Ιταλία Πίζα - Σιένα - Φλωρεντία - Κόμο - Μιλάνο | RoadTrip - Οργάνωση

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Καλησπέρα στους φίλους του forum! Έχω κανονίσει μετά και από λίγη βοήθεια με όσα διάβασα εδώ μέσα στις ιστορίες και σε διάφορα θέματα ένα ταξίδι στη Βόρεια Ιταλία και επειδή το ταξίδι πλησιάζει θα ήθελα τη βοήθεια σας, τις προτάσεις και τις συμβουλές σας.

Αρχικά, θα είμαστε 2 άτομα (ζευγάρι) και προσγειωνόμαστε με Ryanair στις 13/8 (14:00) στο Bergamo και από εκεί έχουμε κλείσει αυτοκίνητο, και η αναχώρηση από το Bergamo για Ελλάδα είναι στις 21/8 (13:00). Το αυτοκίνητο θα το έχουμε μέχρι τις 19/8, για όλες τις ημέρες εκτός από τις 3 που θα είμαστε Μιλάνο.

Το πρόγραμμα που έχουμε κάνει (έχουμε ήδη κλείσει αυτοκίνητο και ξενοδοχεία για τις παρακάτω ημερομηνίες):

13/8: Κατευθείαν αναχώρηση για Πίζα με το αυτοκίνητο και διαμονή στο ξενοδοχείο http://www.booking.com/hotel/it/b-b-hotel-pisa.el.html?sid=7d8e1c1f56f8bcb0f31340991114bdba;dcid=2 μέχρι το μεσημέρι της επομένης. Ίσως και μια μικρή βόλτα στη Lucca αν προλαβαίνουμε.
14/8: Αναχώρηση για Σιένα και διαμονή στο ξενοδοχείο http://www.booking.com/hotel/it/pal...l?sid=7d8e1c1f56f8bcb0f31340991114bdba;dcid=2 μέχρι το μεσημέρι της επομένης.
15/8 - 18/8 (πρωί) Φλωρεντία και ίσως πάμε μια βόλτα στο San Gimignano.
18/8-19/8 (13:00) Αναχώρηση από Φλωρεντία για Κόμο το πρωί στις 18/8 και διαμονή στο ξενοδοχείο http://www.booking.com/hotel/it/del-mera.el.html?sid=7d8e1c1f56f8bcb0f31340991114bdba;dcid=2 μέχρι το επόμενο μεσημέρι στις 13:00. Έπειτα πάμε Bergamo για να παραδώσουμε το αυτοκίνητο και στη συνέχεια με λεωφορείο πάμε Μιλάνο,
19/8-21/8 Μιλάνο και το πρωί στις 21/8 αναχώρηση για Μπέργκαμο για τη πτήση της επιστροφής.

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το πως σας φαίνεται το πρόγραμμα, αν φτάνουν και βολεύουν οι μέρες για κάθε πόλη όπως τα έχουμε βάλει και τι μπορούμε να δούμε καλύτερα.

  • http://www.florence-tickets.com/Τι αξιοθέατα προτείνετε να δούμε οπωσδήποτε τις ημέρες που θα είμαστε στη Πίζα, Σιένα, Φλωρεντία και Μιλάνο?
  • Σε ποιες περιοχές της λίμνης Κόμο αξίζει να πάμε? Κάπου διάβασα ότι μπορούμε να πάρουμε και πλοίο για να τη δούμε καλύτερα, υπάρχει κάποιο site? Ποια χωριά αξίζει να πάμε με το αυτοκίνητο και να τα δούμε στη μια ημέρα που θα έχουμε εκεί?
  • Από που προτείνετε να βγάλουμε εισιτήρια για τα αξιοθέατα κλπ? Βρήκα αυτό το site: http://www.florence-tickets.com/ , είναι έμπιστο και από τιμές καλές?
  • Αξίζει να βγάλουμε τη τουριστική κάρτα που έχει κάθε πόλη για εκπτώσεις στις μετακινήσεις κλπ? Αν ναι σε ποιες πολεις?
  • Αξίζει το μουσείο της Ferrari στη Modena?
  • Στη Monza αξίζει να πάμε? Θα μπορέσουμε να δούμε και να ξεναγηθούμε στη πίστα ή όχι?
  • Θα πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο στην οδήγηση στην Ιταλία εκτός του ZTL (δακτυλίου) που έχω διαβάσει μιας και είμαι νέος οδηγός σχετικά? Με τα διόδια δεν έχω καταλάβει ακόμα πως γίνεται η όλη κατάσταση, αν γνωρίζει κάποιος ας πει.
Και γενικά οποιαδήποτε συμβουλή για μέρος που πρέπει να πάμε, μαγαζί, εστιατόριο, κλπ είναι ευπρόσδεκτα και θα βοηθήσουν πολύ :)
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
15/8 - 18/8 (πρωί) Φλωρεντία και ίσως πάμε μια βόλτα στο San Gimignano.
  • Από που προτείνετε να βγάλουμε εισιτήρια για τα αξιοθέατα κλπ?
Σαν Τζιμινιάνο να πάτε οπωσδήποτε για λίγες ώρες, είναι πανέμορφος οικισμός, να περπατήσετε ως τους κήπους του για απίστευτη θέα και για το τελειότερο παγωτό που υπάρχει, στην πλατεία στο Dondoli! Για τη Λούκα έχω ακούσει πως είναι must (δεν έχω πάει).
Εισιτήρια θα πρότεινα να αγοράσετε από το επίσημο σάιτ: uffizi.firenze.it/en/index.php
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Λίγο μπερδεμένο μου φαίνεται το πρόγραμμα κ πολλά χιλιόμετρα.
Στις Λίμνες δεν έχω πάει οπότε δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω.
Απλά θα έκανα τις παρακάτω παρατηρήσεις:
1. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μείνετε Πίζα. Μπορείτε να πάτε να δείτε τα αξιοθέατα που είναι μαζεμένα γύρω από τον Πύργο Πίζας και να μείνετε στην Λούκα. Είναι πολύ πιο όμορφη πόλη. Μπορείτε να νοικιάσετε ποδήλατο και να την γυρίσετε.
2. Προσοχή στην LTZ (έχει και στην Πίζα), αν κατά λάθος μπεις έρχεται η κλήση σπίτι. Στην Φλωρεντία εμείς είχαμε αφήσει το αυτοκίνητο σε ένα πάρκινγκ εξω από την LTZ και το ξαναπήραμε όταν φύγαμε.
3. Στα περισσότερα διόδια παίρνεις ένα biglieto όταν μπαίνεις και στην έξοδο το δίνεις και υπολογίζεται το κόστος ανάλογα τα χιλιόμετρα που έκανες. Υπάρχουν βέβαια κ κάποια με συγκεκριμένη τιμή. Εμάς μας βοήθησε πολύ το http://www.viamichelin.com/, βάζεις την διαδρομή σου και ξέρεις που να περιμένεις διόδια και πόσα.
4. Στην Φλωρεντία για τα αξιοθέατα υπάρχει η κάρτα που ισχύει για 72 ωρες και κοστίζει 72Ε και έχεις πρόσβαση σε όλα. (είναι λίγο τσιμπημένη και αξίζει μόνο εαν θέλεις να πας σε πολλα)
5. Η Σιένα προσωπικά δεν θα μου άρεσε σαν διαμονή, θα προτιμούσα κάποιο μικρότερο χωριό της Τοσκάνης.
Από χωριά όλα είναι πολύ όμορφα, ενδεικτικά κάποια να επισκεφτείς είναι Greve in Chianti, San Gimignano,Montalcino, Pienza (τα δύο τελευταια είναι κάπως πιο μακρυα)

Α, επίσης προσοχή στο παρκάρισμα, στα περισσότερα μέρη υπάρχουν παρκόμετρα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Κάνεις κι εσύ το βασικό λάθος που κάνουν όλοι όσοι τους συνεπαίρνει η μαγεία του ταξιδιού... προσπαθείς να χωρέσεις πολλά πράγματα σε λίγες μέρες με αποτέλεσμα να τα μπερδεύεις και να μην προλάβεις να απολαύσεις τίποτε...

Επιγραμματικά...
1. Το να μπορέσεις να χωρέσεις την Λούκα και την Πίζα σε μισή μέρα είναι ανέκδοτο... η ορθή επιλογή όπως μια φίλη ανέφερε είναι να μείνεις στη Λούκα και όχι στην Πίζα... αν έχεις κλείσει ξενοδοχείο στην Πίζα δυστυχώς θα πρέπει να θυσιάσεις την Λούκα... την πρώτη μέρα δεν νομίζω ότι θα φτάσεις νωρίτερα από τις 6 το απόγευμα. Αφιέρωσε την υπόλοιπη μέρα στην πλατεία και την επόμενη μέρα φύγε πρωί πρωί για Σιένα...
2. Στη Σιένα κάτσε όπως το έχεις προγραμματίσει, μιάμιση ημέρα...
3. Εγώ στην θέση σου δεν θα το κουνούσα από την Φλωρεντία. Οι δυόμιση μέρες που της δίνεις είναι το μίνιμουμ για να την ευχαριστηθείς... στο Σαν Τζιμινιάνο μην πας, όχι γιατί δεν είναι ωραίο αλλά γιατί θα κάνεις πασαλήματα... και την Φλωρεντία δεν θα δεις καλά και το Τζιμινιάνο δεν θα ευχαριστηθείς...
4. Γνώμη μου είναι να βγάλεις το Κόμο εντελώς έξω και την μέρα που έχεις δώσει σε αυτό να την αφιερώσεις στο Τζιμινιάνο και σε κάποιο άλλο χωριό της Τοσκάνης...
5. Τις τελευταίες μέρες άστες όπως τις έχεις προγραμματίσει στο Μιλάνο...
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
1. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μείνετε Πίζα. Μπορείτε να πάτε να δείτε τα αξιοθέατα που είναι μαζεμένα γύρω από τον Πύργο Πίζας και να μείνετε στην Λούκα. Είναι πολύ πιο όμορφη πόλη. Μπορείτε να νοικιάσετε ποδήλατο και να την γυρίσετε.
2. Προσοχή στην LTZ (έχει και στην Πίζα), αν κατά λάθος μπεις έρχεται η κλήση σπίτι. Στην Φλωρεντία εμείς είχαμε αφήσει το αυτοκίνητο σε ένα πάρκινγκ εξω από την LTZ και το ξαναπήραμε όταν φύγαμε.
3. Στα περισσότερα διόδια παίρνεις ένα biglieto όταν μπαίνεις και στην έξοδο το δίνεις και υπολογίζεται το κόστος ανάλογα τα χιλιόμετρα που έκανες. Υπάρχουν βέβαια κ κάποια με συγκεκριμένη τιμή. Εμάς μας βοήθησε πολύ το http://www.viamichelin.com/, βάζεις την διαδρομή σου και ξέρεις που να περιμένεις διόδια και πόσα.
4. Στην Φλωρεντία για τα αξιοθέατα υπάρχει η κάρτα που ισχύει για 72 ωρες και κοστίζει 72Ε και έχεις πρόσβαση σε όλα. (είναι λίγο τσιμπημένη και αξίζει μόνο εαν θέλεις να πας σε πολλα)

Α, επίσης προσοχή στο παρκάρισμα, στα περισσότερα μέρη υπάρχουν παρκόμετρα.
Στη Πίζα το μόνο που έχει να δω/αξίζει δηλαδή είναι μόνο ο Πύργος της Πίζας? Δεν έχει κάτι άλλο που να αξίζει να επισκεφθώ?

Όσον αφορά τον LTZ, όλα τα ξενοδοχεία έχω φροντίσει να έιναι έξω από το κέντρο και με δωρεάν παρκινγκ για να αφήνουμε εκεί το αυτοκίνητο και να μετακινούμαστε με τα ΜΜΜ ή με τα πόδια.

Για τα διόδια, αυτό το biglieto το παίρνω με το που μπαίνω στο δρόμο από κάποιο μηχάνημα ας το πούμε και όταν θέλω να βγω έχει σταθμούς στην έξοδο με τα κλασσικά διόδια όπως εδώ, τους το δίνω και μου λένε πόσο πληρώνω?

Η κάρτα στη Φλωρεντία πιστεύεις ότι αξίζει τα τόσα χρήματα? Ή να προτιμήσω να πάω μόνος μου σε κάποια απο τα αξιοθετα που είναι καλύτερα?


1. Το να μπορέσεις να χωρέσεις την Λούκα και την Πίζα σε μισή μέρα είναι ανέκδοτο... η ορθή επιλογή όπως μια φίλη ανέφερε είναι να μείνεις στη Λούκα και όχι στην Πίζα... αν έχεις κλείσει ξενοδοχείο στην Πίζα δυστυχώς θα πρέπει να θυσιάσεις την Λούκα... την πρώτη μέρα δεν νομίζω ότι θα φτάσεις νωρίτερα από τις 6 το απόγευμα. Αφιέρωσε την υπόλοιπη μέρα στην πλατεία και την επόμενη μέρα φύγε πρωί πρωί για Σιένα...
3. Εγώ στην θέση σου δεν θα το κουνούσα από την Φλωρεντία. Οι δυόμιση μέρες που της δίνεις είναι το μίνιμουμ για να την ευχαριστηθείς... στο Σαν Τζιμινιάνο μην πας, όχι γιατί δεν είναι ωραίο αλλά γιατί θα κάνεις πασαλήματα... και την Φλωρεντία δεν θα δεις καλά και το Τζιμινιάνο δεν θα ευχαριστηθείς...
4. Γνώμη μου είναι να βγάλεις το Κόμο εντελώς έξω και την μέρα που έχεις δώσει σε αυτό να την αφιερώσεις στο Τζιμινιάνο και σε κάποιο άλλο χωριό της Τοσκάνης...
Δεν γίνεται να ακυρώσω το ξενοδοχείο στη Λούκα (τόσο όμορφη είναι τελικά και αξίζει περισσότερο από τη Πίζα???) γιατί έχει ήδη πληρωθεί. Θα μου φτάσει να δω τη Πίζα μόνο σε ένα απόγευμα?!!

Το κόμο δεν θέλω να το βγάλω με όσα έχω διαβάσει, οπότε αν κάτσω τη δεύτερη μέρα από το πρωί Σιένα και το επόμενο μεσημέρι φύγω και περάσω από Σαν Τζιμινιάνο για κανά 3ώρο πριν πάω Φλωρεντία δεν είναι καλύτερο?
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Για μένα 3 μέρες Φλωρεντία είναι υπεραρκετές και χωράει και το Τζιμινιάνο μέσα...Το Μιλάνο δε θα το έβαζα καν στο πρόγραμμα, εκτός αν σκοπεύεις να δεις τον Μυστικό Δείπνο, άντε και για ένα τέλειο εσπρέσο με φόντο τον Καθεδρικό ...(Και για μία ακόμη φορά θα πω πως όλα είναι θέμα γούστου, όλα υποκειμενικά..)
 
Last edited:

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Ειναι κριμα να μην πας San Gimignano και Lucca,ειναι υπεροχα και πολυ γραφικα μερη, νομιζω πως καλυτερα ειναι να θυσιασεις την Pizα. Η καρτα αξιζει εφοσον μεινεις ενα τριημερο Φλωρεντια και ενδιαφερεσαι να επισκεφθεις μουσεια και ναους. Εγω δεν μετανιωσα που την πηρα, αλλα επισκεφθηκα τα περισσοτερα αξιοθεατα που περιλαμβανε
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Στη Πίζα το μόνο που έχει να δω/αξίζει δηλαδή είναι μόνο ο Πύργος της Πίζας? Δεν έχει κάτι άλλο που να αξίζει να επισκεφθώ?

Όσον αφορά τον LTZ, όλα τα ξενοδοχεία έχω φροντίσει να έιναι έξω από το κέντρο και με δωρεάν παρκινγκ για να αφήνουμε εκεί το αυτοκίνητο και να μετακινούμαστε με τα ΜΜΜ ή με τα πόδια.

Για τα διόδια, αυτό το biglieto το παίρνω με το που μπαίνω στο δρόμο από κάποιο μηχάνημα ας το πούμε και όταν θέλω να βγω έχει σταθμούς στην έξοδο με τα κλασσικά διόδια όπως εδώ, τους το δίνω και μου λένε πόσο πληρώνω?

Η κάρτα στη Φλωρεντία πιστεύεις ότι αξίζει τα τόσα χρήματα? Ή να προτιμήσω να πάω μόνος μου σε κάποια απο τα αξιοθετα που είναι καλύτερα?




Δεν γίνεται να ακυρώσω το ξενοδοχείο στη Λούκα (τόσο όμορφη είναι τελικά και αξίζει περισσότερο από τη Πίζα???) γιατί έχει ήδη πληρωθεί. Θα μου φτάσει να δω τη Πίζα μόνο σε ένα απόγευμα?!!

Το κόμο δεν θέλω να το βγάλω με όσα έχω διαβάσει, οπότε αν κάτσω τη δεύτερη μέρα από το πρωί Σιένα και το επόμενο μεσημέρι φύγω και περάσω από Σαν Τζιμινιάνο για κανά 3ώρο πριν πάω Φλωρεντία δεν είναι καλύτερο?
Ναι στην Πίζα όλα τα αξιοθέτα είναι συγκεντρωμένα στην πλατεία που βρίσκεται κ ο πύργος.
Η Λούκα είναι πολύ όμορφη,αλλά όλα αυτά τα μέρη είναι κ δεν αξίζει να τα χαραμίσεις για λίγη ώρα. Μέχρι να φτάσεις,να βγάλεις άκρη με παρκάρισμα,να χαλαρώσεις να δεις την πόλη,θέλεις ώρα. Δεν έχει για νόημα να οδηγείτε για ώρες κ να αφιερώνετε 1 ωρα στο κάθε μερος μόνο. Στην Πίζα Ενα απόγευμα είναι υπεραρκετό.
Σχετικα με το biglieto το προμηθευεσαι από το αυτόματο μηχάνημα στα διόδια της εισοδου (λεει κιολας) κ στην εξοδο το δίνεις στον ανθρωπο στο γκισε κ σου λέει το αντιτιμο.
Η κάρτα αξιζει εαν επισκεφτεις αρκετα αξιοθεατα. Μπορεις να δεις την μεμονωμενη όσων θέλεις να επισκεφτεις κ να αποφασισεις εαν σε συμφερει.Δεν θυμαμαι εαν με την κάρτα παρακάμπτεις τις ουρες που είναι τεραστιες κ ανυπόφορες τον Αύγουστο.
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κoύβα
Εγώ θα σου προτείνω ένα εστιατόριο, το ανακαλύψαμε τυχαία και ενθουσιαστήκαμε! Καθόλου τουριστικό με ωραίο και σχετικά φτηνό φαγητό για τα δεδομένα της περιοχής!! :D
http://www.osteriaquercegrossa.it/index.html
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Στη Πίζα το μόνο που έχει να δω/αξίζει δηλαδή είναι μόνο ο Πύργος της Πίζας? Δεν έχει κάτι άλλο που να αξίζει να επισκεφθώ?

Δεν γίνεται να ακυρώσω το ξενοδοχείο στη Λούκα (τόσο όμορφη είναι τελικά και αξίζει περισσότερο από τη Πίζα???) γιατί έχει ήδη πληρωθεί. Θα μου φτάσει να δω τη Πίζα μόνο σε ένα απόγευμα?!!

Το κόμο δεν θέλω να το βγάλω με όσα έχω διαβάσει, οπότε αν κάτσω τη δεύτερη μέρα από το πρωί Σιένα και το επόμενο μεσημέρι φύγω και περάσω από Σαν Τζιμινιάνο για κανά 3ώρο πριν πάω Φλωρεντία δεν είναι καλύτερο?
Ναι η Λούκα είναι πολύ όμορφη και σε κάθε περίπτωση ωραιότερη από την Πίζα που σαν μοναδικά αξιοθέατα έχει την γνωστή πλατεία που βέβαια είναι καταπληκτική... συνεπώς σε ένα απόγευμα ναι, θα έχεις προλάβει να την δεις αρκεί να την δεις βέβαια με φως...

Στο ξαναλέω βγάλε έξω το Κόμο... το Κόμο σαν πόλη είναι απλά καλούτσικη, αυτό που αξίζει είναι η λίμνη και τα γύρω από αυτήν χωριά... εσύ δεν θα έχεις καιρό να κάνεις τον γύρο ούτε να ευχαριστηθείς τα χωριά συνεπώς δώρον άδωρο που θα φτάσεις στο Κόμο... φυσικά η απόφαση είναι δική σου...

Για μένα σου είπα πιο θα ήταν το καλύτερο... την ημέρα του Κόμο να την βάλεις στην Τοσκάνη και να δεις το Τζιμινιάνο, την υπέροχη φύση και κανα 2 χωριά ακόμα... η λίμνη του Κόμο είναι άλλο ταξίδι και μπορεί άριστα να συνδυαστεί με το υπέροχο Μπέργκαμο, την Βερόνα ή την Στρεζα με τα πέριξ της... στο ξαναλέω σε ένα ταξίδι δεν μπορείς να τα δεις όλα... και θα ταλαιποριθείς και θα κάνεις πασαλήματα...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Τον μαιο επισκέφτηκα αρκετά από τα μέρη που θελεις να δεις και συμφωνω με τον τραβελερ.. Η Πίζα είναι συμπαθητική και εκτός της πλατείας (που είναι υπέροχη) αλλά δε συγκρίνεται με την γραφική Λουκα! Οπότε ένα απόγευμα στην Πίζα και έτσι θα προλάβετε και την Λούκα που είναι μικρή και περπατιεται άνετα. Αξίζει και ο περίπατος πάνω στα τείχη! Η Φλωρεντια και η Σιενα πανεμορφες με πολλα πραγματα να δεις και να κανεις αλλα μη χάσετε το Σαν Τζιμινιανο! Έστω και για λιγες ώρες.. Στο Κομο δεν έχω πάει αλλά το λογαριάζω ως ξεχωριστό ταξίδι.π.χ. Μιλάνο και από εκεί στη λίμνη και στα χωριά.. Στο Μιλάνο είχα αφιερώσει παλιοτερα 2μιση μέρες και ήταν αρκετές ..
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Μην αλλαξεις την διανυκτερευση στην Πιζα, μια χαρα ειναι η πολη, θα κανεις και βολτα στις οχθες του αρνο και στην πλατεια των ιπποτων.
Το μονο που ισως δεν υπολογισες σωστα ειναι το κομο, εκει που εκλεισες το ξενοδοχειο.. 450 χιλιομετρα απο Φλωρεντια και μαλιστα στην λιμνη που τον αυγουστο θα εχει κινηση, θα φτασεις βραδυ και πρωι θα πρεπει να συνεχισεις, βεβαια ειναι ακριβως αυτο που λεει ο τραβελερ ο ενθουσιασμος του ταξιδιου. Παντως 2 - 2.5 μερες στην Φλωρεντια ειναι οριακες για να την δεις, αν βεβαια σε ενδδιαφερουν τα μουσεια και τα αξιοθεατα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom