Θάσος Προτάσεις για Θάσο!!!

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
- στη Σαλιάρα δεν είχα πάει ποτέ και την επισκέφθηκα σήμερα έχοντας διαβάσει τις συμβουλές σου! Όντως, είναι αν όχι η ομορφότερη σίγουρα ανάμεσα στις 2-3 καλύτερες του νησιού. Εντελώς εξωτική!
λόγος γίνεται για αυτη την παραλία;:roll:
ImageShack(TM) slideshow

στην αρχή νόμιζα οτι ειναι η παραλία Μικρίαμμος,,,
μετά καποιος γνωστός μου ειπε οτι τη λένε η Βαθύ η Βυθός
βάση ομως της περιγραφής που διαβασα και εγώ
ειναι η Σαλιάρα....

το σίγουρο ειναι οτι δεν ειναι η παραλία Μικρίαμμος
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι αυτή είναι η Σαλιάρα! Τι καλά να την πετύχαινα έτσι σήμερα....Θα ήταν ένα όνειρο.
 

ElenaSt

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
εγω πηγα περσυ στη θασο αν και δεν πηγα σε πολλα μερη μου εμειναν δυο παραλιες...η αλυκη και ο παραδεισος...και ειδικα ο παραδεισος...αυτη η παραλια εχει παντοτε κυμματα...εχει πολυ κοσμο και ειναι πολυ διασκ:)εδαστικη!!!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πολύ όμορφη παραλία ο Παράδεισος, αλλά την έτυχα με κύματα που σου άφηναν μελανιές, οπότε δε διασκέδασα πολύ...
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Μια ερωτηση κι απο εμενα...

Ξερετε καποιο εστιατοριο που ενδεικνειται για επετειο???
Προτιμηση σε φαγητο δεν εχουμε...τα τρωμε ολα!
Με αδυναμια στο κρεας φυσικα! Αλλα μην ου πειτε καμια χασαποταβερνα...........:shock::shock::shock::shock:
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Πολύ όμορφη παραλία ο Παράδεισος, αλλά την έτυχα με κύματα που σου άφηναν μελανιές, οπότε δε διασκέδασα πολύ...
Ρε παιδια (με το συμπαθειο το ρε :) ) τη λατρεμενη Θασσο την επισκεπτομαι καθε χρονο σχεδον κ τουλαχιστον μια φορα μεσα στο εκαστοτε 4ημερο πηγαινω στον Παραδεισο κ δεν εχω πετυχει ΠΟΤΕ κυμα! Ενα ελαφρυ πλιτς πλιτς θα ελεγα, φλοισβο δια τους διανοουμενους του φορουμ κ κεινο αμυδρο ειχε, ισα ισα να σου χαϊδευει την πατουσα πριν μπεις για μπανιο! Μηπως πηγαινω σε αλλη παραλια??? Ο παραδεισος που εχω παει εχει εναν θεορατο ψηλο βραχο πισω απ την αμμουδια κ μέχρι κ προπερσυ ηταν και γυμνιστων κ υπηρχε κ μια καντινα αν ενθυμουμαι ορθως Nikos grill. Παρακαλω να με διαφωτισετε γιατι το χω ακουσει κι απο φιλους οτι γινεται του Νωε στο κυμα κι εχω αρχισει ν αναρωτιεμαι...
 

sarek

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
Ρε παιδια (με το συμπαθειο το ρε :) ) τη λατρεμενη Θασσο την επισκεπτομαι καθε χρονο σχεδον κ τουλαχιστον μια φορα μεσα στο εκαστοτε 4ημερο πηγαινω στον Παραδεισο κ δεν εχω πετυχει ΠΟΤΕ κυμα! Ενα ελαφρυ πλιτς πλιτς θα ελεγα, φλοισβο δια τους διανοουμενους του φορουμ κ κεινο αμυδρο ειχε, ισα ισα να σου χαϊδευει την πατουσα πριν μπεις για μπανιο! Μηπως πηγαινω σε αλλη παραλια??? Ο παραδεισος που εχω παει εχει εναν θεορατο ψηλο βραχο πισω απ την αμμουδια κ μέχρι κ προπερσυ ηταν και γυμνιστων κ υπηρχε κ μια καντινα αν ενθυμουμαι ορθως Nikos grill. Παρακαλω να με διαφωτισετε γιατι το χω ακουσει κι απο φιλους οτι γινεται του Νωε στο κυμα κι εχω αρχισει ν αναρωτιεμαι...
Υπάρχουν δύο κατεβασιές για τον Παράδεισο -τουλάχιστον εγώ τόσες είδα. Με κατεύθυνση από Κοίνυρα προς Αλυκή, η πρώτη είναι αυτή που λες που λέει Nikos grill και υπάρχει ακόμα μία λίγο πιο μετά. Πήγα δύο φορές από τη δεύτερη (λέει απλώς "παράδεισος") και πράγματι τα κύματα είναι δυνατά. Πιστεύω ότι αυτό οφείλεται στο ότι τα νερά είναι πολύ ρηχά, με αποτέλεσμα το κύμα να φουσκώνει και να αφρίζει όσο φτάνει προς την ξηρά. Εμένα μου άρεσε, ήταν τέλεια για παιχνίδι! Γυμνιστές στο σημείο που περιγράφω δεν είχε.

Πλην του Παραδείσου που τον επισκέφτηκα δύο φορές λόγω των ρηχών νερών και των κυμμάτων, μου άρεσε πολύ στα Μεταλλεία. Λίγος κόσμος νεαρός σε ηλικία, βαθιά νερά και πολύ ιδιαίτερο τοπίο. Επίσης διακριτικό μπιτς μπαρ με ψαγμένες deep house μουσικές που δένουν με το τοπίο. Γενικά στο νησί υπάρχουν πολύ όμορφες παραλίες (π.χ. Σαλιάρα, Αλυκή), αλλά ήταν τόσος πολύς ο κόσμος που είχε συσσωρευτεί σε αυτές που δεν μπόρεσα να τις ευχαριστηθώ. Ευχάριστη έκπληξη ήταν το Γλυκάδι. Μεγάλη, με καλή house μουσική στο εκεί μπιτς μπαρ και με σκιά πεύκων τριγύρω για πικ νικ. Από ψηλά φαινόταν όμορφα στο Λιβάδι (περίπου κάτω από τη μονή Αρχαγγέλου) αλλά δεν κατέβηκα.

Οπωσδήποτε πρέπει να επισκεφτεί κανείς και τα ορεινά χωριά. Μου άρεσε πολύ στο Καζαβίτι (Μεγάλος Πρίνος). Ήσυχο, γραφικό, σκιερό και δροσερό. Προτείνω ανεπιφύλακτα γιαουρτόμελο στο Ανηφόρι κι αν πεινάσετε υπάρχουν ταβέρνες στην πλατεία με προκλητικότατες σούβλες. Το κατσίκι στον Θεολόγο καλό, αλλά όχι συγκλονιστικό. Ωραίο μέρος για φαγητό η Πευκοσπηλιά.

Αν βρεθείτε στον Λιμένα, υπάρχουν αρκετά μπιτς μπαρ με happy hour και δωρεάν internet. Κατέληξα στο The Drift. Μικρότερο εύρος happy hour, αλλά καλύτερες τιμές και περιλαμβανόντουσαν όλα τα ποτά του καταλόγου στην happy hour.

Πασαλειφτείτε με μπόλικο αντικουνουπικό πριν τη βραδυνή σας έξοδο και επισκεφτείτε το νησί σε περίοδο χαμηλή για να το απολαύσετε, καθώς κατά την υψηλή συρρέει πολύς κόσμος...
 

MILTIADIS

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Γεια σας,Μετα τα τοσα ομορφα που διαβασα για τη Θασο αποφασισαμε να την επισκεφτουμε φετος.Λογω δουλειας οι διακοπες μας ειναι παντα αργα τον σεπτεμβρη.Γνωριζει καποιος που θα βρω δωματια και φαγητο ???γιατι τετοια εποχη τα πιο πολλα κλεινουν.
 

evangelia88

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας κ από μένα. Μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με τη Θάσο? Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε. Σκεφτόμαστε να πάμε φέτος για 8 βράδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom