Σαν τη Χαλκιδική...ΔΕΝ έχει???

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Aν η φράση ήταν ''σαν τις παραλίες της Χαλκιδικής δεν έχει'' θα συμφωνούσα.Τόσες πολλές και εξαιρετικές παραλίες μαζεμένες δύσκολα συναντάς.Αυτό που τις κάνει να ξεχωρίζουν είναι αυτό που όλοι έχουμε στο μυαλό μας σαν εξωτικές.Κρυστάλλινα ρηχά νερά πλαισιωμένες από ένα καταπράσινο τοπίο.Τουλάχιστον αυτές στο δεύτερο πόδι.

Αν την προτιμώ σε σύγκριση με τα νησιά?Σαφέστατα και ΟΧΙ.Διότι η Χαλκιδική ΔΕΝ έχει οικισμούς της προκοπής.με εξαίρεση ίσως την Άφυτο όλο το υπόλοιπο είναι ένα χάλι και δεν θα την συγκρίνω με τα πανέμορφα νησιά μας.Καλές χρυσές οι εξωτικές της παραλίες αλλά απόδραση και διακοπές δεν είναι μόνο οι παραλίες.


Οι Θεσσαλονικείς την νοιώθουν σαν αναπόσταστο κομμάτι του νομού Θεσ/νικης και είναι για δεκαετίες η απόδρασή τους από την καθημερινότητα.Πάντως αυτή η φράση πλέον είναι χιομοριστική που την χρησιμοποιούν σε υπερβολικό βαθμό οι ίδιοι οι Θεσσαλονικείς και το ξέρουν.Το έκαναν απλά μόδα και ξέρουν καλά πως είναι μια υπερβολή.Στο θέμα των παραλιών όμως σχεδόν όλοι συμφωνούν.''Σαν τις παραλίες της Χαλκιδικής δεν έχει''!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
ΟΚ οι παραλιες, αλλα αυτο με τα χωρια και το φαγητο της Χαλκιδικης τι το θελατε. Εκτος αν εννοειτε το 3ο ποδι.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
554
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Aν η φράση ήταν ''σαν τις παραλίες της Χαλκιδικής δεν έχει'' θα συμφωνούσα.Τόσες πολλές και εξαιρετικές παραλίες μαζεμένες δύσκολα συναντάς.Αυτό που τις κάνει να ξεχωρίζουν είναι αυτό που όλοι έχουμε στο μυαλό μας σαν εξωτικές.Κρυστάλλινα ρηχά νερά πλαισιωμένες από ένα καταπράσινο τοπίο.Τουλάχιστον αυτές στο δεύτερο πόδι.

Αν την προτιμώ σε σύγκριση με τα νησιά?Σαφέστατα και ΟΧΙ.Διότι η Χαλκιδική ΔΕΝ έχει οικισμούς της προκοπής.με εξαίρεση ίσως την Άφυτο όλο το υπόλοιπο είναι ένα χάλι και δεν θα την συγκρίνω με τα πανέμορφα νησιά μας.Καλές χρυσές οι εξωτικές της παραλίες αλλά απόδραση και διακοπές δεν είναι μόνο οι παραλίες.


Οι Θεσσαλονικείς την νοιώθουν σαν αναπόσταστο κομμάτι του νομού Θεσ/νικης και είναι για δεκαετίες η απόδρασή τους από την καθημερινότητα.Πάντως αυτή η φράση πλέον είναι χιομοριστική που την χρησιμοποιούν σε υπερβολικό βαθμό οι ίδιοι οι Θεσσαλονικείς και το ξέρουν.Το έκαναν απλά μόδα και ξέρουν καλά πως είναι μια υπερβολή.Στο θέμα των παραλιών όμως σχεδόν όλοι συμφωνούν.''Σαν τις παραλίες της Χαλκιδικής δεν έχει''!
Kαλύτερα δεν θα μπορούσα να τα πω. Συμφωνώ με κάθε λέξη.

Και μια προσθήκη σχετικά με την ποσότητα των παραλιών. Όταν πήγα για πρώτη φορά στα 19 σε κυκλαδονήσι με συμφοιτητές Αθηναίους μου έκανε τεράστια εντύπωση η έκφραση "θα παμε στην ταδε παραλία και αύριο στην τάδε" .... εγω μεχρι τοτε ήξερα οτι οι παραλίες ειναι ενα συνεχόμενο πράγμα,σταματάς σε όποια γουσταρεις χωρίς να διακόπτονται η μια από την άλλη, και σε πολλές απο αυτες που ειχα στο μυαλο μου το τέλος τους δεν ειναι ορατο με γυμνο μάτι. Συμφωνω ως προς την ποσοτητα.Η εκφραση χρήζει αναθεωρησης. ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ ΩΡΑΙΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΣΑΝ ΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.Αλλά μονο αυτο. Γιατι η ιδια η Χαλκιδικη εχει και πολλααααααααααααα αρνητικα που εμενα προσωπικα με κανουν να την χρησιμοποιω μονο ως λυση για ΣΚ. Ο νοών νοείτο...

mel η φωτο ειναι απο Βουρβουρου μερια? Μου θυμιζει Διάπορο...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δυστυχως , και το λεω και το εννοω, δεν εχω ταξιδεψει σε οσες χωρες στην ζωη μου θα ηθελα να παω. Για να μπορω να ισχυριστω με σιγουρια αν εχει ή οχι σαν την Χαλκιδικη.
Εχω δει παραλιες εκτος ελλαδας μονο στον Αγ. Δομηνικο, Ταυλανδη, Μαγιορκα, Fuerteventura, Mεξικο, και Γαλ. Πολυνησια.
καταρχην δεν μιλαμε καν για υποβρυχιο κοσμο. Επειδη εχω κανει καταδυση σε ολα τα παραπανω, δεν υπαρχει μετρο συγκρισης. Στην χαλκιδικη πλεον εκτος απο καμια τσιπουρα δεν κυκλοφορει τιποτα. δεν αφησαν τιποτα πλεον.
Και δεν εξεταταζω το θεμα απο αποψη κοσμου που θα βρεις στην παραλια. beach bar, αυτοκινητα, οικγενειες με τα ταπερ και τα παιδακια κλπ.
Καθαρα σαν παραλια: οκ, η χαλκιδικη εχει πολυ ωραιες αλλα το σαν την χαλκιδικη δεν εχει το βρισκω υπερβολη. Μπορει να εχει πολλες, αλλα οι ωραιες ως πολυ ωραιες ειναι λιγες και 100% δεν ειναι και οι καλυτερες στον κοσμο. Μπορει να ειναι καποιες μες τις καλυτερες αλλα οχι οτι δεν θα βρεις σε ολοκληρο τον πλανητη παραλιες σαν της χαλκιδικης. Ισες ή καλυτερες. Μην τρελαθουμε κιολας....
Ακομα και στην Μαγιορα (που πολλοι στην ελλαδα την θεωρουν ξεφτιλισμενη, και βλαχο-γερμανικη αποικια κλπ) απο τυχη καθαρα πηγα σε δυο παραλιες που αν βαλω φωτογραφιες και πω οτι ειναι Χαλκιδικη σιγουρα ολοι θα το πιστεψουν...
Στην Fuerteventura δεν μπορεσα να γυρισω το νησι, αλλα μια παραλια που πηγα (στα Dunes) ηταν φανταστικη. Για το δε Μεξικο, Αγ. Δομηνικο εξισου πολυ ωραιες, η δε Γαλ Πολυνησια δεν παιζειται.
Και πιστευω ωραιες θα βρεις και στις Μαλδιβες, και Σευχελλες, Φιλιππινες και σε πολλα αλλα μερη του κοσμου.
Σε τελικη για μενα οι πιο ωραιες παραλιες στην Ελλαδα ειναι στους Παξους, Ζακυνθος, και γενικα Ιονιο. Και τις βρισκω πιο ωραιες απο της Χαλκιδικης.
Και το εξεταζω καθαρα απο αποψη ομορφιας, χρωματος του νερου κλπ. Το να λεμε: ωραιες οι παραλιες στα νησια αλλα ειναι κρυες, ενω στην Χαλκιδικη ζεστες, ειναι υποκειμενικο. Δεν εινια κριτηριο αυτο για το αν μια παραλια εινια πιο ωραια απο την αλλη....

Για να μην μακρυγορω...το "σαν την Χαλκιδικη δεν εχει" πιστευω βγηκε οχι και τοσο για τις παραλιες. Ειναι πιο πολυ το πακετο. Παιρνω το αμαξι, παω ΠΣΚ χαλκιδικη, βγαινω το βραδυ Καλιθεα, την αλλη μερα μπαροτσαρκα σε ολα τα beach bar κλπ κλπ. Βαζω κιολας στοιχημα οτι αυτοι που το λενε καθε τρεις και λιγο μπαινουν στην θαλασσα για 10 λεπτα και μετα βγαινουν να δει ο κοσμος τους κοιλιακους, το μαυρισμα, και τα τατουαζ που κανανε....


Υ.Γ.
οταν ετοιμαζομουνα να αποχαιρετησω τα πατρια εδαφη προς το αγνωστο (και καλα), ακουσα και το εξης θεικο...που θα πας? καλυτερη ποιοτητα ζωης απο την θεσσαλονικη δεν εχει πουθενα...(ε, οριστε????)
Ισως μονο στην Ελβετια θα βρεις καλυτερα απο θεσσαλονικη....(ξανα..εεε?????)
Του λεω τι εννοεις??? μου λεει που θα βρεις καλυτερα απο την θεσσαλονικη? να μπορεις να παρεις το αμαξι να πας για μπανιο χαλκιδικη? που θα βρεις αλλου τετοια ποιοητα ζωης?
ΑΠΟΡΙΑ: δηλαδη η ποιοτητα ζωης που δεν θα βρω πουθενα ειναι η χαλκιδικη? αλλα πραγματα δεν μετρανε???
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: εσυ τι λες??? εννοειται...
την επομενη μερα, τα μαζεψα, πηρα και την γυναικα μου και εφυγα απο την χωρα. Δεν αντεξα το σοκ...τελος παντων...
κουβεντα να γινεται.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Πολύ όμορφες και οι παραλίες της Χαλκιδικής,αλλά σαν το Πήλιο δεν έχει:bleh::bleh:
Ε καλα,μπορεί και να έχει!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Το να είναι το νερό ζεστό καθαρό και να μην βαθαίνει απότομα νομίζω ότι είναι από τα κριτήρια που θεωρούν οι περισσότεροι σαν ιδανικά για να χαρούν ένα καλό μπάνιο και επίσης όταν βγαίνεις έξω από την θάλασσα να έχει ψιλή άμμο και όχι πέτρες που σου πληγώνουν τα πόδια και να μην έχει υπερβολικό αέρα που σου φέρνει όλη την ώρα την άμμο στο πρόσωπο.
Αυτά τα πράγματα τα είχα σαν δεδομένα για χρόνια στην Χαλκιδική και όταν πήγα Μύκονο και Ιο ξενέρωσα πολύ .
Για πολλές μέρες βέβαια θα προτιμούσα και εγώ να μην πάω Χαλκιδική γιατί μου την σπάνε κάποια πράγματα που τα έχω φάει στην μάπα εδώ και χρόνια αλλά και γιατί θέλω να γνωρίζω καινούρια μέρη.


Τι λέει ένας Θεσσαλονικιός όταν πεθαίνει και πάει στον παράδεισο;
"Σαν τη Χαλκιδική δεν έχει!"
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.373
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Όντως, σα τη Χαλκιδική δεν έχει. Που να βρεις τέτοια μπασκλασαρία, τέτοιο χαμηλό επίπεδο ντόπιων, τουριστών και επισκεπτών γενικά. Ναι, τα πεύκα είναι ένα πανέμορφο θέαμα να τα βλέπεις μέσα από τη θάλασσα , πόσο μάλλον να σου ρχεται κι η υπέροχη μυρωδιά τους, αλλά Χαλκιδική δεν είναι οι δεκαπέντε μόνο ωραίες παραλίες. Είναι το όλο πακέτο, που συνδιάζει φτωχές υπηρεσίες, κακόγουστα σπίτια και συγκροτήματα δωματίων όπου θες 50 ευρώ τη βραδιά και δώρο η σφουγγαρίστρα κι η χλωρίνη -μη περιμένεις σέρβις- , διάσπαρτα γυράδικα και κρεπερί με είδη χαμηλής ποιότητας, πανηγύρι ταμπέλας , σταντ , ποπ κορν , μπαλονιών και καλαμποκιού και beach bar με την πατούσα του μπροστινού στη μάπα. Τα δε μεγάλα ξενοδοχεία χρεώνουν ακόμα και τον αέρα που αναπνέεις έξτρα (τουλάχιστον στο πρώτο πόδι) .
Η Χαλκιδική είναι ωραία κατ'εμέ μόνο γι'αυτούς που έχουν ένα συμπαθές εξωχικό, και το χρόνο να περάσουν εκεί όμορφα με τις οικογένειές τους. Υπάρχουν άπειρα όμορφα μέρη να δεις ακόμα και εντός Ελλάδας , αλλά που να το ξέρει ο δύσμοιρος Θεσσαλονικιός που είναι πραγματικά αποκλεισμένος ακτοπλοικά ;
Η Ελένη Ψυχούλη που ξέρει από καλό φαγητό και ποιότητα ζωής γράφει ένα επιτυχημένο άρθρο :
http://www.lifo.gr/team/taste/50386
Να προσθέσω στις προτάσεις της την χιλιουπομένη Σουσουράδα της Αθύτου και το εστιατόριο Ποσειδών στο Ποσείδι.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Έτσι ακριβώς αλλά βρίσκουν και τα κάνουν γιατί ο κόσμος συνεχίζει να πηγαίνει.
Σε camping που πήγα πριν λίγες ημέρες χρέωναν 13€ την ημέρα σε κάποιον απλά για να βάλει την δική του σκηνή πάνω σε ένα κομμάτι χώμα. Με μια δυνατή βροχή που έριξε πλημμύρισε όλος ο τόπος γύρω από τις σκηνές μιας και τα έργα για μια τέτοια κατάσταση ήταν ανύπαρκτα. Οι τιμές στο κάμπινγκ παραμένουν αμείωτες πάντως τα τελευταία χρόνια παρά την κρίση.
 
Last edited:

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Έτσι ακριβώς αλλά βρίσκουν και τα κάνουν γιατί ο κόσμος συνεχίζει να πηγαίνει.
Σε camping που πήγα πριν λίγες ημέρες χρέωναν 13€ την ημέρα σε κάποιον απλά για να βάλει την δική του σκηνή πάνω σε ένα κομμάτι χώμα. Με μια δυνατή βροχή που έριξε πλημμύρισε όλος ο τόπος γύρω από τις σκηνές μιας και τα έργα για μια τέτοια κατάσταση ήταν ανύπαρκτα και οι τιμές στο κάμπινγκ παραμένουν αμείωτες τα τελευταία χρόνια παρά την κρίση.
Πάλι καλά να λες μόνο 13 €.... είδα τον τιμοκατάλογο του Αρμενιστή και του Τhalatta στο Καλαμίτσι και θέλουν άκουσον άκουσον ... 75 € την ημέρα να σου νοικιάσουν ένα τροχόσπιτο (με wc όμως εεεε (χλίδα )-γιατί νοικιάζουν και άλλου τύπου χωρίς wc) .... Καλέ είμαστε με τα καλά μας???
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Και εγώ στο th.....a αναφερόμουν πάντως:)
Υπερβολικές οι τιμές κατά την γνώμη μου για κάμπινγκ και χωρίς να παρέχουν τις αντίστοιχες υπηρεσίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom