Ρεθυμνο

pgouv

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Γεια σας,
Θα πάω για μια εβδομάδα στο Ρέθυμνο. Θα μεινω εξω απο τη πολη αλλα στο βόρειο μέρος.Εψαξα μια μια τις παραλίες αλλα δε βρήκα κάτι πολυ καλο στις βόρειες για το ρεθυμνο.Νοτια η λίστα μου ειναι πολυ μεγάλη :)
Περα απο την πολη και τα κλασικά τι άλλο αξίζει να δει κάποιος; Σε πια μέρη έχει καλο φαγητό /γλυκο;
Επίσης απο βουνά κτλ τι αξίζει να δει κάποιος;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Γεια σας,
Θα πάω για μια εβδομάδα στο Ρέθυμνο. Θα μεινω εξω απο τη πολη αλλα στο βόρειο μέρος.Εψαξα μια μια τις παραλίες αλλα δε βρήκα κάτι πολυ καλο στις βόρειες για το ρεθυμνο.Νοτια η λίστα μου ειναι πολυ μεγάλη :)
Περα απο την πολη και τα κλασικά τι άλλο αξίζει να δει κάποιος; Σε πια μέρη έχει καλο φαγητό /γλυκο;
Επίσης απο βουνά κτλ τι αξίζει να δει κάποιος;
Είσαι τυχερός που θα πας Ρέθυμνο. Να κάνεις μια περιοδεία στα χωριά της επαρχίας Αμαρίου την πιο πράσινη στην Κρήτη.
Επίσης Αρκάδι-Αρχαία Ελεύθερνα-Ανώγεια- Φαράγγι Πατσού κ.α
 

pgouv

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Είσαι τυχερός που θα πας Ρέθυμνο. Να κάνεις μια περιοδεία στα χωριά της επαρχίας Αμαρίου την πιο πράσινη στην Κρήτη.
Επίσης Αρκάδι-Αρχαία Ελεύθερνα-Ανώγεια- Φαράγγι Πατσού κ.α
Το φαράγγι Πατσού άυτη την εποχή έχει νερό/πράσινο; Επισης αξιζει για επισκεψη το φαραγγι Κακοπέρατος; Το σπηλαιο στα Ζωνιανά;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Το φαράγγι Πατσού άυτη την εποχή έχει νερό/πράσινο; Επισης αξιζει για επισκεψη το φαραγγι Κακοπέρατος; Το σπηλαιο στα Ζωνιανά;
ο Πατσός πάντα έχει δροσιά, ένα μικρό περπάτημα θα κάνεις μετά το parking. δεν χρειάζεται να το περάσεις όλο. Από το Κουρταλιώτικο θα περάσεις με το αμάξι. Κακόπετρο δεν το ξέρω. Επίσκεψη στο σπήλαιο των Ζωνιανών-Αξός (ιστορικό από τα πανάρχαια χρόνια)-Ανώγεια (το σπίτι του Ξυλούρη). Υπ όψη ότι από το Αρκάδι υπάρχει δρόμοσ και βγαίνει απ ευθείας στην Ελεύθερνα. μετά συνεχίζεις Πέραμα-Γαράζο-Ζωνιανά-Ανώγεια. είναι μια ημερήσια που θα την ευχαριστήθεις.
 

pgouv

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Ευχαριστώ για τις συμβουλες.Στα ελευθερνα τι αξίζει να δω;
Θα παω και στους γειτονικους νομους και στα αρχαιολογικά.Φοβάμαι μη ξεμεινω και δεν εχω που να παω αλλα και τις αποστασεις μη κανω τσαμπα δρομο και χανω πραγματα στη πορεια.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Ευχαριστώ για τις συμβουλες.Στα ελευθερνα τι αξίζει να δω;
Θα παω και στους γειτονικους νομους και στα αρχαιολογικά.Φοβάμαι μη ξεμεινω και δεν εχω που να παω αλλα και τις αποστασεις μη κανω τσαμπα δρομο και χανω πραγματα στη πορεια.
http://www.hellinon.net/NeesSelides/Kriti/Eleftherna.htm
 

dimitrova

Member
Μηνύματα
29
Likes
7
Ακριβώς έτσι είναι!Καλά το κάνατε!Αν έχεις την δυνατότητα αφιερώνεις όλες τις μέρες σε ένα νομό γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες. Κι εσείς από αυτά που μου λες κάνατε πολλά χιλιόμετρα!
Ναι όταν προγραμματίσεις για Ρέθυμνο ρώτησε με!Έχει κι αυτό πολλές και όμορφες παραλίες αλλά είναι στο νότιο τμήμα της πόλης. Κι επίσης κατά την γνώμη μου πάντα, η Κρήτη προσφέρεται και για γαστρονομικό τουρισμό. Υπάρχουν πολλά μέρη που μπορεί να φάει κάποιος καλά και ποιοτικά!
Ηρθε η ωρα να ρωτησω και εγω τωρα. Την δευτερα ερχομαστε Ρεθυμνο και θελω οτι θα μου ειναι χρησιμο απο παραλιες,φαγητο και οτι αλο σου ερχετε στο μιαλο
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Ηρθε η ωρα να ρωτησω και εγω τωρα. Την δευτερα ερχομαστε Ρεθυμνο και θελω οτι θα μου ειναι χρησιμο απο παραλιες,φαγητο και οτι αλο σου ερχετε στο μιαλο
Πόσες μέρες θα καθίσεις; θα έχεις αυτοκίνητο; Για φαγητό θα σου προτείνω την ταβέρνα του Ζήση (λίγο έξω από το κέντρο), (κεντρικά τώρα) τον Μπακαλόγατο και για πιο κυριλέ καταστάσεις την Αλάνα. Πίτσα πολύ καλή στο Italian Job και το καλύτερο Σουβλάκι στο barbq. Όμως να ξέρεις ότι πολλοί γαστρονομικοί θησαυροί είναι στα χωριά της Κρήτης. Γι αυτό σε ρώτησα για το αν έχεις αυτοκίνητο.
Τώρα παραλίες. Όπως σου είχα ξαναπεί για μένα η καλύτερη παραλία όταν δεν φυσάει πολύ είναι τα Σχοινάρια. Η παραλία αυτή όπως επίσης κ το Δαμνόνι, η Σούδα, το Πρέβελη, το Αμμούδι και άλλες είναι στο νότιο Ρέθυμνο κοντά στο τουριστικό χωριουδάκι του Πλακιά.
Επίσης νότιο Ρέθυμνο αλλά λίγο πιο μακριά είναι οι παραλίες Λίγκρες, Αγιά Φωτιά, Τριόπετρα, Άγιος Παύλος και άλλες.
Στο βόριο κομμάτι της πόλης όμορφες παραλίες θα βρεις στην Γεωργιούπολη (προς Χανιά) όπως το Καλυβάκι αλλά και στο χωριό Μπαλί (προς Ηράκλειο). Μέσα στην πόλη δε θα σου συνιστούσα να κάνεις μπάνιο γιατί δεν είναι πολύ καθαρά. Αυτά κι αν θυμηθώ κάτι άλλο στο γράφω αλλιώς ρώτησέ με ότι θέλεις. Καλά να περάσεις!!!
 

dimitrova

Member
Μηνύματα
29
Likes
7
Πόσες μέρες θα καθίσεις; θα έχεις αυτοκίνητο; Για φαγητό θα σου προτείνω την ταβέρνα του Ζήση (λίγο έξω από το κέντρο), (κεντρικά τώρα) τον Μπακαλόγατο και για πιο κυριλέ καταστάσεις την Αλάνα. Πίτσα πολύ καλή στο Italian Job και το καλύτερο Σουβλάκι στο barbq. Όμως να ξέρεις ότι πολλοί γαστρονομικοί θησαυροί είναι στα χωριά της Κρήτης. Γι αυτό σε ρώτησα για το αν έχεις αυτοκίνητο.
Τώρα παραλίες. Όπως σου είχα ξαναπεί για μένα η καλύτερη παραλία όταν δεν φυσάει πολύ είναι τα Σχοινάρια. Η παραλία αυτή όπως επίσης κ το Δαμνόνι, η Σούδα, το Πρέβελη, το Αμμούδι και άλλες είναι στο νότιο Ρέθυμνο κοντά στο τουριστικό χωριουδάκι του Πλακιά.
Επίσης νότιο Ρέθυμνο αλλά λίγο πιο μακριά είναι οι παραλίες Λίγκρες, Αγιά Φωτιά, Τριόπετρα, Άγιος Παύλος και άλλες.
Στο βόριο κομμάτι της πόλης όμορφες παραλίες θα βρεις στην Γεωργιούπολη (προς Χανιά) όπως το Καλυβάκι αλλά και στο χωριό Μπαλί (προς Ηράκλειο). Μέσα στην πόλη δε θα σου συνιστούσα να κάνεις μπάνιο γιατί δεν είναι πολύ καθαρά. Αυτά κι αν θυμηθώ κάτι άλλο στο γράφω αλλιώς ρώτησέ με ότι θέλεις. Καλά να περάσεις!!!
Ναι εχουμε νοικιασει αυτοκινητο επειδη μας αρεσει να κανουμε βολτες στα χωρια και τις περισοτερες φωρες τρωμε εκτος πολης ( κατα τη γηωμη μου ειναι καλυτερα ). 5 μερες Ρεθυμνο και 2 Χανια
 

prigipessa

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
γεια σε ολους!το πρωτο δεκαημερο μου Αυγουστου θα ειμαστε μια παρεα τεσσαρων ατομων στην Κρητη!θα μενουμε ρεθυμνο ,γιατι εκει υπαρχει σπιτι, αλλα θελουμε να επισκεφτουμε και τον νομο χανιων.θα νοικιασουμε αυτοκινητο και δεν μας πειραζουν ιδιαιτερα οι αποστασεις.τι πρεπει να επισκεφτουμε οπωσδηποτε κατα τη γνωμη σας;ποιες οι πιο ωραιες παραλιες σε ρεθυμνο-χανια;ωραια μερη για φαγητο-ποτο κυριως σε ρεθυμνο;οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη!αν εχει ανοιχτει παρομοιο θεμα ζητω συγγνωμη!περιμενω λινκ για να το διαβασω!ευχαριστω!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
πήγαινε: πληροφορίες/Κρητη/Χανιά/Ρεθυμνο
 

Maria_ptst

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΗΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα!
Θα μπορούσατε να μου πείτε πιο μέρος στο Ρεθυμνο είναι καλύτερο για διαμονή; Με ενδιαφέρει να έχει μαγαζια, φαγητό κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom