Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Υπάρχουν κάποια TLK που ( δεν ξέρω τον λόγο ) κάνουν 5 ή 6 ώρες. Τα περισσότερα κάνουν 3:30 ώρες ενώ το γρήγορο τραίνο κάνει 3:15.
Ευχαριστώ JohnyE θα το ψάξω. ναί μπήκα τώρα και λέει στην αρχή (στον πίνακα που επιλέγεις ποια διαδρομή θέλεις) ότι κάνει 3.30 ώρες αλλά μετά που επιλέγεις και προχωράς να πληρώσεις σου λέει ότι κάνει 6 ώρες. θα το ψάξω τα δώ τις επιλογές που έχω ελπίζω να βρώ κάτι. :rolleyes: Πάντω εκείνο που κάνει 6 ώρες είναι και για τους 5 μας 49 ευρώ τη διαδρομή. δηλαδή με διπλή διαδρομή περίπου 100. !!! :) όπως μου είπες. αλλά πολλές ώρες !!! ελπίζω να βρώ και με 330 ώρες. Επίσης να σε ρωτήσω και κάτι άλλο όταν λέει kind of coach έχει επιλογές 1. Indifferent 2. Compartment Coach 3. Non compartment coach 4. Non compartment coach at the table.
Ξέρεις ποια είναι η διαφορά τους . Σόρρυ που είμαι ασχετη αλλά πάντα έπαιρνα μετρό σε χώρες που πήγαινα και με λεωφορεία από την μια πόλη στην άλλη. Πρώτη φορά επιχειρώ να κλεισω τρένο από το internet. :confused:
ευχαριστώ
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
Compartment Coach εννοεί βαγόνι που έχει δωματιάκια των 6 θέσεων .. αυτό θα επέλεγα στην θέση σου. Δες το τραίνο που φεύγει 10:15 το πρωί από Βαρσοβία , αυτό κάνει σίγουρα 3:30 ώρες. Από Κρακοβία των 12:15.
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Compartment Coach εννοεί βαγόνι που έχει δωματιάκια των 6 θέσεων .. αυτό θα επέλεγα στην θέση σου. Δες το τραίνο που φεύγει 10:15 το πρωί από Βαρσοβία , αυτό κάνει σίγουρα 3:30 ώρες. Από Κρακοβία των 12:15.
Ευχαριστώ να σαι καλά !!!! θα το ψάξω :hitme:
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Γιατί δεν κοιτάς και το Polskibus;
www.polskibus.com/en
Ευχαριστώ ναι το είδα αλλά νομίζω ότι θα προτιμήσω το τρένο μια και η διαφορά είναι μηδαμινή με αυτές τις διαδρομές που βρήκα (όχι μόνη μου φυσικά !!! με βοήθησε ο JohnyE) με το TLK
Ευχαριστώ να σαι καλά και καλά ταξίδια σε όλους σας εύχομαι :airplane:
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλησπέρα

Ετοιμάζομαι για ταξίδι στην Βαρσοβία - Κρακοβία στις 13 Αυγούστου και θέλω να ξέρω μερικές πληροφορίες.Στην Βαρσοβία βρήκα μία εξαιρετική τιμή στο ξενοδοχείο splendor το οπόιο όμως είναι εκτός της πόλης. τελικά έχω κάνει καλή επιλογή ή όχι .
Όταν θα είμαι στην Κρακοβία θα επισκεφτώ το Αουσβιτσ. Χρειάζετια να ξέρω κάποια πράγματα για να μην ταλαιπωρηθούμε με τις αναμονές .
Κατ αρχήν καλό σου ταξίδι. Επειδή ήμουν στο Άουσβιτσ πριν λίγες μέρες μπορώ να σου πω δύο πράγματα.
Το τρένο για να πας είναι πολύ πιο άνετο από το λεωφορείο, το οποίο έχει πολύ στενά καθίσματα, αλλά σε αφήνει γύρω στα 2 χλμ μακριά από την είσοδο.
Το λεωφορείο από κει για Κρακοβία φεύγει το τελευταίο στις 6.30 -τσέκαρε ξανά την ώρα- και παίρνει και όρθιους. Αυτό το λέω γιατί εγώ αγχώθηκα μήπως δεν προλάβω θέση στο τελευταίο και μείνω εκεί.
Επίσης μέσα στο Άουσβιτσ δεν σε αφήνουν να μπεις με σακίδιο πλάτης, σε υποχρεώνουν να το αφήσεις σε φύλαξη, και αν δεν υπάρχει μαζί μία μικρή τσάντα αναγκάζεσαι να κουβαλάς στα χέρια το νερό, το κινητό, τη μηχανή και ότι άλλο σου είναι απαραίτητο.
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Κατ αρχήν καλό σου ταξίδι. Επειδή ήμουν στο Άουσβιτσ πριν λίγες μέρες μπορώ να σου πω δύο πράγματα.
Το τρένο για να πας είναι πολύ πιο άνετο από το λεωφορείο, το οποίο έχει πολύ στενά καθίσματα, αλλά σε αφήνει γύρω στα 2 χλμ μακριά από την είσοδο.
Το λεωφορείο από κει για Κρακοβία φεύγει το τελευταίο στις 6.30 -τσέκαρε ξανά την ώρα- και παίρνει και όρθιους. Αυτό το λέω γιατί εγώ αγχώθηκα μήπως δεν προλάβω θέση στο τελευταίο και μείνω εκεί.
Επίσης μέσα στο Άουσβιτσ δεν σε αφήνουν να μπεις με σακίδιο πλάτης, σε υποχρεώνουν να το αφήσεις σε φύλαξη, και αν δεν υπάρχει μαζί μία μικρή τσάντα αναγκάζεσαι να κουβαλάς στα χέρια το νερό, το κινητό, τη μηχανή και ότι άλλο σου είναι απαραίτητο.
Καλημέρα. Να σε ρωτήσω και εσένα κάτι (μιάς και σας βρήκα όλους τους γνώστες του θέματος!!!)
θα πάμε και εμείς στο Αουσβιτς και έχω τις εξής 2 ερωτήσεις που δεν έχω ακόμη βρεί απαντήσεις. (ούτε στο site του αουσβιτς)

1ον Εμεις θα πάμε μάλλον μόνοι μας εκεί για να μπορούμε να κινουμαστε με τον δικό μας ρυθμό. (μιας και είμαστε 5) Έτσι από ότι διάβασα πρέπει να πάμε πρίν τις 10 το πρωί ή και μετά τις 3 το μεσημέρι. Εμείς μάλλον για μετά τις 3 το μεσημέρι μας βλέπω!!!!:cool: Θα πάμε πρώτα στο αουσβιτς 2 να το δούμε πριν τις 3 και μετά στο αουσβιτς 1. Η ερώτηση είναι:
Στο λεωφορείο (που παίρνεις απο Κρακοβία) έχεις επιλογή που να σταματήσεις? (δηλαδή αυσβουτς 1 ή αουσβιτς 2)? και αν πάρω το τρένο που απο ότι άκουσα και απο άλλους είναι πιο άνετο τότε που σταματα? και πως πας μετά εκεί παίρνεις ταξί? ή περπατάς? :eek:
2ον Το τρένο ξέρεις τί ώρα φεύγει απο εκει? το τελευταίο ?

Ευχαριστώ πολύυυυυυυυ!!!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.049
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Καλημέρα. Να σε ρωτήσω και εσένα κάτι (μιάς και σας βρήκα όλους τους γνώστες του θέματος!!!)
θα πάμε και εμείς στο Αουσβιτς και έχω τις εξής 2 ερωτήσεις που δεν έχω ακόμη βρεί απαντήσεις. (ούτε στο site του αουσβιτς)

1ον Εμεις θα πάμε μάλλον μόνοι μας εκεί για να μπορούμε να κινουμαστε με τον δικό μας ρυθμό. (μιας και είμαστε 5) Έτσι από ότι διάβασα πρέπει να πάμε πρίν τις 10 το πρωί ή και μετά τις 3 το μεσημέρι. Εμείς μάλλον για μετά τις 3 το μεσημέρι μας βλέπω!!!!:cool: Θα πάμε πρώτα στο αουσβιτς 2 να το δούμε πριν τις 3 και μετά στο αουσβιτς 1. Η ερώτηση είναι:
Στο λεωφορείο (που παίρνεις απο Κρακοβία) έχεις επιλογή που να σταματήσεις? (δηλαδή αυσβουτς 1 ή αουσβιτς 2)? και αν πάρω το τρένο που απο ότι άκουσα και απο άλλους είναι πιο άνετο τότε που σταματα? και πως πας μετά εκεί παίρνεις ταξί? ή περπατάς? :eek:
2ον Το τρένο ξέρεις τί ώρα φεύγει απο εκει? το τελευταίο ?

Ευχαριστώ πολύυυυυυυυ!!!
Καλημέρα. Να σε ρωτήσω και εσένα κάτι (μιάς και σας βρήκα όλους τους γνώστες του θέματος!!!)
θα πάμε και εμείς στο Αουσβιτς και έχω τις εξής 2 ερωτήσεις που δεν έχω ακόμη βρεί απαντήσεις. (ούτε στο site του αουσβιτς)

1ον Εμεις θα πάμε μάλλον μόνοι μας εκεί για να μπορούμε να κινουμαστε με τον δικό μας ρυθμό. (μιας και είμαστε 5) Έτσι από ότι διάβασα πρέπει να πάμε πρίν τις 10 το πρωί ή και μετά τις 3 το μεσημέρι. Εμείς μάλλον για μετά τις 3 το μεσημέρι μας βλέπω!!!!:cool: Θα πάμε πρώτα στο αουσβιτς 2 να το δούμε πριν τις 3 και μετά στο αουσβιτς 1. Η ερώτηση είναι:
Στο λεωφορείο (που παίρνεις απο Κρακοβία) έχεις επιλογή που να σταματήσεις? (δηλαδή αυσβουτς 1 ή αουσβιτς 2)? και αν πάρω το τρένο που απο ότι άκουσα και απο άλλους είναι πιο άνετο τότε που σταματα? και πως πας μετά εκεί παίρνεις ταξί? ή περπατάς? :eek:
2ον Το τρένο ξέρεις τί ώρα φεύγει απο εκει? το τελευταίο ?

Ευχαριστώ πολύυυυυυυυ!!!
υποχρεωτικα η ξεναγηση γινεται με γκρουπ -αγγλικα- πρωτα στο 1 και μετα με μινι μπας πατε στο 2. το λεωφορειο σταματαει μονο στο 1
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλημέρα. Να σε ρωτήσω και εσένα κάτι (μιάς και σας βρήκα όλους τους γνώστες του θέματος!!!)
θα πάμε και εμείς στο Αουσβιτς και έχω τις εξής 2 ερωτήσεις που δεν έχω ακόμη βρεί απαντήσεις. (ούτε στο site του αουσβιτς)

1ον Εμεις θα πάμε μάλλον μόνοι μας εκεί για να μπορούμε να κινουμαστε με τον δικό μας ρυθμό. (μιας και είμαστε 5) Έτσι από ότι διάβασα πρέπει να πάμε πρίν τις 10 το πρωί ή και μετά τις 3 το μεσημέρι. Εμείς μάλλον για μετά τις 3 το μεσημέρι μας βλέπω!!!!:cool: Θα πάμε πρώτα στο αουσβιτς 2 να το δούμε πριν τις 3 και μετά στο αουσβιτς 1. Η ερώτηση είναι:
Στο λεωφορείο (που παίρνεις απο Κρακοβία) έχεις επιλογή που να σταματήσεις? (δηλαδή αυσβουτς 1 ή αουσβιτς 2)? και αν πάρω το τρένο που απο ότι άκουσα και απο άλλους είναι πιο άνετο τότε που σταματα? και πως πας μετά εκεί παίρνεις ταξί? ή περπατάς? :eek:
2ον Το τρένο ξέρεις τί ώρα φεύγει απο εκει? το τελευταίο ?

Ευχαριστώ πολύυυυυυυυ!!!
Το λεωφορείο σε αφήνει στο πάρκινγκ μπροστά στην είσοδο του Άουσβοτσ 1. Από εκεί ξεκινάει άλλο λεωφορείο που κάνει τη διαδρομή μεταξύ των 2 στρατοπέδων δωρεάν. Η γνώμη μου είναι να είστε εκεί κατά τη 1.30, να πάτε στο Μπιρκενάου, να το γυρίσετε μέσα σε 1 - 1,5 ώρα και να επιστρέψετε στο Άουσβιτσ γύρω στις 3.00 για να μπείτε χωρίς εισιτήριο.
Από το σταθμό του τρένου , επειδή θα έχετε παιδιά, καλό θα ήταν να βρείτε ένα ταξί. Μπορεί να πηγαίνει και τοπική συγκοινωνία, αλλά δεν ξέρω σίγουρα.
Όσο για το τελευταίο τρένο δεν γνωρίζω, αλλά μπορεί να το βρεις στο internet
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
υποχρεωτικα η ξεναγηση γινεται με γκρουπ -αγγλικα- πρωτα στο 1 και μετα με μινι μπας πατε στο 2. το λεωφορειο σταματαει μονο στο 1
Καλημέρα.
Πριν τις 10 το πρωί και μετά τις 3 το απόγευμα δεν είναι υποχρεωτικό να ακολουθήσεις κάποιο γκρούπ. Αν το λεωφορείο σταματάει μόνο στο 1 τότε μπορούμε να πάμε εκεί και να πάρουμε το λεωφορείο για το 2 και να επιστρέψουμε ξανά στο 1 μετά τις 3.
Για το τρένο δεν έχεις καμία πληροφορία? ;) Ευχαριστώ

Το λεωφορείο σε αφήνει στο πάρκινγκ μπροστά στην είσοδο του Άουσβοτσ 1. Από εκεί ξεκινάει άλλο λεωφορείο που κάνει τη διαδρομή μεταξύ των 2 στρατοπέδων δωρεάν. Η γνώμη μου είναι να είστε εκεί κατά τη 1.30, να πάτε στο Μπιρκενάου, να το γυρίσετε μέσα σε 1 - 1,5 ώρα και να επιστρέψετε στο Άουσβιτσ γύρω στις 3.00 για να μπείτε χωρίς εισιτήριο.
Από το σταθμό του τρένου , επειδή θα έχετε παιδιά, καλό θα ήταν να βρείτε ένα ταξί. Μπορεί να πηγαίνει και τοπική συγκοινωνία, αλλά δεν ξέρω σίγουρα.
Όσο για το τελευταίο τρένο δεν γνωρίζω, αλλά μπορεί να το βρεις στο internet
ευχαριστώ !!! :D τώρα είδα την απάντηση σου!!!!!!!!!!! είχα γράψει προηγουμένως του Barkour!!!!! και μετά είδα ότι μου απάντησες και εσύ.!! και εγώ έτσι σκέφτομαι να κάνω....είναι το καλύτερο νομίζω. Εκτός ότι τα παιδιά είναι μικρά και δεν καταλαμβαίνουν καλά Αγγλικά δεν θα μπορούμε να ακολούθήσουμε τον ρυθμό του γκρουπ. θα έχουμε από τις 3 μέχρι τις 6 να δούμε το Αουσβιτς 1. Μια χαρά :)


Ξέχασα να σε ρωτήσω πόση ώρα κάνει το λεωφορειο για να πάει απο Κρακοβία στο Άουσβιτς.?
για να υπολογίσω τις ώρες :rolleyes:
 
Last edited by a moderator:

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ξέχασα να σε ρωτήσω πόση ώρα κάνει το λεωφορειο για να πάει απο Κρακοβία στο Άουσβιτς.?
για να υπολογίσω τις ώρες :rolleyes:
Λένε ότι κάνει 1.5, αλλά εμένα έκανε σχεδόν 2.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom