Ιρλανδία Πληροφορίες για Δουβλίνο

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Μπορώ να σε βοηθήσω στις εκδρομές και στη διαμονή.Όσον αφορά τη διαμονή έχω να προτείνω χόστελ.Πεντακάθαρο,κεντρικότατο και αρκετά οικονομικό.The four courts hostel.
Για εκδρομές τώρα υπάρχει ένα πολύ καλό γραφείο στο Δουβλίνο The paddywagon tours που οργανώνει σούπερ εκδρομές σε όλο το νησί και σε καλές τιμές.Ξεκινάνε από νωρίς το πρωί εώς αργά το βράδυ. Προτείνω να επισκεφθείτε cliffs of moher(35e το άτομο).Διαδρομή φανταστική,εικόνες μοναδικές.Κορκ είναι πόλη-ωραία αλλά όχι και τίποτα ιδιαίτερο. Από εκεί όμως μπορείτε να επισκεφθεiτε το Κinsale-ένα γραφικό ψαροχώρι και μια πολύ καλή επιλογή για φαγητό.Μια άλλη οικονομική και ξεκούραστη εκδρομή από Δουβλίνο είναι αυτή στα βουνά Wicklow-περνάτε από τα μέρη που έγιναν μερικά γυρίσματα του Braveheart και του Ps I love you.28e το άτομο.Αυτά από εμένα.Καλά να περάσετε!!!
Με ποια αεροπορική βρήκες τόσο φθηνά για Ιρλανδία????:shock:
Σε ευχαριστώ παρα πολύ!!! Βρήκαμε πτήσεις με ryanair μέσω Βρυξελλών με 100 ευρώ το άτομο. Στο πήγαινε έχουμε και χρόνο να πάμε και μια βόλτα στην πόλη των Βρυξελλών επειδή έχουμε αρκετά μεγάλη αναμονή, αλλά φτάνουμε σχετικά νωρισ στο Δουβλίνο.Στον γυρισμό η αναμονή είναι μικρή.
 
Last edited by a moderator:

summersplash

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα!!! Σκεφτόμαστε να πάμε Ιρλανδία μέσα στον Απρίλιο, κοριτσοπαρέα. Δεν έχουμε όμως ιδέα σε ποιό αεροδρόμιο να πάμε κτλ... Θέλουμε να δούμε τα μαγευτικά τοπία, την θάλασσα, το πράσινο και όλα αυτά που χαρακτηρίζουν την Ιρλανδία. Τι μπορείτε να προτείνετε;
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Καλησπέρα!!! Σκεφτόμαστε να πάμε Ιρλανδία μέσα στον Απρίλιο, κοριτσοπαρέα. Δεν έχουμε όμως ιδέα σε ποιό αεροδρόμιο να πάμε κτλ... Θέλουμε να δούμε τα μαγευτικά τοπία, την θάλασσα, το πράσινο και όλα αυτά που χαρακτηρίζουν την Ιρλανδία. Τι μπορείτε να προτείνετε;
Kαλησπέρα! Ήμουν εκεί τον Οκτώβρη για 8 μέρες. To αεροδρόμιο που εξυπηρετεί την πόλη βρίσκεται σε απόσταση περίπου 10 χιλιομέτρων. Έχει δύο Terminals,ανάλογα από που και με ποια εταιρία πετάς.Εμείς πήγαμε μέσω Stansted και προσγειωθήκαμε στο terminal 1.Από εκεί η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη για το κέντρο της πόλης με λεωφορείο.. Έχει διάφορες εταιρίες που κάνουν το δρομολόγιο εώς το κέντρο της πόλης.
όσο για το δεύτερο σκέλος της ερώτησής σου,αν θέλετε να δείτε όμορφα τοπία εκτός Δουβλίνου,ή θα πρέπει να νοικιάσετε αυτοκίνητο ή να συμμετέχετε σε κάποια οργανωμένη εκδρομή. Εμείς προτιμήσαμε το δεύτερο. Τα λεωφορεία της γραμμής δεν εξυπηρετούν πολύ καλά ή θα χρειαστεί πολλές περισσότερες μέρες...Εμείς κλείσαμε τέσσερις εκδρομές με την Irish day tours-extreme ireland.Δεν θα το μετανιώσετε...Συστήνω ανεπιφύλακτα την εκδρομή σε Giants causeway για καταπληκτικής ομορφιάς τοπία και το εθνικό πάρκο Connemara.
Mπορείς αν θέλεις να δεις την σχετική μου ιστορία για Ιρλανδία στο αντίστοιχο θέμα,με πολλές πληροφορίες και φωτογραφίες.
Εύχομαι να περάσετε καλά !Θα τη λατρέψετε....:)
 

summersplash

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Kαλησπέρα! Ήμουν εκεί τον Οκτώβρη για 8 μέρες. To αεροδρόμιο που εξυπηρετεί την πόλη βρίσκεται σε απόσταση περίπου 10 χιλιομέτρων. Έχει δύο Terminals,ανάλογα από που και με ποια εταιρία πετάς.Εμείς πήγαμε μέσω Stansted και προσγειωθήκαμε στο terminal 1.Από εκεί η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη για το κέντρο της πόλης με λεωφορείο.. Έχει διάφορες εταιρίες που κάνουν το δρομολόγιο εώς το κέντρο της πόλης.
όσο για το δεύτερο σκέλος της ερώτησής σου,αν θέλετε να δείτε όμορφα τοπία εκτός Δουβλίνου,ή θα πρέπει να νοικιάσετε αυτοκίνητο ή να συμμετέχετε σε κάποια οργανωμένη εκδρομή. Εμείς προτιμήσαμε το δεύτερο. Τα λεωφορεία της γραμμής δεν εξυπηρετούν πολύ καλά ή θα χρειαστεί πολλές περισσότερες μέρες...Εμείς κλείσαμε τέσσερις εκδρομές με την Irish day tours-extreme ireland.Δεν θα το μετανιώσετε...Συστήνω ανεπιφύλακτα την εκδρομή σε Giants causeway για καταπληκτικής ομορφιάς τοπία και το εθνικό πάρκο Connemara.
Mπορείς αν θέλεις να δεις την σχετική μου ιστορία για Ιρλανδία στο αντίστοιχο θέμα,με πολλές πληροφορίες και φωτογραφίες.
Εύχομαι να περάσετε καλά !Θα τη λατρέψετε....:)
Διάβασα την ιστορία σου και με κατατόπισε αρκετά!! Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Αν βγάλεις τα μεταφορικά και το ξενοδοχείο, πόσα χρήματα περίπου χρειάζεται το άτομο για την διατροφή και τις εκδρομές που περιγράφεις;; Ευχαριστώ και πάλι!!
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Διάβασα την ιστορία σου και με κατατόπισε αρκετά!! Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Αν βγάλεις τα μεταφορικά και το ξενοδοχείο, πόσα χρήματα περίπου χρειάζεται το άτομο για την διατροφή και τις εκδρομές που περιγράφεις;; Ευχαριστώ και πάλι!!
Καλημέρα summersplash.Το κόστος των εκδρομών (τέσσερις) ήταν 173 ευρώ το άτομο,με όλες τις εισόδους και συμπεριλαμβανομένης μιας έκπτωσης 12 ευρώ το άτομο ,αν τις έκλεινες όλες μαζί. Τώρα για το πόσα χρειάζεσαι εκεί για φαγητό και καφέδες - ποτά...Να υπολογίζεις γύρω στα 25 με 30 ευρώ τη μέρα.Μπορείς θέλω να πω να ξοδέψεις και λίγα χρήματα,και να φας καλά.Ελπίζω να περάσετε υπέροχα! :)
 

AlexiaVi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία (ναιιι)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδία
Καλημέρα summersplash.Το κόστος των εκδρομών (τέσσερις) ήταν 173 ευρώ το άτομο,με όλες τις εισόδους και συμπεριλαμβανομένης μιας έκπτωσης 12 ευρώ το άτομο ,αν τις έκλεινες όλες μαζί. Τώρα για το πόσα χρειάζεσαι εκεί για φαγητό και καφέδες - ποτά...Να υπολογίζεις γύρω στα 25 με 30 ευρώ τη μέρα.Μπορείς θέλω να πω να ξοδέψεις και λίγα χρήματα,και να φας καλά.Ελπίζω να περάσετε υπέροχα! :)
Καλησπέρα!! Μήπως θυμάσαι ποια ήταν αυτά τα τουριστικά γραφεία στα οποία έκλεισες;
Επίσης, θυμάσαι καθόλου τιμές από γεύματα, πχ μια μακαρονάδα;
Ευχαριστώ :p
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Καλησπέρα!! Μήπως θυμάσαι ποια ήταν αυτά τα τουριστικά γραφεία στα οποία έκλεισες;
Επίσης, θυμάσαι καθόλου τιμές από γεύματα, πχ μια μακαρονάδα;
Ευχαριστώ :p
Kαλημέρα AlexiaVi. Βλέπω πήρες ήδη απάντηση :) Ελπίζω να περάσεις τέλεια,όπως εγώ! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom