Κούβα Πρωτο Υπερατλαντικο... Κουβα

gaspazet

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπερα ,
Θα ηθελα καταρχην να σας συγχαρω ολους γι'αυτο το υπεροχο φορουμ. Εχω περασει απειρες ωρες διαβασματος και διαβαζοντας αλλαξα συνολικα 4 προορισμους πριν καταληξω και κλεισω με την γυναικα μου για Κουβα.
Εχω καποιες συγκεκριμενες ερωτησεις οπου θα ηθελα μερικη βοηθεια απο εσας. Η διαρκεια του ταξιδιου ειναι 8 μερες - 7 διανυκτερευσεις(3-11 Σεπ) , θα παμε μονοι μας και εχω κλεισει μονο αεροπορικα και τπτ αλλο προς το παρον.
Ξεκινώντας με την βίζα. Διάβασα ότι η αναφορά στο ξενοδοχείο που μένεις είναι τυπική και μπορείς να κλείσεις - μείνεις σε κάποιο άλλο. Επειδή ακόμα δεν έχω αποφασίσει που ακριβώς θα μείνουμε ισχύει κάτι τέτοιο ή θα έχω κάποιο πρόβλημα; Γνωρίζοντας ότι η Κούβα έχει δύο ειδών νομίσματα, το ένα το τουριστικό και το άλλο το τοπικό (αν κατάλαβα σωστά), μπορούμε εμείς να προμηθευτούμε το τοπικό και αν ναι πως και που μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε; Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα που θα μείνουμε, θέλουμε σίγουρα 4 ημέρες χαλάρωση και 4 ημέρες να δούμε τη ζωή στην Κούβα. Στην Αβάνα μου προτείνετε να μείνω στην παλιά πόλη ή κοντά στο κέντρο; (μας ενδιαφέρει να γνωρίσουμε την έντονη ζωή σε όλη τη διάρκεια του 24ωρου, καθώς και να είμαστε μέσα σε όλα). Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια μπαράκια - εστιατόρια που δεν θα έπρεπε να παραλείψω (προτιμώ όχι τουριστικά); Τις 4 ημέρες σκεφτόμαστε να τις περάσουμε στο Βαραντέρο, ώστε να συνδυάσουμε μια ωραία παραλία με στιγμές χαλάρωσης. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση κάπου κοντά με καλές παραλίες - ξενοδοχείο αλλά με περισσότερο χρώμα Κούβας; Τέλος, θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιες εκδρομές - εξορμήσεις που αξίζει να γίνουν από κάποιο τουριστικό γραφείο στην Αβάνα (ή όπου αλλού γνωρίζετε) καθώς και αν γνωρίζετε περίπου τις τιμές για 2 άτομα αυτή την εποχή.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και αν τύχει και είναι κάποιος από εσάς κάτω αυτή την περίοδο θα χαρώ πάρα πολύ να τον γνωρίσω.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Ξεκινώντας με την βίζα. Διάβασα ότι η αναφορά στο ξενοδοχείο που μένεις είναι τυπική και μπορείς να κλείσεις - μείνεις σε κάποιο άλλο. Επειδή ακόμα δεν έχω αποφασίσει που ακριβώς θα μείνουμε ισχύει κάτι τέτοιο ή θα έχω κάποιο πρόβλημα;
Επειδη μπήκα πρόσφατα στην διαδικασία για τη βίζα, είναι τελείως τυπικό, δεν το κοιτάνε καθόλου, άλλωστε ελάχιστοι περνάνε όλες τις διακοπές τους σε ένα μονον ξενοδοχείο
Αν ψάχνεις για οικονομική ασφάλιση (προ-απαιτούμενο για έκδοση βιζας) , μπορείς να κοιτάξεις προς ΑΤΕ Ασφαλιστική , με 25 € είναι απτις χαμηλότερες

Για τα υπόλοιπα, θα σε αναλάβουν οι ειδήμονες ;)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
για εντονη ζωη ολο το 24ωρο ψαξε καταλυμα κοντα στην 23 χαμηλα προς μαλεκον στο Βεδαδο .

Το άλλο νομισμα αστο καλιτερα , δεν θα σου χρειαστει για 7 μέρες που πας.
Θα αλλαξεις σε κουκ και αν χρειαστεις κάτι που πωλειται σε πεσος θα πληρωσεις με αυτά.

Μπορεις να πας μονοημερη στο Pinar del Rio , απο Αβάνα .
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Επειδη μπήκα πρόσφατα στην διαδικασία για τη βίζα, είναι τελείως τυπικό, δεν το κοιτάνε καθόλου, άλλωστε ελάχιστοι περνάνε όλες τις διακοπές τους σε ένα μονον ξενοδοχείο
Αν ψάχνεις για οικονομική ασφάλιση (προ-απαιτούμενο για έκδοση βιζας) , μπορείς να κοιτάξεις προς ΑΤΕ Ασφαλιστική , με 25 € είναι απτις χαμηλότερες

Για τα υπόλοιπα, θα σε αναλάβουν οι ειδήμονες ;)
αυτη η ΑΤΕ ασφαλιστικη ποιά ειναι ? 25 εδωσες για πόσες μερες ; Εγω σε μια αλλη ασφαλιστικη πληρωνω 52 για το ελαχιστο που ειναι 15 μερες .
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
ΑΤΕ Ασφαλιστική της αγροτικής τράπεζας
Μου κάλυψε όλο το ταξίδι το οποίο υπερβαίνει τις 15 μέρες
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Γνωρίζοντας ότι η Κούβα έχει δύο ειδών νομίσματα, το ένα το τουριστικό και το άλλο το τοπικό (αν κατάλαβα σωστά), μπορούμε εμείς να προμηθευτούμε το τοπικό και αν ναι πως και που μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε;
Το τοπικό νόμισμα δεν το προμηθεύονται τουρίστες, μόνο οι Κουβανοί

Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα που θα μείνουμε, θέλουμε σίγουρα 4 ημέρες χαλάρωση και 4 ημέρες να δούμε τη ζωή στην Κούβα. Στην Αβάνα μου προτείνετε να μείνω στην παλιά πόλη ή κοντά στο κέντρο; (μας ενδιαφέρει να γνωρίσουμε την έντονη ζωή σε όλη τη διάρκεια του 24ωρου, καθώς και να είμαστε μέσα σε όλα).
Νομίζω πως αν θέλετε 4 μέρες να δείτε την ζωή στην Κούβα, μάλλον μόνο Αβάνα θα πρότεινα. Αν βρείτε καμιά εκδρομή κοντά ακόμα καλύτερα.
Κέντρο θεωρείται το Βεδάδο κ απ'όσο μάθαμε οι Κουβανοί το βράδυ βγαίνουν κυρίως εκεί. Όμως το πρωί θα χρειαστεί να είστε κυρίως στην παλιά πόλη, γιατί εκεί είναι μαζεμένα σχεδόν τα πάντα. Με ταξί όμως (γύρω στα 5 πέσος) θα μπορείτε να μετακινείστε.

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διάβασα ότι η αναφορά στο ξενοδοχείο που μένεις είναι τυπική και μπορείς να κλείσεις - μείνεις σε κάποιο άλλο. Επειδή ακόμα δεν έχω αποφασίσει που ακριβώς θα μείνουμε ισχύει κάτι τέτοιο ή θα έχω κάποιο πρόβλημα
;

Ό,τι θες γράφεις. Μάλιστα οι νέες βίζες δεν έχουν πλέον το πεδίο που συμπλήρωνες το πού θα διαμένεις, πλεόν δεν τους αφορά καθόλου.

Γνωρίζοντας ότι η Κούβα έχει δύο ειδών νομίσματα, το ένα το τουριστικό και το άλλο το τοπικό (αν κατάλαβα σωστά), μπορούμε εμείς να προμηθευτούμε το τοπικό και αν ναι πως και που μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε;
Δεν είναι ακριβώς έτσι, δεν είναι "τουριστικό" το ένα νόμισμα, ούτε απαγορεύεται στους τουρίστες να χρησιμοποιούν το "τοπικό". Πρακτικά CUC θα χρησιμοποιείτε για τόσο λίγες μέρες κι αν χρειαστεί να αγοράσετε κάτι σε CUP, πληρώνετε σε CUC και σας δίνουν ρέστα σε CUP. Μη σε απασχολεί.

Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα που θα μείνουμε, θέλουμε σίγουρα 4 ημέρες χαλάρωση και 4 ημέρες να δούμε τη ζωή στην Κούβα.
Χαλάρωση σε Βαραδέρο ή Κάγιο Σάντα Μαρία αν είναι απαραίτητη η παραλία, αλλά κανένα από τα δύο δεν είναι Κούβα, θα μπορούσαν να είναι και στη Ρόδο. Για τις μέρες που θέλετε να δείτε ζωή, μόνο Αβάνα, δεν προλαβαίνετε κάτι άλλο.
Στην Αβάνα μου προτείνετε να μείνω στην παλιά πόλη ή κοντά στο κέντρο; (μας ενδιαφέρει να γνωρίσουμε την έντονη ζωή σε όλη τη διάρκεια του 24ωρου, καθώς και να είμαστε μέσα σε όλα).
Βεδάδο.
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια μπαράκια - εστιατόρια που δεν θα έπρεπε να παραλείψω (προτιμώ όχι τουριστικά);
Εξαρτάται τις μέρες που θα είσαι. Π.χ. Τετάρτη βράδυ τα σπάει το Brecht, αλλά την Τρίτη είναι κλειστό και τις Πέμπτες έχει ροκ. Το 1830 τις Πέμπτες έχει σάλσα με πολύ τοπικό στοιχείο, αλλά τις Τετάρτες είναι κλειστό και τα Σάββατα τίγκα στον τουρίστα με την κάλτσα συν σανδάλι ίσον λαβ φορέβερ. Καλύτερα ρώτα τοπικά.

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση κάπου κοντά με καλές παραλίες - ξενοδοχείο αλλά με περισσότερο χρώμα Κούβας
Από τις παραλίες με ξενοδοχειάρες, το Βαραδέρο είναι η πιο τοπική. Στα κάγιος οι Κουβανοί σπανίζουν. Η Σάντα ΜΑρία κοντά στην Αβάνα είναι η κατεξοχήν παραλία που πάνε οι Κουβανοί κι έχει ωραία άμμο και συμπαθητικά νερά.
; Τέλος, θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιες εκδρομές - εξορμήσεις που αξίζει να γίνουν από κάποιο τουριστικό γραφείο στην Αβάνα (ή όπου αλλού γνωρίζετε) καθώς και αν γνωρίζετε περίπου τις τιμές για 2 άτομα αυτή την εποχή.
Η ημερήσια για το Βινιάλες που σου ανέφεραν είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή, 55 πέσος το άτομο μαζί με το φαγητό.
 

gaspazet

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας , με βοηθησατε αρκετα.Γιωργο εισαι ο κυριος "λογος" που διαλεξα-αλλαξα για Κουβα, διαβαζοντας τις ιστοριες:) . Θα κανω την εκδρομη που προτεινετε και θα μεινω βεδαδο. Θα προτιμησω Βαραδερο λογο αποστασης και ονοματος. 3 τελευταιες ερωτησουλες.
1.Στο Βαραδερο , εχετε καποια προταση για ξενοδοχειο , κοντα στην πολη και να εχει καλη θαλασσα; Εχω δει παρα πολλα, και απο 'τι καταλαβα δεν εχει ολη η παραλια την ιδια θαλασσα ....καποια σημεια ειναι καλυτερα.
2.Φωτογραφια για την βιζα εχω τυπου διαβατηριου προσφατη. Κανει ή θελει μικροτερη;
3.Μπορω να εχω ενα τοπικο λινκ για το τι μετασχηματιστη χρειαζομαι για να λειτουργισουν οι συσκευες μας;
Καλο βραδυ:D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
1.Στο Βαραδερο , εχετε καποια προταση για ξενοδοχειο , κοντα στην πολη και να εχει καλη θαλασσα; Εχω δει παρα πολλα, και απο 'τι καταλαβα δεν εχει ολη η παραλια την ιδια θαλασσα ....καποια σημεια ειναι καλυτερα.
Βασικά πόλη δεν υπάρχει. Το Βαραδέρο ήταν ένα ψαροχώρι όπου χτίστηκαν τεράστια ξενοδοχεία. Με 2.000 πληθυσμό και 50.000 τουρίστες σε καθημερινή βάση, καταλαβαίνεις πως πρακτικά δε μιλάμε για πόλη αλλά για κάποια σκόρπια σπίτια ανάμεσα σε τεράστιες ξενοδοχειακές μονάδες

Από κει και πέρα, τα χειρότερα ξενοδοχεία είναι αυτά που είναι στο καλύτερο κομμάτι της παραλίας, διότι αυτά χτίστηκαν πρώτα. Μια καλή εξαίρεση είναι το Melia Varadero και το Melia Las Americas.

2.Φωτογραφια για την βιζα εχω τυπου διαβατηριου προσφατη. Κανει ή θελει μικροτερη;
Τι να την κάνεις την φωτογραφία; Δεν απαιτείται για την έκδοση βίζας, εκτός κι αν το προξενείο άρχισε πάλι τα κουλά του και ζητάει φωτογραφίες όταν αν την αγοράσεις από αεροπορική ή πρακτορείο δεν απαιτείται τίποτε. Φυσικά σε κανένα άλλο προξενείο του πλανήτη δεν απαιτείται φωτό, αυτά μόνο στην Αθήνα γίνονται.
3.Μπορω να εχω ενα τοπικο λινκ για το τι μετασχηματιστη χρειαζομαι για να λειτουργισουν οι συσκευες μας;
Δε χρειάζεσαι μετασχηματιστή, εκτός κι αν μείνεις σε κανένα ξενοδοχείο από την εποχή της μαφίας, αλλά ακόμη κι αυτά πια έχουν και "ελληνικές "πρίζες.
 

gaspazet

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Σε καποια ταξιδιωτικα σιτε που googlara για να δω τα δικαιολογητικα το διαβασα. Θα τους παρω ενα τηλ να ρωτησω κιολας....δεν χανω τπτ. θα τα κοιταξω τα δυο παραπανω ξενοδοχεια.
Ευχαριστω ξανα ,αν βρεθει κανεις στο"νησι" το πρωτο 10ημερο του Σεπτ , ας στειλει ενα μνμ να τα πιουμε :)
 

gaspazet

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ωραιο το Melia Varadero και ακομα περισσοτερο το Melia Las Americas. Εχουν μια διαφορα βεβαια στην τιμουλα που με "κραταει" για το δευτερο. Ωραιες επιλογες.
"http://www.galahotels.com" μπορω να το εμπιστευτω να κλεισω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom