Κράτηση στο booking.com με χρεωστική visa?

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Καλησπέρα! Έκανα κράτηση 3 ξενοδοχεία μέσω booking και ενώ έχω βάλει τα στοιχεία της χρεωστικής μου (Πειραιώς) για να γίνει η πληρωμή και ενώ έχει υπόλοιπο αρκετά παραπάνω ο λογαριασμός που είναι συνδεδεμένη, τα ξενοδοχεία αδυνατούν να πραγματοποιήσουν την συναλλαγή καθώς όταν πάνε να χρεώσουν τη κάρτα, αρνείται. Δοκίμασα και στα 3 ξενοδοχεία και με δεύτερη ίδια κάρτα φίλου αλλά πάλι το ίδιο. Από την τράπεζα με ενημέρωσαν ότι ίσως δεν έχουν την κατάλληλη υποδομή τα ξενοδοχεία αλλά το θεωρώ αδύνατο καθώς μέσα σε αυτά είναι και το B&B που είναι μεγάλη αλυσίδα.

Με τη κάρτα αγοράζω κανονικά από άλλα sites πολλές φορές χωρίς κανένα πρόβλημα. Μπορεί να βοηθήσει καποιος με ανάλογη εμπειρία?
 

nico4gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Αριζόνα
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ με την ίδια κάρτα (χρεωστική Πειραιώς) σε κράτηση στο booking.
Η κράτηση έγινε αλλά το ξενοδοχείο δεν μπορούσε να τραβήξει τα λεφτά. Τελικά πλήρωσα με μετρητά εκεί αφού δεν μπόρεσε η ρεσεψιονιστ να κάνει τη συναλλαγή ούτε στο μηχάνημα για τις κάρτες με την συγκεκριμένη κάρτα.
Όταν γύρισα στην Ελλάδα ρώτησα στην τράπεζα αλλά δεν δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Η υπάλληλος τσέκαρε την κάρτα και δεν βρήκε κανένα πρόβλημα.
Αν ξέρει κάποιος για ποιο λόγο έγινε αυτό ας το γράψει για επόμενες συναλλαγές
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Ακριβώς το ίδιο και εγώ. Το πρόβλημα είναι ότι στο ένα ξενοδοχείο δέχτηκαν να πληρώσω εκεί κατευθείαν, ωστόσο στα υπόλοιπα πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσω με κάρτα πριν πάω. Τι να κάνω???
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μήπως δέχονται τη προπληρωμένη της Πειραιώς, τη WeBuy?
Πιθανότατα ναι. Όσο για την debit, εξ όσων γνωρίζω, η Πειραιώς έχει αυξημένη "ευαισθησία" για αιτούμενες χρεώσεις από εταιρίες/υπηρεσίες που δεν έχουν ιστορικό συναλλαγών. Ανάλογα με το είδος συνεργασίας που έχεις με την Τράπεζα, σε ενημερώνει αμέσως μόλις ζητηθεί κάποια "περίεργη" χρέωση - ακόμη κι αν προέρχεται από καθ'όλα αξιόπιστη προέλευση (π.χ. Emirates, Booking, Agoda, κλπ.). Μέσα σε 1-2 λεπτά από τη στιγμή που ζητηθεί μια χρέωση, με παίρνουν τηλέφωνο απ' την Τράπεζα και με ρωτούν αν είμαι ενήμερος γι αυτήν. Κατά περίπτωση - ωστόσο - ενδέχεται αυτή η υπηρεσία να μην είναι δωρεάν.
 

nico4gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Αριζόνα
Μια διευκρίνηση και λάθος μου. Στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο την κράτηση την έκανα απευθείας στο σαιτ της αλυσίδας του ξενοδοχείου δυο μήνες πριν και πήρα κανονικά confirmation mail. Η κράτηση ήταν μη επιστρεψιμη αλλά είδα μέσω του Internet banking πως δεν είχαν τραβηχτεί τα λεφτά. Δεν έλαβα κάποια ειδοποίηση από το ξενοδοχείο πως υπήρχε πρόβλημα. Λίγες μέρες πριν ταξιδέψω ξανατσεκαρα και είδα πως ακόμα δεν είχαν τραβηχτεί τα λεφτά.
Υπέθεσα πως παρόλο που η κράτηση ήταν μη επιστρεψιμη θα τα πάρουν μετά την άφιξη.
Κατά την αναχώρησή μου μου είπαν πως το δωμάτιο δεν έχει πληρωθεί γιατί δεν μπορούν να πραγματοποιησουν την συναλλαγή. Και μπροστά μου προσπάθησε η κοπέλα στη ρεσεψιόν με την κάρτα στο μηχανάκι και δεν μπόρεσε.
Η κάρτα είναι χρεωστική Πειραιώς Visa.
Έχω την εντύπωση πως με προπληρωμενη webbuy δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά με αυτή χρεωνεσε τις φορτίσεις.
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Συνοπτικά:
Με χρεωστικες καρτες και Prepaid μπορουν να γινουν:
-αγορες στο internet
-κρατησεις ξενοδοχειων και αυτοκινητων
Ωστοσο, δεν μπορει να γινουν
-αγορες με δοσεις, ατοκες ή μη
ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.....ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ Ή ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗΣ, ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕΣΑ.......ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ.......ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΑΠΟ ΑΤΜ.....
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: Μπορουμε να κλεισουμε δωματια σε ξενοδοχεια μεσω πχ booking, αλλα αν επιλεξουμε να πληρωσουμε εκει...θα πρεπει να εχουμε μετρητα, καθως την καρτα το μηχανακι δε θα τη δεχεται.....αν θελησουμε να πληρωσουμε με καρτα....
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Συνοπτικά:
Με χρεωστικες καρτες και Prepaid μπορουν να γινουν:
-αγορες στο internet
-κρατησεις ξενοδοχειων και αυτοκινητων
Ωστοσο, δεν μπορει να γινουν
-αγορες με δοσεις, ατοκες ή μη
ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.....ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ Ή ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗΣ, ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕΣΑ.......ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ.......ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΑΠΟ ΑΤΜ.....
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: Μπορουμε να κλεισουμε δωματια σε ξενοδοχεια μεσω πχ booking, αλλα αν επιλεξουμε να πληρωσουμε εκει...θα πρεπει να εχουμε μετρητα, καθως την καρτα το μηχανακι δε θα τη δεχεται.....αν θελησουμε να πληρωσουμε με καρτα....
Το τελευταιο που έγραψες δεν ισχύει σε περίπτωση χρεωστικής VISA. Χρησιμοποιείται κανονικότατα σε μηχάνημα.
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Το τελευταιο που έγραψες δεν ισχύει σε περίπτωση χρεωστικής VISA. Χρησιμοποιείται κανονικότατα σε μηχάνημα.
Στις ΗΠΑ οχι....για την Ευρωπη την χρησιμοποιησα στην Βαρκελωνη χωρις και παλι αποτελεσμα...
 

nico4gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Αριζόνα
Με χρεωστική Εθνικής maestro έχω πληρώσει πολλές φορές σε καταστήματα ενώ βρίσκομαι στο εξωτερικό χωρίς κανένα πρόβλημα και σε ευρώ και σε άλλα νομίσματα
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Νικο, δυστυχως Φλοριντα και NY, δεν την δεχοντουσαν....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom