένος σαν το πρόβατο; Εμείς περπατήσαμε λίγο παρακάτω, προς το βουνό, πήγαμε κοντά σε ένα σημείο που θέλει προσοχή γιατί είναι γκρεμός και μείναμε με το στόμα ανοιχτό με τη θέα που μας αποζημίωσε με το παραπάνω! Τη χαζέψαμε με την ησυχία μας και την φωτογραφίσαμε χωρίς ενοχλητικά κεφάλια να μπαίνουν μπροστά μας!
(προσπαθώ να ανεβάσω φώτο στο αλμπουμ μου αλλά δε μπορώ!!) Για τη θέα αυτή θέλω να δώσω τα ευχαριστώ μου στον κυριούλη που είχε τον πάγκο του δίπλα στο μπαλκονάκι που σας έλεγα, που μας πούλησε μέλι και μας πρότεινε να περπατήσουμε λίγο παραπάνω!!!
Και πάω στο tip no2! Για να πάτε στο ναυάγιο, χρειάζεται να παρετε καραβΑΚΙ! Έχει σημασία!! Προσπαθήστε να πάρετε όσο το δυνατόν πιο μικρό βαρκάκι και θα με θυμηθείτε!! Οι κρουαζιέρες που πολυδιαφημίζονται συνήθως είναι μουφα, γεμίζουν με κόσμο κάτι καράβια, είσαι ο ένας πάνω στον άλλο και σε περνάνε έξω από τις σπηλιές, μιας και δε χωράνε και δε μπορούν να πλησιάσουν! Αντίθετα, με ένα μικρό βαρκάκι (και με ενα τρελό καπετάνιο, αν έχετε την τύχη) και μέσα στις σπηλιές θα μπείτε και καταμεσής στο Ιόνιο θα κάνετε τη βουτιά σας στα παγωμένα νερά (εκεί είναι παγωμένα και αμφιβόλου βάθους-αλλά αξίζει) και φυσικά θα περάσετε για τη βουτιά σας και από τα πισινένια νερά του ναυαγίου!! Αυτά είχα να πω!! Και μόλις μπορέσω να βάλω και εικονες θα τις ενσωματώσω!

Αχ! Τέτοια σχέδια είχαμε κι εμείς για το ναυάγιο! Μικρό καραβάκι. Γι'αυτό και πήγαμε στο Πόρτο Βρώμη. Δεν πειράζει! Next time!
 

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Καλησπέρα σας,

Σκεφτόμαστε για Τσιλιβι ή Κερι. Επειδή είναι άμεσο(αύριο) θα ήθελα κάποια γρήγορα σχόλια... Θα μας συνοδεύει παιδάκι 2 ετών...
 

italianos

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
To Τσιλιβι ειναι πιο Τουριστικο ,το κερί πιο οικογενειακό και πιο ήρεμο .
Αν πας παντος κερί να πας να φας στο Βότσαλο στο μαραθια ειναι πανέμορφα με φόντο το Μαραθονήσι
 

zeovani

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Παραθέτω την μικρή εμπειρία μιας ημέρας που εζησα στο Κερί από την ''νοικοκυρα'' του σπιτιού και για λόγους ευθιξίας δεν αναφέρω ονόματα...
Με το που μπήκαμε ήρθαμε αντιμέτωποι με ένα ακάθαρτο αχουρι...
Βρώμα παντού-""ρά στην τουαλέτα-αράχνες στους τοιχους και πολλά άλλα... Έχοντας δωσει προκαταβολη θεώρησαμε σωστο να αντέξουμε εκεί μέσα μια ημέρα και μετά να φύγουμε...
Την επόμενη το πρωί λοιπόν όταν αρχίσαμε και φορτωναμε το αμαξι να σου και πετάχτηκε τρεμάμενη η κυρά της αρπαχτής η οποία φοβήθηκε που θα χάσει το χρήμα και άρχισε να μας βρίζει και να μας πετάει παρακαλώ τα πραγματα μας από το χωρο...
Δεν περιαυτολογω αλλο, πάντως τέτοια Ζακυνθινή φιλοξενία δεν την περιμενα... Όχι μόνο πληρώσαμε προκαταβολή αλλά μόνο που δεν μας έδειραν...
Αυτά τα πολύ λίγα καθώς είμαστε ακόμη σε διακοπές και δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα αλλά θα επανέλθω...
Καλό είναι εδώ να ακούγονται και άλλες γνώμες για να μπορεί να προστατεύεται ο καταναλωτής Έλληνας που οπως φαινεται είναι έρμαιο των ορεξεων των ξενοδόχων-στουντιαδων-εστιατορων και όλα τα συναφη και δεν ξέρει τι έχει ξοδέψει στην Αθάνατη πανάκριβη Ελλάδα...
 

BillKar

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Καλησπέρα κι από εμένα! Διαβάζοντας αυτές τις φοβερές συζητήσεις σας αποφάσισαμε να πάμε στη "μαγευτική" Ζάκυνθο! Δυστυχώς λόγω φόρτου εργασίας καθίσαμε μόνο ένα βράδυ αλλά προσπαθήσαμε να γυρίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη από αυτά που είχα διαβάσει και διασταυρώσει από τα post σας!!!

Ξεκινήσαμε κάνοντας θαλάσσια σπορ στην παραλία του Αργασίου, μια τυπική όμορφη παραλία (δε με ενθουσίασε καθόλου, ο μαναδικός λόγος που σταματήσαμε ήταν τα θαλάσσια σπορ)

Στη συνέχεια, κατευθυνθήκαμε προς Κερί! Από εκεί με 17 ευρώ το άτομο επιβιβαστήκαμε σε μια βάρκα και ξεκινήσαμε ένα mini tour που περιελάμβανε την αναζήτηση χελώνας caretta caretta, αποβίβαση και κολύμπι στο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΤΑΤΟ Μαραθονήσι, και στη συνέχεια κολυμπήσαμε για 20 λεπτά στα μοναδικά νερά κοντά σε σπήλαια!!! Απλά μοναδικά νερά, πεντακάθαρα και είμασταν πολύ τυχεροί που η θάλασσα ήταν λάδι!!!

Αφού μετά απο 3 ώρες τελειώσαμε αποφασίσαμε να κάνουμε ένα δρόμο 45 λεπτών και να βρεθούμε στο πραγματικά ξεχωριστό PORTO LIMNIONA! Μα τι περιοχή! Τι νερά! Απίστευτο! Περάσαμε καταπληκτικά κι εκεί

Για φαγητό προτιμήσαμε τον ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ που είχαμε διαβάσει τα καλύτερα!

Την επομένη φύγαμε μετά την επίσκεψή μας στις νεροτσουλήθρες!!!

Πραγματικά οι ιστορίες σας είναι πέρα για πέρα κατατοπιστικές!!!! Πολλά συγχαρητήρια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom