Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μόνη ή με γκρουπ;

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.033
Ορίστε η πρότασή μου.
Δευτέρα
Hyde Park, Buckingham Palace, Westminster Abbey (ένα από τα δύο και μέσα), Palace of Westminster, St James’s Park (μην το χάσετε με τίποτα), Trafalgar Square
Εδώ μπορείτε να δείτε τις ημερομηνίες που πραγματατοποιείται η αλλαγή της φρουράς. Είναι σχεδόν κάθε μέρα http://www.changing-the-guard.com/dates-times.html. Την περίοδο που θα είστε εκεί θα είναι προσβάσιμα τα Ανάκτορα. Σκεφτείτε αν σας ενδιαφέρουν. Επίσης, νομίζω ότι το Westminster Abbey αξίζει μια επίσκεψη.

Τρίτη
The Gherkin, St Paul’s Cathedral, Millenium Bridge, Borough Market, City Hall, Tower Bridge
Tower of London.
Είναι κρίμα να μην συμπεριλάβεται στο πρόγραμμά σας το City

Τετάρτη
Greenwich και Canary Wharf
Είμαι της γνώμης ότι η βόλτα στα Docklands "αξίζει με χίλια".

Πέμπτη
Εκδρομή

Παρασκευή
Oxford St, British Museum (ανοίγει στις 10:00 οπότε έχετε καμία ωρίτσα που είναι αρκετή για βόλτα στην Oxford St), Camden, Little Venice – Regent Canal, Regent’s Park, Θέατρο

Σάββατο
Harrods, Natural History Museum, Science Museum ή Victoria & Albert Museum (Αν θέλετε φυσικά να επισκεφτείτε και τα τρία μουσεία σίγουρα δεν βγαίνει), Portobello Market και Notting Hill

Βόλτες
Regent St, Leicester Square, Covent Garden, Piccadilly Circus

Θα συμφωνήσω με τον @echo2011 ότι τρία μεγάλα μουσεία σε μία ημέρα και στη σειρά θα πρέπει να είστε τέρας αντοχής για να τα αντέξετε όσο ενδιαφέροντα και αν είναι.

Τους εμπορικούς δρόμους και τις πλατείες (τις έχω ως βόλτες) μπορείτε να τις αφήσετε για το τέλος της κάθε μέρας ανάλογα με τη διάθεση και τις δυνάμεις σας. Σίγουρα στο πρόγραμμα που σας προτείνω θα έχετε χρόνο το απόγευμα.

Τέλος, καλό θα ήταν τις πιο φορτωμένες μέρες να τις έχετε στην αρχή του προγράμματος, καθώς θα είστε πιο ξεκούραστη. Π.χ. αν μπορείτε μετατοπίστε το πρόγραμμα της Παρασκευής στη Τετάρτη.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι χριστούγεννα
echo2011 σ' ευχαριστώ για την επισήμανση, έχεις δίκιο για τα 3 μουσεία, τα έβαλα μαζί λόγω τοποθεσίας αλλά σίγουρα δεν θα προλάβω.
Triplover πραγματικά δεν βρίσκω λόγια να σας ευχαριστήσω, εκτιμώ όχι μόνο την ευγένειά σας αλλά και τον κόπο στον οποίο μπήκατε να βγάλετε ολοκληρωμένο πρόγραμμα. Πραγματικά η κίνησή σας με συγκίνησε, και παρόλο που ο σκοπός είναι να βοηθήσει κι άλλους που θα το διαβάσουν στο μέλλον, επειδή αυτή την στιγμή απευθύνεστε σε εμένα σας ευχαριστώ πραγματικά θερμά και ειλικρινά.
Όσον αφορά τις προτάσεις σας, είδα ότι προτείνατε κι άλλα μέρη τα οποία δεν είχα λάβει υπόψιν, οπότε θα κάνω μια επανεκτίμηση και επανέρχομαι με νέο πρόγραμμα . :)
Για το μεσημεράκι απόγευμα Κυριακής τι μου προτείνετε; Λέω Little Venice, για πρώτη μέρα χαλαρά μέχρι να εξοικειωθώ.
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
πραγματικά θερμά και ειλικρινά.

Για το μεσημεράκι απόγευμα Κυριακής τι μου προτείνετε; Λέω Little Venice, για πρώτη μέρα χαλαρά μέχρι να εξοικειωθώ.
Οχι ,για να εξοικειωθείς για πρώτη φορά δηλ στοΛονδίνο δεν συνιστώ τη Μικρή Βενετία.Θα πας εκει και μετά;;ηΜικρή Βενετία είναι ενα σημείο μιά περιοχή που συνδιάζεται με τη συνεχόμενη βόλτα στο κανάλί του regent park και εν συνεχεία στο Camden town ..για πρώτη επαφή με την πόλη δεν θα το πρότεινα.
Πήγαινε southbank,είναι ό,τι καλύτερο,έχεις τόσα πολλά πράγματα να δείς εκεί οπότε δεν σε πειράζει που πιθανόν να την έχεις βάλει στο πρόγραμμα κάποια άλλη μέρα.Αλλωστε δεν είδα πουθενά να ανέφερες και την Tate modern (την οποία μπορείς μετά στη δεύτερη βόλτα να την επισκεφθείθς.
Από southbank μετά κατευθύνσου κέντρο προς Covent garden η Piccadily.
Aυτές θεωρώ ότι είναι πιό αντιπροσωπευτικές βόλτες για πρώτη επαφή με την πολη και όχι η Μικρή Βενετία
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.033
Εγώ κατάλαβα ότι φτάνετε κατά τις 1 το βράδυ της Κυριακής. Αφού όμως θα μπορείτε κατά τη 13.00 να είστε έξω, τότε ασυζητητί Camden. Την Κυριακή είναι η μεγάλη αγορά του Camden και πραγματικά δεν χάνεται. Μπορείτε να προλάβετε σίγουρα την αγορά και να κάνετε βόλτα Regent Canal, Regent Park και Little Venice. Και για την Παρασκευή βάζετε κάτι άλλο στο πρόγραμμά σας. Πάρτε αν θέλετε μια μικρή ιδέα του προγράμματος που ακολουθήσαμε εμείς στην εκδρομή μας.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Μαγεμένοι-στην-Ανυπέρβλητη-Λόντρα.49776/
Γνώμη μου ότι η συγκεκριμένη βόλτα είναι must και για πρώτη φορά. Την βόλτα στο Southbank την έχω για το πρόγραμμα της Τρίτης.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για τα μουσεία ήδη σου είπανε πολύ σωστά ότι τρία μουσεία σενα πρωινό είναι πολλά...εξαρτάται βέβαια πώς;;τα βλέπεις..πόσο σ αρέσουν τα μουσεία και τι χρόνο θέλεις να αφιερωσεις στο καθένα.
Να έχεις υπ όψιν σου τις αλλαγές του καιρού ..τι εννοώ,μην κολλά σενα πρόγραμμα που έχεις κάνει για συγκεκριμένη μέρα για τα μουσεία,αν εχεις δυνατότητα με internet να βλέπεις την πρόβλεψη του καιρού βάλε μουσεία μέρα που θα βρεχει(υπάρχει βέβαια περίπτωση νάστε και πολύ τυχεροί και να μην βρέξει παρά ελάχιστα),το ηλιόλουστο καλοκαιρινό Λονδίνο είναι ΟΝΕΙΡΟ και έχεις τόσα μα τόσα πράγματα να δεις και ναπολαύσεις οπότε..καλύτερα έξω παρά πολλές ώρες μέσα.
Από τα 3 αυτά μουσεία που ανέφερες άφηνα κάθε φορά το Albert και Victoria ..και το επισκέφθηκα σε μιά βροχερή μέρα της τελευταίας μου επισκεψης στο Λονδίνο.Είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!για μένα το καλύτερο όλων!!και από τα καλύτερα ανά τον κόσμο που έχω εγώ δει.
Για Docklands kai City στα ειπε και ο triplover ...να τα εντάξεις στο πρόγραμμα σου αλλωστε απ ότι είδα προγραμματίζεις επίσκεψη στα spitafields markets οπότε αυτό συνδιάζεται με City.
 
Last edited:
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι χριστούγεννα
Romantic woman
Α, μάλιστα! Εγώ σκέφτηκα να ξεκινήσω με χαλαρή βολτίτσα να συνειδητοποιήσω που βρίσκομαι, όχι σαν αντιπροσωπευτικό του Λονδίνου, εσύ όμως με ρίχνεις να κολυμπήσω αμέσως στα άπατα!
Έχεις δίκιο όμως, είναι καλύτερο αυτό που προτείνεις.
Την επίσκεψη στην Tate modern δεν την διευκρίνησα, αλλά είναι στάνταρ και στο σύνολο της διαδρομής Southbank παράλληλα με τον Τάμεση.
Βέβαια κάπου διάβασα ότι ειδικά το μουσείο Φυσικής Ιστορίας θέλει όλη μέρα, οπότε μάλλον θα βγάλω κάποιο ή την εκδρομή, δεν θα προλάβω όλα όσα θέλω.

Triplover ναι, στις 13:00 περίπου θα είμαι στο ξενοδοχείο, κακώς έγραψα 1. Κάπου είχα διαβάσει για την αγορά στο Camden αλλά θεώρησα ότι δεν θα προλάβω. Άρα βγαίνει όλη η περιοχή την Κυριακή.
 
Last edited:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.033
Υπερβολές που θέλει κ όλη μερα. Τώρα αν θέλατε να δείτε κ να διαβάσετε για κάθε λίθο ναι θα σας φάει ένα 4ωρο. Αυτά όμως είναι γούστα κ αντοχές. Συμβουλή μου κάνετέ όσες περισσότερες βόλτες σας επιτρέπουν οι δυνάμεις σας. Από τη μια φορά που θα επισκεφτείτε την πόλη θα έλεγα ότι δεν είναι ρεαλιστικό να κάνετε φύλλο κ φτερό το βρετανικό. Δεν γίνεται. Δεν θα φάτε τη μίση σας εκδρομή για να δείτε δυο μουσεία.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Α τέλεια, σε βοήθησαν κιόλας όσοι το ξέρουν καλά το Λονδίνο, οπότε νομίζω έκανες την καλύτερη προετοιμασία. Αναμένουμε λοιπόν εντυπώσεις
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Υπερβολές που θέλει κ όλη μερα. Τώρα αν θέλατε να δείτε κ να διαβάσετε για κάθε λίθο ναι θα σας φάει ένα 4ωρο.
αν διαβάσεις τα πάντα θέλει περίπου 3 ημέρες. Αν το πας τρέχοντας απλώς βλέποντας όλα τα εκθέματα ~2.5 ώρες
Κάπου είχα διαβάσει για την αγορά στο Camden αλλά θεώρησα ότι δεν θα προλάβω. Άρα βγαίνει όλη η περιοχή την Κυριακή.
αν δεν πας στην Camden δεν έχεις πάει Λονδίνο. Επίσης, κάτι που είδα παραπάνω αλλά δε θα επεκταθώ στα του προγραμματισμού σου, τι στο κέρατο έχετε πάθει όλοι με το Hyde Park?? Τράβα στο Regents, Primrose Hill, Camden. Done.
Τέλος στα των εκδρομών απορώ πως και δεν βλέπω πουθενά μια από τις ομορφότερες πόλεις όλου του Βασιλείου, το Cambridge. και πολύ κοντά και εύκολα προσβάσιμο. Μόνο το Bath του κονταροχτυπιέται, όλα τ άλλα τα έχει για πρωινό
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.033
Triplover ναι, στις 13:00 περίπου θα είμαι στο ξενοδοχείο, κακώς έγραψα 1. Κάπου είχα διαβάσει για την αγορά στο Camden αλλά θεώρησα ότι δεν θα προλάβω. Άρα βγαίνει όλη η περιοχή την Κυριακή.
Ναι αν καταφερετε να ειστε κατά τις 14:00 κ κάτι στο Camden θα προλαβετε σίγουρα. Η μερα είναι μεγάλη κ μπορείτε να πάρετε κ τις απαραίτητες ανάσες στο regent park ή στο κανάλι.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
αν διαβάσεις τα πάντα θέλει περίπου 3 ημέρες. Αν το πας τρέχοντας απλώς βλέποντας όλα τα εκθέματα ~2.5 ώρες

αν δεν πας στην Camden δεν έχεις πάει Λονδίνο. Επίσης, κάτι που είδα παραπάνω αλλά δε θα επεκταθώ στα του προγραμματισμού σου, τι στο κέρατο έχετε πάθει όλοι με το Hyde Park?? Τράβα στο Regents, Primrose Hill, Camden. Done.
Τέλος στα των εκδρομών απορώ πως και δεν βλέπω πουθενά μια από τις ομορφότερες πόλεις όλου του Βασιλείου, το Cambridge. και πολύ κοντά και εύκολα προσβάσιμο. Μόνο το Bath του κονταροχτυπιέται, όλα τ άλλα τα έχει για πρωινό
Camden πια σταση tube εξυπηρετει?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Camden πια σταση tube εξυπηρετει?
Αναλόγως, αν πας κυριακή είσοδος από Camden Town αλλά δεν μπορείς να φύγεις από τον ίδιο σταθμό μιας που είναι ανοιχτός μόνο για είσοδο.
Αλλιώς Chalk Farm και φεύγεις από Camden Town, θα τα πιάσεις και όλα με τη σειράκατηφορίζοντας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom